Προς το περιεχόμενο

Αγορά μηχανής espresso


nkapsa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Ggiorgos7 είπε

Εριξα μια κλεφτη ματια στο φορουμ των εσπρεσο μανιακς ...τουλαχιστον 600e budget λενε ,για πιο κατω δεν παιρνεις εγκριση 😆

Καλά εντάξει, εκεί το έχουν πάει σε άλλο level. Είπαμε να πιούμε καφέ (και με τα δύο μας τα νεφρά όμως).

Εγώ περιορίζομαι σε αναζητήσεις καλής ποιότητας καφέ σε κόκκους (Ναπολιτάνικα brands κατά προτίμηση, λόγω προτέρης εμπειρίας), είτε σε brikka είτε σε μια απλή μηχανή καφέ της σειράς. Έχω φτάσει σε ένα επίπεδο, που πίνω αξιοπρεπέστατο θεωρώ, καφέ.

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επισκέπτης

Βρηκα αυτην 

Krups Calvi XP3410

Ισχύς 1460 W

Πίεση 15 bar

Χωρητικότητα lt 1 lt

Αγγίζει το 100ρι αλλά δεν ξέρω ... η arielli αν και εχει 50ε λιγοτερα ειναι αρκετα χοντροκομμενη σαν κατασκευη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, liakjim είπε

Να ρωτήσω. Σε σχέση με μια μηχανή τύπου nesppresso έχει σημαντική διαφορά; Παράγγειλα σήμερα αυτή. Προορίζεται για 90% χρήση της συζύγου η οποία δεν πρόκειται να ασχοληθεί καθόλου, ειδικά τώρα με το μωρό. Αλλά αν υπάρχει διαφορά σε ποιότητα καφέ να την ακυρώσω. Πίνουμε εσπρέσσο σκέτο και η αλήθεια είναι ότι δύσκολα αρκούμαστε σε τίποτα περισσότερο από τον (όσο γίνεται) τέλειο καφέ όταν παίρνουμε απ'εξω .

Με φρεσκοκομμένο καφέ θα έχεις διαφορά στα αρώματα, ναι. Το λέω αυτό έχοντας και εμπειρία από νεσπρεσσο της κρουπς. Η νεσπρέσσο βγάζει προκατίλα και πάντα ο καφές είναι ίδιος και λιγότερο αρωματικός.

Κι εγώ πίνω μόνο σκέτο, όποιος βάζει ζάχαρη και προχθεσινό φίλτρου στο ψυγείο να πιει μετά από 20 σεκόντς στα μικροκύματα, μια χαρά θα του φανεί.

37 λεπτά πριν, Ggiorgos7 είπε

Εριξα μια κλεφτη ματια στο φορουμ των εσπρεσο μανιακς ...τουλαχιστον 600e budget λενε ,για πιο κατω δεν παιρνεις εγκριση 😆

Είναι σα να πηγαίνεις σε θρεντ εδώ των μοντάκηδων για πισιά και να ρωτάς ποιο κουτί να βάλεις για το τέλειο airflow. Θα σου βγουν όλοι με κουτιά του 500άρικου, και ίσως αρχίσουν να τσακώνονται για αυτά, αλλά στο σπίτι τους θα έχουν ένα cougar mx330 με των είκοσι και θα του έχουν κάνει τρύπες με δρεπανοκατσάβιδο.

25 λεπτά πριν, Ggiorgos7 είπε

Βρηκα αυτην 

Krups Calvi XP3410

Ισχύς 1460 W

Πίεση 15 bar

Χωρητικότητα lt 1 lt

Αγγίζει το 100ρι αλλά δεν ξέρω ... η arielli αν και εχει 50ε λιγοτερα ειναι αρκετα χοντροκομμενη σαν κατασκευη.

