Προς το περιεχόμενο

Αγορά μηχανής espresso


nkapsa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, mp123 είπε

Ο φτωχός πλην τίμιος .......

F1FAC5B4-A786-49D6-87C4-3EB8DD16507A.jpeg

Bρε εσύ είσαι ικανοποιημένος για τα λεφτά που ξοδεύεις και για το αποτέλεσμα που έχεις ; Αυτό είναι το πιο σημαντικό. Τι σημασία έχει τι λέει ο καθείς εδώ (συμπεριλαμβανομένου και εμού του ιδίου που έλεγε και μια παλιά cult περσόνα) για καφέδες, καφετιέρες και και και.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

19 ώρες πριν, merkon είπε

Κοιτάμε για αγορά μηχανής espresso αυτή την περίοδο μιας που κατοικούμε στο εξωτερικό και θέλουμε να φτιάχνουμε έναν freddo espresso στο σπίτι.

Στην περιοχή μας υπάρχει κατάστημα Gaggia επομένως μπορούμε να βρούμε κάτι από εκεί ή μια άλλη λύση που μας έχουν προτείνει είναι μηχανή με κάψουλες, συγκεκριμένα Nespresso Inissia. 

Κάθε συμβουλή θα είναι ευπρόσδεκτη, δε ψάχνουμε τον τέλειο επαγγελματικό καφέ αλλά ούτε και το νερομπλουμι, για να καταλάβετε τώρα είμαστε με Nescafe στιγμιαίο επομένως σίγουρα η οποιαδήποτε μηχανή espresso θα είναι ένα κλικ πάνω θεωρώ.

Αν θέλετε καθαρά Freddo espresso, δλδ εσπρέσσο που ούτως ή άλλως θα μπει μπόλικος πάγος μέσα, η γνώμη μου είναι να μην ξοδέψετε πολλά χρήματα σε μηχανή και μύλο. Για να φτάσεις ότι αγοράζεις σε καφετέριες... Μιλάμε για κανα χιλιάρικο για μηχανή και μύλο. Έχει νόημα στο σπίτι; Αυτό βασικά αφορά την τσέπη σας. 

Αν θέλετε αρκετά καλό καφέ, πάρτε μια καφετιέρα με pressurised portafilter που συγχωρεί αρκετά σαν αυτή τη κλασσική delonghi dedica που ήδη κάποιος είπε όταν θα μπει σε καμία προσφορά και ένα μύλο wilfa swart αργότερα που αλέθει καλούτσικα για 90 λίρες. 

Φυσικά ακριβότερες λύσεις θα δώσουν καλύτερα αποτελέσματα... Τα οποία θα πνίγουν στο πάγο μετά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με κάτι 600 άρια για μηχανές και κάτι 300 για μύλους αισθανόμαι κάπως Νίκος ξανθοπουλος

 

Επεξ/σία από mp123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνω και γω για μηχανη, να κοροιδευω τον εαυτο μου οτι πινω φρεντο οσο διαρκει η καραντινα.

Αν με ψησει η ολη φαση και δω οτι ασχολουμαι, αργοτερα ισως αγορασω κατι καλυτερο.

Επειδη, ομως παιζει και να βαρεθω, δεν θελω να δωσω αρκετα στην παρουσα φαση.

Εχω δει αυτες τις 2:

1. https://www.argos.co.uk/product/8956053 (η οποια μοιαζει και με την Arielli του eshop) και 

2. https://www.amazon.co.uk/gp/product/B07KGSF6DJ

Τα reviews ειναι σχετικα καλα.

Φυσικα δεν περιμενω να μου δωσουν κανα σπουδαιο αποτελεσμα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό το ελιτιστικό, ή δίνεις 400 για εσπρεσιέρα+μύλο ή δεν πίνεις καφέ, έχει αρχίσει να με κουράζει. Δεν έχουμε όλοι αυτό το budget, δεν μπορούμε όλοι να πάρουμε τα ακριβότερα.

