Προς το περιεχόμενο

Background ελεγχος απο εταιριες


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,

Ηθελα να ρωτησω αν οι μεγαλες εταιριες κανουν ελεγχο οταν ειναι να προβουν σε προσληψη. Παιρνουν τηλ. η στελνουν  μειλ σε ολους τους προηγουμενους εργοδοτες? Μεχρι ποσα χρονια πριν ελεγχουν? Ποια ειναι η διαδικασια?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα ζητάνε συστατικές επιστολές. Μου έχει τύχει να μην ασχοληθούν καθόλου και μου έχει τύχει να πάρουν έναν έναν τους εργοδότες απο 20ετίας πίσω και να ρωτάνε λεπτομέρειες. Δεν τους δεσμεύει κάτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20χρονια πισω ε? Μπραβο τους...λολ

Δεν ακολουθουν δηλαδη ολοι το ιδιο. Και αν καποιοι εργοδοτες ειναι εξωτερικο και δεν εχουν τηλεφωνο παρα μονο μειλ? 

Με αγχωνει γιατι αν βρω την επομενη δουλεια μου και θελησουν ελεγχο, θα δυσκολευτουν πολυ με τις εταιριες εξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, kourkoumpini είπε

20χρονια πισω ε? Μπραβο τους...λολ

Δεν ακολουθουν δηλαδη ολοι το ιδιο. Και αν καποιοι εργοδοτες ειναι εξωτερικο και δεν εχουν τηλεφωνο παρα μονο μειλ? 

Με αγχωνει γιατι αν βρω την επομενη δουλεια μου και θελησουν ελεγχο, θα δυσκολευτουν πολυ με τις εταιριες εξω.

Πως ειναι δυνατον ενας συγχρονος εργοδοτης να μην εχει τηλεφωνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ManFromEarth είπε

Πως ειναι δυνατον ενας συγχρονος εργοδοτης να μην εχει τηλεφωνο;

ο πρωην εργοδοτης μου εχει πανω απο 250'000 υπαλληλους, και αλλοι ποσοι περασαμε... για συστασεις πρεπει να στειλει η καινουργια εταιρια μονο μειλ και σε συγκεκριμενο μειλ. και να εξηγησουν ακριβως τι θελουν. δεν μπορουν να απαντανε σε τηλεφωνο οπως ειναι λογικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kourkoumpini είπε

ο πρωην εργοδοτης μου εχει πανω απο 250'000 υπαλληλους, και αλλοι ποσοι περασαμε... για συστασεις πρεπει να στειλει η καινουργια εταιρια μονο μειλ και σε συγκεκριμενο μειλ. και να εξηγησουν ακριβως τι θελουν. δεν μπορουν να απαντανε σε τηλεφωνο οπως ειναι λογικο.

μπορεις να δωσεις το τηλεφωνο του manager που ειχες εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ManFromEarth είπε

μπορεις να δωσεις το τηλεφωνο του manager που ειχες εκει.

εκτος του οτι εχει φυγει (δεν μενουν πολλοι για πολυ καιρο σε αυτες τις θεσεις και εταιριες), δεν μπορεις να το κανεις. πρεπει να περασεις απο το μειλ του hr τους. εχουν τυπικη και αυστηρη πολιτικη. η μπορει εδω να μου ζητησουν να τους δειξω το συμβολαιο ισως? και να γλιτωσουμε τους μηνες που κανουν να απαντησουν οι εξω.

ποιες εταιριες κανουν ενδελεχη ελεγχο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kourkoumpini είπε

Γεια σας,

Ηθελα να ρωτησω αν οι μεγαλες εταιριες κανουν ελεγχο οταν ειναι να προβουν σε προσληψη. Παιρνουν τηλ. η στελνουν  μειλ σε ολους τους προηγουμενους εργοδοτες? Μεχρι ποσα χρονια πριν ελεγχουν? Ποια ειναι η διαδικασια?

Ανάλογα την εταιρεία, την προσφερόμενη θέση και φυσικά τον τομέα που επιχειρεί η εν λόγω εταιρεία (π.χ. οι αμυντικές βιομηχανίες θα κάνουν πολύ περισσότερο ξεσκόνισμα από μια εταιρεία που παρέχει υπηρεσίες για γάμους). 

