Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια για αγορα καρτας γραφικων


bOne_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα στο forum!

Χαρακτηριστικα υπολογιστη:

Οθονη: Samsung 24" LS24D300HL
Λειτουργικο: Windows 10 Pro
Τυπος συστηματος: 64-bit Operating System, x64 based processor
Μητρικη: Asus H87M-E
Επεξεργαστης: Intel(R) Core(TM) i3-4130 CPU @ 3.40GHz 3.40GHz
Μνημη Ram: 8,00GB (7,69 GB usable) (2x Crucial Ballistix 4 GB)
Τροφοδοτικο: Corsair CX430
HDD: 75GB
SSD: Samsung Evo 850 250GB
Ταχυτητα ιντερνετ: ~45-50Mbps


Η χρηση που κανω στο pc ειναι απλη περιηγηση (facebook, youtube, διαδυκτιο), καμια ταινιουλα που και που, απο προγραμματα τιποτα το ιδιαιτερο και απο games κυριως csgo, dota 2 και σημερα αγορασα στο steam το pubg. To pc ειχα ξεκινησει να το φτιαχνω κομματι κομματι το 2013 για να μπορω να παιζω ανετα cs και dota, καθως στα υπολοιπα δεν ειχα και ουτε εχω καποιο παραπονο, δοξα το θεο το pc ακομα παει σφαιρα.
Το αφησα ομως ως εχει γιατι σταματησα να το χρησιμοποιω για διαφορους λογους.
Τωρα λοιπον που ξεκινησα παλι να παιζω κανα cs με τη παρεα μου, θα ηθελα να παιζω σε καλυτερη αναλυση και να ανεβουν λιγο τα fps μου χωρις να ειμαι αναγκασμενος να ριχνω κι αλλο την αναλυση ingame.
Οσον αφορα το ποσο που διαθετω, δε με περιοριζει κατι, αλλα δεδομενου οτι η χρηση που κανω ειναι πολυ συγκεκριμενη και περιορισμενη, θα ηθελα κατι που απλα να ικανοποιει τις αναγκες μου και δε θα χρειαστει να προβω σε ολικη αναβαθμιση του pc, τουλαχιστον ακομα.
Εχετε υποψιν καποια καρτα γραφικων να μου προτεινετε, η οποια μπορει να κουμπωσει στο pcακι μου και να καλυψει τις αναγκες μου;


Ευχαριστω εκ των προταιρων!

Επεξ/σία από bOne_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, oceanborngr είπε

Γιατι ποσο μιλαμε? Μεχρι τωρα εισαι με την ενσωματωμενη?

Απο αποψη χαρακτηριστικων επεξεργαστη και τροφοδοτικου μεχρι rx 580/gtx 1060 πας.

Τι εννοεις για ποσο φιλε μου;
Ναι μεχρι τωρα ειμαι με την onboard.
Παιζω csgo σε αναλυση 1366x768 σε fullscreen στα 70-90fps και με καποιες ρυθμισεις γραφικων απενεργοποιημενες για καλυτερη αποδοση.
Dota2 δε συναντησα ποτε καποιο θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.amazon.co.uk/gp/offer-listing/B06ZZ71VHM/ref=dp_olp_used?ie=UTF8&condition=used

RX 570 πανω κατω στα 130 ευρω μεταχειρισμενη, αλλα δυσκολο να αντιμετωπισεις προβλημα, το amazon ειναι πολυ ενταξει στο after sales.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, oceanborngr είπε

https://www.amazon.co.uk/gp/offer-listing/B06ZZ71VHM/ref=dp_olp_used?ie=UTF8&condition=used

RX 570 πανω κατω στα 130 ευρω μεταχειρισμενη, αλλα δυσκολο να αντιμετωπισεις προβλημα, το amazon ειναι πολυ ενταξει στο after sales.

Θεωρω υπερβολη για ενα set up που κοστισε 400 ευρω το 2013 να δωσω 130 ευρω για μεταχειρισμενη καρτα γραφικων το 2019. 
Μηπως η εν λογω καρτα με υπερκαλυπτει;
Δε ξερω, ειναι λαθος το σκεπτικο μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε θα το εθετα σαν λαθος και σωστο απαραιτητα. Απλα με βαση το PC και την οθονη σου, αλλα και τα παιχνιδια που παιζεις εισαι στο 1080p και οσο πιο πολλα frames και ομαλοτητα τοσο περισσοτερο. Για CSGO/DOTA εισαι καλα και με μικροτερη καρτα. Για PUBG ομως η recommended καρτα για 1080P/high ειναι η RX 580. Οποτε η 570 ειναι πιστευω λογικη αγορα. Οπως και για οποιοδηποτε αλλο "esports" τιτλο για τα επομενα 2-3 χρονια σε 1080p ακομη κι αν αναβαθμισεις επεξεργαστη.

Επεξ/σία από oceanborngr
ορθογραφια
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταχειρισμένη 570 με 130 ευρώ δεν έχει νόημα. Η 570 αξίζει μέχρι 100 ευρώ μεταχειρισμένη. Σκέψου ότι η 580 4gb ξεκινάει από 136 ευρώ καινούρια από αξιόπιστα καταστήματα. 