 

Επεξ/σία από hurin
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, hurin είπε

Αυτό το ελιτιστικό, ή δίνεις 400 για εσπρεσιέρα+μύλο ή δεν πίνεις καφέ, έχει αρχίσει να με κουράζει. Δεν έχουμε όλοι αυτό το budget, δεν μπορούμε όλοι να πάρουμε τα ακριβότερα.

Επειδη δεν εχουμε το budget δεν σημαινει οτι δεν ισχυει. Και λιγα ειναι τα 400 παντως. Προφανως εχει να κανει με το τι ζηταει ο καθενας. Αν πινεις freddo cappuccino δεν θα καταλαβεις και μεγαλη διαφορα και μαλλον ειναι καλυτερα να μην πας σε single origin 100% arabica καφεδες, και να προτιμησεις ενα blend με robusta κυριως. Εκει και οι μηχανες με 100€ μια χαρα αποδιδουν. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, hurin είπε

Αυτό το ελιτιστικό, ή δίνεις 400 για εσπρεσιέρα+μύλο ή δεν πίνεις καφέ, έχει αρχίσει να με κουράζει. Δεν έχουμε όλοι αυτό το budget, δεν μπορούμε όλοι να πάρουμε τα ακριβότερα.

καλημέρα. 

προσωπικά δεν εκφράζω ελιτίστικες απόψεις. απλά είναι μια πραγματικότητα οτι για να πιεις σωστό εσπρέσσο πρέπει να πληρούνται κάποιες προϋποθέσεις.

Σταθερή πίεση 9bar και σταθερή θερμοκρασία νερού στην εκχύλιση καθόλη τη διάρκεια της διαδικασίας.

Οι οικιακές έως τα 200ευρώ παίζουν στα 12-16bar και αυτά στιγμιαία. Για θερμοκρασία νερού δε συζητάμε.....Το αποτέλεσμα λοιπόν είναι ένας καφές εσπρέσσο που δεν έχει καμία σχέση με το τι πραγματικά είναι ο εσπρέσσο σε άρωμα γεύση και σώμα κρέμα.

Επίσης ο καφές σαν πρώτη ύλη θέλει να έχεις καβούρδισμα περίπου 10-15ημερών και να κοπεί όσο το δυνατόν πιο κοντά χρονικά έως τη στιγμή που θα τον κουμπώσεις στο γκρουπ για να περάσει το νερό μέσα από τους κόκκους.

Στην ερώτηση αν πίνεις καφέ που σου αρέσει έρχονται πολλοί παράγοντες υποκειμενικοί επίσης.

Από το πόσο δυνατό και ακριβές γευστικό προφίλ έχει κάποιος (αν καπνίζει π.χ. έχει χειρότερη αντίληψη γεύσης)

έως το τι ακριβώς ζητά σε ένα καφέ από γεύσεις (σοκολάτες-βανίλιες-εσπεριδοειδή) και πόση ζάχαρη βάζει.

Δεν είναι τυχαίο που όταν μάθεις σε καλό εσπρέσσο ο περισσότερος κόσμος που έμαθε ελάττωσε τη ζάχαρη έως που την έκοψε. (στην μερίδα αυτών και εγώ) > ξεκίνησα με γλυκό και πλέον πίνω σκέτο.

Ο καλός εσπρέσσο δεν χρειάζεται ζάχαρη γιατί δεν είναι το δηλητήριο που πίνεις έξω και θες τουλάχιστον 2 κουταλιές ζάχαρη για να έρθει γλυκόπιοτος.

Θα μπορούσα να γράφω πολλά ακόμα.

 

Το τελικό συμπέρασμα. Δεν έχουμε όλοι την ίδια τσέπη, την ίδια ευαισθησία γεύσης και την ίδια φανατίλα για καφέ. Ο καθένας πρέπει να ζυγίσει με τι είναι ικανοποιημένος, πόσο πολύ θέλει να το τραβήξει και αντέχει οικονομικά.

Ο καφές είναι μια τέχνη ένα ταξίδι αν θες να ασχοληθείς.....ή μια καθημερινότητα να ανοίξει το μάτι λόγω καφείνης. Το αν θα απολαύσεις αυτή τη καφείνη ή αν απλά θες 2 τζούρες πικρίλα για να ανοίξει το μάτι είναι 2 διαφορετικοί κόσμοι.

