Προς το περιεχόμενο

Συλλογική αγωγή κατά της Epson καθώς απέτρεπε τις εκτυπώσεις με μελάνια τρίτων


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

Αν θέλεις πολυμηχάνημα με μερικές έξτρα λειτουργίες πάντως είναι πανάκριβα τα λέιζερ. 

Αν π.χ. θέλεις ένα πολυμηχάνημα έγχρωμο, με αυτόματη εκτύπωση και σκανάρισμα διπλής όψης οι επιλογές είναι ελάχιστε και ξεκινούν από τα 400 συν.

Σκέφτομαι πάντως κι εγώ σοβαρά να κρατήσω ένα πολυμηχάνημα που έχω και να αντικαταστήσω τον εκτυπωτή Inject με Laseρ-έγχρωμο.

Για αυτό θα κάνεις ένα συνδυασμό σύμφωνα με τις ανάγκες σου. Κρατάς τον έγχρωμο inkject αλλά αν θες να εκτυπώνεις πολλές πολλές σελίδες, παίρνεις και ένα laser των 50 ευρώ με ανάλογα συμβατά τόνερ. Εγώ έτσι σκέφτομαι σαν διαμοιρασμό του κόστους εφόσον πρόκειται μόνο για οικιακές εργασίες.

Επεξ/σία από Vangelis_D9
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 117
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, Vangelis_D9 είπε

Είναι καθαρά θέμα ποιότητας, αν δεν έχεις καλό και ακριβό εκτυπωτή με ανάλογο κόστος στα έγχρωμα μελάνια, δεν εκτυπώνεις καλές φωτογραφίες ενώ στα μαγαζιά το κόστος των 50 λεπτών ανά φωτό σε σχέση με την ποιότητα είναι κλάσεις ανώτερη επιλογή. Και δεν εκτυπώνω δα και εκατοντάδες φωτογραφίες, το πολύ να χρειάστηκε καμιά εικοσαριά να στείλω σε υπερήλικες θείους μου που δεν το έχουν με την τεχνολογία. Η έρευνα που έκανα για να πάρω τον laser εστιάστηκε στο ότι δεν χρειάζομαι έγχρωμα μελάνια, που σου αν σου τελειώσει το κυανό, σταματάει όλος ο εκτυπωτής. Τα είπαν πριν κι άλλοι αυτό εδώ, βάλανε και το βίντεο του Κυρίτση πρώτο πρώτο. Σχεδιαγράμματα δεν κάνω εκτός από 2-3 περιπτώσεις που αρκεί να πάω σε μια φίλη εικαστικό να τα εκτυπώσω.

Ο Epson που χρησιμοποιώ δεν έχει θέμα με κυανό και χρώματα. Αυτό ήταν πρόβλημα των παλαιών εκτυπωτών, μάλιστα εγώ του έχω βάλει μόνο το μαύρο αυτή την περίοδο. Δεν έχει κουμπωμένα άλλα χρώματα επάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι απατεωνιές των εταιρειών είναι δυστυχώς γνωστές εδώ και χρόνια, μπορούμε μόνο να τιμούμε την εταιρεία που σέβεται τους  πελάτες της αυτό το διάστημα, γιατί στο επόμενο διάστημα θα αλλάξουν πάλι οι ρόλοι.

Πιστός στους inkjet εδώ και πολλά χρόνια αν και αναγνωρίζω την άνεση του λέιζερ. Ακόμη και μετά από 1 χρόνο να ανοίξεις τον λέιζερ, απλά θα εκτυπώσει. Βέβαια αν θες να μπορείς να εκτυπώσεις όμορφα μία έγχρωμη φωτογραφία πρέπει να τα στάξεις γερά. Και αν θέλεις και φωτογραφικές εκτυπώσεις σε γυαλιστερά χαρτιά ή εκτύπωση σε cd dvd ή σε σιδηρότυπο, ξέχασέ το.

 

Η μακράν οικονομικότερη λύση σε βάθος χρόνου είναι αγορά εκτυπωτή inkjet καινούριου ή σχεδόν (κατά προτίμηση με αποσπώμενη κεφαλή), αγορά CIFS, και αυτοματοποιημένα 2-3 εκτυπώσεις την εβδομάδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/10/2019 στις 5:59 ΜΜ, AtiX είπε

Αγοράζεις εκτυπωτή και στην πρώτη αλλαγή μελανιών σκέφτεσαι μήπως καλύτερα να αγοράσεις πάλι νέο εκτυπωτή... Εκεί μας κατάντησαν οι αχόρταγοι...

