Προς το περιεχόμενο

Xiaomi Launches Mi Surface Display Gaming Monitors[3440x1440 144hz VA]


Arkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, Arkin είπε

Αυτη η Xiaomi πραγματικα συνεχιζει να με εκπλησσει καθε χρονο ολο και περισσοτερο με τα προιοντα που βγαζει και στις τιμες που τα βγαζει.

Ερχετε νεο 34αρι monitor 3440x1440 144hz VA με 121% του sRGB και freesync support. Τιμη? 352 δολλαρια για Κινα. Στα 400-450 ευρω αν ερθει Ελλαδα. Αλλιως βλεπω να ριχνω παραγγελια απο κανα banggood/gearbest με τριγωνικη για αποφυγη τελωνειου. Στην Ελλαδα οσα 3440x1440 κυκλοφορουν ειναι 100hz και καποια κλοκαρονται μεχρι τα 120 με τιμες ανω των 800-900 ευρω συν το νεο Asus στα 200hz και τιμη κοντα 3000 ευρω. Ενα τετοιο monitor θα δεσει απολυτα με την 5700XT και θα ανεβασει το gaming σε αλλο επιπεδο. Αναμενουμε και ελπιζουμε να περασει και απο Ελλαδα.

Ας τα πιάσουμε ένα-ένα:

1)Επειδή είπαμε να κάνουμε μια νέα αρχή (star wars καταντήσαμε), μην προσπαθείς, όπως πράττεις συνήθως, να παρουσιάσεις οποιοδήποτε προϊόν ενδιαφέρει εσένα ως το holy grail του hardware. Δηλαδή, κατ' εσέ, ξύπνησε μια μέρα ξαφνικά η xiaomi και είπε στις διάφορες asus/dell/lg/acer/aoc/phillips/lenovo αυτού του κόσμου "ίσα, ρε γατάκια, πιο πέρα. Σας βλέπω, σας βάζω άλλα 10 features και σας το πουλάω για 400 ευρώ άμα λάχει. Αμ πουώς".. Καλό το παραμύθι αλλά δεν έχει δράκο (κινέζικο ή μη).

Εάν κοστίζει τόσο, αναμένω πατάτα επικών διαστάσεων. Τα monitor που αναφέρεις ανωτέρω, κοστίζουν τόσο για κάποιον λόγο. Υπερκοστολογημένα κάποια εξ αυτών; Σαφώς. Μην φτάσουμε, όμως, στο άλλο άκρο να τα βάζουμε στην ίδια κατηγορία με το πρώτο ever monitor της xiaomi. Αλλιώς, επειδή αρκετοί από εδώ μέσα είμαστε κάτοχοι high end uw οθονών, θα τις βγάλουμε να τις συγκρίνουμε με την οθόνη της xiaomi και θα γελάσει ο κάθε πικραμένος.

Τώρα, τα υπόλοιπα περί τριγωνικών συναλλαγών, θα μου επιτρέψεις να μην τα σχολιάσω. Σε λίγο θα μας πεις ότι θα (σ)το χαρίσει κιόλας η xiaomi.

9 ώρες πριν, Arkin είπε

Ευχαριστω. Με high ρυθμισεις κατι θα γινει. Αλλιως ναι παμε για 5800xt. 

Συγγνώμη, εσύ δεν υποστήριζες ότι δεν μπορείς να "ρίχνεις" settings (πλην κάνα δυο), γιατί "χαλάνε" τη gaming εμπειρία και υποβαθμίζουν πολλές φορές (έτσι, θαρρώ, το είχες διατυπώσει) την εικόνα; Τώρα έγινες υποστηρικτής των high settings; Μην το αρνηθείς, γιατί σε 5 λεπτά μπορώ να βρω τις σχετικές αναρτήσεις σου.

