Προς το περιεχόμενο

Συλλογική αγωγή κατά της Epson καθώς απέτρεπε τις εκτυπώσεις με μελάνια τρίτων


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 ώρες πριν, afantos είπε

ένας ασπρόμαυρος laser που δεν μπουκώνει ποτέ, είναι η λύση για το 90% των χρηστών. Αν το καλοσκεφτείς, δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο.

Δηλαδή δε χρειάζομαι σκάνερ; Τόσες φορές μου έχει λύσει τα χέρια. Κατι μηχανήματα της hp εχουμε παίρνουν 2 μελάνια 9+9ε και βγαζουν πάνω απο 300 εκτυπώσεις...Κόστο σελίδα περίπου 3 με 4 λεπτά. Καλύτερα laser δηλαδή για να γλυτώσεις μισό με ένα λεπτό στη σελίδα. Και όλα αυτά με διπλάσιο και βάλε κόστος αρχικής αγοράς, χωρίς σκάνερ, μεγαλύτερο όγκο και μεγάλο κόστος αναλώσιμων.
Πολύ απλά για ένα σπίτι με περιορισμένο χώρο που θέλει να κάνει αραιά έως αρκετά συχνά εκτυπώσεις δε συμφέρει (ακόμα) η αγορά laser οταν υπάρχουν aio μηχανήματα με μελάνια 18ε. Όταν πέσουν οι τιμές ειδικά των aio laser τα λέμε.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, judgevag είπε

Δηλαδή δε χρειάζομαι σκάνερ; Τόσες φορές μου έχει λύσει τα χέρια. Κατι μηχανήματα της hp εχουμε παίρνουν 2 μελάνια 9+9ε και βγαζουν πάνω απο 300 εκτυπώσεις...Κόστο σελίδα περίπου 3 με 4 λεπτά. Καλύτερα laser δηλαδή για να γλυτώσεις μισό με ένα λεπτό στη σελίδα. Και όλα αυτά με διπλάσιο και βάλε κόστος αρχικής αγοράς, χωρίς σκάνερ, μεγαλύτερο όγκο και μεγάλο κόστος αναλώσιμων.
Πολύ απλά για ένα σπίτι με περιορισμένο χώρο που θέλει να κάνει αραιά έως αρκετά συχνά εκτυπώσεις δε συμφέρει (ακόμα) η αγορά laser οταν υπάρχουν aio μηχανήματα με μελάνια 18ε. Όταν πέσουν οι τιμές ειδικά των aio laser τα λέμε.

185 ευρώ έδωσα για τον brother 2720dw. Με το δικό του τόνερ έβγαλα 2000 σελίδες. Από τότε πήρα ένα με 18 ευρώ. Εχω βγάλει 3500 σελίδες μέχρι σήμερα και έχει ακόμα πολύ πάνω από τη μέση. WiFi scanner fax γενικά κάνει τα πάντα και έχω ηρεμήσει. Σήμερα μόνο έβγαλα 25 σελίδες το πρωί σε 1 λεπτό. Μακριά από inject. Για σοβαρή δουλειά μόνο laser και έχει και με χρώμα για όποιον θέλει στα 250 ευρώ. Συνήθως πάω στην kodak με στικακι η κάρτα μνήμης για εκτύπωση φωτογραφιών. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Epson είναι ο μόνος inkjet εκτυπωτής που είχα και βούλωσε η κεφαλή σε βαθμό που τον πέταξα. Πιο πριν είχα inkjet της HP που είχαν και την κεφαλή πάνω στο μελάνι και ήταν επίσης αθάνατοι. Μετά τον EPSON γύρισα σε μονόχρωμο laser, έναν HP, που πραγματικά είναι 10+ χρονών τώρα και δεν παθαίνει τίποτα. Για οικιακή χρήση, αν προφανώς δεν ανήκεις στην κατηγορία που θέλει εκτυπώσεις φωτογραφίων (που και πάλι έξω πιο φτηνά είναι), ένας φτηνός laser μονόχρομος καλύπτει το 95% των αναγκών. Και δεν παγώνουν ούτε μελάνια ούτε τίποτα. Το δικό μου το τελευταίο toner, συμβατό κίολας, έχει ηλικία 4 χρονών ....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Suzumebachi είπε