Σε όλες τις εμπορικές επιλογές υπάρχει ένα sweet spot, στο οποίο παίρνεις με το 50% των χρημάτων το 70% του οφέλους, ενώ για να πας στο 80% του οφέλους χρειάζεσαι το 80% των χρημάτων.

Νομίζω ότι αυτό το sweet spot είναι οι καλοφτιαγμένες κινέζικες κατασκευές όπως τα "καλύτερα" μοντέλα φασόν εταιρειών όπως η Αριέλλι.

Λέω την άποψή μου προφανώς, αν έχεις τρομερό μεράκι για καφέ προφανώς κάνε το γούστο σου ανάλογα την τσέπη σου. Ειδικά στην περίπτωση που αναφέρεις όμως έχω την εντύπωση ότι πας να πληρώσεις τα διπλά για καλύτερη σχεδίαση και πάνω- κάτω ίδιο ουσιώδες αποτέλεσμα στον καφέ.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να πιεις σωστό εσπρέσο ξεκινάς με μια μηχανή με τρίοδη βαλβίδα και έναν μύλο με κωνικά μαχαίρια.

Καινούρια στην αγορά έχουν 300 η μηχανή και 150 ο μύλος.

Εγώ έστησα το δικό μου σετάπ με μεταχειρισμένα (200η μηχανή, 80 ο μύλος από αγγελίες)

φώτο με το σετάπ και το αποτέλεσμα και βίντεο με φρεντάκι

Απόσβεση της επένδυσης σε περίπου 3μήνες αν σταματήσεις τελείως το απέξω. Κόστος έξω 1.5ευρώ. Κόστος στο σπίτι 0.35-0.40 ευρώ

 

84332732_10158463982963521_2945835196932423680_o.jpg

εσπρεσσο1.jpg

 

 

Το κακό είναι οτι μετά οι περισσότεροι καφέδες έξω θα σου φαίνονται αδιάφορα νεροζούμια.

Επεξ/σία από greekfragma
  • Like 7
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, qwertyuiop2 είπε

Ειδικά στην περίπτωση που αναφέρεις όμως έχω την εντύπωση ότι πας να πληρώσεις τα διπλά για καλύτερη σχεδίαση και πάνω- κάτω ίδιο ουσιώδες αποτέλεσμα στον καφέ.

Συμφωνώ απόλυτα ειδικά, αλλά και γενικά (σε αρκετές περιπτώσεις, όχι όλες).

28 λεπτά πριν, greekfragma είπε

Κόστος έξω 1.5ευρώ. Κόστος στο σπίτι 0.35-0.40 ευρώ

Όλα καλά και καλορίζικο να είναι το build (ή setup αν θες καλύτερα). Από καφέ όμως, δεν μας είπες κάτι. Θεωρώ πως είναι ο πιο κρίσιμος παράγων. Βλέπω μια σακούλα TAF στα δεξιά. Δύο λόγια αν θες και για αυτό.

Επίσης, το 0,40€ το έχω πιάσει μόνο σε διπλό (προφανώς) καφέ, με premium ποιότητες. Συνήθως μεταξύ 0,33-0,35€ παίζω (τελικές τιμές, με μεταφορικά).

 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Όλα καλά και καλορίζικο να είναι το build (ή setup αν θες καλύτερα). Από καφέ όμως, δεν μας είπες κάτι. Θεωρώ πως είναι ο πιο κρίσιμος παράγων. Βλέπω μια σακούλα TAF στα δεξιά. Δύο λόγια αν θες και για αυτό.

Επίσης, το 0,40€ το έχω πιάσει μόνο σε διπλό (προφανώς) καφέ, με premium ποιότητες. Συνήθως μεταξύ 0,33-0,35€ παίζω (τελικές τιμές, με μεταφορικά).

