Προς το περιεχόμενο

Αγορά μηχανής espresso


nkapsa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, έχω μία μηχανή nespresso delonghi inissia, αλλά θα ήθελα να αγοράσω μια καφετιέρα που παίρνει αλεσμένο καφέ και να φτιάχνει καλύτερο espresso από αυτή που έχω τώρα. Είμαι ανάμεσα σε δύο, στην KRUPS XP3440 και στη Gaggia RI8423. Θα δω διαφορά στον καφέ? θα είναι πιο οικονομικός? Έχετε κάποια άλλη μηχανή να προτείνεται περίπου στα 100 - 130 ευρώ.

Ευχαριστώ

Νίκος    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διαφορά θα δεις μόνο αν πάρεις κάποιον μύλο (έστω χειροκίνητο που να κάνει για espresso) ώστε να κόβεις τον καφέ εκείνη την ώρα και όχι να τον έχεις κομμένο.

Ο λόγος είναι πως το άρωμα του κομμένου χάνεται σε λίγα λεπτά.

Όσον αφορά το οικονομικό δεν νομίζω να αποσβέσεις / κερδίσεις κάτι. 

Οι κάψουλες που παιρνεις παίζουν κάπου 0,45€.

Ένας φθηνός κόκκος καφέ πάει κάπου στα 20€ το κιλό. Η κάθε δόση σε καφετιέρα όπως αυτή που θες ειναι λιγότερο απο 15γρ. Οπότε μέγιστοι καφέδες στο κιλό 1000/15=66. 20€/66=0,30€. Αν πας σε σχετικά καλούτσικο κόκκο, θα φτάσεις τα 0,45€ (+50%). 

Οπότε μην έχεις στο μυαλό σου ότι η nespresso είναι κλεφταράδες κλπ. Σε απόλυτα λογικές τιμές παίζουν σε σχέση με την αγορά και στο + έχουν τις πολλές ποικιλίες που μπορείς να δοκιμάζεις δίχως κόπο. Αν μάλιστα πίνεις σκέτο espresso και δεν θες να επενδύσεις πολλά λεφτά, το βλέπω μονόδρομο.

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ενα μύλο εισαι οκ και πιστεύω οτι έχει διαφορά απο τις κάψουλες στη τιμή και οικονομία. Εχω δοκιμάσει όλες τις λύσεις (οχι για οικονομία, αλλά για άρωμα και πρακτικότητα). Τα χάρτινα pods ήταν τα χειρότερα για εμενα. Οι κάψουλες illy οι καλύτερες και ο αλεσμένος καλύτερος σε άρωμα. Απλά μπορεις να αποφασίσεις και πόσο θα βάζεις, ανάλογα αν σου  αρεσει βαρύς κλπ ή αν θα κανεις espresso, fredo κλπ. Ενώ με τις κάψουλες χαλάς 1 ή 2 δεν εχει ενδιάμεσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοίγω νέο θέμα ποστάρω εδώ.

Θέλω να πάρω μία εσπρεσιέρα που να δέχεται αλεσμένο καφέ και όχι κάψουλες λόγω κόστους και θέλω να διαθέσω μέχρι 100Ε. Από αυτά που διαβάζω κατάλαβα πως οι καφετιέρες σε αυτές τις τιμές, δεν έχουν ιδιαίτερες διαφορές. Ισχύει αυτό;Γιατί βρήκα μία Arielli στο eshop 40 Ευρώ από 60. Αξίζει άραγε;

https://www.e-shop.gr/kafetiera-espresso-arielli-km-190bs-p-HAP.105211

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, afragorn είπε

Για να μην ανοίγω νέο θέμα ποστάρω εδώ.