Αληθεια, ποσο συχνα πρεπει να ριχνουμε καμια εκτυπωση για να μη βουλωσουν? Το "μια εβδομαδα" δικο σου ή προτεινεται?
Γνωριζει κανεις αν υπαρχει "λειτουργια service" οπου καθαριζει τις κεφαλες απο μονο του? Κατι μου ειχε βγαλει μια φορα ως ειδοποιηση αλλα το εγραψα στον...Γκιωνη μου

Ακριβως δεν ξερω κα8ε ποτε.εχει στο software  μεσα εντολη ελεγχου κεφαλων και μετα επιλογη καθαρισμου.αλλα καλου κακου κανω μια φορα την εβδομαδα εκτυπωση για να γλιτωσω  τον κλασικο κα8αρισμο κεφαλων .βασικα γι αυτο το διαστημα στο ιντερνετ το ειχα διαβασει.η epson εννοειται δε 8α το στο πει ποτε αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, sabrewulf είπε

Εγώ προσωπικά από τη μέρα που πήρα epson ecotank.Δεν έχω λόγια απίστευτα οικονομικός τα μελάνια δε λένε να τελειώσουν.το μόνο που φροντίζω είναι μια εκτύπωση με το κύκλο των χρωμάτων μια φορά την Εβδομάδα για να μη βουλωσουν οι κεφαλές αν κάνω καιρό να εκτυπώσω.ευτυχώς όλα δουλεύουν ρολόι.εδώ και 2μιση χρόνια που τον έχω έχω εκτυπώσει τρελές φουλ σελίδες φωτογραφίες Α4 και άλλαξα σχετικά πρόσφατα μελάνια με πολύ χαμηλό κόστος

Σκέφτομαι κι εγώ να πάω σε ecotank αλλά επειδή η ιστορία με τις πατέντες που κάνουν οι εταιρίες για να ξεπαραδιάζουν τους χρήστες με διάφορους τρόπους πάει πολλά χρόνια πίσω , φοβάμαι μήπως έχουν κάνει και αυτή καμιά μαϊμουδιά και "χαλάει" ο εκτυπωτής μετά από κάποιο συγκεκριμένο αριθμό εκτυπώσεων.Και το λέω αυτό επειδή πριν αρκετά χρόνια είχα έναν HP ο οποίος μόλις συμπλήρωνες ένα συγκεκριμένο αριθμό εκτυπώσεων , απλά κλείδωνε και δεν εκτύπωνε.Είχα βρεί ένα προγραμματάκι από έναν Ρώσο το οποίο άλλαζε τους καταχωρητές στην EEPROM που ήταν υπεύθυνες για την καταμέτρηση των συνολικών εκτυπώσεων και το έκανε reset και ξεκίναγε ουσιαστικά να μετράει πάλι από το μηδέν σαν να ήταν καινούριος ο εκτυπωτής.

Επεξ/σία από tarantules
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί υπάρχουν ακόμα τα inkject; Γιατί υπάρχουν ακόμη καταναλωτές; Γιατί; Τρία τέσσερα χρόνια που έχω ένα laser Samsung του πενηντάρικου που το χρειαζόμουν να εκτυπώνω άρθρα και πεντέφια για λόγους έρευνας και αρχείου, είμαι τώρα στο τρίτο συμβατό τόνερ των 2000 (λέμε) σελίδων κόστους 12 ευρώ και έχω βρει την υγεία μου. Ποτέ ξανά inkject. Αν θέλω εκτύπωση φωτογραφιών πάω στα μηχανήματα που έχουν τα μαγαζιά με αστείο κόστος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Suzumebachi είπε

σσσσορυ https://www.plaisio.gr/canon-inkjet-polimixanima-pixma-mg3050_2961059
MG 3050. Ta windows μου τον δειχνουν ως 3000....απο το πλαισιο προσφορα τον ειχα παρει 30 πεσος.

Σ΄μερα έμαθα κάτι πολύ σημαντικό ότι το ΠΛΑΙΣΙΟ δέχεται και PESOS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, judgevag είπε

Δηλαδή δε χρειάζομαι σκάνερ; Τόσες φορές μου έχει λύσει τα χέρια. Κατι μηχανήματα της hp εχουμε παίρνουν 2 μελάνια 9+9ε και βγαζουν πάνω απο 300 εκτυπώσεις...Κόστο σελίδα περίπου 3 με 4 λεπτά. Καλύτερα laser δηλαδή για να γλυτώσεις μισό με ένα λεπτό στη σελίδα. Και όλα αυτά με διπλάσιο και βάλε κόστος αρχικής αγοράς, χωρίς σκάνερ, μεγαλύτερο όγκο και μεγάλο κόστος αναλώσιμων.
Πολύ απλά για ένα σπίτι με περιορισμένο χώρο που θέλει να κάνει αραιά έως αρκετά συχνά εκτυπώσεις δε συμφέρει (ακόμα) η αγορά laser οταν υπάρχουν aio μηχανήματα με μελάνια 18ε. Όταν πέσουν οι τιμές ειδικά των aio laser τα λέμε.