Το 0.40 είναι υπολογισμένο με τις ποσότητες που κρατά ο μύλος ή που πετάς στο καλάθι ένα πακ αν έκοψες λάθος και η εκχύλιση δε βγήκε αυτή που ήθελες. Υπολογισμένο επίσης με καφέ έως 30ευρώ το κιλό

Συνήθως πίνω κρύο φρέντο και σπανιότερα ζεστό. Δοκίμασα αρκετά πριν καταλήξω σε TAF.

Ο λόγος ήταν η τιμή που έχω ορίσει όριο (30/κιλό) και η διαθεσιμότητα ευκολία να τον παραλαμβάνω.

Επίσης το αποτέλεσμα. Διάλεξα το blend Pianeta light Blue. 28ευρώ/κιλό (7.5ευρώ τα 250γρ)

18gr in και περίπου 36-42 δευτερόλεπτα εκχύλιση ανάλογα τη φρεσκάδα του και τη μικρορύθμιση στο μύλο.

Για μένα σημαντικότερο είναι η μηχανή να κρατάει σταθερή θερμοκρασία και πίεση καθόλη τη διάρκεια της εκχύλισης.

Η gaggia που βλέπεις έχει ηλεκτρονικό PID και τρίοδη βαλβίδα ρυθμισμένη στα 9bar

Επεξ/σία από greekfragma
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, greekfragma είπε

Υπολογισμένο επίσης με καφέ έως 30ευρώ το κιλό

Κάπου σε έχασα. Διπλή δόση βγαίνει από 15-16 γρ. χονδρικά. Επομένως, κάθε κιλό σου βγάζει 63 περίπου διπλές δόσεις (62,50 για την υπόθεση των 16γρ.). Άρα, 30/62,50 = 0,48€. Συνεπώς, το ταβάνι είναι αρκετά υψηλό. Εκτός πια και αν κάτι δεν λέω (ή δεν λες) καλά..

Δες και μερικές άλλες ποιότητες τύπου Passalacqua (Mekico) για αρχή, αν και από ο, τι βλέπω, λόγω υψηλής φορολογίας στην Ελλάδα, χρεώνουν έως και 5€ παραπάνω στις τιμές (24 τον παίρνουμε με μεταφορικά, 29 παρά βγαίνει στην Ελλάδα!!). Κάτι ξέραμε που παραγγέλνουμε με ομαδική, καφέ από εξωτερικό και μας έρχεται πολύ φθηνότερα. 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MauroPaltoudias είπε

Κάπου σε έχασα. Διπλή δόση βγαίνει από 15-16 γρ. χονδρικά. Επομένως, κάθε κιλό σου βγάζει 63 περίπου διπλές δόσεις (62,50 για την υπόθεση των 16γρ.). Άρα, 30/62,50 = 0,48€. Συνεπώς, το ταβάνι είναι αρκετά υψηλό. 

Δες και μερικές άλλες ποιότητες τύπου Passalacqua (Mekico) για αρχή, αν και από ο, τι βλέπω, λόγω υψηλής φορολογίας στην Ελλάδα, χρεώνουν έως και 5€ παραπάνω στις τιμές (24 τον παίρνουμε με μεταφορικά, 29 παρά βγαίνει στην Ελλάδα!!). Κάτι ξέραμε που παραγγέλνουμε με ομαδική, καφέ από εξωτερικό και μας έρχεται πολύ φθηνότερα. 

Θέλω 7ευρώ στις 10μέρες με 2 καφέδες ανά ημέρα.

Παίζω με 58mm basket. 17-18γραμμάρια περίπου. Υπολογίζω 18 γιατί πάντα κάτι κρατά ο μύλος ή χάνω ανά εβδομάδα άν δεν βγαίνει ακριβώς ότι θέλω και ξαναφορτώνω 2η φορά.

Δεν είμαι τόσο ψείρας γιατί οι ποιότητες οι ποικιλίες τα blend είναι ατελείωτα και από ένα σημείο και μετά χάνεις την ευκολία και τη μαγεία.

Βρήκα ένα καλό blend που κούμπωσα γευστικά και άραξα.