Θέλω να πάρω μία εσπρεσιέρα που να δέχεται αλεσμένο καφέ και όχι κάψουλες λόγω κόστους και θέλω να διαθέσω μέχρι 100Ε. Από αυτά που διαβάζω κατάλαβα πως οι καφετιέρες σε αυτές τις τιμές, δεν έχουν ιδιαίτερες διαφορές. Ισχύει αυτό;Γιατί βρήκα μία Arielli στο eshop 40 Ευρώ από 60. Αξίζει άραγε;

https://www.e-shop.gr/kafetiera-espresso-arielli-km-190bs-p-HAP.105211

Ότι και να πάρεις σε αυτά τα λεφτά, σάπιο είναι. Οπότε μην το ψάχνεις και το τρομερά! Επέλεξε ότι σου αρέσει και έχει τις πολλές κριτικές στο skroutz

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, sphinxgr είπε

Ότι και να πάρεις σε αυτά τα λεφτά, σάπιο είναι. Οπότε μην το ψάχνεις και το τρομερά! Επέλεξε ότι σου αρέσει και έχει τις πολλές κριτικές στο skroutz

 

Να είσαι καλά βρε! 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εψαχνα τον τελευταιο χρονο αυτο το θεμα, καθως ειχα και εγω μια Nespresso. (και αλλον ενα χρονο θα μου παρει να βρω τους καταλληλους κοκους για τις γευσεις μου και τις δυνατοτητες μου :Ρ)
Η γνωμη μου για αυτες ειναι οτι κανουν πολυ ποιοτικο ζεστο καφε και πλεον εχεις την δυνατοτητα να επιλεξεις κι αλλες μαρκες.

Επειδη ομως εμενα μου αρεσει ο κρυος καφες και επειδη ειμαι εξωτερικο και για να πιω κρυο καφε πρεπει να σκαω 4 ευρω για πλαστικο και να πηγαινω με το αμαξι σε συγκεκριμενο σημειο, κατεληξα στην αγορα μηχανης σωστης και grinder.
Απο την ερευνα μου, ειδα οτι αμα θες σωστο κρυο καφε πρεπει να σκασεις τουλαχιστον 600 ευρουλακια σαν αρχικο μπατζετ. (μηχανη με PID 400+ ευρω και κοφτη 150+)

Αμα εσυ τωρα θες να παρεις μηχανη για να πιεις καφε ζεστο, θα σου ελεγα να μεινεις εκει που εισαι... αλλιως μαζεψε χρημα.

Δεν νομιζω οτι αξιζει να αγορασεις μηχανες καφε με πλαστικο μποιλερ ή χωρις μποιλερ. Πιο πιθανο να εχεις χειροτερο αποτελεσμα απο τις Nespresso.

Οποτε αν θες ψαξτο πιο πολυ εδω https://www.greekespresso.gr/forum/.

Και τσεκαρε μηχανες Lelit 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγω εχω παρει αυτη. ειμαι ευχαριστημενος, οσο για την αποσβεση σε σχεση με τις καψουλες δεν το εχω υπολογισει ακριβως αλλα σιγουρα μου βγαινει το 1/3 απο την τιμη των καψουλων. παιρνω 5ευρω απο το coffee island της γειτονιας μου και βγαζω νομιζω περι τους 25 καφεδες!

edit: εννοω διπλους καφεδες.. χρησιμοποιω το μεγαλο group

Επεξ/σία από emperor4her
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, emperor4her είπε

εγω εχω παρει αυτη. ειμαι ευχαριστημενος, οσο για την αποσβεση σε σχεση με τις καψουλες δεν το εχω υπολογισει ακριβως αλλα σιγουρα μου βγαινει το 1/3 απο την τιμη των καψουλων. παιρνω 5ευρω απο το coffee island της γειτονιας μου και βγαζω νομιζω περι τους 25 καφεδες!

5€ = 160γρ. 

25 καφέδες δεν βγάζεις που να χτυπιέσαι σαν χταπόδι! 6,6gr δεν έχει ούτε η nespresso σε κάθε κάψουλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, sphinxgr είπε

5€ = 160γρ. 

25 καφέδες δεν βγάζεις που να χτυπιέσαι σαν χταπόδι! 6,6gr δεν έχει ούτε η nespresso σε κάθε κάψουλα!

αν δεν κανω λαθος εχει 21-22Ε το κιλο.. οποτε με 5 ευρω παιρνω καπου στα 240 gr..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, emperor4her είπε

αν δεν κανω λαθος εχει 21-22Ε το κιλο.. οποτε με 5 ευρω παιρνω καπου στα 240 gr..

