Προς το περιεχόμενο

γάλα ξινισμένο


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι η τρίτη φορά που το πρωί της ημέρας που αναγράφεται στη συσκευασία πως λήγει το γάλα, το βρίσκω ξινισμένο. Πώς κινείται κανείς; Πού πρέπει να κάνει παράπονα κανείς; Είναι λογικό να ξινίζει την ημέρα λήξης; Εγώ θυμάμαι να κρατάνε πάνω από 1-2 μέρες μετά τη λήξη.

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σωστά νομίζεις, αυτό έχω παρατηρήσει κ εγώ(ότι ακόμα κ 1 έως το πολύ 2 μέρες μετά την ημερομηνία λήξης, το φρέσκο γάλα είναι βρώσιμο). Ξεκίνα με τηλέφωνα στην ίδια την εταιρεία. Επίσης τηλέφωνα στον εφετ κ στο ινκα, όχι για καταγγελία αλλά για να συλλέξεις πληροφορίες. 

Μετά τις τελευταίες ρυθμίσεις που αποφάσισε η ευρωπαϊκή νομοθεσία, σχετικά με τα γάλατα, κατηγοριοποίηση, πιστοποίηση κλπ...η σχετική αγορά είναι λίγο μπαχαλο κ ο τελικός καταναλωτής χάνεται λίγο όταν βρεθεί μπροστά στο ψυγείο του supermarket.

Όπως κ να έχει νομικά είναι καλυμμένη η εταιρεία αν και εφόσον την ημέρα λήξης, το γάλα είναι βρώσιμο.... βέβαια, τώρα σε σένα δεν συμβαίνει ακριβώς αυτό

Επεξ/σία από TechnoState
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως το ψυγείο σου έχει πρόβλημα και δεν χαμηλώνει σωστά την θερμοκρασία ή του έχεις αλλάξει την ρύθμιση; Το ίδιο βέβαια ισχύει και από εκεί που το παίρνεις, μήπως τα ψυγεία που έχουν το γάλα δεν τα ψύχουν σωστά;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι φυσιολογικο ,δοκιμασε να το αποθηκευεις χαμηλα στο ψυγειο που εχει την μεγαλυτερη ψυξη,μηπως πινεις με το στομα απο το μπουκαλι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το άνοιξες για πρώτη φορά την τελευταία μέρα και το βρήκες ξυνισμένο ή ήταν ήδη ανοιγμένο από προηγούμενη μέρα;

Το γάλα διατηρείται μέχρι την ημερομηνία λήξης εφόσον: (α) δεν έχει ανοιχτεί και (β) εφόσον έχει διατηρηθεί σωστά μέχρι τότε.

Αν είναι ήδη ανοιχτό 2-3 μέρες, ξυνίζει νωρίτερα. Με άλλα λόγια, η ημερομηνία λήξης δεν εγγυάται ότι το γάλα θα είναι ΟΚ μέχρι τότε ακόμα και αν είναι ανοιγμένο από την πρώτη μέρα.

Το γάλα κρατούσε και περισσότερες μέρες όταν το παστερίωναν για 7 μέρες αλλά έβαζαν ημερομηνία λήξης στις 4 μέρες (οπότε είχε και 3 μέρες αέρα, αλλά ο κόσμος το πετούσε επειδή πέρασε η ημερομηνία, αυξάνοντας με αυτό τον τρόπο τεχνιτά την κατανάλωση). Τώρα που βάζουν 7 μέρες και στη λήξη, δύσκολα κρατάει παραπάνω.

Επεξ/σία από dtzgr
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
14 minutes ago, Arwindan said:

Από περιέργεια, τι ρόλο παίζει αυτό;

Μπορεί να μεταφερθούν πίσω στο μπουκάλι πράγματα που είχες στο στόμα σου και που θα μπορούσαν να αλλοιώσουν το γάλα. :eek:

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, billdanos είπε

Μπορεί να μεταφερθούν πίσω στο μπουκάλι πράγματα που είχες στο στόμα σου και που θα μπορούσαν να αλλοιώσουν το γάλα. :eek:

Όντως δεν το είχα σκεφτεί έτσι. Πάλι καλά που μου την είχε κόψει αυτή τη συνήθεια η μάνα μου όταν ήμουν μικρός :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Arwindan είπε

Από περιέργεια, τι ρόλο παίζει αυτό;

Φάε κανένα ψάρι ή αυγό και πιες μετά από το μπουκάλι νερό, χυμό κ.ά. και θα δεις πόσο ωραίο θα γίνει. :D :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην βαζετε το γαλα στην πορτα του ψυγειου γιατι με το ανοιξε κλεισε πεφτει πολυ η θερμοκρασια του,το γαλα και οτι χαλαει ευκολα(φρεσκος χυμος πχ)  μονο στα εσωτερικα ραφια του ψυγειου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, άσχετα με το γάλα και εντελώς πληροφοριακά για να ξέρετε τι γίνεται με αυτές τις καταγγελίες... 
Μια φορά την πάτησα - και εννοώ ότι την πάτησα λόγω του συστήματος δικαιοσύνης - και έκανα καταγγελία στο ΊΝΚΑ για ένα γιαούρτι γνωστής πολυεθνικής στο οποίο βρήκα μούχλα στην "πέτσα". Έχουν περάσει 6 χρόνια περίπου από τότε και ανά τακτά χρονικά διαστήματα που έρχεται χαρτί για να παραβρεθώ ως μάρτυρας σε δίκη κατά της εταιρείας, που φυσικά είναι υποχρεωτικό να παραστώ γιατί σαν βασικός μάρτυρας θα έχω κυρώσεις. Έχω πάει 5 φορές, τις 3 είχε κάποιος στάση εργασίας ή απεργία και πήρε αναβολή και τις άλλες 2 πήρε απλά αναβολή. 
 
