Προς το περιεχόμενο

Το καλύτερο HEDT CPU για x265 4K transcoding


malakudi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, nicksoti είπε

Mε αυτά που γράφεις, και αφού είναι για εξειδικευμένη δουλειά που φαντάζομαι θα πρέπει να είναι και παραγωγική, μάλλον προσπεράστε Ryzen Threadripper και I9  και επενδήστε σε κάποιον EPYC server με 2πλό socket. Αρχικά με μονό Epyc 7742 και αργότερα βάζετε και 2ο.  Ούτε τα 20 ούτε τα 30 fps θα σας σώσουν, γνώμη μου. Εκτός κι αν πρόκειται για περιστασιακή χρήση και θα κάνετε κι άλλες δουλειές στο PC. Σε αυτό το άρθρο αναφέρει για 80fps σε 8Κ υλικό.... Και φυσικά άλλη αξιοπιστία για λειτουργία 24/7 και κορυφαίο efficiency έτσι;

Αν είναι για συγκεκριμένο project με χρονικό περιορισμό, μήπως σας συμφέρει ενοικίαση σε cloud;

Υπάρχουν και αυτές οι εξειδικευμένες λύσεις, αλλά πέρα από πανάκριβες δεν ξέρω αν καλύπτουν τις ανάγκες σας. Για δείτε τα specs λίγο, κάτι γράφει για ffmpeg υποστήριξη.

Δεν έχω διάθεση να επέμβω στις επιλογές σας, αλλά συνήθως σε αυτές τις περιπτώσεις το φτηνό στην αρχή γίνεται ακριβό κατόπιν. Threadripper και i9 είναι για δυνατά workstations όχι για render farms...

Σ' ευχαριστώ, θα κοιτάξω και τις επιλογές σε EPYC. Η χρήση δε θα είναι περιστασιακή, υπάρχει μία τεράστια βάση που πρέπει να μετατραπεί σε HEVC και φυσικά και ότι καινούριο θα προστίθεται πρέπει να υποστηρίζει HEVC.

2 λεπτά πριν, Coppermine είπε

OK, αν και θα ήθελα να δω από 9960 ή 9980 αλλά αν μπορείς κάνε το τεστ κι εσύ. Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ευχαρίστως το βράδυ που θα γυρίσω, προφανώς και εσύ το χρειάζεσαι επαγγελματικά σε αντίθεση με εμένα που μου αρκεί ο harpertown, τον 9800Χ τον πήρα αφού αγόρασα 9920Χ και ο υπερχρονισμός του ήταν πολύ χαμηλός 4,5ghz all cores οπότε είχε χασούρα μεγάλη σε spp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, intelrisen είπε

λαθος εγινε αυτο ηθελα να ανεβασω. η λυση ειναι φυσικα η p2000 ή καποια απλη αν ο φορτος εργασιας ειναι μικρος αφου μετα ειναι κλειδωμενες. τα υπολοιπα για ποιοτητες κλπ ειναι για ιθαγενεις στο τονγκο. μπορεις να παιξεις με 12 mbps για πλακα χωρις καμια απωλεια. ισως λιγο στον φωτισμο αλλα κανενας δε μπορει να το διακρινει σε εικονα με κινηση.

http://slothtechtv.com/2018/09/hardware-transcoding-in-plex-with-the-p2000-and-a-2u-supermicro-dual-x5670-server

τσεκαρε αυτο που ανεβασα το προηγουμενο ηταν λαθος λινκ. ειχα ανοικτα 3-4 και ποσταρα το λαθος.

καλα κανε εσυ με επεξεργαστη σε ταινια με γρηγορες σκηνες και μετα πηγαινε να την δεις και παρε και δραμαμινες απο το τραυλισμα. :lol: ολοι οι σοβαροι με καρτες γραφικων κανουν encoding transcoding, μονο οι αργοσχολοι κανουν με επεξεργαστες. :lol:

Βρε troller που είσαι ακόμα με τον 750 και δεν έχεις δει ούτε quicksync σε handbrake, τι μουρμουράς πάλι. Το ξαναγράφω για να το καταλάβεις. ΜΟΝΟ το premiere (όχι το vegas ούτε το davinci), χρησιμοποιεί συμπληρωματικά αν θες το quicksync μαζί με κλασικά CPU+CUDA. Και ρίχνει και αρκετά τους χρόνους. Απλά το αποτέλεσμα έχει ορατές διαφορές για κάποιον που είναι ώρες στο timeline και δεν ανεβάζει videos στο facebook.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι το Vegas χρησιμοποιεί εδώ και χρόνια quicksync. Από την έκδοση 13 θυμάμαι έκανα ακόμα και σε ένα notebook με atom. Τότε δεν είχε καν υποστήριξη NVENC /HEVC.

