Προς το περιεχόμενο

Αγορα Headset


Galadian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα θα ήθελα μια βοήθεια από κάποιους που ξέρουν είμαι προς αγορά headset και θα δώσω αρκετά λεφτά όποτε θέλω και κάτι κάλο έχω χάσει λίγο την μπάλα άλλα είμαι ανάμεσα σε 2 αν έχετε να προτείνεται κάτι άλλο ελεύθερα φυσικά κυρίως για games Fps και από εκεί και πέρα ταινίες μουσική! είμαι ανάμεσα στα παρακάτω

Astro a50

Gsp 670  sennheiser

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να έχω γνώμη για αυτά που είπες μου φαίνονται τρομερά ακριβά για gaming headset.

Εγώ λέω εδώ:https://www.skroutz.gr/s/4273217/Sennheiser-G4ME-One-Black.html ή το game zero αναλόγως τις προτιμήσεις

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζητάω κάτι καλό βλέπω κριτικές και αποκλείω το sennheiser είμαι ανάμεσα στα arctic απλά δεν ξέρω πια με arctic με το gamedac η το wireless ζητάω καλύτερο ήχο η λογικη λέει πως το μοντέλο με το game dac είναι καλύτερο λόγο καλωδίου αλλα  βλέπω σε διαφορα site το wireless ένα είναι καλύτερο σε όλα ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/10/2019 στις 2:45 ΜΜ, Galadian είπε

Ζητάω κάτι καλό βλέπω κριτικές και αποκλείω το sennheiser είμαι ανάμεσα στα arctic απλά δεν ξέρω πια με arctic με το gamedac η το wireless ζητάω καλύτερο ήχο η λογικη λέει πως το μοντέλο με το game dac είναι καλύτερο λόγο καλωδίου αλλα  βλέπω σε διαφορα site το wireless ένα είναι καλύτερο σε όλα ..

AKG K612pro + soundblaster G5(ή παρόμοιο κινέζικο ενισχυτή)+μικρόφωνο στυλ modmic. Και φυσικά HESUVI που έχει όλες τις virtual surround τεχνολογίες για να διαλέξεις.

Τα ανοικτού τύπου audiophile ακουστικά είναι πολύ ανώτερα σε ηχητική σκηνή(αίσθηση του χώρου του game και της απόστασης των ήχων) από τα κλειστά gaming μοντέλα και είναι πολύ πιο δροσερά και ελαφριά. Η ζωντάνια και η αληθοφάνεια του ήχου επίσης υψηλότερη. Ειδικά τα συγκεκριμένα υπερτερούν αρκετά σε μπάσο από αντίστοιχης τιμής ανοικτά της Sennheiser ή της audiotechnica. Με έτοιμο(δωρεάν) EQ preset που βελτιώνει τον  ήχο τους περαιτέρω πλησιάζουν τα κλειστά σε bass. Το λέω ως κάτοχος των κλειστών DT 770pro και συνολικά 5 σετ ακουστικών.

Αν ωστόσο θες λύση όλα σε ένα και έχεις εμμονή με την gaming ταμπέλα, τα κλειστά σετ και τη μόδα γενικότερα, τότε πήγαινε σε gaming της sennheiser τουλάχιστον(όπως αυτά που δείχνεις). Ή τα DT 770pro(οποιαδήποτε έκδοση) μαζί με soundblaster G5 ή Fiio K3. Προσπάθησε να αποφύγεις καθαρά gaming εταιρείες γιατί έχουν μηδέν εμπειρία και έρευνα σε θέματα ήχου. Υπάρχουν απλά για αυτούς που δεν ξέρουν την αγορά και παίρνουν ταμπέλα και φίρμα αντί ήχου/προϊόντος. Σε φόρουμ του εξωτερικού όποιος gamer πήγε σε καλό audiophile δεν ξαναγύρισε ποτέ σε gaming μάρκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε βοήθησες αρκετά δίνοντας μου λύσεις όχι δεν με ενδιαφέρει συγκεκριμένα εταιρίες όπως η steelseries απλά δεν είμαι γνωστης τα dt 770 pro  όπως και τα  mmx300 τα κοιτούσα αλλα κόλλαγα στο ότι δεν έχω δοκιμάσει κάτι αντίστοιχο  θα πήγαινα καθαρά στα καινούρια Sennheiser 670 απλά διαβάζω διαφορα σχολiα ως προς τον ήχο και γενικά προβλήματα γιαυτο και δίστασα να τα πάρω με την μια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Galadian είπε