Τεράστια διαφορά στο αποτέλεσμα επίσης πήρα μολις απεκτησα και distribution tool. πιο σωστό πάτημα και ομοιόμορφη κατανομή ώστε η εκχύλιση να αποκτά σταθερότητα χωρίς chanelling.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακό με τα forums είναι πως χάνεται η ιστορικότητα γιατί κανείς δεν διαβάζει.

Διαφορά στον καφέ θα υπάρξει μόνο αν κάποιος πάρει μύλο (έστω χειροκίνητο που να κάνει για espresso) ώστε να κόβει τον καφέ εκείνη την ώρα και όχι να τον έχεις κομμένο.

Ο λόγος είναι πως το άρωμα του κομμένου χάνεται σε λίγα λεπτά.

Ένας φθηνός κόκκος καφέ πάει κάπου στα 20€ το κιλό. Η κάθε δόση σε καφετιέρα φθηνή (τύπου Arieli) ειναι λιγότερο απο 15γρ. Οπότε μέγιστοι καφέδες στο κιλό 1000/15=66. 20€/66=0,30€. Αν πας σε σχετικά καλούτσικο κόκκο, θα φτάσεις τα 0,45€ (+50%). 

Και γενικά για να μην τα ξαναγράφω, συμφωνώ απόλυτα σε αυτά που γράφει ο greekfragma

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Στις 30/3/2020 στις 11:47 ΜΜ, greekfragma είπε

Το 0.40 είναι υπολογισμένο με τις ποσότητες που κρατά ο μύλος ή που πετάς στο καλάθι ένα πακ αν έκοψες λάθος και η εκχύλιση δε βγήκε αυτή που ήθελες. Υπολογισμένο επίσης με καφέ έως 30ευρώ το κιλό

Συνήθως πίνω κρύο φρέντο και σπανιότερα ζεστό. Δοκίμασα αρκετά πριν καταλήξω σε TAF.

Ο λόγος ήταν η τιμή που έχω ορίσει όριο (30/κιλό) και η διαθεσιμότητα ευκολία να τον παραλαμβάνω.

Επίσης το αποτέλεσμα. Διάλεξα το blend Pianeta light Blue. 28ευρώ/κιλό (7.5ευρώ τα 250γρ)

18gr in και περίπου 36-42 δευτερόλεπτα εκχύλιση ανάλογα τη φρεσκάδα του και τη μικρορύθμιση στο μύλο.

Για μένα σημαντικότερο είναι η μηχανή να κρατάει σταθερή θερμοκρασία και πίεση καθόλη τη διάρκεια της εκχύλισης.

Η gaggia που βλέπεις έχει ηλεκτρονικό PID και τρίοδη βαλβίδα ρυθμισμένη στα 9bar

...απλά, με 28 ευρω το κιλό , τα 18 γρ. κοστίζουν 50 λεπτά για την ακρίβεια. Όχι ότι διαφωνώ επί της ουσίας. Και με πιο ακριβούς καφέδες (ακόμα και με 60 ευρώ το κιλό), πάλι κάνεις απόσβεση.

Επεξ/σία από ge-lyk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, ge-lyk είπε

...απλά, με 28 ευρω το κιλό , τα 18 γρ. κοστίζουν 50 λεπτά για την ακρίβεια. Όχι ότι διαφωνώ επί της ουσίας. Και με πιο ακριβούς καφέδες (ακόμα και με 60 ευρώ το κιλό), πάλι κάνεις απόσβεση.

Άμα βάλεις και την κατακράτηση του μύλου 2-3γρ , πάει 0,63€ ο καφές με 30€/το κιλό. Γενικά δεν είναι φθηνό σπόρ. Αλλά σαφέστατα αξίζει και οικονομικά και ποιοτικά να ασχοληθεί κάποιος σπιτι!