Έχεις το κινητό σου, υπάρχουν δωρεάν εφαρμογές που είναι και πιο εύκολες στη χρήση από scanner και πιο γρήγορες.

Με ένα laser μονόχρωμο από τα φθηνά με WiFi κάνεις και την εκτύπωση σου ασύρματα και είσαι ο καλύτερος του χωριού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, judgevag είπε

Δηλαδή δε χρειάζομαι σκάνερ; Τόσες φορές μου έχει λύσει τα χέρια. Κατι μηχανήματα της hp εχουμε παίρνουν 2 μελάνια 9+9ε και βγαζουν πάνω απο 300 εκτυπώσεις...Κόστο σελίδα περίπου 3 με 4 λεπτά. Καλύτερα laser δηλαδή για να γλυτώσεις μισό με ένα λεπτό στη σελίδα. Και όλα αυτά με διπλάσιο και βάλε κόστος αρχικής αγοράς, χωρίς σκάνερ, μεγαλύτερο όγκο και μεγάλο κόστος αναλώσιμων.
Πολύ απλά για ένα σπίτι με περιορισμένο χώρο που θέλει να κάνει αραιά έως αρκετά συχνά εκτυπώσεις δε συμφέρει (ακόμα) η αγορά laser οταν υπάρχουν aio μηχανήματα με μελάνια 18ε. Όταν πέσουν οι τιμές ειδικά των aio laser τα λέμε.

Εγώ έχω το office lens στο κινητό και δεν χρειάζομαι scanner, το χαρτί σιγά σιγά μας αφήνει, ίσως ακόμα να μας βολεύει, αλλά σίγουρα φεύγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, Vangelis_D9 είπε

Γιατί υπάρχουν ακόμα τα inkject; Γιατί υπάρχουν ακόμη καταναλωτές; Γιατί; Τρία τέσσερα χρόνια που έχω ένα laser Samsung του πενηντάρικου που το χρειαζόμουν να εκτυπώνω άρθρα και πεντέφια για λόγους έρευνας και αρχείου, είμαι τώρα στο τρίτο συμβατό τόνερ των 2000 (λέμε) σελίδων κόστους 12 ευρώ και έχω βρει την υγεία μου. Ποτέ ξανά inkject. Αν θέλω εκτύπωση φωτογραφιών πάω στα μηχανήματα που έχουν τα μαγαζιά με αστείο κόστος.

 

Όταν αγοράζεις μελάνια για inkjet με 70 λεπτά δεν θες κάτι άλλο. Οι περισσότεροι που έχουν inkjet βαριούνται να αγοράσουν μια "κάσα" μελάνια και όταν δεν χρησιμοποιούν τον εκτυπωτή τρέχουν και δεν φτάνουν. Δίνεις πχ. ένα 20 ευρώ/ 4 και έχεις 5 μελάνια από το κάθε ένα χρώμα. 

Όσων αφορά τα χρώματα, εάν κανεις σχεδιαγράμματα κοκ σαφώς και με ασπρόμαυρο δεν πας για εκτύπωση.

Το θέμα στην αγορά εκτυπωτή είναι και η έρευνα αγοράς μελανιού και όχι μόνο το σύστημα αυτό κάθε αυτό.

Οσων αφορά φωτογραφίες με 2 ευρώ εκτυπώνεις 50, ενώ στα μαγαζιά η μια κάνει 0.49 λεπτά. Τεράστια διαφορά.

Επεξ/σία από Kostasallinone
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, ThReSh είπε

Ακόμα με φτύνω στον καθρέφτη που επέλεξα πριν μερικά χρόνια να πάρω Epson ενώ εκτυπώνω 1 φορά τα 1000 χρόνια. Πιο συχνά έβλεπα βουλωμένες κεφαλές παρά εκτυπώσεις...

