Προς το περιεχόμενο

Αγορά μηχανής espresso


nkapsa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 23/4/2020 στις 9:24 ΠΜ, The_Judas είπε

Με ρωτάει ένας φίλος μου για αυτόματη (και οικονομική) μηχανή με κάψουλες. τι προτείνετε;


 

ψαξε στο σκρουτζ, εχουν την φτηνη νεσπρεσσο 59 ευρω και 30 ευρω καψουλες δωρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 24/4/2020 στις 8:13 ΠΜ, dazed είπε

Δεν θα σου αρεσει η απαντηση, αλλα μεχρι να παθει ζημια η μηχανη απο τις συμβατες καψουλες, θα εχει χαλασει απο μονη της, ή θα την εχεις αλλαξει μονος σου για κατι καλυτερο. 

Θεωρητικα παντως, αν χρησιμοποιεις καψουλες καλης ποιοτητας δεν εχεις κανενα θεμα.

Οχι δεν ειχα θεμα με την απαντηση,μιλαω για τις καψουλες dimello,πλαστικες είναι εναντι τς νεσπρεσσο που ειναι αλουμινιο,υπαρχει καποιο προβλημα?

Οσο αφορα τα ποστ παραπανω να πω οτι εχω αλλαξει 2 μηχανές με χύμα καφε,μια dolce gusto και τωρα εδω και 2 χρονια νεσπρεσσο,έχει τεραστιες διαφορες και δεν θα την αλλαζα γλυτωνεις σίγουρα ταλαιπωρια,καθαριοτητα και βρισκεις τον καφε που σου αρεσει ενα σωρό ποικιλίες πλεον.το μονο ισως αρνητικο οτι συμφέρει οικονονια ο χυμα καφες,κατα τα αλλα δεν θα την αλλαζα με τιποτα απο οσα κυκλοφορουν εως τωρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, getty είπε

Δεδομένου ότι έχω απέχθεια στις μηχανές με κάψουλες επειδή ο καφές έχει επίγευση 'πολυκαιρισμένος' καφέ και από μία delonghi αυτόματη που έχω δεν είμαι ευχαριστημένος (με χρήση ενός μήνα μου μυρίζει πλέον έντονα κάτι σαν πλαστικό στον καφέ που δεν μπορώ να ξεφορτωθώ), τί προτείνετε σε ημιαυτόματη με ξεχωριστό μύλο; 

Με ενδιαφέρει εκτός φυσικά από το να μπορεί να κάνει γευστικό espresso, να μην έχει πλαστικά μέρη και να μπορώ όταν χρειαστεί να έχω όσο το δυνατόν καλύτερο έλεγχο στον καθαρισμό

....αυτή που προτείνουν οι περισσότεροι (τουλάχιστον στη Ελλάδα) ως την πιο οικονομική είναι :

https://www.barista.gr/el/lelit-pl41em-mixani-kafe

Από εκεί και πέρα, εξαρτάται από το budget σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βλέπω οτι είναι πολύ κοντά στις τιμές των gaggia που ανέβασα παραπάνω πριν μερικές μέρες...αν μπορούσε κάποιος που ξέρει να μας πει ενα συγκριτικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, spiritclay είπε

βλέπω οτι είναι πολύ κοντά στις τιμές των gaggia που ανέβασα παραπάνω πριν μερικές μέρες...αν μπορούσε κάποιος που ξέρει να μας πει ενα συγκριτικό...

Και εγώ ανάμεσα στην gaggia (το νέο μοντέλο) και τη μικρή lelit ήμουν και πήρα τη lelit. Προς το παρόν δεν το έχω μετανιώσει. Έριξα, βέβαια, και πολύ "διάβασμα" στο παραπάνω forum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω σκοπό να πάρω πρωτα την μηχανη,να την δουλεψω για 2-3 μηνες με μικρες ποσοτητες αλεσμενο καφε απο καλα καφεκοπτια και μολις μαζεψω λεφτα να παρω κ εναν μικρο μυλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δεν ενοχλεί η αγορά από έξω, πολύ συμφέρουσα αγορά είναι και αυτή   Ενσωματωμένος αξιοπρεπής μυλος που μόνος του μπορεί να έχει και 200€. Πωλητής είναι το Amazon (δεν υπάρχει ρίσκο να χάσεις τα χρήματα σου, και έχει δωρεάν μεταφορικά.) 

ΥΓ: τελικά τα μεταφορικά είναι δωρεάν για Ιταλία, Ελλάδα έχουν κόστος 57€... Αλλά και πάλι με την τιμή αυτή της μηχανής στην Ελλάδα να είναι 700€, νομίζω συμφέρει...