Τώρα για το πότε θα γίνει η απόσβεση, θέλει χρόνια. Αλλά ναι, είναι και χόμπι. Όχι μόνο καθαρά οικονομικά. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λόγος που πίνω εγώ καφέ σπίτι δεν είναι να κερδίσω 1 ευρώ από τον καφέ. Όποιος το βλέπει έτσι κακώς αγοράζει μηχανή. Μια η άλλη είναι και δεν θα πιεις και καφέ ειδικά με κάτι πορδελογκι του 200ευρου με θερμομπλοκ. 

 

Είμαι παθών με φθηνή μηχανή και μύλο και τραβάω ακόμα τις κωλοτριχες. Θα τραβούσα από τα μαλλιά αλλά δεν έχω και πολλά. 

Και πολύ καλά κάνουν και λένε ότι δεν πίνεις καφέ με φθηνές μηχανές για να ξέρετε τι να περιμένετε. Και εγώ τα ίδια έλεγα τότε, μια χαρά πίνεις καφέ και τώρα κάθομαι και την κοιτάω μαζί με το μύλο. 

Τα έχω ξαναπεί, μια λελιτ και ένα χειροκίνητο μύλο για αρχή και είσαι τζετ. Ούτε θερμομπλοκ ούτε γκραεφ που στους 10 καφέδες δεν είναι κανένας ίδιος αλεσμενος. 

 

Ούτε θέλω να μειώσω την μηχανή κανενός ούτε κουμάντο στην τσέπη του θα κάνω, απλά πρέπει να ξέρει κάποιος τι θα πάρει. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε δε ξέρω γιατί μιλάς με αρνητικά για τον GRAEF μύλο.

Εμένα μια χαρά σταθερή άλεση μου δίνει και παίρνω τις ίδιες εκχυλίσεις και σε χρόνους-ml αλλά και σε γεύση (δε καπνίζω και έχω πολύ ευαίσθητο γευστικό προφίλ που καταλαβαίνω και την μικρότερη διαφορά)

Απλά θέλει να σκαμπάζεις 5 πράγματα για το καθάρισμα-το σφίξιμο στο πιατέλο και τα δαχτυλίδια που έχουν τα κωνικά μαχαίρια και να ξέρεις γενικά τι σημαίνει μύλος και όταν κόβει να βλέπεις τι μέγεθος κόκκου γεμίζει στο καλαθάκι.

Προφανώς το κάθε επίπεδο τελειότητας διαφέρει υποκειμενικά για τα γούστα του καθένα. Και εξαρτάται και σε τι επίπεδο έχεις μάθει.

Προφανώς και αν ξεκινήσει με μια Lelit των 400ευρώ μια Gaggia Classic θα σου φαίνεται υποδεέστερη.

Εμείς όμως μιλάμε από που ξεκινάς για ένα σωστό αποτέλεσμα. 

Από οικονομικής άποψης και το Mokka Pot αν ξέρεις να το χειρίζεσαι δίνει καλύτερο αποτέλεσμα από αρκετές μηχανές των έως 200ευρώ. Αυτό τι σημαίνει;

Οτι αν δε ξέρεις τι να ψάξεις να κάτσεις στα αυγά σου; Πειραματιζόμαστε ως άνθρωποι που ψάχνουν το καλύτερο με βάση τις ανάγκες του καθένα και τα λεφτά που διαθέτει.

Από όσα έγραψα παραπάνω με είδες να στέκομαι στην εξοικονόμιση του 1ευρώ ανά καφέ;

 

Έγραψα οτι είναι και θέμα ποιότητας με το νεροζούμι που σερβίρουν έξω στα delivery.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/3/2020 στις 11:32 ΜΜ, MauroPaltoudias είπε

 Από καφέ όμως, δεν μας είπες κάτι. Θεωρώ πως είναι ο πιο κρίσιμος παράγων.

20200408-202104.jpg

Με αυτόν τον συνδυασμό είμαι πλέον πολύ ευχαριστημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...