Προς το περιεχόμενο

Είναι νόμιμο;


xrist0s4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, xrist0s4 είπε

Αυτό είναι το περιεργο εγώ δεν έχω βάλει συνδικαιούχο στο λογαριασμό μου. Αυτή έχει βάλει συνδικαιούχο εμενα στον δικό της.😶

Δηλαδή αν κάνω login στο winbank δείχνει τον λογαριασμό μου κ μόνο. Εάν κάνει αυτή δείχνει τον δικό της κ τον δικό μου. 

Φίλε τα έχεις μπλέξει. Ο λογαριασμός e-banking ειναι η ταυτότητα σου και όχι ο ίδιος ο λογαριασμός των χρημάτων. Με το ίδιο e-banking μπορείς να βλέπεις και να διαχειρίζεσαι ο,τι προϊόν έχεις στην ίδια τράπεζα (ίδρυμα, όχι υποκατάστημα): λογαριασμούς, κάρτες κλπ. Αρκεί να έχουν το όνομα σου (δηλαδή να σου ανήκουν). Το τι ΔΕΝ βλέπεις στο e-banking δεν λέει τίποτα για το αν έχεις συνδικαιούχους ή όχι σε ένα λογαριασμό.

Ανεξάρτητα από το e-banking, εδώ και αιώνες, ο κάθε λογαριασμός έχει έναν ή περισσότερους συνδικαιούχους. Αυτοί δηλώνονται οταν ανοίγει ο λογαριασμός (μπορεί και αργότερα, αλλά ας μην το μπλέξουμε) και πάνε ανά λογαριασμό: σε έναν λογαριασμό μπορεί να έχεις συνδικαιούχους, ενώ σε άλλο όχι. Επίσης, μπορεί να είσαι συνδικαιούχος με διαφορετικά άτομα σε διαφορετικούς λογαριασμούς.

Συνήθως, στις πληροφορίες τραπεζικών λογαριασμών στο e-banking υπάρχει πεδίο/επιλογή να σου δείξει όλα τα ονόματα των συνδικαιούχων αυτού του τραπεζικού λογαριασμού. Σου συνιστώ να το αναζητήσεις και να το ψάξεις, γιατί μπορεί να βρεθείς προ εκπλήξεως (πχ να έχεις κι άλλους άγνωστους σ' εσένα συνδικαιούχους σε αυτόν ή άλλο λογαριασμό). Αν ο λογαριασμός πχ ανοίχτηκε από 3ο για σένα όταν ας πούμε ήσουν μικρός, μπορεί να είναι μέσα και αδέρφια σου, παππούδες ή και άσχετοι (αν κληρονομισαν άλλον που ήταν αρχικά συνδικαιούχος στο συγκεκριμένο λογαριασμό).

Αφού η μάνα σου βλέπει το λογαριασμό από το δικό της e-banking, ο λογαριασμός έχει σίγουρα και το όνομα της (είναι συνδικαιούχος). Άρα η κατάσχεση έγινε από λογαριασμό που είναι συνδικαιούχος και η μάνα σου.

Άρα είναι νόμιμη.

ΥΓ: στο winbank από κινητό: καταθεσεις-->πας στο λογαριασμό που σε ενδιαφέρει-->Πληροφορίες-->Στοιχεια-->Πληροφορίες λογαριασμού. Στην καρτέλα που εμφανίζεται έχει "Δικαιούχος" και "Συνδικαιούχοι".

Ανάλογα πρέπει να είναι τα βήματα και όταν είσαι από browser.

 

Επεξ/σία από dtzgr
  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Όπως τα λέει ο από πάνω . Υπάρχουν και χειρότερα μην αγχώνεσαι εγώ έψαχνα αυτοκίνητο να πάρω πριν 5 χρόνια και μου πήραν 4.000 € για τις δηλώσεις που δεν έκανε ο πατέρας μου χωρίς να ξέρω τίποτα εγώ :(  .μην σου πω τι πήρα πίσω .μου είχαν αφήσει χίλια όμως μέσα κύριοι

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aπο την στιγμη που η μητερα σου κανει log in στο web banking της και βλεπει και τον δικο σου λογαριασμο απο τον οποιο τραβηξαν χρηματα τοτε 100% ειναι και συνδικαιουχος η μητερα σου και εχει συνδεθει στους κωδικους της ετσι ωστε να τον διαχειριζεται. Γι'αυτο στα πηραν. Δεν υπαρχει καμια πιθανοτητα στο web banking καποιου να εμφανιζεται ενας ασχετος λογαριασμος που δεν ειναι συνδικαιουχος. Αυτο φαινεται πολυ ευκολα και στο web banking, δεν ξερω γιατι δεν το ειδες.