Λοιπόν.. δεν ξέρω πόσο θα τραβήξει ακόμα, αλλά λόγω του συστήματος, την επόμενη φορά που θα βρω μέχρι και κουνάβι μέσα σε γιαούρτι η οτιδήποτε, απλά θα το πετάξω και ίσως θα το αναφέρω σε κάποιο social και παλι με το φόβο να ξανατέχω στα δικαστήρια ως κατηγορούμενος αυτη τη φορα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, G.bar είπε

Λοιπόν, άσχετα με το γάλα και εντελώς πληροφοριακά για να ξέρετε τι γίνεται με αυτές τις καταγγελίες... 
Μια φορά την πάτησα - και εννοώ ότι την πάτησα λόγω του συστήματος δικαιοσύνης - και έκανα καταγγελία στο ΊΝΚΑ για ένα γιαούρτι γνωστής πολυεθνικής στο οποίο βρήκα μούχλα στην "πέτσα". Έχουν περάσει 6 χρόνια περίπου από τότε και ανά τακτά χρονικά διαστήματα που έρχεται χαρτί για να παραβρεθώ ως μάρτυρας σε δίκη κατά της εταιρείας, που φυσικά είναι υποχρεωτικό να παραστώ γιατί σαν βασικός μάρτυρας θα έχω κυρώσεις. Έχω πάει 5 φορές, τις 3 είχε κάποιος στάση εργασίας ή απεργία και πήρε αναβολή και τις άλλες 2 πήρε απλά αναβολή. 
 
Λοιπόν.. δεν ξέρω πόσο θα τραβήξει ακόμα, αλλά λόγω του συστήματος, την επόμενη φορά που θα βρω μέχρι και κουνάβι μέσα σε γιαούρτι η οτιδήποτε, απλά θα το πετάξω και ίσως θα το αναφέρω σε κάποιο social και παλι με το φόβο να ξανατέχω στα δικαστήρια ως κατηγορούμενος αυτη τη φορα.

Δεν χρειαζεται καταγγελια στο ΙΝΚΑ για να "αποζημειωθεις". Η μητερα μου παμπολλες φορες εχει πετυχει αλλιωμενα τροφιμα (πχ κατεψυγμενους αρακαδες/αγκιναρες, γιαουρτια, μαρμελαδες κλπ). παιρνει τηλεφωνο την εταιρεια, τους λεει τι βρηκε, κανονιζουν ραντεβου κ ερχεται ατομο παιρνει το αλλιωμενο προϊον και της φερνει άλλα μαζι με δωρακια 1-2-3 πραγματακια διαφορα που εχει η ιδια εταιρεια. Μια φορα της ειπε υπαλληλος μετα απο καταγραφη του προϊοντος "-Ωραια πεταξτε το" χωρις να κλεισει ραντεβου για να της τα αντικαταστησουν κ ξαναπηρε τηλεφωνο και μονο τεμεναδες δεν της εκαναν με αυτα που τους εσουρε...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα απ' ολα κοίτα το ψυγείο. Μετά κοίτα το σουπερμάρκετ που αγοράζεις. Αρκετά μικρά που δεν έχουν πολλούς υπαλλήλους αφήνουν τα γάλατα στον ήλιο όπως τα αφήνει το φορτηγό μέχρι να θυμηθεί κάποιος να πάει να τα πάρει. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έτσι και αλλιώς το σάλιο όπου πέσει σε φαγητό αρχίζει την αλλοίωση,

γιαυτό στο γλυκό του κουταλιού και στις μαρμελάδες δεν βάζουμε ξανά το κουτάλι μέσα 

όταν πίνουμε από το μπουκάλι επιταχύνουμε τις ζυμώσεις 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, dtzgr είπε

Το άνοιξες για πρώτη φορά την τελευταία μέρα και το βρήκες ξυνισμένο ή ήταν ήδη ανοιγμένο από προηγούμενη μέρα;

Ναι έχει γίνει και αυτό μια φορά!
 

14 ώρες πριν, dtzgr είπε

Αν είναι ήδη ανοιχτό 2-3 μέρες, ξυνίζει νωρίτερα. Με άλλα λόγια, η ημερομηνία λήξης δεν εγγυάται ότι το γάλα θα είναι ΟΚ μέχρι τότε ακόμα και αν είναι ανοιγμένο από την πρώτη μέρα.

 

Γιατί η ημ/νια λήξης δεν εγγυάται πως το γάλα θα είναι οκ; Τότε τί σημαίνει η ημ/νια λήξης;

 

14 ώρες πριν, dtzgr είπε

Το γάλα κρατούσε και περισσότερες μέρες όταν το παστερίωναν για 7 μέρες αλλά έβαζαν ημερομηνία λήξης στις 4 μέρες (οπότε είχε και 3 μέρες αέρα, αλλά ο κόσμος το πετούσε επειδή πέρασε η ημερομηνία, αυξάνοντας με αυτό τον τρόπο τεχνιτά την κατανάλωση). Τώρα που βάζουν 7 μέρες και στη λήξη, δύσκολα κρατάει παραπάνω.

Αυτό να το δεχτώ οκ. Αλλά ούτε από το μπουκάλι πίνω, ούτε το ψυγείο έχει πρόβλημα, ούτε στην πόρτα το βάζω, ούτε από μικρό super market το πήρα (για την ακρίβεια από ένα από τα 2 μεγάλα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...