Προς το περιεχόμενο

Συλλογική αγωγή κατά της Epson καθώς απέτρεπε τις εκτυπώσεις με μελάνια τρίτων


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω σωθεί με έναν brother laser εδώ και 5 χρόνια. Βγάζω 250 σελίδες το μήνα. Πολυμηχανημα με WiFi εκτυπώνω από κινητό tablet υπολογιστή άμεσα. Μια φορά άλλαξα δοχείο με 18 ευρώ βγάζει 12000 σελίδες 5% κάλυψη. Μια φορά είχα inject ποτέ ξανά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, ThReSh είπε

Ακόμα με φτύνω στον καθρέφτη που επέλεξα πριν μερικά χρόνια να πάρω Epson ενώ εκτυπώνω 1 φορά τα 1000 χρόνια. Πιο συχνά έβλεπα βουλωμένες κεφαλές παρά εκτυπώσεις...

εγώ αυτό το πρόβλημα το είχα με epson ίσως καμιά 20ετια πριν... ακόμα να το λύσουν; ή θα μου πεις έτσι είναι οι inkjet

 

την τελευταία 11ετια πάντως έχω μονοχρώμο laser σπίτι (έτυχε να είναι lexmark) έχουμε τυπώσει γύρω στις 8000 σελίδες και είναι μια χαρά

 

αλλά πολύ ακριβά τα toner της.. αποφάσισα να πάω σε συμβατά του πλαισίου παρότι διστακτικός από άλλες εμπειρίες, αλλά μιας και οι ανάγκες μου για εκτύπωση εδώ έχουν πέσει κατακόρυφα τα τελευταία χρόνια (γιατί εδώ δεν τυπώνω παρά ελάχιστα πράγματα για δουλειά και δεν υπάρχουν και σχολές πλέον, όσο ήμουν φοιτητής έπεφτε πόνος και από αδερφή, δεν παίζαμε φωτοτυπάδικα)  είπα να το δοκιμάσω αφού ήταν στα 2/3 της τιμής και παραδόξως μου φαίνεται ότι θα μου βγάλει περισσότερες σελίδες από το αυθεντικό

με ένα samsung στη δουλειά παλεύω με το συμβατό.. πού και που δεν το διαβάζει και πάω σε τακτικές "gameboy" (πώς κάναμε να δουλέψουν οι κασέτες, μόνο που δεν το φτύνω), αλλά έτσι είναι η ζωή τι να κάνουμε.. 

 

γενικά πάντως οι τιμές στα toner είναι γελοίες (εκτός αν έχεις μεγάλο και ακριβό μηχάνημα, εγώ τώρα μιλάω για πολυμηχάνημα 160€).. τα απλά μελάνια τα βρίσκω ανούσια αγορά γενικά.. αλλά το λέω επειδή δε μου χρειάζεται εμένα προσωπικά τίποτα το έγχρωμο

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαράδεκτοι... Έχω δουλέψει με 2 Epson και εκτός από το ότι δεν δούλευε καλά με τρίτα μελάνια (Ενώ από τα ίδια μελάνια άλλοι εκτυπωτές ήταν οκ), δεν ήταν αξιόπιστα και σαν μηχανήματα. Μετά από μεγάλη έρευνα, και σύγκριση των αναλωσιμων (αφού κατάλαβα ότι πλέον τα μη γνήσια δεν είναι λυση) κατέληξα στην canon. Μακράν η πιο οικονομική σε μελάνι. Φτάνει τόσο κοντά σε κόστος των τρίτων μελανιων που οι περισσότερες τέτοιες εταιρίες δεν ασχολούνται καν να βγάλουν για canon. Όχι ότι είναι τέλεια σαν εταιρεία (το λογισμικό τους είναι για το ******). Σαν μηχάνημα όμως είναι καλό. Και τα αναλώσιμα τίμια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, kitsouk είπε

