Προς το περιεχόμενο

Αγορά μηχανής espresso


nkapsa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω αυτή https://www.ajmadison.com/cgi-bin/ajmadison/CVA4075SS.html απο το 2007 που έκανα το σπίτι και έχω κάνει 6550 καφέδες μέχρι σήμερα. Τέλειο αποτέλεσμα την στιγμή που το θελεις αρκεί να την συντηρείς σωστά ! Δυστυχώς η Mielle σήμερα έχει ανεβάσει πολυ τις τιμές !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 ώρες πριν, chessplayer-alexis είπε

Για την Primadonna της Delonghi υπάρχει κάποιος που να την έχει χρησιμοποιησει; 

Μιλάω καθαρά σαν ποιότητα αλέσματος του καφέ σε espresso. 

900 ευρώ για μία  καφετιέρα όπως τη βλέπω 1350 watt και πίεση 15 μπαρ που έχουν και οι απλές arielli των 50 ευρώ, με 0 κριτικές στο σκρουτζ όχι δεν θα τα έδινα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 20/1/2020 στις 6:10 ΜΜ, chessplayer-alexis είπε

Για την Primadonna της Delonghi υπάρχει κάποιος που να την έχει χρησιμοποιησει; 

Μιλάω καθαρά σαν ποιότητα αλέσματος του καφέ σε espresso. 

Καλημερα σας 

Ενδιαφερομαι ηια την Deloghi primadonna elite.

Υπαρχει καποιος που να την εχει δοκιμασει για μα κανει καποιο σχολιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Χαίρετε,

Έχω την Κrups xp5620 2,5 χρόνια και έχω βαρεθεί να την πηγαίνω για επισκευή. Τώρα μου ξαναχάλασε η πρόσοψη με τους διακόπτες. Δεν την έχω πάει στο συνεργείο ακόμα αλλά είμαι 99% σίγουρος γιατί μου έχει χαλάσει ήδη 2 φορές και ξέρω τη "συμπτωματολογία". Η τελευταία ήταν τον Οκτώβρη. Λογικά, και ηθικά, θα πρέπει να μου την αλλάξουν δωρεάν. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει εγγύηση ανεξάρτητη για τα ανταλλακτικά;

Γράφω στο θέμα αυτό γιατί σίγουρα θα την αλλάξω είτε άμεσα - είτε αν μου αλλάξουν την πρόσοψη δωρεάν μόλις ξαναχαλάσει (γιατί θα συμβεί σίγουρα αργά ή γρήγορα). Μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποια καφετιέρα αλεσμένου το πολύ μέχρι 200 ευρώ, η οποία έχει αποδεδειγμένη αξιοπιστία και διάρκεια ζωής; Δε με ενδιαφέρει τόσο η ποιότητα του καφέ.

Αν δεν είναι δυνατόν να βρώ κάτι αξιόπιστο σε αυτή την τιμή, μήπως να πάω σε κάψουλες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, andreas-p είπε

Χαίρετε,

Έχω την Κrups xp5620 2,5 χρόνια και έχω βαρεθεί να την πηγαίνω για επισκευή. Τώρα μου ξαναχάλασε η πρόσοψη με τους διακόπτες. Δεν την έχω πάει στο συνεργείο ακόμα αλλά είμαι 99% σίγουρος γιατί μου έχει χαλάσει ήδη 2 φορές και ξέρω τη "συμπτωματολογία". Η τελευταία ήταν τον Οκτώβρη. Λογικά, και ηθικά, θα πρέπει να μου την αλλάξουν δωρεάν. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει εγγύηση ανεξάρτητη για τα ανταλλακτικά;

Γράφω στο θέμα αυτό γιατί σίγουρα θα την αλλάξω είτε άμεσα - είτε αν μου αλλάξουν την πρόσοψη δωρεάν μόλις ξαναχαλάσει (γιατί θα συμβεί σίγουρα αργά ή γρήγορα). Μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποια καφετιέρα αλεσμένου το πολύ μέχρι 200 ευρώ, η οποία έχει αποδεδειγμένη αξιοπιστία και διάρκεια ζωής; Δε με ενδιαφέρει τόσο η ποιότητα του καφέ.

Αν δεν είναι δυνατόν να βρώ κάτι αξιόπιστο σε αυτή την τιμή, μήπως να πάω σε κάψουλες;

https://www.insomnia.gr/forums/topic/721120-αγορά-μηχανής-espresso/?do=findComment&comment=57497017

την εχω κανα χρονο και δουλευει υποδειγματικα! φτιαχνει περιπου  5 καφεδες την ημερα

Επεξ/σία από emperor4her
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, andreas-p είπε