Επεξ/σία από greekfragma
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, hurin είπε

Αυτό το ελιτιστικό, ή δίνεις 400 για εσπρεσιέρα+μύλο ή δεν πίνεις καφέ, έχει αρχίσει να με κουράζει. Δεν έχουμε όλοι αυτό το budget, δεν μπορούμε όλοι να πάρουμε τα ακριβότερα.

Ετσι είναι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, hurin είπε

Αυτό το ελιτιστικό, ή δίνεις 400 για εσπρεσιέρα+μύλο ή δεν πίνεις καφέ, έχει αρχίσει να με κουράζει. Δεν έχουμε όλοι αυτό το budget, δεν μπορούμε όλοι να πάρουμε τα ακριβότερα.

Καφέ θα πιεις. Espresso δεν θα πιεις...

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, hurin είπε

Αυτό το ελιτιστικό, ή δίνεις 400 για εσπρεσιέρα+μύλο ή δεν πίνεις καφέ, έχει αρχίσει να με κουράζει. Δεν έχουμε όλοι αυτό το budget, δεν μπορούμε όλοι να πάρουμε τα ακριβότερα.

Όπως σε όλους τους χώρους έτσι και στο καφέ θα βρεις ανθρώπους που το έχουν κάνει επιστήμη. Οι ανάγκες μου για καφέ περιορίζονται σε μια "φτωχή" delonghi dedica και καφέ προς το παρών συσκευασμένο. Προσωπικά καπνίζοντας 2 πακέτα τσιγάρα την ημέρα οι γευστικοί μου κάλυκες δεν καταλαβαίνουν κάτι παραπάνω. Βέβαια έχε κατά νου ότι από τους 100 "γνώστες" του καφέ ,maximum οι 10 καταλαβαίνουν τη διαφορά από μηχανή των 100 ευρώ και μηχανή των 1000 ευρώ. Όλοι βέβαια νομίζουν ότι ανήκουν στο 10% ,αλλά πίνουν καφέ με 5 ζάχαρες και νερό της βρύσης που βρωμάει χλώριο στην Αθήνα η είναι τίγκα στα άλατα στην επαρχία.

Άμα τους βάλεις σε blind τεστ δεν θα μπορούν να καταλάβουν τη διαφορά μεταξύ αριετι και breville. 

Αστείο είναι ειδικά όταν κάποιος πίνει καφέ σε νεσπρεσο των 80 ευρώ και δεν έχει πιάσει κόκκο καφέ στη ζωη του να του προτείνουν κατευθείαν μηχανηματα 600 -800 ευρώ. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.plaisio.gr/i-kouzina-mou/proino-kafes/kafetieres-espresso/iperespresso-illy-mixani-i3-2-black-doro-84-kapsoules_3427234 

 

Η καφετιέρα που έβγαλε σε προσφορά το plaisio πώς σας φαίνεται ?  Υπάρχει κατι αλλο αξιόλογο έως 100 ευρώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ αυτό που έχω καταλάβει είναι οτι αν η μόνη σχέση που έχεις με τον καφέ είναι να τον πίνεις θα κάνεις τη δουλειά σου κατά 99% και με μία nespresso της σειράς και σε ελάχιστο χρόνο.

Αν τώρα έχεις δουλέψει barista, ξέρεις απ έξω και ανακατωτά όλες τις ποικιλίες καφέ, πως θα τον κόψεις και θα τον κουπάρεις σωστά με μία συμβατική μηχανή και ένα μύλο θα έχεις καλύτερο αποτέλεσμα σε λίγο παραπάνω όμως χρόνο.

Αν πάλι είσαι η πρώτη περίπτωση και για το hobby σου πάρεις συμβατική μηχανή με μύλο μάλλον θα καταλήξεις να πίνεις κακό καφέ αλλά θα λες οτι πίνεις καλό (για να μην παραδεχτείς οτι πέταξες τα λεφτά σου).

