Προς το περιεχόμενο

Συλλογική αγωγή κατά της Epson καθώς απέτρεπε τις εκτυπώσεις με μελάνια τρίτων


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω αν έχει αναρτηθεί αυτό το βίντεο για το περιθώριο κέρδους των μελανοδοχείων. Εγώ το πιστεύω, ειδικά αν αφαιρεθεί το κόστος από το τσιπάκι του μελανοδοχείου που ο μόνος ρόλος του ουσιαστικά είναι να αποτρέπει την αναγόμωση.

Πήρα ασπρόμαυρο laser Kyocera Ecosys P2235dn όπου υπάρχει πληθώρα συμβατών μελανιών και κάποιο από αυτά θα είναι πολύ καλό. Υπάρχει και με wifi παρόμοιος εκτυπωτής.

Αφού τα μαύρα μελάνια θέλουν και λίγο magenta χρώμα για "τέλειο μαύρο" όπως λένε μερικές εταιρίες γιατί δεν ρίχνουν λίγο magenta στο μαύρο από πριν;!

Τα μελανοδοχεία που έχουν επάνω τους την κεφαλή εκτύπωσης την έχουν σχεδιάσει έτσι ώστε και αν καταφέρεις να αναγομώσεις το μελανοδοχείο φθείρονται και εκτυπώνουν μουτζουρωμένα στην 2η ή 3η αναγόμωση.

Λένε οι εταιρίες ότι είναι πολύ ειδικά τα μελάνια τους αλλά στο μαύρο πέτυχα ένα μπουκαλάκι μελάνι για αναγόμωση με σύριγγα και έγραφε ότι κάνει για Epson, ΗP κά και όντως ήταν καλό και σε γελοία τιμή.

Σε αρκετούς HP εκτυπωτές με σαρωτή που θέλουμε να εκτυπώνουμε μόνο ασπρόμαυρα με μαύρο μελάνι, μας πετάγεται μήνυμα για ευθυγράμμιση (του έγχρωμου με το μαύρο) μερικές φορές. Έχουμε φροντίσει από πριν που είχαμε γνήσιο έγχρωμο μελάνι να εκτυπώσουμε μια σελίδα ευθυγράμμισης και να την αποθηκεύσουμε για το μέλλον, ώστε να σαρώνουμε αυτήν όταν μας έχει τελειώσει το έγχρωμο μελάνι και μας το ζητάει ο εκτυπωτής. Τέλος αφού δεν επιτρέπει συχνά η ΗP ασπρόμαυρη εκτύπωση όταν λείπει τελείως το έγχρωμο μελανοδοχείο, φροντίζουμε αυτό που θα αφήσουμε μέσα, έστω και τελειωμένο, να είναι γνήσιο αλλιώς μπορεί να βγάζει μηνύματα λάθους που είναι άσχετα κιόλας με το μελάνι.

Για τους inktank κάποιος ανέφερε ότι γλιτώνουμε το κόστος των μελανιών (αφού ήδη είναι φθηνό και δέχονται και συμβατά) αλλά ίσως έχουν προγραμματιστεί να χαλάνε οι ίδιοι οι εκτυπωτές μετά από έναν αριθμό εκτυπώσεων. Στο skroutz πάντως στον πρώτο ή δεύτερο πιο δημοφηλή inktank κάποιος ανέφερε ότι τον δουλεύει επαγγελματικά και άντεξε εκατοντάδες χιλιάδες εκτυπώσεις, άλλος ότι χρειάστηκε μόνο ένα επιπλέον αναλώσιμο των 10 ευρώ μέσα στον εκτυπωτή μετά από χιλιάδες εκτυπώσεις.