Χαίρετε,

Έχω την Κrups xp5620 2,5 χρόνια και έχω βαρεθεί να την πηγαίνω για επισκευή. Τώρα μου ξαναχάλασε η πρόσοψη με τους διακόπτες. Δεν την έχω πάει στο συνεργείο ακόμα αλλά είμαι 99% σίγουρος γιατί μου έχει χαλάσει ήδη 2 φορές και ξέρω τη "συμπτωματολογία". Η τελευταία ήταν τον Οκτώβρη. Λογικά, και ηθικά, θα πρέπει να μου την αλλάξουν δωρεάν. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει εγγύηση ανεξάρτητη για τα ανταλλακτικά;

Γράφω στο θέμα αυτό γιατί σίγουρα θα την αλλάξω είτε άμεσα - είτε αν μου αλλάξουν την πρόσοψη δωρεάν μόλις ξαναχαλάσει (γιατί θα συμβεί σίγουρα αργά ή γρήγορα). Μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποια καφετιέρα αλεσμένου το πολύ μέχρι 200 ευρώ, η οποία έχει αποδεδειγμένη αξιοπιστία και διάρκεια ζωής; Δε με ενδιαφέρει τόσο η ποιότητα του καφέ.

Αν δεν είναι δυνατόν να βρώ κάτι αξιόπιστο σε αυτή την τιμή, μήπως να πάω σε κάψουλες;

https://www.e-shop.gr/kafetiera-espresso-arielli-km-190bs-p-HAP.105211

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, djcat είπε

Αυτή βλέπω είναι στα 850 watt και θα αργεί να αναπληρώνει το ζεστό νερό που βγάζει.. Θα πρότεινα να πάει στη λίγο μεγαλύτερη 1100 watt με μικρή διαφορά στην τιμή.

Έχω παρόμοια 3-4 χρόνια φτιάχνω 4-8 καφέδες τη μέρα και δεν έχει κανένα πρόβλημα.Κανένα καθαρισμό μόνο της κάνω που και που με ξινό και συνεχίζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Χαιρετώ την παρέα.Σκέφτομαι και εγώ πλέον την αγορά μηχανής.Ένας λόγος είναι να σταματήσω τον φραπέ και ο δεύτερος είναι να σταματήσω τα take away.

Διαθετω budget εως 100ε για την μηχανή με ισχύ 1100w.

Σε πρώτη φαση σκεφτομαι μια φραπεδιερα στα 100w ,ενα πατητηρι και ενα ποτηρι δοσομετρητής.Θα αγοράζω καφέ κομμένο.Μηχανη σκεφτομαι gaggia η delonghi  στα 80-120ε 

Καμία συμβουλή;Πρόταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Ggiorgos7 είπε

Χαιρετώ την παρέα.Σκέφτομαι και εγώ πλέον την αγορά μηχανής.Ένας λόγος είναι να σταματήσω τον φραπέ και ο δεύτερος είναι να σταματήσω τα take away.

Διαθετω budget εως 100ε για την μηχανή με ισχύ 1100w.

Σε πρώτη φαση σκεφτομαι μια φραπεδιερα στα 100w ,ενα πατητηρι και ενα ποτηρι δοσομετρητής.Θα αγοράζω καφέ κομμένο.Μηχανη σκεφτομαι gaggia η delonghi  στα 80-120ε 

Καμία συμβουλή;Πρόταση;

 

Στις 29/3/2020 στις 1:51 ΜΜ, andreas-p είπε

Χαίρετε,

Έχω την Κrups xp5620 2,5 χρόνια και έχω βαρεθεί να την πηγαίνω για επισκευή. Τώρα μου ξαναχάλασε η πρόσοψη με τους διακόπτες. Δεν την έχω πάει στο συνεργείο ακόμα αλλά είμαι 99% σίγουρος γιατί μου έχει χαλάσει ήδη 2 φορές και ξέρω τη "συμπτωματολογία". Η τελευταία ήταν τον Οκτώβρη. Λογικά, και ηθικά, θα πρέπει να μου την αλλάξουν δωρεάν. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει εγγύηση ανεξάρτητη για τα ανταλλακτικά;

Γράφω στο θέμα αυτό γιατί σίγουρα θα την αλλάξω είτε άμεσα - είτε αν μου αλλάξουν την πρόσοψη δωρεάν μόλις ξαναχαλάσει (γιατί θα συμβεί σίγουρα αργά ή γρήγορα). Μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποια καφετιέρα αλεσμένου το πολύ μέχρι 200 ευρώ, η οποία έχει αποδεδειγμένη αξιοπιστία και διάρκεια ζωής; Δε με ενδιαφέρει τόσο η ποιότητα του καφέ.

Αν δεν είναι δυνατόν να βρώ κάτι αξιόπιστο σε αυτή την τιμή, μήπως να πάω σε κάψουλες;

 

Για αμφότερους προτείνω την εξής, που πήρα στα 48 ευρώ πριν 1 βδομάδα από crazy sundays.

Αξίζει τα διπλά λεφτά, απίθανη. Ταχύτατη, ποιοτικότατη, είδα το φως το αληθινό.

Και η νυν τιμή της κλεψιά είναι.