Όποια και να πάρεις πάντως θα δεις τεράστια διαφορά σε σχέση με την onboard. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.skroutz.gr/s/11944081/Asus-Radeon-RX-580-4GB-Dual-OC-90YV0AQ0-M0NA00.html

1 ώρα πριν, bOne_ είπε

Θεωρω υπερβολη για ενα set up που κοστισε 400 ευρω το 2013 να δωσω 130 ευρω για μεταχειρισμενη καρτα γραφικων το 2019. 
Μηπως η εν λογω καρτα με υπερκαλυπτει;
Δε ξερω, ειναι λαθος το σκεπτικο μου;

Ποιο κάτω οι κάρτες δεν είναι gaming , είναι απλά λίγο καλύτερες από ενσωματωμένες. Τα παιχνίδια που αναφέρεις είναι απαιτητικά , ακόμη και η 580/4GB που άριστη για τα λεφτά της είναι απλά επαρκής. Βέβαια σε σχέση με την ενσωματωμένη του Ι3 θα σου φανεί τεράστια η διαφορά στην εμπειρία.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με εψησε πολυ η 580 4GB!
Να ρωτησω και κατι επιπλεον παιδια, εαν μελλοντικα κανω μια μικρη αναβαθμιση του i3 να κινηθω σε intel core i5 ή σε AMD;
Δεν εχω ιδεα για τις διαφορες τους, ρωταω απλα για να ξερω τι ταιριαζει καλυτερα στο συστημα μου.
Επισης θα πρεπει να προσεξω κατι αλλο; Πχ ψυκτρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, bOne_ είπε

Με εψησε πολυ η 580 4GB!
Να ρωτησω και κατι επιπλεον παιδια, εαν μελλοντικα κανω μια μικρη αναβαθμιση του i3 να κινηθω σε intel core i5 ή σε AMD;
Δεν εχω ιδεα για τις διαφορες τους, ρωταω απλα για να ξερω τι ταιριαζει καλυτερα στο συστημα μου.
Επισης θα πρεπει να προσεξω κατι αλλο; Πχ ψυκτρα;

Το καλύτερο θα ήταν να το πουλήσεις και να αγοράσεις καινούριο μηχάνημα από "λευκή κόλα χαρτί"

Οταν έρθει η ώρα θα ρωτήσεις τότε. Αν δεν έχεις σκοπό να το κάνεις άμεσα μην ψάχνεσαι γιατί οι απαντήσεις έχουν σύντομη ημερομηνία λήξης 

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Το καλύτερο θα ήταν να το πουλήσεις και να αγοράσεις καινούριο μηχάνημα από "λευκή κόλα χαρτί"

Οταν έρθει η ώρα θα ρωτήσεις τότε. Αν δεν έχεις σκοπό να το κάνεις άμεσα μην ψάχνεσαι γιατί οι απαντήσεις έχουν σύντομη ημερομηνία λήξης 

Αυτο σκεφτηκα με το που εστειλα το μηνυμα. Εχεις απολυτο δικιο.
Μια τελευταια ερωτηση. Μια νορμαλ τιμη εαν αποφασιζα σημερα να δωσω το συνολακι μου με τα παραπανω χαρακτηριστικα ποια θα ηταν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, bOne_ είπε

Αυτο σκεφτηκα με το που εστειλα το μηνυμα. Εχεις απολυτο δικιο.
Μια τελευταια ερωτηση. Μια νορμαλ τιμη εαν αποφασιζα σημερα να δωσω το συνολακι μου με τα παραπανω χαρακτηριστικα ποια θα ηταν;

τα τελευταία 3 χρόνια με την δυναμική είσοδο των AMD RYZEN τα pc έκαναν άλματα. Για να μην σε πολυζαλίζω με τα σημερινά δεδομένα το pc σου είναι "ψόφιο" και πάει για σκότωμα.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να αναβαθμίσεις cpu σε αυτή την πλατφόρμα πρέπει να δώσεις τουλάχιστον 50ρικο για i5 ή 100ρικο για i7/xeon +15-20€ για ψύκτρα. Συμφωνώ κι εγώ, καλύτερα να το πουλήσεις (πιστεύω πιάνει 120-150€ στην καλύτερη). Κράτα μόνο τον ssd και δώσε και την οθόνη άλλο ένα 50-70ρι και βάλε άλλα 400€ και κάτι καλό θα κάνεις (R5 2600/B450M/2x8GB DDR4-3000/RX580 4GB/480GB SSD/500W psu 80+bronze 5y./24" IPS 75Hz freesync monitor).

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η RX 580 δινει recommended psu στα 500W.
Εγω οπως αναφερω εχω 430W.

Δε θα ειναι προβλημα αυτο;🤔

Για αυτην εδω τη λετε; 

https://www.asus.com/Graphics-Cards/ROG-STRIX-GTX1050TI-O4G-GAMING/overview/

Την εχω βρει μεταχειρισμενη στα 100Ε

Επεξ/σία από bOne_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...