Επειδη βλεπω οτι τα εχεις εντελως μπερδεμενα, κοιτα ολους τους λογαριασμους της οικογενειας σου και δες ποιοι ειναι οι συνδικαιουχοι. Μετα αναλογα πας στις τραπεζες και αφαιρεις προσθετεις οποιον θες. Στο λεω για να μην την ξαναπατησεις. Τα χρηματα που σου δεσμευσαν ξεχνα τα, εκτος και αν μπορει να γινει καμια ρυθμιση.

Επεξ/σία από ardi21
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, xrist0s4 είπε

Αυτό είναι το περιεργο εγώ δεν έχω βάλει συνδικαιούχο στο λογαριασμό μου. Αυτή έχει βάλει συνδικαιούχο εμενα στον δικό της.😶

Δηλαδή αν κάνω login στο winbank δείχνει τον λογαριασμό μου κ μόνο. Εάν κάνει αυτή δείχνει τον δικό της κ τον δικό μου. 

και έχουν το ίδιο νούμερο λογαριασμού ;Τότε  συγνώμη αλλά τα έχεις κάνει σαλάτα.

Βρες το βιβλιάριο στο κάτω κατω να δεις τι ονόματα  έχει.

Επεξ/σία από Ukforthemoment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, Γιαούρτι said:

ρε τύποι αυτό είναι τραβηγμένο. Εντάξει είμαστε που είμαστε ..δελο αλλά αυτό πάει πολύ.

Εννοείται να το κυνηγήσεις.

Όταν είσαι συνδικαιούχος σε κάτι με κάποιον σημαίνει ότι έχετε κοινό αυτό το κάτι. Δεν έχετε και όλα τα υπόλοιπα. Από που και ως που βάζουν χέρι στα δικά σου;

Εγώ θα πήγαινα και στα κανάλια. Κρα κάνουν για τέτοια θέματα.

  Hide contents

Κατά τ άλλα κλέφτες είναι όσοι δε κόβουν αποδείξεις. Φάτε σανό...

Τα λεφτά μας στις τράπεζες και όλοι με κάρτες. Αυτό είναι το σωστό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμαρτίες γονέων παιδεύουσι τέκνα!

Εφόσον γνώριζες εσύ ή η μητέρα σου για τα χρέη, θα έπρεπε να έχεις προνοήσει να φύγει από συνδικαιούχος.

 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Δεν υπάρχει η έννοια "συνιδιοκτήτης" στους τραπεζικούς λογαριασμούς, αλλά του συνδικαιούχου. 

Από την στιγμή που κάποιος σε έχει βάλει συνδικαιούχο σε λογαριασμό του, τότε αν χρωστάς μπορεί το κράτος να κάνει κατάσχεση στον λογαριασμό του μέχρι ένα όριο το οποίο ορίζεται από το σύνολο του λογαριασμό προς το πλήθος των συνδικαιούχων. Π.χ λογαριασμός με 10000 ευρώ, τρεις συνδικαιούχοι και ο ένας χρωστάει 5000 ευρώ, σε περίπτωση κατάσχεσης μπορούν να πάρουν μέχρι τα 3333.33 ευρώ.

Το ίδιο ισχύει αν εσύ έχεις ορίσει συνδικαιούχο σε δικό σου λογαριασμό κάποιον άλλο ο οποίος χρωστάει, μπορεί να σου κάνουν κατάσχεση με τα ίδια ακριβώς κριτήρια.

 

Όπως ακριβώς το λέει ο φίλος. 

Εμένα σε λογαριασμό κοινό με την μητέρα μου, είχε 600 ευρώ και μου πήραν τα 560 για κλήση στο μετρό που είχε περάσει στην εφορία. 

Ο δικηγόρος μου είπε ότι νομικά μπορούσαν να πάρουν μέχρι 300, αυτοί τα πήραν όλα επειδή μπορούν. Δεν είναι ηθικό δεν είναι νόμιμο αλλά έτσι κάνει (παρανόμως) η τράπεζα.