Απαράδεκτοι... Έχω δουλέψει με 2 Epson και εκτός από το ότι δεν δούλευε καλά με τρίτα μελάνια (Ενώ από τα ίδια μελάνια άλλοι εκτυπωτές ήταν οκ), δεν ήταν αξιόπιστα και σαν μηχανήματα. Μετά από μεγάλη έρευνα, και σύγκριση των αναλωσιμων (αφού κατάλαβα ότι πλέον τα μη γνήσια δεν είναι λυση) κατέληξα στην canon. Μακράν η πιο οικονομική σε μελάνι. Φτάνει τόσο κοντά σε κόστος των τρίτων μελανιων που οι περισσότερες τέτοιες εταιρίες δεν ασχολούνται καν να βγάλουν για canon. Όχι ότι είναι τέλεια σαν εταιρεία (το λογισμικό τους είναι για το ******). Σαν μηχάνημα όμως είναι καλό. Και τα αναλώσιμα τίμια. 

τεχνικός/έμπορος πάντως για εκτυπωτές με τον οποίον συνεργαζόμασταν κάποτε σε παλιά δουλειά (μάλιστα τον είχα εντυπωσιάσει όταν ήξερα τη χρησιμότητα του γειωμένου σκουπακίου με το οποίο είχε σκάσει μύτη, μου έλεγε ότι τους χάλαγαν από στατικό οι εκτυπωτές και δεν ήξεραν γιατί, αλλά εγώ διάβαζα ήδη insomnia στο benchmarking ) μου είχε πει ότι δεν υπάρχει αξιόπιστη ή καλύτερη μάρκα τελεία και παύλα

 

απλά κάθε φορά ένα μοντέλο μπορεί να βγει ή καλό ή κακό και με βάση την εμπειρία αυτοί προτείνουν καλά μοντέλα όχι συγκεκριμένες μάρκες, δεν είναι fanboys δηλαδή 

 

ανάλογα το budget και τη χρήση αυτός στόχευε στο πιο σκυλί 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κολλαστει και εγώ με πολύ μηχάνημα HP που πρόσφατα πήγα στην ανακύκλωση. Αγορασμένο πριν 4 χρόνια για περιστασιακή χρηση περίπου 50 σελίδες τον μήνα ξαφνικά έβγαλε πρόβλημα στην κεφαλή εκτύπωσης. Μπλοκάρισμα κανονικό από το σταρτ και έπειτα δεν λειτουργούσε με τίποτα. Μάταια ακολούθησα όλες τις οδηγίες του κατασκευαστή και βίντεο που είδα στο YouTube για καθαρισμό κεφαλής με χειρουργική ακρίβεια για να το επαναφέρω. Η θεωρία συνομοσιας που έχω φανταστεί λέει ότι επειδή χρησιμοποιούσα μελάνια τρίτων πράγμα που η εταιρία γνωρίζει σίγουρα με κάποιο update μπλόκαρε το μηχάνημα δίνοντας μου επιλογή είτε να κάθομαι με μπατονετα και χειρουργικά γάντια να καθαρίζω κεφαλές είτε να δώσω 100 ευρώ να αγοράσω καινούριο. Το παλιό όπως προείπα πήγε ανακύκλωση.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, ThReSh είπε

Ακόμα με φτύνω στον καθρέφτη που επέλεξα πριν μερικά χρόνια να πάρω Epson ενώ εκτυπώνω 1 φορά τα 1000 χρόνια. Πιο συχνά έβλεπα βουλωμένες κεφαλές παρά εκτυπώσεις...

 

6 ώρες πριν, logistoulis είπε

εγώ αυτό το πρόβλημα το είχα με epson ίσως καμιά 20ετια πριν... ακόμα να το λύσουν; ή θα μου πεις έτσι είναι οι inkjet

 

Εγώ πάντως έχω έναν Epson WorkForce WF-7610DWF (Α3+) εδώ και τρία χρόνια, την πρώτη φορά που χρησιμοποίησα συμβατά μελάνια βούλωσε, άλλαξα προμηθευτή (μελάνια κόστους 1-1,5 ευρώ) , απενεργοποίησα τις ενημερώσεις του και δεν έχω κανένα πρόβλημα από τότε. 

