Προς το περιεχόμενο

Θραύση κρυστάλλων


Mobid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά , 

Ο αδερφος μου τράκαρε πριν κάνα 20 μερο το αμάξι μου , πλέον είναι στο τελείωμα με τις ζημιές αλλά το παρμπρίζ  έχει μεγάλο σπάσιμο επειδή η κοπέλα του έπεσε με το κεφάλι (πάλι καλά δεν έπαθε κάτι ) τώρα στο ασφαλιστιριο έχω θραύση κρυστάλλων αλλά θα μου το αλλάξουν ; Μια μας στο τροχαίο έφταιγε αυτός σας έχει τύχει ποτέ αυτό ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Καλησπέρα

Την τελευταία φορά που άλλαξα παρμπρίζ  (σε γνωστή εταιρεία και με θραύση κρυστάλλων στο ασφαλιστήριο) μου το άλλαξαν χωρίς να με ρωτήσουν τίποτα και το μόνο που είχε ήταν ένα "αστεράκι" που άρχιζε να μεγαλώνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά έχει δηλωθεί το τροχαίο πριν και δεν ξέρω άμα μου πουν κάτι ότι δεν το καλύπτουν διότι από παλιά που είχα αλλάξει ένα τζάμι θυμάμαι περίμενα μια μέρα για έγκριση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Mobid είπε

Ναι αλλά έχει δηλωθεί το τροχαίο πριν και δεν ξέρω άμα μου πουν κάτι ότι δεν το καλύπτουν διότι από παλιά που είχα αλλάξει ένα τζάμι θυμάμαι περίμενα μια μέρα για έγκριση 

Πολυ απλα, ρωτας την ασφαλιστικη που να παρεις τηλεφωνο για το παρπριτζ .

Αν δεν το καλυπτει θα σου το πουνε, αλλα οπως σου ειπε και ο stathisp δεν θα υπαρξει προβλημα.

Επεξ/σία από SB_1957
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Σε ποιες περιπτώσεις ισχύει η δεν ισχύει η ασφάλιση κρυστάλλων;

Τα περισσότερα ασφαλιστήρια συμβόλαια που περιέχουν ασφαλιστική κάλυψη κρυστάλλων περιλαμβάνουν καλύψεις από οποιαδήποτε αιτία, που οδήγησε σε θραύση των κρυστάλλων, όπως τα φυσικά φαινόμενα, η πτώση δένδρων, στύλων ή άλλων αντικειμένων, κακόβουλες ενέργειες κ.α.

Δεν καλύπτονται:

  • Η θραύση που οφείλεται σε τροχαίο ατύχημα στο οποίο αποκλειστικά υπεύθυνος είναι ο ασφαλισμένος
  • Η Θραύση που οφείλεται άμεσα ή έμμεσα σε αιτία που ασφαλίζεται με άλλη κάλυψη από το ίδιο ασφαλιστήριο (π.χ. η θραύση κρυστάλλων από χαλάζι εμπίπτει στην κάλυψη καιρικών φαινομένων).
  • Συνήθως οι βασικές ασφαλιστικές καλύψεις στην ασφάλιση κρυστάλλων δεν καλύπτουν την ηλιοροφή, αν υπάρχει στο αυτοκίνητο και προκειμένου να καλυφθεί πρέπει να υπάρχει ειδική πρόβλεψη στο συμβόλαιο, όπως επίσης για άλλα «κρυστάλλινα» τμήματα όπως οι προβολείς, οι καθρέπτες, ή τα αλάρμ.

Οπότε πρέπει να δείς το ασφαλιστήριο αν καλύπτει το τροχαίο. Αν όχι άσε το ίδιο παρπριζ και σε κανένα μήνα κάνε τις διαδικασίες για αντικατάσταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα τους πεις ότι έσπασε σε τροχαίο φυσικά;;;;;;;

Θα τους πεις ότι ένα πρωί το βρήκες σπασμένο ή κάποια μέρα είδες μία μικρή ρωγμή χωρίς να ξέρεις από τι προήλθε η οποία με τον καιρό μεγάλωσε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Mobid είπε

Ναι αλλά έχει δηλωθεί το τροχαίο πριν

 

4 ώρες πριν, papoys1 είπε

Δεν θα τους πεις ότι έσπασε σε τροχαίο φυσικά;;;;;;;

Θα τους πεις ότι ένα πρωί το βρήκες σπασμένο ή κάποια μέρα είδες μία μικρή ρωγμή χωρίς να ξέρεις από τι προήλθε η οποία με τον καιρό μεγάλωσε.

Ναι αλλά λέει ότι δηλώθηκε το τροχαίο.. που σημαίνει ότι βγήκαν φωτογραφίες… άρα πως θα επικαλεστεί ότι το βρήκε σπασμένο μετά έναν μήνα αν η ασφαλιστική θα έχει φωτογραφίες ότι ήταν σπασμένο από πριν…;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αδερφέ εάν έχεις την κάλυψη θραύση κρυστάλλων τότε θα σε καλύψουν. Εάν είναι ο αδερφός σου ο υπαίτιος του ατυχήματος τότε θα σε καλύψουν. Αν όμως δεν ήταν ο αδερφός υπαίτιος θα πρέπει να αποζημιωθείς από την άλλη εταιρεία. Επισυνάπτω όρους από τυχαία ασφαλιστική.

Capture.JPG

Επεξ/σία από li@m
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες ότι το παρμπρίζ έσπασε από το κεφάλι της κοπέλας. Άρα έχει σπάσει από μέσα προς τα έξω?? Αν είναι έτσι, δεν νομίζω πως καλύπτεσαι, μιας και πιθανότατα θα το ρίξουν ως υπαιτιότητά σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SaFiS είπε

Λες ότι το παρμπρίζ έσπασε από το κεφάλι της κοπέλας. Άρα έχει σπάσει από μέσα προς τα έξω?? Αν είναι έτσι, δεν νομίζω πως καλύπτεσαι, μιας και πιθανότατα θα το ρίξουν ως υπαιτιότητά σας...

Μπορεί ο αδερφός του να προσπάθησε να πατήσει την κοπέλα του, οπότε να είναι από έξω προς τα μέσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λέμε "από οποιαδήποτε αιτία" τι εννοούμε στα ελληνικά; Δεν εννοεί ακόμα και από ατύχημα, ακόμα και όταν φταις;

Δες τι λέει στους όρους ασφάλισης που έχεις, μην υπάρχει και καμία εξαίρεση, πχ το να μη σου καλύψει σε περίπτωση ατυχήματος που δεν φταις έχει λογική, γιατί θα τα πάρεις από την άλλη ασφαλιστική.

Γενικά, ομως, αφού έχεις θραύση, από κάπου θα τα πάρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...