Προς το περιεχόμενο

Συλλογική αγωγή κατά της Epson καθώς απέτρεπε τις εκτυπώσεις με μελάνια τρίτων


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, afantos είπε

ένας ασπρόμαυρος laser που δεν μπουκώνει ποτέ, είναι η λύση για το 90% των χρηστών. Αν το καλοσκεφτείς, δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο.

και για έγχρωμη εκτύπωση τι κάνεις;

10 λεπτά πριν, skiabox είπε

Εγώ έχω την εντύπωση ότι έστω και μία φορά να χρησιμοποιήσεις μη αυθεντικό μελανάκι χαλάνε οι κεφαλές για πάντα.

Αυτό είναι απλά φήμες και δεν ισχύει αν τα μη αυθεντικά είναι (ανα-)κατασκευασμένα από την αρχή. Προφανώς και στα μη αυθεντικά υπάρχουν διαβαθμίσεις ποιότητας.

Επεξ/σία από svartevarg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, skiabox είπε

Εγώ έχω την εντύπωση ότι έστω και μία φορά να χρησιμοποιήσεις μη αυθεντικό μελανάκι χαλάνε οι κεφαλές για πάντα.

Συνήθως χαλάνε οι epson που έχουν την κεφαλή επάνω στον εκτυπωτή όταν μένουν σε αχρηστία ασχέτως αν είναι original η όχι

Ασ χαμηλώσουν τις τιμές αν είναι μάγκες και ασ αφήσουν τα χαζό updates!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 minutes ago, BadBoy said:

Το ότι τελειώνει το κίτρινο ας πούμε και δε σε αφήνει να τυπώσεις κείμενο πού το πας; Επίσης τα μελάνια τελειώνουν υπερβολικά γρήγορα, δε φτάνουν με τίποτα τις εκτυπώσεις που γράφουν στη συσκευασία. Πολύ κακή αγορά και για μένα.

Ξύνεις πληγές, άστα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, kleo1 είπε

Και που να ήξερες ότι σε μερικά μηχανήματα (έχω ένα τέτοιο) δε δουλεύει η σάρωση αν δεν είναι γεμάτα όλα τα μελάνια.

Έχει αδειάσει πχ το κίτρινο; Δε μπορείς να σαρώσεις. Τι πιο λογικό.

Σα να μην έχεις βενζίνη στο αυτοκίνητο και να μη μπορείς να ανοίξεις το πορτ παγκαζ.

Εντάξει, λογικό να θέλουν να προστατεύσουν τα συμφέροντα τους αλλά εδώ μιλάμε έχουν δώσει άλλη έννοια στη λέξη απάτη οι τύποι

το γνωρίζω...την έχουμε πατήσει έτσι σε ένα Konica Minolta (αν τα γνωρίζεις είναι έγχρωμα πολυμηχανήματα laser) το οποίο τελικά χάλασε και η αντιπροσωπεία επειδή λέει έχει αποσυρθεί το συγκεκριμένο μοντέλο θέλει να πάρει το παλιό πίσω να πληρώσουμε την διαφορά (κάτι εκατοντάδες/χιλιάδες ευρώ) αλλά μάντεψε δεν παίρνει τα ίδια μελάνια που έχουμε αρκετά απόθεμα από την ίδια εταιρεία άρα θα πρέπει να τα δώσουμε και αυτά και να μας δώσουν τα νέα με την διαφορά τιμής...

θα πάει για ανακύκλωση συσκευών στο τέλος και τα μελάνια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
19 minutes ago, ikorolis said:

δεν ξέρω τι λένε οι CANNON πιθανόν να ρισκάρω εκ νέου κάποια στιγμή να ξανά πάρω πολυμηχάνημα

12 minutes ago, svartevarg said:

και για έγχρωμη εκτύπωση τι κάνεις;

 

Laser μονόχρωμο ftw, προσωπικά δεν θυμάμαι αν είχα χρειαστεί ποτέ να εκτυπώσω χρώμα...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, svartevarg είπε

και για έγχρωμη εκτύπωση τι κάνεις;

Αυτό είναι απλά φήμες και δεν ισχύει αν τα μη αυθεντικά είναι (ανα-)κατασκευασμένα από την αρχή. Προφανώς και στα μη αυθεντικά υπάρχουν διαβαθμίσεις ποιότητας.