Ρωτάς αυτούς που ξαναγεμίζουν μελάνια στη γειτονιά ποιοι εκτυπωτές παίρνουν μελάνια που ξαναγεμίζουν, και απο αυτούς διαλέγεις τους εκτυπωτές που έχουν αποσπώμενες κεφαλές για να τις καθαρίζεις με χαρτί υγείας (ή βαμβάκι) και οινόπνευμα.

Αν σε δουλέψει το παιδαρέλι στο Πλαίσιο και σε πείσει ότι αυτό που μετράει σε έναν εκτυπωτή είναι μερικά DPI σε modes που δεν θα χρησιμοποιήσεις ποτέ ή η ταχύτητα εκτύπωσης ή το (απατηλό) "κόστος ανά σελίδα" που αναφέρει ο κατασκευαστής, τότε πετάς τον εκτυπωτή και αγοράζεις καινούριο αλλά σύμφωνα με τις συμβουλές αυτών που παίζουν στην ίδια μεριά του γηπέδου με εσένα αυτή τη φορά...

Αυτό είναι το κλου του άρθρου, η EPSON έκανε ματσακονιά και άλλαξε χαρακτηριστικό του εκτυπωτή μετά την πώληση. Μακριά από EPSON γενικά γιατί έχουν μη αποσπώμενες κεφαλές. Και μακριά από firmware update στους εκτυπωτές γενικώς...

Επεξ/σία από kurkosdr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, svartevarg said:

Για οικιακούς χρήστες που κάνουν μονοχρωμη εκτύπωση και δεν έχουν όγκο εκτυπώσεων, ένα μονόχρωμο laser πολυμηχάνημα δεν είναι καλή λύση;

Προφανώς και είναι. Παίρνεις έναν μικρό πολυμηχάνημα κατά προτίμηση με ξεχωριστό drum και toner. M2675 της samsung ή κάτι αντίστοιχο. To συμβατό τόνερ καλής ποιότητας δίνει 3κ σελίδες με 15-16 ευρώ.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, PunishedSnake είπε

Προφανώς και είναι. Παίρνεις έναν μικρό πολυμηχάνημα κατά προτίμηση με ξεχωριστό drum και toner. M2675 της samsung ή κάτι αντίστοιχο. To συμβατό τόνερ καλής ποιότητας δίνει 3κ σελίδες με 15-16 ευρώ.

Αυτό εδώ είναι;

https://www.skroutz.gr/s/3344485/Samsung-Xpress-M2675F.html

Το έχεις αγοράσει ο ίδιος;
Μοιάζει πολύ καλό και στην μέγιστη ανάλυση σκαναρίσματος (με ενδιαφέρει γιατί θέλω να σκανάρω που και που σελίδες από βιβλία). Μήπως ξέρεις αν λειτουργεί αυτόνομα και ως φωτοτυπικό;

2 ώρες πριν, kurkosdr είπε

Ρωτάς αυτούς που ξαναγεμίζουν μελάνια στη γειτονιά ποιοι εκτυπωτές παίρνουν μελάνια που ξαναγεμίζουν, και απο αυτούς διαλέγεις διαλέγεις τους εκτυπωτές με τις αποσπώμενες κεφαλές για να τις καθαρίζεις με βαμβάκι και οινόπνευμα.

Αν σε δουλέψει το παιδαρέλι στο Πλαίσιο και σε πείσει ότι αυτό που μετράει σε έναν εκτυπωτή είναι μερικά DPI σε modes που δεν θα χρησιμοποιήσεις ποτέ ή η ταχύτητα ή το (απατηλό) "κόστος ανά σελίδα" που αναφέρει ο κατασκευαστής, τότε πετάς τον εκτυπωτή και αγοράζεις καινούριο αλλά σύμφωνα με τις συμβουλές αυτών που παίζουν στην ίδια μεριά του γηπέδου με εσένα αυτή τη φορά...

Αυτό είναι το κλου του άρθρου, η EPSON έκανε ματσακονιά και άλλαξε χαρακτηριστικό του εκτυπωτή μετά την πώληση. Μακριά από EPSON γενικά γιατί έχουν μη αποσπώμενες κεφαλές. Και μακριά από firmware update στους εκτυπωτές γενικώς...

Δεν είναι καλύτερα με ισοπροπυλική αλκοόλη;

Το firmware update φαντάζομαι μπορεί να εμφανιστεί και μέσω Windows Update και όχι μόνο από την εφαρμογή που διαθέτει ο κατασκευαστής για την παραμετροποίηση του εκτυπωτή;

3 ώρες πριν, Vangelis_D9 είπε

Για αυτό θα κάνεις ένα συνδυασμό σύμφωνα με τις ανάγκες σου. Κρατάς τον έγχρωμο inkject αλλά αν θες να εκτυπώνεις πολλές πολλές σελίδες, παίρνεις και ένα laser των 50 ευρώ με ανάλογα συμβατά τόνερ. Εγώ έτσι σκέφτομαι σαν διαμοιρασμό του κόστους εφόσον πρόκειται μόνο για οικιακές εργασίες.

