Προς το περιεχόμενο

Αγορά μηχανής espresso


nkapsa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 λεπτά πριν, greekfragma είπε

Φίλε δε ξέρω γιατί μιλάς με αρνητικά για τον GRAEF μύλο.

Εμένα μια χαρά σταθερή άλεση μου δίνει και παίρνω τις ίδιες εκχυλίσεις και σε χρόνους-ml αλλά και σε γεύση (δε καπνίζω και έχω πολύ ευαίσθητο γευστικό προφίλ που καταλαβαίνω και την μικρότερη διαφορά)

Απλά θέλει να σκαμπάζεις 5 πράγματα για το καθάρισμα-το σφίξιμο στο πιατέλο και τα δαχτυλίδια που έχουν τα κωνικά μαχαίρια και να ξέρεις γενικά τι σημαίνει μύλος και όταν κόβει να βλέπεις τι μέγεθος κόκκου γεμίζει στο καλαθάκι.

Προφανώς το κάθε επίπεδο τελειότητας διαφέρει υποκειμενικά για τα γούστα του καθένα. Και εξαρτάται και σε τι επίπεδο έχεις μάθει.

Προφανώς και αν ξεκινήσει με μια Lelit των 400ευρώ μια Gaggia Classic θα σου φαίνεται υποδεέστερη.

Εμείς όμως μιλάμε από που ξεκινάς για ένα σωστό αποτέλεσμα. 

Από οικονομικής άποψης και το Mokka Pot αν ξέρεις να το χειρίζεσαι δίνει καλύτερο αποτέλεσμα από αρκετές μηχανές των έως 200ευρώ. Αυτό τι σημαίνει;

Οτι αν δε ξέρεις τι να ψάξεις να κάτσεις στα αυγά σου; Πειραματιζόμαστε ως άνθρωποι που ψάχνουν το καλύτερο με βάση τις ανάγκες του καθένα και τα λεφτά που διαθέτει.

Από όσα έγραψα παραπάνω με είδες να στέκομαι στην εξοικονόμιση του 1ευρώ ανά καφέ;

Έγραψα οτι είναι και θέμα ποιότητας με το νεροζούμι που σερβίρουν έξω στα delivery.

Το πρόβλημα του graef είναι η αστάθεια επειδή τρώγεται το πλαστικο κάτω από τις ροδέλες και ανεβαίνει ο βαθμός άλεσης επειδή πάει μισό χιλιοστό παρακάτω. Αυτό είναι καταστροφή όταν παίζεις με δευτερόλεπτα και γραμμάρια ειδικά που για να κατέβεις μια σκάλα κάτω πρέπει να πας δύο, να αλέσεις 2 3 καφέδες εκεί και μετά μια πάνω. Έχεις πετάξει ένα σωρό καφέ ειδικά με μηχανή χωρίς pid και με θερμομπλοκ που είναι κουκουρουκου έτσι κι αλλιώς. 

 

Όλα τα παραπάνω έχουν νόημα μόνο αν έχεις speciality καφέ. Οι εμπορικοί δεν έχει νόημα. Όπως έχω ξαναπεί, δεν θα δώσω 28 ευρώ για εμπορικό καφέ όταν τόσο και πιο φθηνά παίρνω καφεδαρες με καβουρδισμα ημερών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

46 λεπτά πριν, omitziz είπε

Με αυτόν τον συνδυασμό είμαι πλέον πολύ ευχαριστημένος.

Συγχαρητήρια, σε καλή μεριά!

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βοηθεια πλζ. Για πειτε γνωμες για αγορα μυλου.

 Μηχανη Gaggia Gran Deluxe 

Μπατζετ εως 100€

Χρηση εως και 8 καφεδες ημερησιως.

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Jorvik είπε

Βοηθεια πλζ. Για πειτε γνωμες για αγορα μυλου.

 Μηχανη Gaggia Gran Deluxe 

Μπατζετ εως 100€

Χρηση εως και 8 καφεδες ημερησιως.

Ευχαριστω προκαταβολικα

Σε αυτά τα λεφτά, δεν υπάρχει άλλη επιλογή. Έναν από τους δύο graef. Εκτός εάν πας σε κάποιον μεταχειρισμένο 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Jorvik είπε

Βοηθεια πλζ. Για πειτε γνωμες για αγορα μυλου.

 Μηχανη Gaggia Gran Deluxe 

Μπατζετ εως 100€

Χρηση εως και 8 καφεδες ημερησιως.

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Αν προμηθεύεσαι εύκολα καφέ είναι προτιμότερο να σου κόβουν 250γραμμάρια κάθε μέρα.

