Προς το περιεχόμενο

Αγορά μεταχειρισμένου αυτοκινήτου


A10B

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Λέω να αρχίσω την αναζήτηση για αγορά μεταχειρισμένου αυτοκινήτου. Πραγματικά όμως δεν βιάζομαι καθόλου οπότε δεν έχω και κανένα άγχος να πάρω κάτι που δεν μου αρέσει ή που δεν αξίζει.

 

Η χρήση του θα είναι για περιορισμένες μετακινήσεις μέσα στην πόλη και κοντινές εξορμήσεις κάνα ΣΚ σε καμία περίπτωση όμως δεν θα κάνει πάνω από (δυο) 2.000 χλμ.  το χρόνο καθώς υπάρχουν και άλλα μεταφορικά στην κατοχή μου.

 

Απαραίτητα δίπορτο και κάτι σε κόμπακτ είναι αυτό που με ενδιαφέρει. Μου αρέσει πάρα πολύ ο προηγούμενος σκαραβαίος και θα έπαιρνα έναν δίλιτρο αν δεν ήταν σαπάκια όσα είχα δει.

 

Το ποσό που θα δαπανήσω είναι της τάξεως των 10-15.000€. Αισθητικά αν σας βοηθά μου κάνουν τα 116-8, τα κούπερ, τα σιρόκο.

 

Έχετε κάτι να προτείνετε, κάποια συγκεκριμένη μάρκα, μοντέλο, ιδιώτη (μαντράδες ας πάνε στο καλό) κ.λπ;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι πάρα πολύ. Νομίζω όμως πως αν χρειαστεί να μπει τρίτο άτομο θα υπάρχει πρόβλημα. Κάνω λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ψάχνεις ένα όχημα για πόλη και για ταξίδια όταν έχεις και άλλα...τέλοσπάντων.

Φαντάζομαι πόλης εννοείς σχετικά μικρό και για ταξίδια εννοείς σχετικά γρήγορο (γιατί και μικρό και ευρύχωρο δύσκολο);

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι να κανεις μονο 2.000 χιλ. το χρονο (κ εφοσον εχεις κ αλλα μεταφορικα μεσα) δν αξιζει να αγορασεις αυτοκινητο. Η απομειωση της αξιας του αυτοκινητου σε συνδυασμο με τελη κυκλοφοριας, ασφαλεια, σερβις, αναλωσιμα, τυχον μικροατυχηματα, θα κοστισουν πιο πολυ απο το να χρησιμοποιεις ταξι ή να νοικιασεις αυτοκινητο για τις εκδρομες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, jmmys είπε

CLK W209

Ευχαριστώ δεν το είχα σκεφτεί αυτό.

5 ώρες πριν, agnostos13 είπε

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ψάχνεις ένα όχημα για πόλη και για ταξίδια όταν έχεις και άλλα...τέλοσπάντων.

Φαντάζομαι πόλης εννοείς σχετικά μικρό και για ταξίδια εννοείς σχετικά γρήγορο (γιατί και μικρό και ευρύχωρο δύσκολο);

Θα σας πω εγώ. Επειδή θέλω να έχω αυτοκίνητα σε διαφορετικά σημεία.

Ναι ακριβώς. Όχι δεν περιμένω να είναι κάτι ευρύχωρο αλλά και σε καμία περίπτωση διαστάσεων «σμαρτ» που δεν μπορεί να μπει καν τρίτο άτομο.

4 ώρες πριν, Ioannisto είπε

Αν ειναι να κανεις μονο 2.000 χιλ. το χρονο (κ εφοσον εχεις κ αλλα μεταφορικα μεσα) δν αξιζει να αγορασεις αυτοκινητο. Η απομειωση της αξιας του αυτοκινητου σε συνδυασμο με τελη κυκλοφοριας, ασφαλεια, σερβις, αναλωσιμα, τυχον μικροατυχηματα, θα κοστισουν πιο πολυ απο το να χρησιμοποιεις ταξι ή να νοικιασεις αυτοκινητο για τις εκδρομες.

Θα τα έχω σε διαφορετικές πόλεις. Το ταξί μου στερεί την αυτονομία μετακίνησης και όπως σε όλους μου έχουν συμβεί διάφορα τραγελαφικά, το ετήσιο κόστος του επίσης μπορεί να φτάσει αρκετά υψηλά και ξεπερνά αρκετά τα -αναμενόμενα- έξοδα συντήρησης ενός αυτοκινήτου. Οι ενοικίαση από την άλλη είναι καλή για μια εβδομάδα αν όμως θέλεις κάτι για ένα μήνα ή και περισσότερο τότε είναι ασύμφορη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, A10B είπε

Κρατάω το fiat bravo.