Εάν είσαι έτοιμος να "κατεβάσεις" settings και κατάλαβες ότι δεν είναι όλα ultra ή τίποτα, σε καλωσορίζω στο club της λογικής. Εάν το έγραψες για να υποστηρίξεις ότι η οθόνη τα σπάει (επειδή εσύ θέλεις να την αγοράσεις, όχι για κάποιον άλλο λόγο), φάσκεις και αντιφάσκεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, DEADLAZARUS είπε

Ας τα πιάσουμε ένα-ένα:

1)Επειδή είπαμε να κάνουμε μια νέα αρχή (star wars καταντήσαμε), μην προσπαθείς, όπως πράττεις συνήθως, να παρουσιάσεις οποιοδήποτε προϊόν ενδιαφέρει εσένα ως το holy grail του hardware. Δηλαδή, κατ' εσέ, ξύπνησε μια μέρα ξαφνικά η xiaomi και είπε στις διάφορες asus/dell/lg/acer/aoc/phillips/lenovo αυτού του κόσμου "ίσα, ρε γατάκια, πιο πέρα. Σας βλέπω, σας βάζω άλλα 10 features και σας το πουλάω για 400 ευρώ άμα λάχει. Αμ πουώς".. Καλό το παραμύθι αλλά δεν έχει δράκο (κινέζικο ή μη).

Εάν κοστίζει τόσο, αναμένω πατάτα επικών διαστάσεων. Τα monitor που αναφέρεις ανωτέρω, κοστίζουν τόσο για κάποιον λόγο. Υπερκοστολογημένα κάποια εξ αυτών; Σαφώς. Μην φτάσουμε, όμως, στο άλλο άκρο να τα βάζουμε στην ίδια κατηγορία με το πρώτο ever monitor της xiaomi. Αλλιώς, επειδή αρκετοί από εδώ μέσα είμαστε κάτοχοι high end uw οθονών, θα τις βγάλουμε να τις συγκρίνουμε με την οθόνη της xiaomi και θα γελάσει ο κάθε πικραμένος.

Τώρα, τα υπόλοιπα περί τριγωνικών συναλλαγών, θα μου επιτρέψεις να μην τα σχολιάσω. Σε λίγο θα μας πεις ότι θα (σ)το χαρίσει κιόλας η xiaomi.

Συγγνώμη, εσύ δεν υποστήριζες ότι δεν μπορείς να "ρίχνεις" settings (πλην κάνα δυο), γιατί "χαλάνε" τη gaming εμπειρία και υποβαθμίζουν πολλές φορές (έτσι, θαρρώ, το είχες διατυπώσει) την εικόνα; Τώρα έγινες υποστηρικτής των high settings; Μην το αρνηθείς, γιατί σε 5 λεπτά μπορώ να βρω τις σχετικές αναρτήσεις σου.

Εάν είσαι έτοιμος να "κατεβάσεις" settings και κατάλαβες ότι δεν είναι όλα ultra ή τίποτα, σε καλωσορίζω στο club της λογικής. Εάν το έγραψες για να υποστηρίξεις ότι η οθόνη τα σπάει (επειδή εσύ θέλεις να την αγοράσεις, όχι για κάποιον άλλο λόγο), φάσκεις και αντιφάσκεις.

Δλδ ρε παιδιά για μια στιγμή.αν κατεβάσω τα settings ένα κλικ θα παρω 50fps??? Τόσο απλά? Τι την πήρα ο χαζος την ti τότε. Κορόιδο πιαστηκα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προστιθεται μια ακομα εναλλακτικη στην αναπτυσσομενη κατηγορια των ultrawide monitor. Και τα χαρακτηριστικα της ειναι θελκτικα. Οι ακριβες ειναι way over-priced. Αν η συγκριμενη αποδειχθει αξιοπρεπης, οι budget oriented χρηστες θα ειναι ευχαριστημενοι. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DEADLAZARUS είπε

Ας τα πιάσουμε ένα-ένα:

1)Επειδή είπαμε να κάνουμε μια νέα αρχή (star wars καταντήσαμε), μην προσπαθείς, όπως πράττεις συνήθως, να παρουσιάσεις οποιοδήποτε προϊόν ενδιαφέρει εσένα ως το holy grail του hardware. Δηλαδή, κατ' εσέ, ξύπνησε μια μέρα ξαφνικά η xiaomi και είπε στις διάφορες asus/dell/lg/acer/aoc/phillips/lenovo αυτού του κόσμου "ίσα, ρε γατάκια, πιο πέρα. Σας βλέπω, σας βάζω άλλα 10 features και σας το πουλάω για 400 ευρώ άμα λάχει. Αμ πουώς".. Καλό το παραμύθι αλλά δεν έχει δράκο (κινέζικο ή μη).