Συνήθως στην εβδομάδα δίνω κάποια εκτύπωση έστω και δοκιμαστική, αλλά και όταν έλειψα καλοκαίρι πάνω από 15 μέρες από το σπίτι πρόβλημα με βούλωμα των κεφαλών δεν είχα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα,

Ολα τα μελανια και τονερ οι σελιδες που λενε οτι εκτυπωνουν βγαζουν το 5% της σελιδας δλδ μια παραγραφο. Οποτε ειναι λογικο αν καποιος εκτυπωνει φωτο η μεγαλα κειμενα να μην βγαλουν αυτο που λενε. Οι εκτυπωτες με ενσωματωμενη κεφαλη θελουν συχνα εκτυπωση γτ το μελανι που μενει επανω ξερενετε. Για home use καλυτερα ειναι οι εκτυπωτες με δυο μελανια που εχουν επανω τους την κεφαλη γτ αμα στεγνωσει αλλαζεις μελανι και εκτυπωνει. Τα printer της HP τα φτιαχνει η canon, η HP τωρα αγορασε το τμημα εκτυπωτων της Samsung για να βγαζει δικα της. Για ασρομαυρο μπορει να δει καποιος και την laser σειρα της HP neverstop που παιρνει χυμα γραφιτη σαν τα ecotank αλλα σε laser με κοστος το original περιπου 8 με 10 ευρω. Οσον αφορα τα firmware update η HP κανει δυο τον χρονο και τα compatible θελουν αλλο chip ειναι παρανομο και η HP εχει χασει δικαστηριο για αυτο αλλα συνεχιζει και το κανει. Το ιδιο φανταζομαι και για της αλλες εταιρειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα καούν στην κόλαση!

Φαντάσου να έβαζες ανταλλακτικό τρίτου στο αμάξι και αυτό να μην έπαιρνε μπροστά επειδή το εντόπισε!

Φωτιά και τσεκούρι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν ισχυει αλλα διαβασα οτι βαζουν και συγκεκριμενο αριθμο επιτρεπομενων εκτυπωσεων σε καθε official μελανι. Οποτε και να το ξαναγεμίσεις, δεν εκτυπώνει.

Προσφατα γεμισα σε μαγαζακι τα official μελανια, το μαυρο δεν εκτυπωνε με τιποτα.

Καθαρισα τις κεφαλες οπως εδειξε ο mr εδω.

 

https://www.youtube.com/watch?v=Ycc1zFQs3EA

 

Και παλι τιποτα. Ριχνωντας μελανι χειρονακτικα το πετσετακι γεμιζε κατω παντως που δηλωνει θεμα firmware.

 

Δεν ρισκαρω να παρω official μελανι και να υπαρξει αλλο προβλημα.

 

Οποτε το γυρισα σε Canon (αυτο στις προηγουμενες σελιδες) που παλι τα ιδια θα ειναι παλι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, ikorolis είπε

σωστή και αυτή η παρατήρηση για τους EPSON είχα παλιά έναν "photo" (δεν θυμάμαι το μοντέλο) έβγαζε καλές εκτυπώσεις σε φωτογραφίες αλλά συχνά πυκνά ήθελε καθαρισμό...

