Προς το περιεχόμενο

Συλλογική αγωγή κατά της Epson καθώς απέτρεπε τις εκτυπώσεις με μελάνια τρίτων


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, svartevarg είπε

Μην βγάζεις βεβιασμένα συμπεράσματα. Δεν έχω βγάλει έγχρωμη εκτύπωση εδώ και 9 - 10 χρόνια.

Η αλήθεια είναι ότι υπάρχουν και online καταστήματα πέρα από το βιβλιοπωλείο της γειτονιάς που κάνουν εκτυπώσεις υψηλής ποιότητας. Και πραγματικά συμφέρει από το να πάρεις έγχρωμα μελάνια ή τόνερ και να κάνεις τη δουλειά μόνος σου.

Το βεβιασμενο συμπερασμα που εβγαλα ποιο ηταν ακριβως? Δεν διατυπωσα ΚΑΝ συμπερασμα.
Ειπε ο ανθρωπος οτι αν το καλοσκεφτεις , ο μεσος χρηστης σπανια εως καθολου χρειαζεται τοσο πολυ εγxρωμο εκτυπωτη(εκτυπωσεις) οποτε ο laser καλυπτει το πιο μεγαλο ποσοστο απο εμας. 
Και ρωτας εσυ...."αν χρειαστεις εγχρωμη τι κανεις?"

...και σου απαντησα. Αν χρειαστεις, κανεις ο,τι θα εκανες οταν δεν ειχες εκτυπωτη.
 

Επεξ/σία από Suzumebachi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AtiX είπε

Αγοράζεις εκτυπωτή και στην πρώτη αλλαγή μελανιών σκέφτεσαι μήπως καλύτερα να αγοράσεις πάλι νέο εκτυπωτή... Εκεί μας κατάντησαν οι αχόρταγοι...

Πρέπει να γνωρίζουμε οτι τα μελάνια/τονερ που έχει ένας καινουριος εκτυπωτής/πολυμηχάνημα ειναι "demo" , δηλαδή δεν είναι "γεμάτα",αλλα σχεδον στο 1/3 της χωρητικότητας του δοχείου

 

Παρ΄όλα αυτά,τα μελάνια (ανα ml) είναι 7 φορές πιο ακριβά απο μια Dom Perignon :P

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σιχαμένο αυτο που γίνεται με τους inkjet εκτυπωτές και την τιμή των μελανιών , αγοράζεις μόλις λίγα ml μελάνι και το πληρώνεις λες και αγοράζεις το σπανιότερο αγαθό του κόσμου. Ας αποφασίσουν η κάθε epson , canon , HP  και λοιποί αν θέλουν να είναι κατασκευαστές ή αν θέλουν να κανουν λιανεμπόριο !

Ιδιαίτερα με τους Epson που πολύ σωστά υπήρξε κινητοποίηση είχε καταντήσει αηδία.Φυσικά εδω στην Ευρώπη κοιμόμαστε τον υπνο του δικαίου , τα αμερικανάκια που όλοι κράζουμε έκαναν πάλι κάτι !

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, korakios είπε

Τα περισσότερα μαγαζιά σου ξαναγεμίζουν το υπάρχον δοχείο στη μισή τιμή , όποτε κανένα πρόβλημα ...

Το οποίο δοχείο έχει και κάποιο όριο, δεν μπορεί να γίνεται πλήρωση μελανιού ες αεί..

 

Ο δικός μου, ένας παλαιός hp officejet του 2006 δέχεται τα πάντα, στην χειρότερη δεν αναγνωρίζει τα επίπεδα μελάνης.

Πάντως καλά έκαναν και κινήθηκαν νομικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ThReSh είπε

Ακόμα με φτύνω στον καθρέφτη που επέλεξα πριν μερικά χρόνια να πάρω Epson ενώ εκτυπώνω 1 φορά τα 1000 χρόνια. Πιο συχνά έβλεπα βουλωμένες κεφαλές παρά εκτυπώσεις...

Για να λέμε και του στραβού το δίκιο δε σου φταίει που πήρες Epson...Σου φταίει που πήρες inkjet.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Suzumebachi είπε

Το βεβιασμενο συμπερασμα που εβγαλα ποιο ηταν ακριβως? Δεν διατυπωσα ΚΑΝ συμπερασμα.
Ειπε ο ανθρωπος οτι αν το καλοσκεφτεις , ο μεσος χρηστης σπανια εως καθολου χρειαζεται τοσο πολυ εγxρωμο εκτυπωτη(εκτυπωσεις) οποτε ο laser καλυπτει το πιο μεγαλο ποσοστο απο εμας. 
Και ρωτας εσυ...."αν χρειαστεις εγχρωμη τι κανεις?"

...και σου απαντησα. Αν χρειαστεις, κανεις ο,τι θα εκανες οταν δεν ειχες εκτυπωτη.
 

Με συγχωρείς πάρα πολύ φίλε μου για το λάθος μου. Μάλλον παρεξήγησα αυτό που ήθελες να πεις και κατέληξα τελικά εγώ σε λανθασμένο και βεβιασμένο συμπέρασμα.
Σε ευχαριστώ για την κατανόησή σου.

Και επιστρέφοντας στο θέμα: Ποιο μοντέλο εκτυπωτή έχεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, svartevarg είπε

Με συγχωρείς πάρα πολύ φίλε μου για το λάθος μου. Μάλλον παρεξήγησα αυτό που ήθελες να πεις και κατέληξα τελικά εγώ σε λανθασμένο και βεβιασμένο συμπέρασμα.
Σε ευχαριστώ για την κατανόησή σου.