Εάν κοστίζει τόσο, αναμένω πατάτα επικών διαστάσεων. Τα monitor που αναφέρεις ανωτέρω, κοστίζουν τόσο για κάποιον λόγο. Υπερκοστολογημένα κάποια εξ αυτών; Σαφώς. Μην φτάσουμε, όμως, στο άλλο άκρο να τα βάζουμε στην ίδια κατηγορία με το πρώτο ever monitor της xiaomi. Αλλιώς, επειδή αρκετοί από εδώ μέσα είμαστε κάτοχοι high end uw οθονών, θα τις βγάλουμε να τις συγκρίνουμε με την οθόνη της xiaomi και θα γελάσει ο κάθε πικραμένος.

Τώρα, τα υπόλοιπα περί τριγωνικών συναλλαγών, θα μου επιτρέψεις να μην τα σχολιάσω. Σε λίγο θα μας πεις ότι θα (σ)το χαρίσει κιόλας η xiaomi.

Συγγνώμη, εσύ δεν υποστήριζες ότι δεν μπορείς να "ρίχνεις" settings (πλην κάνα δυο), γιατί "χαλάνε" τη gaming εμπειρία και υποβαθμίζουν πολλές φορές (έτσι, θαρρώ, το είχες διατυπώσει) την εικόνα; Τώρα έγινες υποστηρικτής των high settings; Μην το αρνηθείς, γιατί σε 5 λεπτά μπορώ να βρω τις σχετικές αναρτήσεις σου.

Εάν είσαι έτοιμος να "κατεβάσεις" settings και κατάλαβες ότι δεν είναι όλα ultra ή τίποτα, σε καλωσορίζω στο club της λογικής. Εάν το έγραψες για να υποστηρίξεις ότι η οθόνη τα σπάει (επειδή εσύ θέλεις να την αγοράσεις, όχι για κάποιον άλλο λόγο), φάσκεις και αντιφάσκεις.

Δεν περιμένω να είναι κάτι τρομερό το συγκεκριμένο monitor και σαφώς δεν θα πιάνει τα κορυφαία της αγοράς. Κρίνοντας από την xiaomi έχοντας αρκετά προϊόντα της τα τελευταία χρόνια ξέρω ότι αυτό που θα δώσει θα είναι αξιοπρεπές για τα χρήματα που θα ζητάει. Πάνω από 500 δεν μπορώ να δώσω οπότε σίγουρα με καταλαβαίνεις πως βλέπω τέτοιες κινήσεις. 

Για τις ρυθμίσεις έχεις δίκιο όταν αγοράστηκε το pc ήμουν κολλημένος τους πρώτους μήνες. Ρυθμίσεις έχω ρίξει σε αρκετά παιχνίδια από πέρσι για να πάρω το boost που χρειάζεται. Για την τριγωνική ασχολούμαι 8 χρόνια με παρόμοιες αγορές και συμφέρει αρκετά. Μακάρι να την φέρει η infoquest που είναι επίσημος διανομέας στην Ελλάδα. 

8 λεπτά πριν, kostiger είπε

Προστιθεται μια ακομα εναλλακτικη στην αναπτυσσομενη κατηγορια των ultrawide monitor. Και τα χαρακτηριστικα της ειναι θελκτικα. Οι ακριβες ειναι way over-priced. Αν η συγκριμενη αποδειχθει αξιοπρεπης, οι budget oriented χρηστες θα ειναι ευχαριστημενοι. 

Θα παιχτεί χοντρό παιχνίδι στην κατηγορία μέσα στο 2020. Και στα monitors UW και στις gpu ειδικά αν μπει και η Intel γερά στο παιχνίδι. 