Μετά τη μείωση του ΦΠΑ στους καφέδες ο κλασικός των Coffe ISland (αυτός που σου βάζουν όταν παραγγέλνεις καφέ δηλαδή) έχει κατέβει στα 29€/κιλό

image.png.21c93052b3d393b62696c72bbc3e5165.png

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, emperor4her είπε

εγω εχω παρει αυτη. ειμαι ευχαριστημενος, οσο για την αποσβεση σε σχεση με τις καψουλες δεν το εχω υπολογισει ακριβως αλλα σιγουρα μου βγαινει το 1/3 απο την τιμη των καψουλων. παιρνω 5ευρω απο το coffee island της γειτονιας μου και βγαζω νομιζω περι τους 25 καφεδες!

edit: εννοω διπλους καφεδες.. χρησιμοποιω το μεγαλο group

Σε ευχαριστώ για τη πρόταση!

Από γεύση είσαι ικανοποιημένος;

Η ποιότητα κατασκευής πώς σου φαίνεται; Τρίζει; :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, sphinxgr είπε

Μετά τη μείωση του ΦΠΑ στους καφέδες ο κλασικός των Coffe ISland (αυτός που σου βάζουν όταν παραγγέλνεις καφέ δηλαδή) έχει κατέβει στα 29€/κιλό

image.png.21c93052b3d393b62696c72bbc3e5165.png

Θα περασω σημερα να δω, αλλωστε μου τελειωνει και θα παρω! και θα ενημερωσω..

Παιρνω τον κλασικο.. αρα εδω εισαι.. 20 ευρω το κιλο.. βαζω 10-12γρ στο group τη φορα.. οποτε, 250γρ με 5 ευρω=22-24 καφεδες.. αν φτιαξω και 2-3 μονους(8γρ) αναμεσα σε αυτες τις φορες, φτανεις του 25 ανετα.. 

αα, επισης να αναφερω οτι δεν παιρνω τον φτηνοτερο λογω τιμης, αυτον ειχα δοκιμασει πριν κανα 2 χρονια, μου αρεσε και δεν τον αλλαξα απο τοτε!

35 λεπτά πριν, afragorn είπε

Σε ευχαριστώ για τη πρόταση!

Από γεύση είσαι ικανοποιημένος;

Η ποιότητα κατασκευής πώς σου φαίνεται; Τρίζει; :P 

κοιτα, γενικα εμενα μου αρεσει αρκετα, αλλα ειναι κατι εντελως υποκειμενικο φανταζομαι! τον πινω μετριο, με μιση κουταλια του γλυκου απο την καστανη ζαχαρη (filtro). 

μια χαρα ποιοτητα κατασκευης, τριζει λιγο, αλλα οχι σε σημειο να πρεπει να κρατησω το ποτηρη μην πεσει! 😁

γενικα, ειμαι ευχαριστημενος παντως, ζεσταινει πολυ γρηγορα, και φαινεται αρκετα ποιοτικη.. την εχω περιπου στους 10 μηνες

Επεξ/σία από emperor4her
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/10/2019 στις 1:20 ΜΜ, nkapsa είπε

Καλησπέρα, έχω μία μηχανή nespresso delonghi inissia, αλλά θα ήθελα να αγοράσω μια καφετιέρα που παίρνει αλεσμένο καφέ και να φτιάχνει καλύτερο espresso από αυτή που έχω τώρα. Είμαι ανάμεσα σε δύο, στην KRUPS XP3440 και στη Gaggia RI8423. Θα δω διαφορά στον καφέ? θα είναι πιο οικονομικός? Έχετε κάποια άλλη μηχανή να προτείνεται περίπου στα 100 - 130 ευρώ.

Ευχαριστώ

Νίκος    

Με 10ευρω παραπάνω στα 140 δλδ θα σ πρότεινα delongi EC685.. Έχει 150+κριτικες το σκρουτζ διάβασε και θα καταλάβεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...