Ωραία.
Πως ξέρω όμως ποια μη αυθεντικά είναι και ποιοτικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Laser μονόχρωμο ftw, προσωπικά δεν θυμάμαι αν είχα χρειαστεί ποτέ να εκτυπώσω χρώμα...

Έχω ακόμα HP Deskjet 845c του 2001


https://www.cnet.com/products/hp-deskjet-845c-printer-color-ink-jet-series/

 

6 λεπτά πριν, skiabox είπε

Ωραία.
Πως ξέρω όμως ποια μη αυθεντικά είναι και ποιοτικά;

Είναι hit & miss. Αναφέρομαι σε μελάνια για inkjet προφανώς. Αν το μελάνι ξεβάφει όταν έχει ήδη στεγνώσει από την υγρασία των δακτύλων σου τότε το μελάνι σίγουρα είναι κάκιστης ποιότητας.

Επεξ/σία από svartevarg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, svartevarg είπε

και για έγχρωμη εκτύπωση τι κάνεις;

Μιλησε για το 90% των χρηστων. Που σημαινει οτι σπανια θα χρειαστει εγχρωμη κανεις. Αν χρειαστεις εγχρωμη πηγαινεις σε ενα βιβλιοπωλειο και κανεις τη δουλεια σου. Αν χρειαζεσαι συνεχεια....δεν ανηκεις στο 90% οποτε....

Επεξ/σία από Suzumebachi
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Suzumebachi είπε

Μιλησε για το 90% των χρηστων. Που σημαινει οτι σπανια θα χρειαστει εγχρωμη κανεις. Αν χρειαστεις εγχρωμη πηγαινεις σε ενα βιβλιοπωλειο και κανεις τη δουλεια σου. Αν χρειαζεσαι συνεχεια....δεν ανηκεις στο 90% οποτε....

Μην βγάζεις βεβιασμένα συμπεράσματα. Δεν έχω βγάλει έγχρωμη εκτύπωση εδώ και 9 - 10 χρόνια.

Η αλήθεια είναι ότι υπάρχουν και online καταστήματα πέρα από το βιβλιοπωλείο της γειτονιάς που κάνουν εκτυπώσεις υψηλής ποιότητας. Και πραγματικά συμφέρει από το να πάρεις έγχρωμα μελάνια ή τόνερ και να κάνεις τη δουλειά μόνος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Epson στο γραφείο για την έγχρωμη εκτύπωση που θα χρειαστώ 1-2 φορές το χρόνο, άλλαξα μελάνια με συμβατά και ο εκτυπωτής σταμάτησε να δουλεύει, διαλέγω καθαρισμό και βαθύ καθαρισμό μπας και δουλέψει αφού έβαλα original μελάνια, τίποτα, μόνο μία μαύρη κηλίδα από μελάνι, στα σκουπίδια λοιπόν και ποτέ ξανά αυτή η μάρκα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, AtiX είπε

Αγοράζεις εκτυπωτή και στην πρώτη αλλαγή μελανιών σκέφτεσαι μήπως καλύτερα να αγοράσεις πάλι νέο εκτυπωτή... Εκεί μας κατάντησαν οι αχόρταγοι...

Αγοράζεις εκτυπωτή, κρατάς τα μελάνια και μεταπουλας τον εκτυπωτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και σε ποιο κοτσο στις αγγελιες θα δωσεις αδειο και αχρηστο εκτυπωτη που κοστιζουν 2 φορες παραπανω τα μελανια ; :P

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να γίνω πιο συγκεκριμένος. 

Για το χρώμα δεν κάνω τίποτα και οι περισσότεροι στην πραγματικότητα δεν to χρειάζονται. Τώρα άμα δουλεύεις σε εταιρία (και εγώ δούλεψα σε εταιρία που κάναμε 10000 έγχρωμες εκτυπώσεις την εβδομάδα), προφανώς δεν ανήκεις στο 90% των χρηστών που χρειάζεται να τυπώσουν max 5 φορές το μήνα ένα έγγραφο για μια δουλειά.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...