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Εγώ αυτό που έχω καταλάβει είναι οτι αν η μόνη σχέση που έχεις με τον καφέ είναι να τον πίνεις θα κάνεις τη δουλειά σου κατά 99% και με μία nespresso της σειράς και σε ελάχιστο χρόνο.

Αν τώρα έχεις δουλέψει barista, ξέρεις απ έξω και ανακατωτά όλες τις ποικιλίες καφέ, πως θα τον κόψεις και θα τον κουπάρεις σωστά με μία συμβατική μηχανή και ένα μύλο θα έχεις καλύτερο αποτέλεσμα σε λίγο παραπάνω όμως χρόνο.

Αν πάλι είσαι η πρώτη περίπτωση και για το hobby σου πάρεις συμβατική μηχανή με μύλο μάλλον θα καταλήξεις να πίνεις κακό καφέ αλλά θα λες οτι πίνεις καλό (για να μην παραδεχτείς οτι πέταξες τα λεφτά σου).

Κοιτα, υπαρχει ενα μεγαλο ποσοστο κοσμου που λεει 'εγω ενα καφε θελω να πιω' ή 'το εχετε κανει επιστημη' κλπ κλπ. Για αυτους προφανως και ειναι καλυτερα μια nespresso μιας και δεν εχουν την ορεξη να ασχοληθουν περισσοτερο. Επισης, για καφεδες με παγο δεν εχει νοημα να χρησιμοποιεις καλο καφε (καλο με την εννοια 100% arabica), μιας και δεν θα καταλαβεις τιποτα απο τα αρωματα και μαλλον θα σου φανει και νεροζουμι. 

Απο την αλλη, δεν χρειαζεται να εχεις δουλεψει barista για να ασχοληθεις πιο σοβαρα με τον καφε. Θα σου πω για εμενα. Ξεκινησα με μια illy francis x7.1 και μετα απο καποιο καιρο εβαλα και μια nespresso στο παιχνιδι κυριως για να μπορω να δοκιμασω συμβατες καψουλες με καλο καφε σε προσιτη τιμη (απο amazon κυριως). Ε, εφτασε καποια στιγμη που δεν με καλυπτε τιποτα απο αυτα. Ειχα ανακαλυψει καλα καφε στην Αθηνα, με πραγματικους specialty καφεδες (οχι coffee lab klp) και δεν μπορουσα να συμβιβαστω με καψουλες οσο και αν ειναι μεγαλη ευκολια. Μαζεψα λεφτα, χρεωθηκα για μηνες, διαβασα οσο πιο πολυ μπορουσα, και φυσικα εκανα εντατικα στη μεγαλη του youtube σχολη και εφτασα να αγορασω μια σχετικα καλη μηχανη και μυλο. Ηξερα εκ των προτερων ομως οτι εμπαινα σε βαθια νερα και οτι ηθελε υπομονη, λεφτα και ορεξη να μαθεις. Πεταξα αρκετο καφε, απογοητευτικα, εβρισα, μετανοιωσα, αλλα τελικα εφτασα να πινω καφε που δεν μπορω να βρω ευκολα ουτε σε μαγαζι. Ναι το κοστος ειναι μεγαλο εως τεραστιο στην αρχη, και απαιτει συνεχη συντηρηση και ενασχοληση, αλλα σε αποζημιωνει με το παραπανω, αν σου αρεσει ο καλος καφες. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ έχοντας μια saeco syntia πίνω έξειρετικό καφέ. Δεν έχω βέβαια συμμετοχή και ρυθμίσεις όπως θα είχα σε μια lelit αλλά κερδίζω σε κάποια άλλα πράγματα. Πέρυσι το καλοκαίρι που πήγα για μία σύμβαση σε άλλο μέρος πήρα μια nespresso, διαβάζοντας τόσα σχόλια. Το αποτέλεσμα..απογοηξτεύτηκα. Τη nespresso την έχω χαρίσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά πίνω φραπέ χειμώνα καλοκαίρι (σχεδόν) αλλά όταν ανοίξει η συσκευασία ξεθυμαίνει το άρωμα σε χρόνο ρεκόρ. Υπάρχει μύλος κόκκων καφέ για να αλέθω για φραπέ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...