Δεν το περίμενα με τίποτα, πήγα για να πάρω έστω μία αξιοπρεπή λύση σπιτιού και κατέληξα με καπουτσίνο καλύτερο από το 80% των έξω (κυρίως γιατί είμαι λίγο άμπαλος ακόμα στο αφρόγαλα, αλλά μέρα με τη μέρα το κάνω εκθετικά καλύτερα), εσπρέσσο καλύτερο από όσους έχω πιει έβερ και φρέντο όχι πολύ καλύτερο γιατί δεν έχω σωστά παγάκια σπίτι (μεγάλα και πολύ παγωμένα).

 

Επεξ/σία από qwertyuiop2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ευχαριστουμε.Τι παρελκομενα πρεπει να προμηθευτουμε;Αυτα που γραφω στο ποστ μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Ggiorgos7 είπε

Ευχαριστουμε.Τι παρελκομενα πρεπει να προμηθευτουμε;Αυτα που γραφω στο ποστ μου;

Tίποτα. Καφέ και γάλα αν θες αφρόγαλα. Ίσως και πάγο μεγάλου μεγέθους για να κάνεις μερακλήδικο φρέντο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, qwertyuiop2 είπε

Για αμφότερους προτείνω την εξής, που πήρα στα 48 ευρώ πριν 1 βδομάδα από crazy sundays.

 

1450 watt και 59 ευρώ.Πρέπει να είναι καινούργιο μοντέλο της Arielliκαι μάλιστα πολύ δυνατό.Πολύ καλή τιμή.Μη δίνετε 100 και 150 ευρώ για ένα όνομα ρε παιδιά.Μια χαρά μηχανούλα είναι αυτή έτοιμο κομμένο καφέ μία μάρκα ώστε να πετύχετε τη δόση που πρέπει να βάζετε και είστε μια χαρά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, qwertyuiop2 είπε

Για αμφότερους προτείνω την εξής, που πήρα στα 48 ευρώ πριν 1 βδομάδα από crazy sundays.

Αξίζει τα διπλά λεφτά, απίθανη. Ταχύτατη, ποιοτικότατη, είδα το φως το αληθινό.

Και η νυν τιμή της κλεψιά είναι.

Δεν το περίμενα με τίποτα, πήγα για να πάρω έστω μία αξιοπρεπή λύση σπιτιού και κατέληξα με καπουτσίνο καλύτερο από το 80% των έξω (κυρίως γιατί είμαι λίγο άμπαλος ακόμα στο αφρόγαλα, αλλά μέρα με τη μέρα το κάνω εκθετικά καλύτερα), εσπρέσσο καλύτερο από όσους έχω πιει έβερ και φρέντο όχι πολύ καλύτερο γιατί δεν έχω σωστά παγάκια σπίτι (μεγάλα και πολύ παγωμένα).

Να ρωτήσω. Σε σχέση με μια μηχανή τύπου nesppresso έχει σημαντική διαφορά; Παράγγειλα σήμερα αυτή. Προορίζεται για 90% χρήση της συζύγου η οποία δεν πρόκειται να ασχοληθεί καθόλου, ειδικά τώρα με το μωρό. Αλλά αν υπάρχει διαφορά σε ποιότητα καφέ να την ακυρώσω. Πίνουμε εσπρέσσο σκέτο και η αλήθεια είναι ότι δύσκολα αρκούμαστε σε τίποτα περισσότερο από τον (όσο γίνεται) τέλειο καφέ όταν παίρνουμε απ'εξω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, liakjim είπε

Προορίζεται για 90% χρήση της συζύγου η οποία δεν πρόκειται να ασχοληθεί καθόλου, ειδικά τώρα με το μωρό

Το είπες μόνος σου!

Να σου πω τη μαύρη μου αλήθεια, και προ μωρού και μετά μωρού, εγώ της τον έφτιαχνα/φτιάχνω τον καφέ.

Αν εννοείς καλύτερος ως προς την ποιότητα, σαφώς και όταν εξοικειωθείς μετά από πολύ πειραματισμό και έχοντας ως δεδομένα α) καλή μηχανή καφέ (κατά τεκμήριο καλή όμως), β) καλό καφέ σε κόκκους, γ) πλήρη γνώση του αλέσματος (χρόνοι) και δ) καλό νερό (come si dice a Napule), τότε ναι, θα δεις προκοπή και σοβαρές διαφορές. Εκεί θα καταλάβεις πια, τι νεροπλύματα πληρώνει κανείς εκεί έξω.

Όποτε ναι, άποψή μου είναι να  περιοριστείς σε κάψουλες, με ό,τι συνεπάγεται αυτό (τυποποιημένη τουλάχιστον, γεύση).

(για τις mokka του κυρAlfonso, δεν θα αναφερθώ, είναι άλλο καπέλο)

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Εριξα μια κλεφτη ματια στο φορουμ των εσπρεσο μανιακς ...τουλαχιστον 600e budget λενε ,για πιο κατω δεν παιρνεις εγκριση 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...