Στην ερώτηση να κινηθούμε νομικά ή όχι,  μου είπε πολύ ταλαιπωρία για το τίποτα. Τα λεφτά θα συνεχίσεις να το χρωστάς και θα έχουμε χάσει και χρόνο για 250€ cash flow στην ουσία. 

Το κακό είναι ότι και ρύθμιση να κάνει (αν και φαντάζομαι ότι αν ήθελε πραγματικά να κάνεις ρύθμιση θα το είχε κάνει το τελευταίο 120 δόσεις η κάτι αντίστοιχο) τα λεφτά θα συνεχίσουν να είναι δεσμευμένα μέχρι να εξοφληθεί ο οφειλή. 

Να σημειώσω ότι αυτή την στιγμή η οφειλή σου δεν είναι εξοφλημένη και για να γίνει αυτό θα πρέπει να επικοινωνήσεις με την τράπεζα για να αποδώσουν τα χρήματα στον φορέα. 

Αυτό συνέβη στην δική μου περίπτωση πάντως. 

Επεξ/σία από omrtlegol
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μια ερώτηση εχει να κανει σε τι λογαριασμό ειναι τα λεφτα πχ αμα εισαι σε ταμιευτήριου στα κατασχετουν ωπος στην προκειμένη περιπτώσει να χρωστάς ένσημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, xrist0s4 είπε

Μπαίνω στο e-banking  σήμερα κ μου έχουν δεσμεύσει 1300€ ..Παίρνω τηλ,πάω απ' την τράπεζα το ψάχνω κ μου λένε ότι χρωστάει η μητέρα σου από κάτι ένσημα κτλ κ επειδή σε έχει συνιδιοκτήτη στο λογαριασμό της(εγώ δεν την έχω) τα πήρανε από εσένα.. Αυτή η απόφαση βγήκε σήμερα χωρίς να έχουν ειδοποιήσει την ίδια για να κάνει  κάποια ρύθμιση η να τα πληρώσει.. Δηλαδή με το έτσι θέλω παίρνουν τα χρήματα ; Η τράπεζα δεν έπρεπε να με ειδοποιήσει ; 

την εχω φαει και εγω!!!

15 ώρες πριν, xrist0s4 είπε

Εγώ δεν έχω συνδικαιούχο. Η μάνα μου στον δικό της με έχει..Αυτό που μου τη δίνει είναι ότι έδρασαν χωρίς προειδοποίηση.

Ναι έτσι ακριβώς.

αν σε ειχαν ειδοποιησει, θα τα ειχες παρει! λογικο

 

11 ώρες πριν, Mesqal είπε

Εχουν ξεφυγει οι κολοτραπεζες. Εμενα δεσμευσαν στον ΑΚΑΤΑΣΧΕΤΟ λογαριασμο που πληρωνομαι της δουλειας μου ενα ποσο, και οταν πηγα να παρω εξηγησεις, ο υπαλληλος μου ειπε οτι υπαρχει ενα χρεος αλλα δεν ξερει απο που ειναι και να το βρω μονος μου. Ξερει κανεις αν μπορω να κανω κατι νομικα?

το ακατασχετι ειναι 1250€. αν εχεις πανω απο τοσα μεσα ή αν μέσα στον ίδιο μηνα εχεις ξεπερασει το ποσο αυτό, τοτε τραβανε λεφτα ανετα! αν ισχυουν αυτα που σου λεω τοτε οχι

 

18 λεπτά πριν, katsapoli είπε

Παιδια μια ερώτηση εχει να κανει σε τι λογαριασμό ειναι τα λεφτα πχ αμα εισαι σε ταμιευτήριου στα κατασχετουν ωπος στην προκειμένη περιπτώσει να χρωστάς ένσημα;

οπου και να ειναι αν ξεπερνουν τα 1250€/μηνα( εφοσον ειναι ο λογαριασμος ακατασχετος) στα παιρνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ardi21 είπε

Μετα αναλογα πας στις τραπεζες και αφαιρεις προσθετεις οποιον θες.

Οποιαδήποτε μεταβολή σε λογαριασμό πρέπει να συμφωνείται ομόφωνα από όλους τους υπάρχοντες δικαιούχους συν τον νέο (αν υπάρχει).

Δεν μπορείς να πας μόνος σου και να βγάλεις κάποιον από συνδικαιούχο. Πρέπει αν είναι κι αυτός παρών καθώς και όλοι οι υπόλοιποι που είναι αυτή τη στιγμή συνδικαιούχοι στο λογαριασμό.