Με αυτή τη μηχανή δε θα πάρεις σοβαρό αποτέλεσμα ακόμα και με ακριβότερο μύλο. Με 8 κοψίματα τη μέρα έναν οικιακό μύλο του 100άρικου θα τον βγάλεις οφφ σε λίγους μήνες.

Για μένα κράτα χρήματα, κόβε τον καφέ που θες στο καφεκοπτείο που σου παρέχει τον εσπρέσσο (κάνεις και τη βόλτα σου λόγω καραντίνας)....και όταν ανέβεις οικονομικά για καλύτερη μηχανή, σκέφτεσαι και για μύλο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτάμε για αγορά μηχανής espresso αυτή την περίοδο μιας που κατοικούμε στο εξωτερικό και θέλουμε να φτιάχνουμε έναν freddo espresso στο σπίτι.

Στην περιοχή μας υπάρχει κατάστημα Gaggia επομένως μπορούμε να βρούμε κάτι από εκεί ή μια άλλη λύση που μας έχουν προτείνει είναι μηχανή με κάψουλες, συγκεκριμένα Nespresso Inissia. 

Κάθε συμβουλή θα είναι ευπρόσδεκτη, δε ψάχνουμε τον τέλειο επαγγελματικό καφέ αλλά ούτε και το νερομπλουμι, για να καταλάβετε τώρα είμαστε με Nescafe στιγμιαίο επομένως σίγουρα η οποιαδήποτε μηχανή espresso θα είναι ένα κλικ πάνω θεωρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Jorvik

είδα και ποια αγγελία κοιτάς. (δε ξέρω αν κοιτάς μόνο το μύλο ή όλο το πακέτο)

τα δίνει ακριβά να ξέρεις.

σε άριστη κατάσταση να είναι το πολύ 200ευρώ πακέτο.

Ο 800άρης Graef μεταχειρισμένος όχι πάνω από 80ευρώ. 0 700άρης 50ευρώ.

@merkon

Οι καινούριες Gaggia είναι υποδεέστερες από την Classic έως 2015.

Καλύτερα κοίτα για Lelit ότι αντέχει η τσέπη σας.

Κάψουλα και σωστός εσπρέσσο δεν υφίσταται. Είναι για όσους νομίζουν οτι πέρνωντας μια Νεσπρέσσο βάζουν στο σπίτι τους το Τσι του Κλούνεϊ

Από το στιγμιαίο Νες ο εσπρέσσο θέλει άλλη ενασχόληση.

Αν είστε έτοιμοι να αφιερώσετε χρόνο να μάθετε Lelit με κλειστά μάτια.

Αν όχι...και ο εσπρέσσο του Κλούνεϊ θα είναι καλύτερος από τον στιγμιαίο Νες δηλητήριο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, greekfragma είπε

@Jorvik

είδα και ποια αγγελία κοιτάς. (δε ξέρω αν κοιτάς μόνο το μύλο ή όλο το πακέτο)

τα δίνει ακριβά να ξέρεις.

σε άριστη κατάσταση να είναι το πολύ 200ευρώ πακέτο.

Ο 800άρης Graef μεταχειρισμένος όχι πάνω από 80ευρώ. 0 700άρης 50ευρώ.

@merkon

Οι καινούριες Gaggia είναι υποδεέστερες από την Classic έως 2015.

Καλύτερα κοίτα για Lelit ότι αντέχει η τσέπη σας.

Κάψουλα και σωστός εσπρέσσο δεν υφίσταται. Είναι για όσους νομίζουν οτι πέρνωντας μια Νεσπρέσσο βάζουν στο σπίτι τους το Τσι του Κλούνεϊ

Από το στιγμιαίο Νες ο εσπρέσσο θέλει άλλη ενασχόληση.

Αν είστε έτοιμοι να αφιερώσετε χρόνο να μάθετε Lelit με κλειστά μάτια.

Αν όχι...και ο εσπρέσσο του Κλούνεϊ θα είναι καλύτερος από τον στιγμιαίο Νες δηλητήριο.

Είχα διαβάσει ότι οι Gaggia είναι καλές για αυτό προσανατολιζομουν προς τα εκεί... Επομένως nespresso με κάψουλα το ξεχνάμε ετσι; Lelit έχεις να προτείνεις κάτι συγκεκριμένο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@greekfragma αχαχαχαχα, κοιταγα τις αγγελιες να δω τι παιζει στο φορουμ και κοιταγα το σεταπ της αγγελιας. ,

Δε θα πω ψεμματα αλλα ο κυριος λογος που θελω να παρω μυλο ειναι οικονομικος. Εχω την τυχη να μπορω να προμηθευτω δωρεαν αρκετες ποικιλιες ακοπου καφε (μην ρωτησεις γιατι δεν μπορω να προμηθευτω κομμενο.... μεγαλη ιστορια) οποτε γλυτωνω τα χρηματα της αγορας κομμενου.