Και επιστρέφοντας στο θέμα: Ποιο μοντέλο εκτυπωτή έχεις;

No worries, κατι καταλαβα οτι μαλλον μπερδευτηκες :)
Προσφατα αγορασα εναν πολυ φθηνο για να εκτυπωνω και να σκαναρω όποτε χρειαζομαι βιογραφικα , ταυτοτητες κλπ...
Canon MG3000 XPS.Ακομη με τα αρχικα μελανια ειμαι, εναν μηνα τον εχω...δεν εχω εμπειρια απο εκτυπωτες καθως δε χρειαστηκα ποτε τοσο πολυ ωστε να αγορασω.

Επεξ/σία από Suzumebachi
broken keyboard, typos.....(repetitive letters)
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά από τη μέρα που πήρα epson ecotank.Δεν έχω λόγια απίστευτα οικονομικός τα μελάνια δε λένε να τελειώσουν.το μόνο που φροντίζω είναι μια εκτύπωση με το κύκλο των χρωμάτων μια φορά την Εβδομάδα για να μη βουλωσουν οι κεφαλές αν κάνω καιρό να εκτυπώσω.ευτυχώς όλα δουλεύουν ρολόι.εδώ και 2μιση χρόνια που τον έχω έχω εκτυπώσει τρελές φουλ σελίδες φωτογραφίες Α4 και άλλαξα σχετικά πρόσφατα μελάνια με πολύ χαμηλό κόστος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sabrewulf είπε

Εγώ προσωπικά από τη μέρα που πήρα epson ecotank.Δεν έχω λόγια απίστευτα οικονομικός τα μελάνια δε λένε να τελειώσουν.το μόνο που φροντίζω είναι μια εκτύπωση με το κύκλο των χρωμάτων μια φορά την Εβδομάδα για να μη βουλωσουν οι κεφαλές αν κάνω καιρό να εκτυπώσω.ευτυχώς όλα δουλεύουν ρολόι.εδώ και 2μιση χρόνια που τον έχω έχω εκτυπώσει τρελές φουλ σελίδες φωτογραφίες Α4 και άλλαξα σχετικά πρόσφατα μελάνια με πολύ χαμηλό κόστος

Αληθεια, ποσο συχνα πρεπει να ριχνουμε καμια εκτυπωση για να μη βουλωσουν? Το "μια εβδομαδα" δικο σου ή προτεινεται?
Γνωριζει κανεις αν υπαρχει "λειτουργια service" οπου καθαριζει τις κεφαλες απο μονο του? Κατι μου ειχε βγαλει μια φορα ως ειδοποιηση αλλα το εγραψα στον...Γκιωνη μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Suzumebachi said:

Αληθεια, ποσο συχνα πρεπει να ριχνουμε καμια εκτυπωση για να μη βουλωσουν? Το "μια εβδομαδα" δικο σου ή προτεινεται?
Γνωριζει κανεις αν υπαρχει "λειτουργια service" οπου καθαριζει τις κεφαλες απο μονο του? Κατι μου ειχε βγαλει μια φορα ως ειδοποιηση αλλα το εγραψα στον...Γκιωνη μου

Το "μια βδομάδα" είναι κανόνας που προτείνουμε και εμείς στο κατάστημα. 

Παρεμπιπτόντως οποίος έχει επιχείρηση και χρησιμοποιεί inkjet μηχάνημα, είναι τέρμα φάουλ. Δεν λέω γιαυτόν που βγάζει ένα λογαριασμό την βδομάδα ή μια συναλλαγή, λέω γιαυτους που έχουν έναν άλφα όγκο εργασιών. Ένα συμβόλαιο με μια εταιρεία που πληρώνεις μόνο τα αντίγραφα συμφέρει, ούτε αναλώσιμα σε νοιάζουν ούτε service. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, PunishedSnake είπε

Το "μια βδομάδα" είναι κανόνας που προτείνουμε και εμείς στο κατάστημα. 

Παρεμπιπτόντως οποίος έχει επιχείρηση και χρησιμοποιεί inkjet μηχάνημα, είναι τέρμα φάουλ. Δεν λέω γιαυτόν που βγάζει ένα λογαριασμό την βδομάδα ή μια συναλλαγή, λέω γιαυτους που έχουν έναν άλφα όγκο εργασιών. Ένα συμβόλαιο με μια εταιρεία που πληρώνεις μόνο τα αντίγραφα συμφέρει, ούτε αναλώσιμα σε νοιάζουν ούτε service. 

Οκ, για εμενα ελεγα που βγαζω μια στο τοσο....οκ μια φορα την εβδομαδα it is.

7 λεπτά πριν, EllinarasGR είπε

Think About It Reaction GIF by Identity

θα πας μπροστα εσυ. ❤️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Suzumebachi είπε

Προσφατα αγορασα εναν πολυ φθηνο για να εκτυπωνω και να σκαναρω όποτε χρειαζομαι βιογραφικα , ταυτοτητες κλπ...
Canon MG3000 XPS.Ακομη με τα αρχικα μελανια ειμαι, εναν μηνα τον εχω...δεν εχω εμπειρια απο εκτυπωτες καθως δε χρειαστηκα ποτε τοσο πολυ ωστε να αγορασω.

Για έναν περίεργο λόγο δεν τον βρίσκω σε skroutz και bestprice.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, svartevarg είπε

Για έναν περίεργο λόγο δεν τον βρίσκω σε skroutz και bestprice.

σσσσορυ https://www.plaisio.gr/canon-inkjet-polimixanima-pixma-mg3050_2961059
MG 3050. Ta windows μου τον δειχνουν ως 3000....απο το πλαισιο προσφορα τον ειχα παρει 30 πεσος.

Επεξ/σία από Suzumebachi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...