Ούτε να βάλεις κάποιον συνδικαιούχο (εκτός αν είναι ανήλικος, του οποίου έχεις την νόμιμη εκπροσώπηση) χωρίς αυτός να είναι παρών καθώς και οι υπόλοιποι συνδικαιούχοι στο λογαριασμό.

Το πιο εύκολο είναι να ανοίξεις νέο λογαριασμό και να μεταφέρεις εκεί ό,τι σου ανήκει αποκλειστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά νομίζω το χειρότερο μέρος να βάλει κανείς τα λεφτά του

(αν έχει), είναι οι τράπεζες! Κινδυνεύουν από απατεώνες μέχρι Εφορείες και Ταμεία,

που απλώνουν το χέρι και βουτούν ανεξέλεγκτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, dtzgr είπε

Οποιαδήποτε μεταβολή σε λογαριασμό πρέπει να συμφωνείται ομόφωνα από όλους τους υπάρχοντες δικαιούχους συν τον νέο (αν υπάρχει).

Δεν μπορείς να πας μόνος σου και να βγάλεις κάποιον από συνδικαιούχο. Πρέπει αν είναι κι αυτός παρών καθώς και όλοι οι υπόλοιποι που είναι αυτή τη στιγμή συνδικαιούχοι στο λογαριασμό.

Ούτε να βάλεις κάποιον συνδικαιούχο (εκτός αν είναι ανήλικος, του οποίου έχεις την νόμιμη εκπροσώπηση) χωρίς αυτός να είναι παρών καθώς και οι υπόλοιποι συνδικαιούχοι στο λογαριασμό.

Το πιο εύκολο είναι να ανοίξεις νέο λογαριασμό και να μεταφέρεις εκεί ό,τι σου ανήκει αποκλειστικά.

Ναι αυτο εννοω. Προφανως να παει μαζι με τους υπολοιπους συνδικαιουχους. Η καινουργιο λογαριασμο και αυτο γινεται.

Επεξ/σία από ardi21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Stam53 είπε

Τελικά νομίζω το χειρότερο μέρος να βάλει κανείς τα λεφτά του

(αν έχει), είναι οι τράπεζες! Κινδυνεύουν από απατεώνες μέχρι Εφορείες και Ταμεία,

που απλώνουν το χέρι και βουτούν ανεξέλεγκτα.

Ναι εντάξει, εσύ βάλτα στις γλάστρες.

Παιδιά δεν έχετε καταλάβει κάτι απλό, επειδή βλέπω ότι πολλοί βρίζουν τις τράπεζες για τις κατασχέσεις. Για πολλά μπορείς να παραπονεθείκάποιος  αλλά όχι γι αυτό. Χέστηκαν  οι τράπεζες αν χρωστάς στην εφορία ή στο δημόσιο, σε αυτές να μην χρωστάς ληξιπρόθεσμα τις ενδιαφέρει. Τα κατασχετήριο γίνονται ηλεκτρονικά από δημόσιο ή ΙΚΑ , όπου οι τράπεζες δεν εμπλέκονται καθόλου. Απλως ενημερώνονται ότι έγινε κατάσχεση και δεν έχουν καμία υποχρέωση να ειδοποιήσουν τα θύματα. 

Τέλος ας γίνει κατανοητό ότι οι τράπεζες δεν δανείζουν δικά τους λεφτα, αλλά δανείζουν τα λεφτα μου, τα λεφτα του αδερφού σας, του παιδιού σας κλπ.

Όταν λοιπόν κάποιος χρωστάει ληξιπρόθεσμα και δεν πάει να κάνει ρύθμιση, πολύ ορθά του τα παίρνουν από τις καταθέσεις του. Δεν είναι δυνατόν να έχεις καταθέσεις και να λες δεν πληρώνω γιατί έτσι, ή γιατί δεν έχω. 

  • Like 11
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι καμια ειδοποιηση ετσι ; ουτε στο συνδεδεμενο email /sms οπως κανουν οι τραπεζες εξω στη παραμικρη μεταβολη. Εδω ολα τα εγκληματα αθορυβα .... Ενα μικρο υπολοιπο 200 ευρο  στο ικα ενα κλασιμο ενος υπαλληλου δηλαδη μπορει να σου σκασει τωρα με 20 χρονια προσαυξησεις . Δεν το ηξερε οτι το εχει οφειλη για να το βαλει στη ρυθμιση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...