Προς το περιεχόμενο

Αποταμιευτικό πρόγραμμα Εθνική Ασφαλιστική


Xvipes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, μου είπαν από την Εθνική ασφαλιστική ότι τα αποταμιευτικά προγράμματα από 15 Νοεμβρίου και μετά θα αλλάξουν με χειρότερους όρους οπότε σκέφτομαι να προχωρήσω στο παρακάτω, αλλά μιας και δεν έχω ιδέα από αυτά αν κάποιος μπορεί να μου πει την γνώμη του.

Επιγραμματικά θα είναι 100 ευρώ το μήνα και το σταματάω όποτε θέλω.

ΦΟΡΜΑ ΕΠΙΤΟΚΙΩΝ S57.xlsx

image.png.10dfd3f68742f7b29c0c53e1898c9949.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή θα πληρώνεις 100€ το μήνα μέχρι τα 65 για να πάρεις τότε 52χιλιάρικα με 2% επιτόκιο. ΟΜΩΣ τα 52 χιλιάρικα για να δεις αν συμφέρει, πρέπει να υπολογίσεις την καθαρή παρούσα αξία του χρήματος. Ποιος πιστεύεις ότι θα είναι ο πληθωρισμός αυτά τα 2 χρόνια; Θα είναι πάντα τόσο; Ζούμε σε μια εποχή που ο τιμάριθμος είναι πολύ χαμηλά (έως αρνητικός για κάποια χρόνια), αυτό σημαίνει πρακτικά ότι την τελευταία 10ετία η αξία του χρήματος έχει παραμείνει πάνω-κάτω η ίδια, δεν ισχύει το ίδιο όμως διαχρονικά. Έτσι αν πχ έχουμε μια ανάπτυξη της οικονομίας ή μια έκκρηξη της τιμής του πετρελαίου για παράδειγμα, και οι τιμές αρχίσουν να παίρνουν τα πάνω, τότε το χρήμα θα χάσει την αξία που έχει σήμερα. Το 2% για 30 χρόνια το βλέπω λίγο γι' αυτό και δεν κάνω τέτοια προγράμματα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Xvipes είπε

Καλησπέρα, μου είπαν από την Εθνική ασφαλιστική ότι τα αποταμιευτικά προγράμματα από 15 Νοεμβρίου και μετά θα αλλάξουν με χειρότερους όρους οπότε σκέφτομαι να προχωρήσω στο παρακάτω, αλλά μιας και δεν έχω ιδέα από αυτά αν κάποιος μπορεί να μου πει την γνώμη του.

Επιγραμματικά θα είναι 100 ευρώ το μήνα και το σταματάω όποτε θέλω.

ΦΟΡΜΑ ΕΠΙΤΟΚΙΩΝ S57.xlsx 22 kB · 4 downloads

"Το σταματαω οποτε θελω" δεν παιζει. Θες τουλαχιστον 3 ή 5 χρονια για να παρεις πισω τα χρηματα σου. Διαβασε τους ορους προσεκτικα. Δες αν το ετησιο ποσο που πρεπει να πληρωνεις ειναι σταθερο καθε χρονο. Αν ειναι σταθερο, τοτε μην το κανεις. Θα παρεις πισω 1200x31 και δεν εχεις ιδεα ποια θα ειναι η αξια τους σε 31 χρονια. 

Ξεκινα με λιγοτερα απο 100/μηνα ή λιγοτερα απο 1200/ετος και βαλε τοκο. Με αυτον τον τροπο τα χρηματα που θα παρεις μετα απο 31 χρονια θα εχουν καποια αξια. 

Αποψη μου να αποφυγεις την εθνικη παντως, ειναι σε αθλια κατασταση και δεν ξερεις ποτε θα σκασει το κανονι... 

Αν μπορεις να περιμενεις 3-4 μερες θα σου κανω κι εγω μια προσφορα! :D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...