Φυσικά εσύ παίζεις ρόλο με το να δώσεις a priori στοιχεία επικοινωνίας από άτομα που ξέρεις(σε λογικά πλαίσια πάντα) ότι θα πουν καλά λόγια.Έτσι θα κάνεις την δουλειά του HR ευκολότερη και συνήθως θα μείνουν σε αυτά ή έστω δεν θα ψαχτούν τόσο να βρουν άτομα. 

Ακόμη και εάν έχουν φύγει από την θέση, θα μπορέσουν να απαντήσουν για την συνεργασία σας και τι σόι άνθρωπος είσαι.

Η εταιρεία επίσης θα έχει τον φάκελο σου από το HR για να δει/απαντήσει, εάν φυσικά δεν είναι ότι να-ναι εταιρεία.

|

Προσωπικά είδα ότι είναι πολύ σημαντικό, αλλά μόνο για το τι λένε οι 1-2 προηγούμενες εταιρείες και παραπάνω εάν η νέα θέση είναι παραπλήσια με τις προηγούμενες.

Τώρα όπως έγραψε ο φίλος για 20ετια, εγώ δεν το έχω δει, αλλά φυσικά όλα παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι big4 και οι τραπεζες τι ελεγχο κανουν?

Με αγχωνει γιατι οι πρωην μανατζερ μου δεν εχω ιδεα που βρισκονται. Δεν ειχαμε σχεσεις, ειναι πολυ τυπικα εξω. Πρεπει να τους ψαχνω ονλαιν και να τους παρακαλεσω να στειλουν μειλ. (δεν εχω ουτε φμπ, ουτε λινκεδιν). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kourkoumpini είπε

Γεια σας,

Ηθελα να ρωτησω αν οι μεγαλες εταιριες κανουν ελεγχο οταν ειναι να προβουν σε προσληψη. Παιρνουν τηλ. η στελνουν  μειλ σε ολους τους προηγουμενους εργοδοτες? Μεχρι ποσα χρονια πριν ελεγχουν? Ποια ειναι η διαδικασια?

Aυτο κοστιζει χρημα. Tεραστιες εταιρειες τυπου Google, Amazon κτλπ κανουν background check, στο εξωτερικο γενικοτερα  θα κανουν και οι μικροτερες αλλα πολυ σπανια. Ειναι αναλογα την εταιρεια, μπορεις να τσεκαρεις σε site eg glassdoor κτλπ, πολλοι εχουν αφησει  feedback

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, kourkoumpini είπε

Οι big4 και οι τραπεζες τι ελεγχο κανουν?

Με αγχωνει γιατι οι πρωην μανατζερ μου δεν εχω ιδεα που βρισκονται. Δεν ειχαμε σχεσεις, ειναι πολυ τυπικα εξω. Πρεπει να τους ψαχνω ονλαιν και να τους παρακαλεσω να στειλουν μειλ. (δεν εχω ουτε φμπ, ουτε λινκεδιν). 

Κακώς δεν έκανες την συζήτηση πριν φύγεις, εκεί συνήθως είναι η καλύτερη ευκαιρία εφόσον σε ξέρουν/θυμούνται.Τουλάχιστον αν είχες καμία συστατική επιστολή κάτι θα γινόταν. 

Τώρα πολύ άνετα μπορείς να φας άκυρο, ιδίως εάν ήσουν ένας ακόμη random υπάλληλος για αυτούς όπως γράφεις. 

Όχι δεν είναι παντού τυπικά έξω, ίσως ήταν στην εταιρεία/ες που ήσουν.

Προσωπικά σπάνια είχα μόνο τυπικές σχέσεις με συναδέλφους/μάνατζερ. Τις περισσότερες φορές ήταν αρκετά έως πολύ φιλικές και ήμουν σε εταιρείες με δεκάδες/εκατοντάδες χιλιάδες νοματαίους. 

|

Λάθος που δεν έχεις λινκεδιν, έχει γίνει πολύ σημαντικό μέσο networking εις τας Ευρώπας εδώ και χρόνια. Προσωπικά το θεωρώ ισάξιο του φατσοβιβλίου, αλλά το μανατζμεντ πίνει νερό στο όνομα του.... Δυστυχώς πρέπει να "πλέι δι γκέημ" για να κάνεις την δουλειά σου.