ΥΓ. Ηθελα και εγω μια καλυτερη καφετερια απο αυτη που εχω αλλα δεν θελω να επενδυσω αυτη την στιγμη σε καλυτερη γιατι ο τομεας εργασιας μου εχει πληγει αρκετα. Μακαρι να πανε ολα καλα σε ολους μας, να βγουμε αθικτοι και δυνατοτεροι απο αυτο και μετα ισως αναβαθμιστουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, merkon είπε

Είχα διαβάσει ότι οι Gaggia είναι καλές για αυτό προσανατολιζομουν προς τα εκεί... Επομένως nespresso με κάψουλα το ξεχνάμε ετσι; Lelit έχεις να προτείνεις κάτι συγκεκριμένο;

ήταν καλές μέχρι το 2015. οι μετέπειτα κατασκευές δεν έχουν καμία σχέση σε φιλοσοφία αλλά και στο τελικό αποτέλεσμα.

https://espresso.lelit.com/product/34

Αν αντέχεις οικονομικά παίρνεις αυτή για μια ζωή.

2 λεπτά πριν, Jorvik είπε

@greekfragma αχαχαχαχα, κοιταγα τις αγγελιες να δω τι παιζει στο φορουμ και κοιταγα το σεταπ της αγγελιας. ,

Δε θα πω ψεμματα αλλα ο κυριος λογος που θελω να παρω μυλο ειναι οικονομικος. Εχω την τυχη να μπορω να προμηθευτω δωρεαν αρκετες ποικιλιες ακοπου καφε (μην ρωτησεις γιατι δεν μπορω να προμηθευτω κομμενο.... μεγαλη ιστορια) οποτε γλυτωνω τα χρηματα της αγορας κομμενου.

ΥΓ. Ηθελα και εγω μια καλυτερη καφετερια απο αυτη που εχω αλλα δεν θελω να επενδυσω αυτη την στιγμη σε καλυτερη γιατι ο τομεας εργασιας μου εχει πληγει αρκετα. Μακαρι να πανε ολα καλα σε ολους μας, να βγουμε αθικτοι και δυνατοτεροι απο αυτο και μετα ισως αναβαθμιστουμε. 

αν μπορείς να πάρεις τον άκοπο και να στον κόβουν σε κάποιο μαγαζί με ένα μικρό αντίτιμο ή αν έχεις κάποιον φίλο γνωστό με τέτοιο μαγαζί θα ήταν το ιδανικό.

αν δε μπορείς.....και πρέπει οπωσδήποτε να γίνει η αγορά του μύλου στα έγραψα και πιο πάνω.

Υγεία σύντομα και οικονομικά να βελτιωθούν το συντομότερο τα πράγματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρήγγειλα μια Gaggia RI8423/11 Grand Style S . Ήρθε με πρόβλημα στον διακόπτη on/off (κακή επαφή απότι φαίνεται).

Εκτός του προβλήματος, μου έκανε εντύπωση πόσο φθηνή φαινόταν η κατασκευή της. Πλαστικά, φινίρισμα μετάλλου, όλα κινέζικα. Όπως και έγραφε το sticker, Made in China.

Τελικά, υπάρχει τίποτα αξιόλογο εκεί γύρω στα 100€, ή να πάρω καψουλιέρα (κλάσεις ανώτερες σε κατασκευή);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επομενως μεχρι το πολυ 200 ευρω δεν υπαρχει κατι αξιοπρεπες;

Για την ακριβεια μενω Αγγλια επομενως θα προτιμηθει το amazon αν μπορεσω να βρω κατι απο εκει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Jorvik είπε

Δε θα πω ψεμματα αλλα ο κυριος λογος που θελω να παρω μυλο ειναι οικονομικος

Πολύ ωραία. Ξεκινάς λοιπόν, με έναν φθηνό ηλεκτρικό μύλο χωρίς σκάλες (με απλό on και release για off) και πειραματίζεσαι λίγο με τους χρόνους και τις κοπές. Εκεί θα καταλάβεις πλήρως πώς επηρεάζει η κοπή το τελικό προϊόν.

Εφόσον σου αρέσει η ενασχόληση και δεν είναι ένα πρόσκαιρο κόλλημα, πηγαίνεις σε κάτι πιο ποιοτικό.

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...