Mε βοήθησες αρκετά δίνοντας μου λύσεις όχι δεν με ενδιαφέρει συγκεκριμένα εταιρίες όπως η steelseries απλά δεν είμαι γνωστης τα dt 770 pro  όπως και τα  mmx300 τα κοιτούσα αλλα κόλλαγα στο ότι δεν έχω δοκιμάσει κάτι αντίστοιχο  θα πήγαινα καθαρά στα καινούρια Sennheiser 670 απλά διαβάζω διαφορα σχολiα ως προς τον ήχο και γενικά προβλήματα γιαυτο και δίστασα να τα πάρω με την μια...

Σε ελληνικό φόρουμ ήχου δύο άτομα πρόσφατα πήγαν στα DT770 pro και έχουν να πουν τα καλύτερα. Τα θεωρούν πολύ ανώτερη επιλογή από άλλα σχετικά καλά gaming που είχαν παλιότερα. Τα 770 pro είναι η safe επιλογή για τον gamer που δεν θέλει να στερηθεί το μπάσο και την απομόνωση του κλειστού σετ. Ενώ τα πάνε καλά και σε ηχητική σκηνή.

Τα Sennheiser GSP 670 έτυχαν θετικής κριτικής από το hardwarecanucks και συγκεκριμένα από reviewer με μεγάλη εμπειρία σε ακουστικά. Μόνο στην άνεση δεν τα βρήκε καλά. Σε ήχο τα έβγαλε αρκετά ανώτερα από Steelseries και HyperX Flight. Βρίσκει όμως καλύτερα τα wired semi-closed GSP 500 της senn. Να ξέρεις όμως ότι και οι σοβαρές εταιρείες ήχου χρεώνουν premium για gaming προϊόντα λόγω της μόδας και της ασχετοσύνης του εν λόγω target group. Ενώ τέτοια είναι και πιο επιρρεπή σε βλάβες λόγω όλων αυτών των features που κουβαλάνε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Hyper X Cloud 2 είναι ότι καλύτερο για gaming αλλά και για daily usage. Αλλιός hyper x cloud revolver s. Αν έχεις το budget.

Επεξ/σία από asdfaster
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δώσεις τόσα λεφτά δεν θα πάρεις gaming ακουστικά, θα πάνε τζάμπα. Και η πλειονότητα δεν έχει ενσωματωμένο μικρόφωνο οπότε θα πρέπει να πάρεις ξεχωριστό. Εγώ π.χ. έχω ένα modmic της antlion στα δικά μου. 

Θέλεις ανοιχτού τύπου ή κλειστού τύπου; Τα ανοιχτού τύπου λένε έχουν λίγο καλύτερο ήχο αλλά δεν απομονώνουν τόσο καλά τον θόρυβο. Τα κλειστού τύπου έχουν καλύτερη μόνωση αλλά υποτίθεται χάνουν λίγο στο ήχο.

Δεν θα πρότεινα μάρκα AKG γιατί παρότι βγαζει καλά ακουστικά δεν έχει ανταλλακτικά, τουλάχιστον σε ακουστικά μέχρι 150€. Για μένα είναι πολύ σημαντικό αν δώσεις τόσα χρήματα τα ακουστικά που θα πάρεις να έχουν ανταλλακτικά μαξιλαράκια στα αυτιά και αποσπώμενο καλώδιο.

Επεξ/σία από Silverage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Silverage είπε

Θέλεις ανοιχτού τύπου ή κλειστού τύπου; Τα ανοιχτού τύπου λένε έχουν λίγο καλύτερο ήχο αλλά δεν απομονώνουν τόσο καλά τον θόρυβο. Τα κλειστού τύπου έχουν καλύτερη μόνωση αλλά υποτίθεται χάνουν λίγο στο ήχο.