Απο alfa romeo θα μείνω μακριά έχω βιώσει πολλές άσχημες εμπειρίες.

Αν επιτρέπεται, τι προβλήματα είχες με τα Alfa Romeo; Ρωτάω γιατί τον τελευταίο καίρο κοιτάω Mito ή και Giulietta για να αγοράσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το θες λίγο πιο άνετο στο ταξίδι δες:
-A3
-Golf
-Astra
-Megane
-308
-Focus
-Auris
-i30
Αν το θες λίγο πιο βολικό στην πόλη δες:
-Polo
-Corsa
-Clio
-208
-Fiesta
-Yaris
-i20

Τώρα από τα παραπάνω και να είναι και δίπορτο και να τραβάει και πάνω από το μέσο όρο και να είναι και στο budget σου:

-A3 TFSI 1.8 160hp
-Golf/Sirocco TSI 1.4 160hp
-Astra GTC 1.6 180hp
-Corsa GSI 1.6 150hp/OPC 1.6 192hp
-208 GTI 1.6 200hp
-Fiesta Ecoboost 1.0 140hp/St 1.6 182hp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rdN1337 είπε

Αν επιτρέπεται, τι προβλήματα είχες με τα Alfa Romeo; Ρωτάω γιατί τον τελευταίο καίρο κοιτάω Mito ή και Giulietta για να αγοράσω

Επίσης ναι είχες πρόβλημα με τα καινούργια giulietta (10ετιας και άνω)? Δεν έχω ακούσει πολλά προβλήματα. Το αν είχες θέμα με κάποιο άλφα ρομεο του 90 δε σημαίνει το ίδιο με τα σύγχρονα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, rdN1337 είπε

Αν επιτρέπεται, τι προβλήματα είχες με τα Alfa Romeo; Ρωτάω γιατί τον τελευταίο καίρο κοιτάω Mito ή και Giulietta για να αγοράσω

Μια μεταχειρισμένη Alfa romeo 33 16v 1.7 η οποία είχε τον ωραιότερο ήχο σε κινητήρα με τον boxer αλλά και καθημερινά (χωρίς υπερβολή) προβλήματα ηλεκτρολογικά τόσα πολλά που στο τέλος πραγματικα την χάρισα σε φίλο.

Μετά από καιρό επειδή ήθελα να δώσω μια ευκαιρία ακόμη, αλλά αυτή τη φορά με καινούριο πήρα την 156 2.0 JTS με τα προβλήματα να είναι λιγότερα όμως να παραμένουν. Ήταν η πρώτη φορά που χάρηκα επειδή με τράκαραν και βρήκα αφορμή να την ξεφορτωθώ για ανταλλακτικά.

2 ώρες πριν, agnostos13 είπε

Αν το θες λίγο πιο άνετο στο ταξίδι δες:
-A3
-Golf
-Astra
-Megane
-308
-Focus
-Auris
-i30
Αν το θες λίγο πιο βολικό στην πόλη δες:
-Polo
-Corsa
-Clio
-208
-Fiesta
-Yaris
-i20

Τώρα από τα παραπάνω και να είναι και δίπορτο και να τραβάει και πάνω από το μέσο όρο και να είναι και στο budget σου:

-A3 TFSI 1.8 160hp
-Golf/Sirocco TSI 1.4 160hp
-Astra GTC 1.6 180hp
-Corsa GSI 1.6 150hp/OPC 1.6 192hp
-208 GTI 1.6 200hp
-Fiesta Ecoboost 1.0 140hp/St 1.6 182hp

Σας ευχαριστώ πολύ agnostos13 θα τα κοιτάξω όλα αυτά και ας ξεφύγει λίγο στο budget.

2 ώρες πριν, TikiTaka23 είπε

Επίσης ναι είχες πρόβλημα με τα καινούργια giulietta (10ετιας και άνω)? Δεν έχω ακούσει πολλά προβλήματα. Το αν είχες θέμα με κάποιο άλφα ρομεο του 90 δε σημαίνει το ίδιο με τα σύγχρονα. 

Όχι ήταν περίπου το 2005-6 αν θυμάμαι καλά. Έχετε δίκιο πως για τα σύγχρονα δεν ακούγονται τόσα προβλήματα αλλά όσο και αν μου αρέσουν κάποια μοντέλα της αισθητικά, δεν θα επέλεγα αυτή τη μάρκα ξανά.

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...