Προς το περιεχόμενο

Ακουστικα για gaming


fogeo933

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά... 

 

Θέλω να αγοράσω ακουστικά μέχρι 80 -90 ευρώ.  Μεταξύ hyper x cloud ii ή Logitech g533 τι θα περνάτε Ευχαριστώ . Ή καποια αλλη προτίμηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο πράγματα που ξέρω από πρώτο χέρι μήπως σε βοηθήσουν.

Τα G533 δεν είναι πολύ βολικά στο κεφάλι, όταν τα πήρα αναγκάστηκα να τους βάλω ένα κουτί ανάμεσα για να ανοίξουν λίγο να μην με πιέζουν, άλλοι φίλοι μου απλά τα έβαλαν στην ντουλάπα.

Η ποιότητα ήχου των G533 που σύμφωνα με το rtings είναι καλή για εμένα είναι πολύ κάτω του μετρίου όπως και σε όλα τα gaming ακουστικά που έχω ακούσει. Από τα hyper x έχω παρόμοιες εντυπώσεις για την ποιότητα χωρίς όμως να τα έχω πάρει σπίτι μου και να έχω ακούσει μουσική που την ξέρω καλά για να μπορέσω να κάνω σωστή σύγκριση. Υπάρχει λόγος που τα gaming είναι 10 φορές φτηνότερα από τα audiophile ακουστικά και ας λένε τα review sites ότι θέλουν.

Το ασύρματο για εμένα είναι πολύ σημαντικό, ιδίως αν μιλάς όλη τη μέρα. Η εμβέλεια των G533 είναι πολύ μεγάλη, κατεβαίνω την εσωτερική σκάλα να φτιάξω καφέ και δεν χάνει το σήμα. Αν έπρεπε από τα ακουστικά μου να κρατήσω μόνο ένα σίγουρα θα κράταγα ένα ασύρματο και ας είναι φτηνά, άβολα και με μέτριο ήχο, δεν υπάρχει τίποτα ποιο άβολο από το να έχεις ένα καλώδιο πάνω σου όλη μέρα.

Τα review του rtings δεν αποτυπώνουν την πραγματική ποιότητα ήχου όμως διαβάζοντας τα μπορείς να καταλάβεις πολλά πράγματα G533 / HyperX Cloud II.

Σχετικά με την ερώτηση σου για άλλες προτάσεις σε τέτοια τιμή δεν έχω κάτι στο νου μου για ασύρματο όμως σε ενσύρματο θα πήγαινα σε κάτι ποιο φτηνό, δεν καταλαβαίνω τι προσφέρουν τα HyperX και κοστίζουν τόσο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, elpenor είπε

Δύο πράγματα που ξέρω από πρώτο χέρι μήπως σε βοηθήσουν.

Τα G533 δεν είναι πολύ βολικά στο κεφάλι, όταν τα πήρα αναγκάστηκα να τους βάλω ένα κουτί ανάμεσα για να ανοίξουν λίγο να μην με πιέζουν, άλλοι φίλοι μου απλά τα έβαλαν στην ντουλάπα.

Η ποιότητα ήχου των G533 που σύμφωνα με το rtings είναι καλή για εμένα είναι πολύ κάτω του μετρίου όπως και σε όλα τα gaming ακουστικά που έχω ακούσει. Από τα hyper x έχω παρόμοιες εντυπώσεις για την ποιότητα χωρίς όμως να τα έχω πάρει σπίτι μου και να έχω ακούσει μουσική που την ξέρω καλά για να μπορέσω να κάνω σωστή σύγκριση. Υπάρχει λόγος που τα gaming είναι 10 φορές φτηνότερα από τα audiophile ακουστικά και ας λένε τα review sites ότι θέλουν.

Τα review του rtings δεν αποτυπώνουν την πραγματική ποιότητα ήχου όμως διαβάζοντας τα μπορείς να καταλάβεις πολλά πράγματα G533 / HyperX Cloud II.

True. Οι μετρήσεις του rtings δεν περιλαμβάνουν CSD/Waterfall plots* που φανερώνουν πολλά κατασκευαστικά ελαττώματα. Το frequency response διορθώνεται και με EQ. Το THD επίσης είναι πλέον σε αποδεκτά επίπεδα στα περισσότερα σετ. Άμα ήταν τόσο καθοριστικό το FR τότε με λίγο EQ θα φτάναμε ακουστικά των 700€ με ένα 50έυρο.[Για την ακρίβεια είναι σημαντική παράμετρος, ΟΤΑΝ μετριέται σωστά και υπάρχει consistency ανάμεσα σε διάφορους χρήστες.]

Πολλοί εδώ μέσα με καθόλου εμπειρία μπορεί και να το πιστεύουν(πόσες 2080Ti δεν έχουμε δει εδώ μέσα παρέα με κάποιο HyperX; ), αλλά δυστυχώς δεν γίνεται. Ακόμα περισσότεροι δεν γνωρίζουν την ύπαρξη τυφλών τεστ(που τα αναμασάνε για να δείξουν εξυπνάδα) σε random φοιτητές και εκπαιδευμένο προσωπικό που απέδειξαν την ανωτερότητα των audiophile ακουστικών**. Αυτά τα reviews-μετρήσεις είναι απλά για να ξεχωρίζεις την απόλυτη σαβούρα από σετ με προοπτικές για αξιοπρεπή έως άριστο ήχο.

* https://www.head-fi.org/threads/headphone-csd-waterfall-plots.566929/

**http://seanolive.blogspot.com/2013/04/the-relationship-between-perception-and.html

υ.γ.: Συμφωνώ σε γενικές γραμμές μαζί σου. Καλύτερα ένα Superlux 668b ή κάποιος αντίστοιχος κινέζικος κλώνος(π.χ. Samson SR850) μαζί με μια αξιοπρεπή κάρτα των 70€(που θα σου μείνει για τη συνέχεια) και λίγο EQ(sonarworks ή hesuvi/AutoEQ) παρά gaming λίγων χρημάτων. Βέβαια, τα hyperX ανεβαίνουν με μια καλή κάρτα, αλλά ξεφεύγεις στο μπάτζετ.

Επεξ/σία από pirmen56
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...