Παίζουν όντως καλύτερα, αναλόγως φυσικά και το μοντέλο. Δεν έχουν τις αλλοιώσεις που συνήθως ακούς στα κλειστά είτε στα μπάσα, είτε στις μεσαίες. Δεν υπάρχει πίσω από το μεγάφωνο κέλυφος για να επηρεάσει τη χροιά του ήχου και την αίσθηση του soundstage.

 

Αναφορά σε κείμενο

Δεν θα πρότεινα μάρκα AKG γιατί παρότι βγαζει καλά ακουστικά δεν έχει ανταλλακτικά, τουλάχιστον σε ακουστικά μέχρι 150€. Για μένα είναι πολύ σημαντικό αν δώσεις τόσα χρήματα τα ακουστικά που θα πάρεις να έχουν ανταλλακτικά μαξιλαράκια στα αυτιά και αποσπώμενο καλώδιο.

Τα μαξιλάρια αλλάζονται και μάλιστα με όποια θες(ακόμα και με αυτά των Κ701 ή των Κ712pro, ας πούμε). Το καλώδιο δεν αλλάζεται πράγμα αρκετά συνηθισμένο για την κατηγορία. Θέλουν προσοχή γιατί δεν έχουν την αντοχή των επαγγελματικών DT770 π.χ. αλλά το κόστος των μαξιλαριών μαζί με το καλώδιο πλησιάζει τα 2/3 της αξίας τους. Πριν λίγο καιρό είχαν 98€. Αλλιώς, 770pro και τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα όχι δεν έχω κανενα θέμα  ανοιχτού τύπου η κλειστού πήρα τα steelseries arctic wireless και θα πάνε πίσω όχι γιατί δεν είναι καλά απλά δεν βλέπω ουσιαστικές διαφορες από τα g933 που έχω τώρα ώστε να αξίζουν τα λεφτά.. είμαι σε φάση να πάρω κάτι από αυτά που μου προτείνεται το budget είναι γύρο στα 300 αν κάνω την υπέρβαση και βάλω λίγα ακόμα για αυτά που ακούω καλά λόγια beyerdynamic DT 1990 PRO περιμένω την γνώμη σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/10/2019 στις 4:23 ΜΜ, simplemaths είπε

Χωρίς να έχω γνώμη για αυτά που είπες μου φαίνονται τρομερά ακριβά για gaming headset.

Εγώ λέω εδώ:https://www.skroutz.gr/s/4273217/Sennheiser-G4ME-One-Black.html ή το game zero αναλόγως τις προτιμήσεις

απλά φοβερα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Galadian είπε

καλησπέρα όχι δεν έχω κανενα θέμα  ανοιχτού τύπου η κλειστού πήρα τα steelseries arctic wireless και θα πάνε πίσω όχι γιατί δεν είναι καλά απλά δεν βλέπω ουσιαστικές διαφορες από τα g933 που έχω τώρα ώστε να αξίζουν τα λεφτά.. είμαι σε φάση να πάρω κάτι από αυτά που μου προτείνεται το budget είναι γύρο στα 300 αν κάνω την υπέρβαση και βάλω λίγα ακόμα για αυτά που ακούω καλά λόγια beyerdynamic DT 1990 PRO περιμένω την γνώμη σας!

Μου φαίνεται λογικό. Τα gaming από τα 100€ περίπου και πάνω μαξάρουν σε ποιότητα. Ενώ τα σετ κλειστού τύπου γενικότερα έχουν μια συγκεκριμένη ακουστική.