 

 

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 117
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 ώρες πριν, svartevarg είπε



Το firmware update φαντάζομαι μπορεί να εμφανιστεί και μέσω Windows Update και όχι μόνο από την εφαρμογή που διαθέτει ο κατασκευαστής για την παραμετροποίηση του εκτυπωτή;

 

 

Στους δικούς μας έχουμε μόνο τον driver και τους έχουμε ως δικτυακούς. Δεν έχω ιδέα πώς πήραν το update.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/10/2019 στις 7:59 ΜΜ, ikorolis είπε

Θέλετε να πείτε ότι η μόνη που το κάνει αυτό με το "Firmware Update" ή με τσιπάκια κτλ...είναι μόνο η EPSON

γιατί εμένα μου έρχεται στο μυαλό και η HP η οποία κάνει τα ίδια

δεν ξέρω (δεν είμαι σίγουρος) για την LEXMARK

ούτε για την CANNON

αν έχεις μηχάνημα XEROX υποχρεωτικά έχεις δικά του αναλώσιμα

δεν ξέρω τι ισχύει στα RICOH

Τι μου θύμισες τώρα...είχα αγοράσει ένα πολυμηχάνημα HP (ξέρεις εκτυπωτή/scanner) κυρίως για το scanner το ήθελα όταν είχα το παλιό υπολογιστή μου (AMD Athlon) κάποια στιγμή τελείωσαν τα μελάνια έτσι πήγα να ρωτήσω στα γνωστά μαγαζιά στην στουρνάρη αλλά και στην περιοχή μου πόσο είναι το κόστος αλλαγής....όσο κάνει το πολυμηχάνημα να το αγοράσω καινούργιο.

τα συμπεράσματα δικά σας.

Έχω 2 Canon maxify mb series... Ολα οκ με τα συμβατά μελάνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/10/2019 στις 7:59 ΜΜ, ikorolis είπε

Θέλετε να πείτε ότι η μόνη που το κάνει αυτό με το "Firmware Update" ή με τσιπάκια κτλ...είναι μόνο η EPSON

γιατί εμένα μου έρχεται στο μυαλό και η HP η οποία κάνει τα ίδια

δεν ξέρω (δεν είμαι σίγουρος) για την LEXMARK

ούτε για την CANNON

 

Ο Canon μου πήγε να μου δημιουργήσει αυτό το θέμα, αλλά μου εμφάνισε πως δέχομαι να ρισκάρω να βάλω τα όποια άλλα μελάνια και τώρα τα χρησιμοποιώ κανονικά.

 

Πάλι καλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, BritGreek είπε

Στους δικούς μας έχουμε μόνο τον driver και τους έχουμε ως δικτυακούς. Δεν έχω ιδέα πώς πήραν το update.

Μήπως μαζί με τον driver εγκαταστάθηκε κάποια εφαρμογή που κάνει update monitoring;
Ή καμια φορά μπορεί να είναι κάποιο exe αρχείο στον φάκελο εγκαταστασης του driver, το οποίο τρέχει στο background και κάνει την αναβάθμιση. Συνήθως, αυτό το exe τρέχει με την εκκίνηση των windows.

Όπως και να έχει, φαίνεται ότι η αναβάθμιση στην περίπτωσή σου έγινε αυτόματα και όχι από κάποιον χρήστη (εφόσον δεν έγινε μέσω windows update).

Επεξ/σία από svartevarg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπομονη μεχρι να μπουνε δυναμικα στην αγορα εταιρειες οπως η Xiaomi και να τους παρουν τα σωβρακα. Ειναι αλητεια τοσα χρονια αυτη η κατασταση με τα μελανια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, svartevarg είπε

Μήπως μαζί με τον driver εγκαταστάθηκε κάποια εφαρμογή που κάνει update monitoring;
Ή καμια φορά μπορεί να είναι κάποιο exe αρχείο στον φάκελο εγκαταστασης του driver, το οποίο τρέχει στο background και κάνει την αναβάθμιση. Συνήθως, αυτό το exe τρέχει με την εκκίνηση των windows.