Χαίρομαι που είμαστε στο ίδιο μήκος κύματος ;)

4 ώρες πριν, loukas-1 είπε

Σ΄μερα έμαθα κάτι πολύ σημαντικό ότι το ΠΛΑΙΣΙΟ δέχεται και PESOS

Όταν το turbo-x σου γίνεται τούβλο-χ, νιώθεις σαν μεξικανός που πλήρωσε με πέσος.

--------------------------------
Άλλοι είναι εθισμένοι στο μελάνι και άλλοι στο τόνερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, svartevarg said:

Αυτό εδώ είναι;

https://www.skroutz.gr/s/3344485/Samsung-Xpress-M2675F.html

Το έχεις αγοράσει ο ίδιος;
Μοιάζει πολύ καλό και στην μέγιστη ανάλυση σκαναρίσματος (με ενδιαφέρει γιατί θέλω να σκανάρω που και που σελίδες από βιβλία). Μήπως ξέρεις αν λειτουργεί αυτόνομα και ως φωτοτυπικό;

Δεν είναι καλύτερα με ισοπροπυλική αλκοόλη;

Το firmware update φαντάζομαι μπορεί να εμφανιστεί και μέσω Windows Update και όχι μόνο από την εφαρμογή που διαθέτει ο κατασκευαστής για την παραμετροποίηση του εκτυπωτή;

Χαίρομαι που είμαστε στο ίδιο μήκος κύματος ;)

Όταν το turbo-x σου γίνεται τούβλο-χ, νιώθεις σαν μεξικανός που πλήρωσε με πέσος.

--------------------------------
Άλλοι είναι εθισμένοι στο μελάνι και άλλοι στο τόνερ.

Όχι δεν έχω αγοράσει ποτέ εκτυπωτή μιας και δεν το χρειάζομαι, το συγκεκριμένο  είναι μια χαρά για απλή δουλεία σπιτιού. Σαν μοτέρ είναι ίδιο με το 3225 της xerox , που το αποσύρει τώρα, και αρκετά φθηνότερο.(3225 list price 250€). Όλα τα MFP δουλέυουν και

Υπάρχει και η νέα σειρά της lexmark πχ το MB2236adwhttps://www.skroutz.gr/s/18314609/Lexmark-MB2236ADW.html?from=catspan&keyphrase=MB2236adw που παίρνει αναλώσιμο 6.000 σελ( B221X00) και 12.000 το drum. Κι αυτό έχει 5ετή εγγύηση με προυποθέσεις.

BTW αν τα δείτε στην βάση τουςλάτω όλα ίδια είναι. Xerox 3225, MB2236, Samsung M2675,και άλλα της ίδιας κατηγορίας...Λες και τα βγάζει το ίδιο εργοστάσιο....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω απο το 2013 έχω πάρει τον HP Laserjet CP1025. Τότε είχα πάρει απο το ebay και 6 σετ toner (CMKY) συμβατά. Ακόμα δεν τα έχω βάλει γιατι στην δουλεία είχαμε τον ίδιο και έπερνα τα toner που τελείωναν και σε μένα μου έβγαζαν καμια 100 σελίδες. Με τον laser γλύτωσα απο τους inkjet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, PunishedSnake είπε

Όχι δεν έχω αγοράσει ποτέ εκτυπωτή μιας και δεν το χρειάζομαι, το συγκεκριμένο  είναι μια χαρά για απλή δουλεία σπιτιού. Σαν μοτέρ είναι ίδιο με το 3225 της xerox , που το αποσύρει τώρα, και αρκετά φθηνότερο.(3225 list price 250€). Όλα τα MFP δουλέυουν και

Υπάρχει και η νέα σειρά της lexmark πχ το MB2236adwhttps://www.skroutz.gr/s/18314609/Lexmark-MB2236ADW.html?from=catspan&keyphrase=MB2236adw που παίρνει αναλώσιμο 6.000 σελ( B221X00) και 12.000 το drum. Κι αυτό έχει 5ετή εγγύηση με προυποθέσεις.

BTW αν τα δείτε στην βάση τουςλάτω όλα ίδια είναι. Xerox 3225, MB2236, Samsung M2675,και άλλα της ίδιας κατηγορίας...Λες και τα βγάζει το ίδιο εργοστάσιο....