 

https://www.windowscentral.com/lenovo-g34w-gaming-monitor-has-219-aspect-ratio-and-curved-display?amp

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Arkin είπε

Δεν περιμένω να είναι κάτι τρομερό το συγκεκριμένο monitor και σαφώς δεν θα πιάνει τα κορυφαία της αγοράς. Κρίνοντας από την xiaomi έχοντας αρκετά προϊόντα της τα τελευταία χρόνια ξέρω ότι αυτό που θα δώσει θα είναι αξιοπρεπές για τα χρήματα που θα ζητάει. Πάνω από 500 δεν μπορώ να δώσω οπότε σίγουρα με καταλαβαίνεις πως βλέπω τέτοιες κινήσεις. 

Για τις ρυθμίσεις έχεις δίκιο όταν αγοράστηκε το pc ήμουν κολλημένος τους πρώτους μήνες. Ρυθμίσεις έχω ρίξει σε αρκετά παιχνίδια από πέρσι για να πάρω το boost που χρειάζεται. Για την τριγωνική ασχολούμαι 8 χρόνια με παρόμοιες αγορές και συμφέρει αρκετά. Μακάρι να την φέρει η infoquest που είναι επίσημος διανομέας στην Ελλάδα. 

Θα παιχτεί χοντρό παιχνίδι στην κατηγορία μέσα στο 2020. Και στα monitors UW και στις gpu ειδικά αν μπει και η Intel γερά στο παιχνίδι. 

https://www.windowscentral.com/lenovo-g34w-gaming-monitor-has-219-aspect-ratio-and-curved-display?amp

Μακαρι. Να πεσουν οι τιμες σε ολες τις κατηγοριες, οχι μονο στις μπατζετ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kostiger είπε

Μακαρι. Να πεσουν οι τιμες σε ολες τις κατηγοριες, οχι μονο στις μπατζετ..

Τα monitors που είναι στα 900 και πάνω ευρώ δύσκολα πέφτουν ίσως στην BF δούμε κάποια στα 700 ευρώ όπως πέρσι. Στις gpu αν μπορέσει η AMD να φτάσει 2080ti τότε θα δούμε μειώσεις τιμών και σε εκείνη την κατηγορία. Μόνο ο ανταγωνισμός δίνει σωστές τιμές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Arkin είπε

Δεν περιμένω να είναι κάτι τρομερό το συγκεκριμένο monitor και σαφώς δεν θα πιάνει τα κορυφαία της αγοράς. Κρίνοντας από την xiaomi έχοντας αρκετά προϊόντα της τα τελευταία χρόνια ξέρω ότι αυτό που θα δώσει θα είναι αξιοπρεπές για τα χρήματα που θα ζητάει. Πάνω από 500 δεν μπορώ να δώσω οπότε σίγουρα με καταλαβαίνεις πως βλέπω τέτοιες κινήσεις. 

Για τις ρυθμίσεις έχεις δίκιο όταν αγοράστηκε το pc ήμουν κολλημένος τους πρώτους μήνες. Ρυθμίσεις έχω ρίξει σε αρκετά παιχνίδια από πέρσι για να πάρω το boost που χρειάζεται. Για την τριγωνική ασχολούμαι 8 χρόνια με παρόμοιες αγορές και συμφέρει αρκετά. Μακάρι να την φέρει η infoquest που είναι επίσημος διανομέας στην Ελλάδα. 

Θα παιχτεί χοντρό παιχνίδι στην κατηγορία μέσα στο 2020. Και στα monitors UW και στις gpu ειδικά αν μπει και η Intel γερά στο παιχνίδι. 

https://www.windowscentral.com/lenovo-g34w-gaming-monitor-has-219-aspect-ratio-and-curved-display?amp

Τώρα μιλάς σωστά. Δεκτά όσα λες.

Προσωπική άποψη: μακάρι να βγάλει κάτι καλό η xiaomi, αλλά είμαι πολύ επιφυλακτικός. Για πολλούς και διάφορους λόγους..

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DEADLAZARUS είπε

Τώρα μιλάς σωστά. Δεκτά όσα λες.

Προσωπική άποψη: μακάρι να βγάλει κάτι καλό η xiaomi, αλλά είμαι πολύ επιφυλακτικός. Για πολλούς και διάφορους λόγους..

