Προς το περιεχόμενο

Αγορά μηχανής espresso


nkapsa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

ψάνω ενα μύλο μέχρι 60-70ε. Πάει για δώρο οποτε ....

Τι λέτε για αυτο; ECG KM 1412

https://www.skroutz.gr/s/25385343/ECG-KM-1412.html

Αποτι εχω διαβασει πρεπει να ανεβω στα 130ε για μια μόνιμη λύση αλλα με αυτον θα κανω δουλεια;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, Dvs είπε

Καλησπέρα,

ψάνω ενα μύλο μέχρι 60-70ε. Πάει για δώρο οποτε ....

Τι λέτε για αυτο; ECG KM 1412

https://www.skroutz.gr/s/25385343/ECG-KM-1412.html

Αποτι εχω διαβασει πρεπει να ανεβω στα 130ε για μια μόνιμη λύση αλλα με αυτον θα κανω δουλεια;

 

Με λίγο παραπάνω (περίπου 20 ευρώ) πας σε Graef CM 702. 

Σκέψου το. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dvs είπε

Καλησπέρα,

ψάνω ενα μύλο μέχρι 60-70ε. Πάει για δώρο οποτε ....

Τι λέτε για αυτο; ECG KM 1412

https://www.skroutz.gr/s/25385343/ECG-KM-1412.html

Αποτι εχω διαβασει πρεπει να ανεβω στα 130ε για μια μόνιμη λύση αλλα με αυτον θα κανω δουλεια;

 

Εγώ για δώρο προτιμώ να παίρνω χειροκίνητους μύλους γιατί σ' αυτή την τιμή οι ηλεκτρικοί είναι περισσότερο πρόβλημα παρά λύση, και επειδή ο χειροκίνητος ίσως κρατήσει πολύ περισσότερο. Σε αυτή την τιμή υπάρχει ο Porlex που βλέπω ότι έχει απόθεμα το barista.gr, αλλιώς πρέπει να έχει και από εξωτερικό το maxicoffee. Αν πιστεύεις πως αυτός που θα τον πάρει δε θα έχει όρεξη να κόβει χειροκίνητα ίσως να θες να ξανασκεφτείς το δώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μηχανη με κάψουλες ποια προτείνετε; αποκλείεται να κατσει η γυναίκα να κανει καφε στην κανονική εσπρεσιερα οπότε λεω να παω σε καψουλες. δε με νοιάζει τοσο το κόστος αρκεί να ειναι καλη. και κάτι ακόμα είχα ακούσει για επαναγεμιζομενες κάψουλες γίνεται αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, someone- είπε

για μηχανη με κάψουλες ποια προτείνετε; αποκλείεται να κατσει η γυναίκα να κανει καφε στην κανονική εσπρεσιερα οπότε λεω να παω σε καψουλες. δε με νοιάζει τοσο το κόστος αρκεί να ειναι καλη. και κάτι ακόμα είχα ακούσει για επαναγεμιζομενες κάψουλες γίνεται αυτο;

γίνεται αλλά δεν έχει νόημα - κακό αποτέλεσμα και ταιλαιπωρία.

Μια νεσπρέσο πάρε που να σου αρέσει στο μάτι - όλες ίδιες είναι πάνω κάτω, μόνο η αισθητική διαφέρει.

Επεξ/σία από djcat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, djcat είπε

γίνεται αλλά δεν έχει νόημα - κακό αποτέλεσμα και ταιλαιπωρία.

Μια νεσπρέσο πάρε που να σου αρέσει στο μάτι - όλες ίδιες είναι πάνω κάτω, μόνο η αισθητική διαφέρει.

όντως δεν αξίζει; βλέπω πλαστικές στο αλιεξπρεσ φθηνά και οι αλουμινίου φθηνότερα σε σχέση με εδω. κάθεσαι μια μερα γεμίζεις 10-15 πλαστικές και εχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, someone- είπε

όντως δεν αξίζει; βλέπω πλαστικές στο αλιεξπρεσ φθηνά και οι αλουμινίου φθηνότερα σε σχέση με εδω. κάθεσαι μια μερα γεμίζεις 10-15 πλαστικές και εχεις.