Φαντάζομαι όλα παίρνουν και συμβατό μη ορίτζιναλ τονερ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω εκτυπωτές και πολυμηχανήματα laser της HP, σε επαγγελματική χρήση. Έχω βρει σε βιβλιοπωλείο συμβατά toner, όχι γεμισμένα, από Γαλλία ή Κίνα, σε XL έκδοση. Δεν έχουν πάθει το παραμικρό. Από το 2014 έχω laserjet 1010, ο οποίος παίρνει το Q2612X σε συμβατό, ο οποίος χάλασε πάρα πολύ πρόσφατα καθώς δεν τραβάει το χαρτί από το tray. Στα αρκετά MFP-127fn που έχουμε, το κόστος του τόνερ για 2500 σελίδες είναι λιγότερο από 6,5 ευρώ (CF283X). Ναι, βγάζουν μήνυμα για μη συμβατό τόνερ γιατί πήραν τα update μόνα τους, αλλά δεν τρέχει τίποτα. Χαρτιά από the Mart με 2,80 το πακέτο. Για ποιο λόγο να αγοράσω original τόνερ ή πιο ακριβό χαρτί;

 

Το μόνο πρόβλημα που έχουμε είναι το πού να δίνουμε τα άδεια τόνερ για ανακύκλωση. 

Επεξ/σία από BritGreek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, svartevarg είπε

Δεν είναι καλύτερα με ισοπροπυλική αλκοόλη;

Το firmware update φαντάζομαι μπορεί να εμφανιστεί και μέσω Windows Update και όχι μόνο από την εφαρμογή που διαθέτει ο κατασκευαστής για την παραμετροποίηση του εκτυπωτή

Δεν εχω δοκιμάσει ισοπροπυλική, γιατί στο δικό μου σπίτι έχω ισοπροπυλική αλλά όχι εκτυπωτή και στο σπίτι των γονιών υπάρχει εκτυπωτής αλλά όχι ισοπροπυλική.

Οινόπνευμα πάντως δουλεύει μια χαρα.

Για το firmware θα σε γελάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, PunishedSnake είπε

Προφανώς και είναι. Παίρνεις έναν μικρό πολυμηχάνημα κατά προτίμηση με ξεχωριστό drum και toner. M2675 της samsung ή κάτι αντίστοιχο. To συμβατό τόνερ καλής ποιότητας δίνει 3κ σελίδες με 15-16 ευρώ.

Αυτόν τον είχα στην δουλειά.Πολύ οικονομική, γρήγορη, και καλή εκτύπωση.

Αλλα στο scanning δεν την παλεύει ιδιαίτερα. Κυρίως όσον αφορά το ADF.

Μετά την 4η σελίδα, τελειώνει η μνήμη του και δεν προχωράει. πρέπει να σταματήσεις εκεί και να συνεχίσεις σε καινούριο αρχείο. (εκτός κι αν έκανα κάτι λάθος στις ρυθμήσεις - δεν πέρνω και όρκο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά ήμουν σχετικά τυχερός. Έχω έναν Epson 515w και είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Αγόραζα για χρόνια μελανακια με ένα ευρώ το ένα περίπου από ίντερνετ και με πήγαιναν καιρό με λίγες εκτυπώσεις τον μήνα. Εδώ και έναν χρόνο αγόρασα άδεια μελανακια που κάνουν auto reset τα γεμίζω με μελάνια που έχω αγοράσει (  με τον καιρό, πετυχαίνω τη δουλειά "αναίμακτα") και όλα καλά. Εννοείται σαν κλασσικός επσον χρειάζεται καθαρισμούς αλλά τον έχω καμία 8 χρόνια πλέον και μου λείπει μόνο η εκτύπωση διπλής όψης... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα δοκιμάσει 2-3 Epson και με όλους κάποια στιγμή είχα θέματα κεφαλής με τα μπουκώματα. Σε φωτό ήταν πολύ μπροστά πάντως... Πρέπει να τυπώνεις ανά μερικές μέρες κάτι για να μην έχεις θέμα. Κατέληξα σε έναν canon MX375 για καμμία 40€ και τον έχω χρόνια με συμβατά μελάνια πολύ οικονομικά. Συγκεκριμένα μόνο μελάνια που έχω δοκιμάσει....και μέχρι 10 εκτυπώσεις τον μήνα ξεχνάω πριν πόσους μήνες βασικά αρκετά πάνω από χρόνο.. άλλαξα μελάνι μερικών ευρώ. Χρώμα έχω να τυπώσω χρόνια. Αν ποτέ χαλάσει γιατί τον βλέπω σκυλί χαχααχ... μάλλον πάω σε μονόχρωμο laser.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...