Αν θες να δεις ουσιαστική αλλαγή στη γενικότερη χροιά μπορείς να πας ακόμα και στα K612pro ή αν θες να δώσεις λεφτά στα HD6XX(massdrop έκδοση του 650) με κάποιο bass boost από EQ και για τα δύο. Τα DT 1990 pro δεν τα έχω ακούσει. Να ξέρεις ότι είναι ημικλειστού τύπου με πλεονέκτημα ότι φτάνουν πολύ χαμηλά στο μπάσο(πιο χαμηλά από ανοικτά σετ), αλλά είναι αρκετά χρωματισμένα, με αιχμηρά πρίμα και θέλουν κάμποσο EQ(θα σου πω τον τρόπο) για να στρώσουν. Τα HD650/6XX παίζουν πολύ ρεαλιστικά και ευχάριστα out of the box.

υ.γ.: Αν βρεις πωλητή με δικαίωμα επιστροφής πάρε τα HD650 έστω και για μια μέρα, έχοντας ήδη κάποιο amp, ένα τοπ σε ήχο game για δοκιμή και το hesuvi περασμένο. Προτείνω το Crysis 2 ή 3, το πρόσφατο Blur Witch ,ίσως και κάποιο Far Cry. Επίσης υπάρχουν και κάτι demo από GSX και dolby headphone στο youtube. Πόσταρε όταν είσαι έτοιμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα σχετικά φτηνό ζευγάρι Creative Tactic 3D sigma και με αυτά βολευόμουν.

Κάποια στιγμή πήρα τον Creative Super X-Fi AMP για το κινητό μου, αλλά κάνει και για windows. Τον σύνδεσα λοιπόν στο PC και είπα να συνδέσω επάνω τα DT770 pro που έχω για να ακούω μουσική. Δυστυχώς, τα creative ακούγονταν σαν κονσέρβες μπροστά στον συνδυασμό X-Fi/DT770. Είναι που είναι καλά τα ακουστικά, αλλά o "ολογραφικός" ήχος από το creative αλλάζει τα πάντα. Και αν το εφέ αυτό δεν είναι καλό για όλα τα μουσικά κομμάτια, στο gaming είναι ασυναγώνιστο.

Αν δεν έχεις κάποια πολύ καλή κάρτα ήχου, σκέψου να αγοράσεις αυτόν τον DAC, ο οποίος κάνει και για κινητό. Αγοράζεις και ένα καλό ζευγάρι ακουστικά και έτοιμος. Το μόνο που θα λείπει θα είναι το μικρόφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και μιλάμε για DAC.

Έχω τα ακουστικά Shure SRH1540 και μητρική Gigabyte Z390 Aorus Master. 

Αν έπαιρνα ένα ξεχωριστό dac θα βελτιωνόταν καθόλου ο ήχος ή είναι ok της μητρικής; 

Η κύρια χρήση είναι παιχνίδια, βίντεο και μουσική απο youtube.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Silverage είπε

Μιας και μιλάμε για DAC.

Έχω τα ακουστικά Shure SRH1540 και μητρική Gigabyte Z390 Aorus Master. 

Αν έπαιρνα ένα ξεχωριστό dac θα βελτιωνόταν καθόλου ο ήχος ή είναι ok της μητρικής; 

Η κύρια χρήση είναι παιχνίδια, βίντεο και μουσική απο youtube.

Έτυχε να τα ακούσω σε έκθεση του avclub τα συγκεκριμένα πριν χρόνια. Αξίζει να πας, αν ξαναγίνει και είσαι από Αθήνα, ώστε να συγκρίνεις με τα δικά σου και να πάρεις μια εικόνα της αγοράς(δέχονται δικό σου στικάκι ή και CD).

Η μητρική σου δεν κάνει καμία αναφορά για ξεχωριστό head amp(NE5532 συνήθως) όπως συμβαίνει με άλλα ακριβά mobo. Στο amp κομμάτι θα υπάρχει πρόβλημα ποιοτικά, αν υπάρχει. Το DAC είναι ΟΚ.

On topic. Υπάρχουν και τα HD58X Jubilee που είναι μια παραλλαγή των HD6** μοντέλων με εκτεταμένο και καθαρό μπάσο. Ελαφρώς πιο κλειστά από την 600 σειρά. Φθηνή massdrop έκδοση(160$). Απλά δεν ξέρω αν μπορείς να δοκιμάσεις σε massdrop. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...