Στο epson ειναι το προβλημα ή στο inkjet? Laser ηθελες

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, Zerg13 said:

Στο epson ειναι το προβλημα ή στο inkject? Laser ηθελες

Στην επιλογή της Epson να μην έχει τις κεφαλές στα μελάνια, κοινώς ακόμα χειρότερα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Kostasallinone είπε

Όταν αγοράζεις μελάνια για inkjet με 70 λεπτά δεν θες κάτι άλλο. Οι περισσότεροι που έχουν inkjet βαριούνται να αγοράσουν μια "κάσα" μελάνια και όταν δεν χρησιμοποιούν τον εκτυπωτή τρέχουν και δεν φτάνουν. Δίνεις πχ. ένα 20 ευρώ/ 4 και έχεις 5 μελάνια από το κάθε ένα χρώμα. 

Όσων αφορά τα χρώματα, εάν κανεις σχεδιαγράμματα κοκ σαφώς και με ασπρόμαυρο δεν πας για εκτύπωση.

Το θέμα στην αγορά εκτυπωτή είναι και η έρευνα αγοράς μελανιού και όχι μόνο το σύστημα αυτό κάθε αυτό.

Οσων αφορά φωτογραφίες με 2 ευρώ εκτυπώνεις 50, ενώ στα μαγαζιά η μια κάνει 0.49 λεπτά. Τεράστια διαφορά.

Είναι καθαρά θέμα ποιότητας, αν δεν έχεις καλό και ακριβό εκτυπωτή με ανάλογο κόστος στα έγχρωμα μελάνια, δεν εκτυπώνεις καλές φωτογραφίες ενώ στα μαγαζιά το κόστος των 50 λεπτών ανά φωτό σε σχέση με την ποιότητα είναι κλάσεις ανώτερη επιλογή. Και δεν εκτυπώνω δα και εκατοντάδες φωτογραφίες, το πολύ να χρειάστηκε καμιά εικοσαριά να στείλω σε υπερήλικες θείους μου που δεν το έχουν με την τεχνολογία. Η έρευνα που έκανα για να πάρω τον laser εστιάστηκε στο ότι δεν χρειάζομαι έγχρωμα μελάνια, που σου αν σου τελειώσει το κυανό, σταματάει όλος ο εκτυπωτής. Τα είπαν πριν κι άλλοι αυτό εδώ, βάλανε και το βίντεο του Κυρίτση πρώτο πρώτο. Σχεδιαγράμματα δεν κάνω εκτός από 2-3 περιπτώσεις που αρκεί να πάω σε μια φίλη εικαστικό να τα εκτυπώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Στην επιλογή της Epson να μην έχει τις κεφαλές στα μελάνια.

Ναι σωστο. Αλλα δεν βουλωνουν οι κεφαλες μονο που ξεβουλωνουν. Φραζουν τα σωλινακια. Παντου εχεις προβλημα. Στην epson καπως μεγαλυτερο. Τα ιδια κανει και η hp. Laser εκει εισαι οχι αλλος inkjet

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Vangelis_D9 είπε

Γιατί υπάρχουν ακόμα τα inkject; Γιατί υπάρχουν ακόμη καταναλωτές; Γιατί; Τρία τέσσερα χρόνια που έχω ένα laser Samsung του πενηντάρικου που το χρειαζόμουν να εκτυπώνω άρθρα και πεντέφια για λόγους έρευνας και αρχείου, είμαι τώρα στο τρίτο συμβατό τόνερ των 2000 (λέμε) σελίδων κόστους 12 ευρώ και έχω βρει την υγεία μου. Ποτέ ξανά inkject. Αν θέλω εκτύπωση φωτογραφιών πάω στα μηχανήματα που έχουν τα μαγαζιά με αστείο κόστος.

Αν θέλεις πολυμηχάνημα με μερικές έξτρα λειτουργίες πάντως είναι πανάκριβα τα λέιζερ. 

Αν π.χ. θέλεις ένα πολυμηχάνημα έγχρωμο, με αυτόματη εκτύπωση και σκανάρισμα διπλής όψης οι επιλογές είναι ελάχιστε και ξεκινούν από τα 400 συν.

Σκέφτομαι πάντως κι εγώ σοβαρά να κρατήσω ένα πολυμηχάνημα που έχω και να αντικαταστήσω τον εκτυπωτή Inject με Laseρ-έγχρωμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...