2 λεπτά πριν, najinblue3 είπε

Aυτο κοστιζει χρημα. Tεραστιες εταιρειες τυπου Google, Amazon κτλπ κανουν background check, στο εξωτερικο γενικοτερα  θα κανουν και οι μικροτερες αλλα πολυ σπανια. Ειναι αναλογα την εταιρεια, μπορεις να τσεκαρεις σε site eg glassdoor κτλπ, πολλοι εχουν αφησει  feedback

Ναι, σε αυτό μην παίρνεις όρκο. Ένα τηλέφωνο θα το πάρουν οι περισσότεροι manager/director/CEO εφόσον είσαι στους "επιλαχόντες" υποψηφίους (στα εξωτερικά που ξέρω πάντα). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, LongTom είπε

Κακώς δεν έκανες την συζήτηση πριν φύγεις, εκεί συνήθως είναι η καλύτερη ευκαιρία εφόσον σε ξέρουν/θυμούνται.Τουλάχιστον αν είχες καμία συστατική επιστολή κάτι θα γινόταν. 

Τώρα πολύ άνετα μπορείς να φας άκυρο, ιδίως εάν ήσουν ένας ακόμη random υπάλληλος για αυτούς όπως γράφεις. 

Όχι δεν είναι παντού τυπικά έξω, ίσως ήταν στην εταιρεία/ες που ήσουν.

Προσωπικά σπάνια είχα μόνο τυπικές σχέσεις με συναδέλφους/μάνατζερ. Τις περισσότερες φορές ήταν αρκετά έως πολύ φιλικές και ήμουν σε εταιρείες με δεκάδες/εκατοντάδες χιλιάδες νοματαίους. 

|

Λάθος που δεν έχεις λινκεδιν, έχει γίνει πολύ σημαντικό μέσο networking εις τας Ευρώπας εδώ και χρόνια. Προσωπικά το θεωρώ ισάξιο του φατσοβιβλίου, αλλά το μανατζμεντ πίνει νερό στο όνομα του.... Δυστυχώς πρέπει να "πλέι δι γκέημ" για να κάνεις την δουλειά σου.

Ναι, σε αυτό μην παίρνεις όρκο. Ένα τηλέφωνο θα το πάρουν οι περισσότεροι manager/director/CEO εφόσον είσαι στους "επιλαχόντες" υποψηφίους (στα εξωτερικά που ξέρω πάντα). 

Δεν εχω τρομερη εμπειρια, απλα προσφατα που ημουν σε job hunt, εκανα apply σε 2 startups, το ενα τσεκαρε το αλλο οχι. Ειναι αναλογα αν εχεις και connections με το hr η αν σε καναν recommend κτλπ. πιστευω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ειναι τοσο ευκολο οσο το λες η το εχεις βιωσει εσυ. Στις εταιριες και θεσεις που ημουν δεν δινουν οι υπαλληλοι συστατικη για σενα. Μονο το hr. Και γραφουν απλα ημερομηνιες που δουλεψες και τι θεση ειχες. Κατανοω πως εδω ειναι αλλιως, αλλα δυστυχως δεν μπορω να αλλαξω τις προηγουμενες εταιριες μου :) Εμεις ειμασταν παρα πολυ τυπικοι. Μαλιστα ενα αστειο να εκανες η να θιγοταν καποιος ανετα εφτανες στο hr. Και ο ελεγχος που μας εκαναν ηταν τοσο ενδελεχης.... Ημερομηνηνιες, ποινικα μητρωα, credit scoring, πανεπιστημια, διυεθυνσεις κτλ

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, najinblue3 είπε

Δεν εχω τρομερη εμπειρια, απλα προσφατα που ημουν σε job hunt, εκανα apply σε 2 startups, το ενα τσεκαρε το αλλο οχι. Ειναι αναλογα αν εχεις και connections με το hr η αν σε καναν recommend κτλπ. πιστευω.

Ναι, αλλά όπως τα λες ακόμη και έτσι είσαι στο 50% να σε ψάξουν. 

Κοίτα, εάν έχεις το "πόδι στην πόρτα", τότε δεν μιλάμε για νορμάλ καταστάσεις. Εάν πάλι μιλάμε για απλή επαφή με κάποιον, τότε αυτόν που σίγουρα θα ρωτήσουν θα είναι το άτομο που σε πρότεινε. Μετά ανάλογα την περίπτωση. 
Πάντως το σίγουρο είναι να πας προετοιμασμένος με τις επαφές και τα re. letters. Έτσι θα έχεις καλύψει ότι τουλάχιστον κάποιοι θα απαντήσουν θετικά για εσένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...