Όπως και να έχει, φαίνεται ότι η αναβάθμιση στην περίπτωσή σου έγινε αυτόματα και όχι από κάποιον χρήστη (εφόσον δεν έγινε μέσω windows update).

Kανένα software. Σκέτος driver. Γι' αυτό μας έκανε εντύπωση. Εκτός αν επικοινωνούν από μόνα τους τα μηχανήματα με το internet. Επίτηδες δεν είχαμε εγκαταστήσει τίποτα. Άσε που οι περισσότεροι υπολογιστές τρέχουν Linux.

Επεξ/σία από BritGreek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, BritGreek said:

Kανένα software. Σκέτος driver. Γι' αυτό μας έκανε εντύπωση

Αν έχεις Epson πολυμηχάνημα κατεβαίνει και software αυτόματα, το οποίο κάνει και firmware update αυτόματα αν δεν κάνω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Αν έχεις Epson πολυμηχάνημα κατεβαίνει και software αυτόματα, το οποίο κάνει και firmware update αυτόματα αν δεν κάνω λάθος.

Για HP λέω εγώ. MFP 127fn με ethernet και καρφωτή ip στο ρούτερ, που λογικά δεν θα έπρεπε να επικοινωνεί με τίποτα άλλο εκτός από το lan.

 

Επεξ/σία από BritGreek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένας Ισπανός ξεκίνησε να ανακατασκευάσει εναν εκτυπωτή γιατί, εφτασε ενα ανώτατο όριο εκτυπωσεων, και σταμάτησε να εκτυπώνει.

και βγήκε αυτό το ντοκιμαντερ.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 25/10/2019 at 22:30, BritGreek said:

Το μόνο πρόβλημα που έχουμε είναι το πού να δίνουμε τα άδεια τόνερ για ανακύκλωση. 

Ρώτησε σε κάποιον αντιπρόσωπο της Xerox μιας και αυτή φτιάχνει δικά της συμβατά, οπότε μαζέυει τα άδεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το είχα ψάξει πολύ το θέμα, πριν την αγορά οποιουδήποτε εκτυπωτή πρέπει να ελέγχουμε το κόστος εκτύπωσης σελίδας. Κοινώς υπολογίστε πόσες σελίδες θα τυπώνετε κάθε μήνα, δείτε πόσες τυπώνει το κάθε cartridge και τι τιμή έχει. Έτσι θα έχετε ένα μέτρο σύγκρισης για τον κάθε εκτυπωτή.

Πάντως το eldorado των κατασκευαστών είναι τα μελάνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δοκιμάσει HP (2 inkjet εκτυπωτές), Lexmark(inkjet εκτυπωτές), Xerox(έγχρωμος laser), Epson(inket πολυμηχάνημα), Canon(inkjet πολυμηχάνημα). Οι πρώτοι 2 αχρηστοι στα λαστιχάκια. Ρουφάγαν το χαρτί όπως ναναι. Ο Lexmark το μελάνι δε το χρησιμοποιούσε. Το έπινε. Xerox, τζάμι μεχρι που τέλειωσαν τα toners. Έβαλα συμβατά και χαιρέτισε. Αντιπροσωπεία 60 ευρώ μόνο για να το δει. Άντε γεια. Epson τα συμβατά μπορεί να τα διάβαζε στις 13.00 αλλά όχι στις 13.10. Μου είχε σπάσει τα νεύρα. Canon τον έχω 4 χρόνια. Πολυ ευχαριστημένος. Κάνει αναβαθμίσεις στο firmware μόνος του απλα πατώντας το ΟΚ στη κονσόλα. Δεν αγοράζω συμβατά. Απλά με σύριγγα και χύμα μελάνι, γεμίζω το αυθεντικό μπουκαλάκι και ανα κάποια γεμίσματα το πετάω και παίρνω ένα αυθεντικό. Έχω σωθεί πραγματικά. Σίγουρα αν χαλάσει canon θα ξαναπάρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...