Όχι, το όλο θέμα με τις κάψουλες είναι να μην πάρει καθόλου αέρα ο καφές για να έχει ένα αποτέλεσμα όσο το δυνατόν πιο κοντά σε εσπρέσο. Αλλιώς θα ήταν σα να έχεις μια φθηνή μηχανή και τη γεμίζεις με προαλεσμένο καφέ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, someone- είπε

για μηχανη με κάψουλες ποια προτείνετε; αποκλείεται να κατσει η γυναίκα να κανει καφε στην κανονική εσπρεσιερα οπότε λεω να παω σε καψουλες. δε με νοιάζει τοσο το κόστος αρκεί να ειναι καλη. και κάτι ακόμα είχα ακούσει για επαναγεμιζομενες κάψουλες γίνεται αυτο;

Πάρε μια αυτόματη τελείως,αν μπορείς να φτάσεις σε αυτό το ποσό. (από 280€)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαιρετε...ψαχνω να παρω δωρο στους γονεις μου μια μηχανη...

ειδα αυτη philips EP2223/40 ,οτι ειναι αυτοματη λογικα θα βολεψει για ατομο που δεν προκειται να μπλεξει με μυλους κλπ κλπ..
εχει κανεις γνωμη για αυτη ή γενικα αν ειναι καλη επιλογη σε αυτα τα χρηματα?

Ευχαριστω

Επεξ/σία από mixos23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mixos23 είπε

Χαιρετε...ψαχνω να παρω δωρο στους γονεις μου μια μηχανη...

ειδα αυτη Siemens EP2223/40 ,οτι ειναι αυτοματη λογικα θα βολεψει για ατομο που δεν προκειται να μπλεξει με μυλους κλπ κλπ..
εχει κανεις γνωμη για αυτη ή γενικα αν ειναι καλη επιλογη σε αυτα τα χρηματα?

Ευχαριστω

γράφει siemens και οταν πατας σε πετάει σε μια Philips.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, mixos23 είπε

Χαιρετε...ψαχνω να παρω δωρο στους γονεις μου μια μηχανη...

ειδα αυτη philips EP2223/40 ,οτι ειναι αυτοματη λογικα θα βολεψει για ατομο που δεν προκειται να μπλεξει με μυλους κλπ κλπ..
εχει κανεις γνωμη για αυτη ή γενικα αν ειναι καλη επιλογη σε αυτα τα χρηματα?

Ευχαριστω

Την έχουμε περίπου ένα μήνα στην δουλειά, κάνει πολύ καλό καφέ και είναι πολύ εύχρηστη. Κάποια στιγμή θα την αγοράσω για το σπίτι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα είχα  παραγγείλει και εγώ αυτήν την phillips λόγω καλών κριτικών,  αφού το παρα έψαξα και έξω σε amazon κλπ είδα ότι δεν είναι για επένδυση πολλών χρόνων και ακύρωσα τελευταία στιγμή την παραγγελία..με έσωσε η κατάργηση του click away.

Τελικά με βαριά καρδιά πήγα σε lelit 42em που έχει και ενσωματωμένο μύλο ελαφρα μεταχειρισμένη 350 συν μεταφορικα από εδώ μέσα.

Άλλαξε η έννοια καφές στο μυαλό μου και αν πάρεις κανα καλό χαρμάνι απογειώνεται το άρωμα και η γεύση,  χωρίς πολλές γνώσεις και δυσκολία βγαίνει καλός ο καφές. Δεν είναι τυχαίο που την προτείνουν όλοι στα φόρουμ. Απορω πως είχα δώσει 100 με 200 ευρω για μηχανές παλιά..

Επεξ/σία από panoskeras
Λάθος
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Χαίρετε. Ψάχνω κι εγώ τι να πάρω, με γνώμονα την επιλογή εύκολης παρασκευής για να βολεύεται και η γυναίκα.

Έχω διαβάσει αρκετές απόψεις, αλλά ακόμα δεν μου έχω καταλάβει αν είναι καλύτερη λύση μια Nespresso ή μια καλή κανονική μηχανή που να παίρνει και ESE pods. Με τη δεύτερη επιλογή θα έχω και τη δυνατότητα να πάρω και μύλο στον μέλλον, αλλά το σημαντικό σε πρώτη φάση είναι αν θα έχω καλύτερο καφέ με Nespresso η ESE pods.

Και αν καλύτερα να πάω σε ESE, είναι εξίσου καλές οι Delonghi Dedica και η Krups XP3440;

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...