@Malakudi, πάντως αν σε ικανοποιήσει αυτό, περισσότερα εδώ κι εδώ κι εδώ, ή θα γλιτώσεις πολλά χρήματα ή θα 4πλασιάσεις τις επιδόσεις σου. Το ζαχαρώνω καιρό να το δοκιμάσω, απλά δεν τα πάω καλά με compiles και εντολές σε CLI και δεν εχω AVX512 cpu. Δεν ξέρω μήπως μέσω του QwinFF δουλέψει... Αν το δοκιμάσεις (ή το έχεις δοκιμάσει) ενδιαφέρομαι να ακούσω εντυπώσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεγαλη προσοχη θελει στο σκαλαρισμα αφου απο εναν φορτο εργασιας και πανω θελει 6καναλη μνημη για να αποδωσει, αναλογα με το ποσα νηματα θα ορισεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, intelrisen είπε

ερωτηση. στον πελατη το παρουσιασαται σαν blind test?

Ναι, του δώσαμε τα encoded samples χωρίς να του πούμε ποιο είναι ποιο. Δεν είναι το κλασικό A/B/X blind test αλλά ΟΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, malakudi είπε

OK, αν και θα ήθελα να δω από 9960 ή 9980 αλλά αν μπορείς κάνε το τεστ κι εσύ. Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου.

Kαλημέρα αν και γύρισα πολύ αργά χθες κατέβασα το βίντεο και το άνοιξα με Bs player, και έπαιξε εντελώς smooth αν και fps δεν μου έδειχνε το msi ab δεν ξέρω αν το bs έχει τέτοια δυνατότητα αλλά έπαιζε σαν να βλέπεις όποιοδήποτε βίντεο οπότε 24fps τουλάχιστον τα είχε το λιγότερο αν και σίγουρε είχε περισσότερα, το cpu usage από τον task manager ήταν 38%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, nicksoti είπε

Kαι το Vegas χρησιμοποιεί εδώ και χρόνια quicksync. Από την έκδοση 13 θυμάμαι έκανα ακόμα και σε ένα notebook με atom. Τότε δεν είχε καν υποστήριξη NVENC /HEVC.

@Malakudi, πάντως αν σε ικανοποιήσει αυτό, περισσότερα εδώ κι εδώ κι εδώ, ή θα γλιτώσεις πολλά χρήματα ή θα 4πλασιάσεις τις επιδόσεις σου. Το ζαχαρώνω καιρό να το δοκιμάσω, απλά δεν τα πάω καλά με compiles και εντολές σε CLI και δεν εχω AVX512 cpu. Δεν ξέρω μήπως μέσω του QwinFF δουλέψει... Αν το δοκιμάσεις (ή το έχεις δοκιμάσει) ενδιαφέρομαι να ακούσω εντυπώσεις.

Η αλήθεια είναι ότι το είχα υπ' όψιν για να το δοκιμάσω, αλλά δε το έκανα. Κάναμε τα samples μόνο με x265 και nvenc turing. Δε το έχω δουλέψει ποτέ το svt-hevc, σίγουρα η ομάδα της Intel έχει ρίξει πολύ δουλειά σε αυτό και θα πρέπει να βρω κάποια στιγμή χρόνο να το δοκιμάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Coppermine είπε

Kαλημέρα αν και γύρισα πολύ αργά χθες κατέβασα το βίντεο και το άνοιξα με Bs player, και έπαιξε εντελώς smooth αν και fps δεν μου έδειχνε το msi ab δεν ξέρω αν το bs έχει τέτοια δυνατότητα αλλά έπαιζε σαν να βλέπεις όποιοδήποτε βίντεο οπότε 24fps τουλάχιστον τα είχε το λιγότερο αν και σίγουρε είχε περισσότερα, το cpu usage από τον task manager ήταν 38%

Καλημέρα, δεν θέλω να το παίξεις αλλά να το κάνεις transcode με τις δύο εντολές που έδωσα στο πρώτο post.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, malakudi είπε

Η αλήθεια είναι ότι το είχα υπ' όψιν για να το δοκιμάσω, αλλά δε το έκανα. Κάναμε τα samples μόνο με x265 και nvenc turing. Δε το έχω δουλέψει ποτέ το svt-hevc, σίγουρα η ομάδα της Intel έχει ρίξει πολύ δουλειά σε αυτό και θα πρέπει να βρω κάποια στιγμή χρόνο να το δοκιμάσω.

Για δοκίμασε... έχει προοδεύσει πολύ στις τελευταίες εκδόσεις απο οτι φαίνεται. Από ότι κατάλαβα πατσάρεις το ffmpeg και μετά οι ίδιες εντολές είναι, έχει και πινακάκι αντιστοιχίας των τιμών των παραμέτρων. Για σένα που έχεις ασχοληθεί θα είναι εύκολο. Και μετά στείλε μου το πατσαρισμένο FFMPEG κι εμένα αν θες😁

Επεξ/σία από nicksoti
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Coppermine είπε

Α οκ αν εξηγούσες λίγο τι να κάνω πολύ ευχαρίστως δεν καταλαβαίνω από το ποστ κάτι συγκεκριμένο

Φαντάζομαι έχεις windows. Κατεβάζεις το ffmpeg από εδώ: https://ffmpeg.zeranoe.com/builds/win64/static/ffmpeg-4.2.1-win64-static.zip

Το αποσυμπιέζεις σε ένα φάκελο, μέσα στο bin θα βρεις το εκτελέσιμο (ffmpeg.exe), ανοίγεις cmd.exe και τρέχεις τις δύο εντολές μέσα από το φάκελο bin αφού αντιγράψεις εκεί και το source video.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...