Επεξ/σία από kikos7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, kikos7 είπε

Αν δεν ενοχλεί η αγορά από έξω, πολύ συμφέρουσα αγορά είναι και αυτή   Ενσωματωμένος αξιοπρεπής μυλος που μόνος του μπορεί να έχει και 200€. Πωλητής είναι το Amazon (δεν υπάρχει ρίσκο να χάσεις τα χρήματα σου, και έχει δωρεάν μεταφορικά. 

Εγώ θα προτιμούσα 2 ξεχωριστές συσκευές πάντως..Πχ χαλάει ο μύλος..αναγκαστικά μένεις χωρίς καφετιέρα. Βέβαια από την άλλη 2 συσκευές,2 μπρίζες..λίγο μεφαλύτερος χώρος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/4/2020 στις 5:27 ΜΜ, getty είπε

Δεδομένου ότι έχω απέχθεια στις μηχανές με κάψουλες επειδή ο καφές έχει επίγευση 'πολυκαιρισμένος' καφέ και από μία delonghi αυτόματη που έχω δεν είμαι ευχαριστημένος (με χρήση ενός μήνα μου μυρίζει πλέον έντονα κάτι σαν πλαστικό στον καφέ που δεν μπορώ να ξεφορτωθώ), τί προτείνετε σε ημιαυτόματη με ξεχωριστό μύλο; 

Με ενδιαφέρει εκτός φυσικά από το να μπορεί να κάνει γευστικό espresso, να μην έχει πλαστικά μέρη και να μπορώ όταν χρειαστεί να έχω όσο το δυνατόν καλύτερο έλεγχο στον καθαρισμό

Ακόμη με τα ίδια υλικά που τις έφτιαχναν πριν 20 χρόνια τις φτιάχνουν;;;;;;

Θυμάμαι τότε είχα πάρει την πρώτη μου μηχανή εσπρέσο delonghi και μύριζε έντονη πλαστικίλα η οποία ότι και αν της έκανα δεν έφευγε.Τελικά την πέταξα και δεν ξαναπήγα στη συγκεκριμένη μάρκα.:D

Arieli και πάλι Arieli σιγουριά λέμε.

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν έχω σκοπό να δώσω μέχρι 100 ευρώ, αυτή τι λέει στα 95,90 ; Τα μόνο έξτρα της σε σχέση με άλλες στην ίδια τιμή φαίνεται η θερμαινόμενη επιφάνεια πάνω και τα διάφορα ανοξείδωτα.
https://www.e-shop.gr/kafetiera-espresso-1200w-blackdecker-bxco1200e-p-HAP.247312

Επεξ/σία από Everest
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχω την παρακάτω μηχανή
Gruppe cm 4677 italiana, θεωρώ ότι είναι ψιλογνωστή. Σκέφτομαι να αλλάψω basket και να πάω σε non pressurized, αλλά δεν βρίσκω σε ποια διάσταση πρέπει να πάρω.
Το έχει δοκιμάσει κανείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, ψάχνω να αναβαθμίσω την ποιότητα του εσπρέσσο έχω μια πολυκαφετιέρα που εντάξει κάνει μέτριο εως καλούτσικο καφέ και σκέφτομαι να την αλλάξω και λόγω καλύτερης ποιότητας καφέ και λόγω έλλειψης χώρου στην κουζίνα και θα ήθελα τις γνώμες σας απο τις παρακάτω μηχανές είτε και βέβαια και για κάποιες άλλες μηχανές.

Έχω δει κάποιες απο Skroutz με κάψουλα και κάποιες χειροκίνητες και θα ήθελα την γνώμη σας εκεί γύρω στα 100 € κυμαίνεται το budget.

Illy-Iperespresso

Krups-Nespresso-Essenza

Η γνωστή και μη εξαιρετέα arielli

Gaggia Gran Style

Pyrex-SB-380

Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για την illy σαν ποιότητα καφέ αλλά ακριβές κάψουλες και όχι τόση ποικιλία όσο η nespresso.

Για την arielli έχω ακούσει και πάρα πολύ καλά και πολύ κακά αλλά για την τιμή της θεωρείται vfm , για τις Gaggia πάντα λένε καλά λόγια και για την τελευταία μου μπήκε στο μάτι γιατί κάποιος έγραφε που την εχει οτι σταματάει μόνη της και το θεωρώ πολύ καλό αυτό.

 

Επεξ/σία από Tsoukos87
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...