δεν ξέρω τι λένε οι CANNON πιθανόν να ρισκάρω εκ νέου κάποια στιγμή να ξανά πάρω πολυμηχάνημα

Είχα ένα EPSON all in one, γενικά καλό ώσπου μία μέρα απλά χύθηκαν τα (γνήσια) μελάνια μέσα στο μηχάνημα. Άστα. Canon επίσης καλό που απλά μια μέρα δεν άνοιξε ποτέ. Λογικά το τροφοδοτικό το οποίο με ένα ψάξιμο στο google κοστίζει κάνα 30 με τα μεταφορικά. Πριν 2 μήνες πήρα ένα HP, μέχρι στιγμής τα πάει καλά. Γενικώς είναι πολύ ευαίσθητα. Γνώμη μου είναι να πάρεις αυτό με τα φθηνότερα μελάνια ή όπως είπε ο φίλος παραπάνω ένα ασπρόμαυρο laser αν δεν σε νοιάζει να τυπώνεις έγχρωμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα σταματησα να ασχολουμαι με αυτη την βρωμοφαρα. Ειχα ενα πολυμηχανημα σε καποια φαση ΗΡ , μολις καταλαβα οτι το χρησιμοποιουσα 5 φορες το χρονο αντιληφθηκα οτι δεν ειχε νοημα η αγορα του. Καπου το εχω ουτε ξερω αν δουλευει ειχε πεσει και ασχημα σε μια μετακομιση. Οτι χρειαστω απο αυτο τον τομεα, αρκετα σπανια δλδ παω σε ενα βιβλιοπωλειο και κανω την δουλεια μου, βαζω το αρχειο που θελω στο κινητο και μου το εκτυπωνουν. Οτι θελει σκαν παλι με το κινητο μου το βγαζω μια φωτογραφια και το στελνω και ειμαι οκ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, ardi21 είπε

Eχω ενα epson πολυμηχανημα των 70 ευρω, χρονια. Εκτυπωνω 2-3 φορες τον μηνα απο μια σελιδα κατα μ.ο. Το ποσα εχω δωσει για μελανια δεν θελω να ξερω. Ασε που βουλωνουν συνεχως οι κεφαλες απο την μη συστηματικη χρηση. Ασε που ακομα και ασπρομαυρα να εκτυπωνεις πεφτει και η σταθμη των εγχρωμων μελανιων.

Σκεφτομουν να παρω αυτους που γεμιζεις με μπουκαλακι αλλα ειναι ακριβοι, αν θες πολυμηχανημα. Αξιζουν λετε?

Παθών κι εγώ με Epson XP-510 φίλε μου να ξέρεις δεν πρέπει να σβήνεις ποτέ τον εκτυπωτή, άστον πάντα σε standby. Οι Epson κάθε φορά που τους ανοίγεις και κάνουν τα γκρουχγκρουχ στο boot up κάνουν καθάρισμα κεφαλών καταναλώνοντας μελάνι. Επίσης, μην κάνεις καθαρισμό κεφαλών όταν βουλώνει γτ πάλι σου χαλάει τζάμπα μελάνι. Τα απλά μελάνια της Epson έχουν μέσα μόνο 3ml (όχι τα XL) οπότε και σταγόνες να ρίχνει τελειώνουν για πλάκα. Χρησιμοποίησε μια μπατονέτα με αιθυλική αλκοόλη ή καθαρό οινόπνευμα και χάιδεψε απαλά τις κεφαλές, θα εκτυπώνει καλύτερα από πριν. Την έπαθα πήρα καινούρια μελάνια αυθεντικά (και τα 4-όχι τα XL) γτ είχε βουλώσει και με 4 καθαρισμούς κεφαλής μου έβγαλε οτι τέλειωσαν!!!!!! Κόντεψε να φύγει από τη βεράντα. Δεν ξαναπαίρνω πάντως μελάνια, θα αγοράζω καινούριο μηχάνημα που έχει μέσα έτσι κι αλλιώς και θα πουλάω το παλιό ένα 20ρικο, βγαίνει πιο φτηνά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, skiabox είπε

Εγώ έχω την εντύπωση ότι έστω και μία φορά να χρησιμοποιήσεις μη αυθεντικό μελανάκι χαλάνε οι κεφαλές για πάντα.

Εξαρτάτε από την ποιότητα του μελανιού. Αν είναι καλό το μελάνι δεν έχεις πρόβλημα. Αν είναι από τα Κινέζικα που πουλάνε με το κιλό 5 ευρώ τότε ναι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...