Αναμένουμε τα πρώτα reviews όταν με το καλό έρθει. Έχει μπει σε πολλά μονοπάτια η xiaomi με άπειρα προϊόντα και κρατάει το vfm σε κάθε κατηγορία. Από εκεί οι προσδοκίες μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι δικες μου απο εκει πηγαζουν, παραλληλα με το γεγονος οτι σε καποιο απο τα πολλα διαφορετικα αρθρα επειτα απο την ανακοινωση της, αναφεροταν πως θα ειναι της Samsung το πανελ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kostiger είπε

Και οι δικες μου απο εκει πηγαζουν, παραλληλα με το γεγονος οτι σε καποιο απο τα πολλα διαφορετικα αρθρα επειτα απο την ανακοινωση της, αναφεροταν πως θα ειναι της Samsung το πανελ.

Για samsung panel λενε ανεπισημα ομως για την ωρα. Δεν θα αργησουν να την φερουν gearbest/banggood. 

https://www.anandtech.com/show/14999/xiaomi-reveals-34inch-mi-surface-display

Meanwhile, although Xiaomi has not officially disclosed who makes the panel underlying the monitor, based on unofficial information, the LCD would seem to use a 1500R-curved VA panel from Samsung Display. So expect technical specifications like brightness and contrast ratio to be in line with those offered by other monitors that use the same panel.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Arkin είπε

Για samsung panel λενε ανεπισημα ομως για την ωρα. Δεν θα αργησουν να την φερουν gearbest/banggood. 

https://www.anandtech.com/show/14999/xiaomi-reveals-34inch-mi-surface-display

Meanwhile, although Xiaomi has not officially disclosed who makes the panel underlying the monitor, based on unofficial information, the LCD would seem to use a 1500R-curved VA panel from Samsung Display. So expect technical specifications like brightness and contrast ratio to be in line with those offered by other monitors that use the same panel.

Αν δεν κάνω λάθος την έχει το banggood σε preorder στα 500€

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nodas_21greek είπε

Αν δεν κάνω λάθος την έχει το banggood σε preorder στα 500€

Μολις εψαξα να δω βρηκα την full hd 16:9 στα 207 ευρω

https://www.banggood.com/XIAOMI-23_8-inch-Computer-Gaming-Monitor-Full-HD-Screen-Display-with-BOE-ADS-IPS-Hard-Screen-p-1582813.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN

 

Την 34αρα την εχει στα 586 ευρω σε preorder:

https://www.banggood.com/XIAOMI-34-inch-Computer-Gaming-Monitor-34401440-High-Resolution-1500R-Curvature-Screen-AMD-Free-Sync-Technology-Display-p-1582948.html?rmmds=search&ID=224&cur_warehouse=CN

 

Θα πεσει γρηγορα κατω απο τα 500 μιας και παντα ειναι ανεβασμενες οι τιμες preorder. Και 5 ευρω να ερθει απο Ευρωπαικη αποθηκη για αποφυγη τελωνειου. Μπηκε wish list στο banggood και θα την παρακολουθω. 10 Νοεμβριου λενε για αποστολες.

Χαρακτηριστικα οθονης:

 

Screenshot_1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμπιστεύεσαι κινεζομαγαζα με την εγγύηση; έχω αγοράσει άπυρες φορές από ebay/ali κτλ, αλλά ρε γμτ, όταν πρόκειται για πράγματα αξίας που μπορεί να χρειαστεί εγγύηση πάντα τα αποφεύγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Havik είπε

Εμπιστεύεσαι κινεζομαγαζα με την εγγύηση; έχω αγοράσει άπυρες φορές από ebay/ali κτλ, αλλά ρε γμτ, όταν πρόκειται για πράγματα αξίας που μπορεί να χρειαστεί εγγύηση πάντα τα αποφεύγω.

Το banggood τουλαχιστον το εμπιστευομαι εχει δειξει πολυ καλο προσωπο σε παλιοτερες αγορες και δεν μου δημιουργησε προβλημα μεχρι στιγμης. Το καλυτερο θα ειναι να ερθει Ελλαδα εστω και παραεισαγωγης εκτος infoquest. Το αντιστοιχο της MSI 144αρι VA εχει 899 στο εξωτερικο που κατα 99% φορανε το ιδιο panel, Ελλαδα το 100αρι της MSI εχει πεσει μεχρι 589 σημερα εχει 689.

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...