Προς το περιεχόμενο

Είναι νόμιμο;


xrist0s4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, HALF EVIL είπε

Ναι εντάξει, εσύ βάλτα στις γλάστρες.

Παιδιά δεν έχετε καταλάβει κάτι απλό, επειδή βλέπω ότι πολλοί βρίζουν τις τράπεζες για τις κατασχέσεις. Για πολλά μπορείς να παραπονεθείκάποιος  αλλά όχι γι αυτό. Χέστηκαν  οι τράπεζες αν χρωστάς στην εφορία ή στο δημόσιο, σε αυτές να μην χρωστάς ληξιπρόθεσμα τις ενδιαφέρει. Τα κατασχετήριο γίνονται ηλεκτρονικά από δημόσιο ή ΙΚΑ , όπου οι τράπεζες δεν εμπλέκονται καθόλου. Απλως ενημερώνονται ότι έγινε κατάσχεση και δεν έχουν καμία υποχρέωση να ειδοποιήσουν τα θύματα. 

Τέλος ας γίνει κατανοητό ότι οι τράπεζες δεν δανείζουν δικά τους λεφτα, αλλά δανείζουν τα λεφτα μου, τα λεφτα του αδερφού σας, του παιδιού σας κλπ.

Όταν λοιπόν κάποιος χρωστάει ληξιπρόθεσμα και δεν πάει να κάνει ρύθμιση, πολύ ορθά του τα παίρνουν από τις καταθέσεις του. Δεν είναι δυνατόν να έχεις καταθέσεις και να λες δεν πληρώνω γιατί έτσι, ή γιατί δεν έχω. 

Βασικα, καταρχας το ξερεις οτι οι τραπεζες εχουν δημιουργησει το τρομακτικο χρεος στο πλανητη ετσι; Ολα αρχισαν απο κει. Στην ουσια μας ληστευουν οι τραπεζες . Αλλα ξερω, πολυ μεγαλο θεμα σηκωσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, Sartiv είπε

Βασικα, καταρχας το ξερεις οτι οι τραπεζες εχουν δημιουργησει το τρομακτικο χρεος στο πλανητη ετσι; Ολα αρχισαν απο κει. Στην ουσια μας ληστευουν οι τραπεζες . Αλλα ξερω, πολυ μεγαλο θεμα σηκωσα.

Εγώ έγραψα για συγκεκριμένο θέμα, τις κατασχέσεις του δημοσίου ή ΙΚΑ και για τα χρέη των ιδιωτών στην τράπεζα. Δεν γίνεται οι τράπεζες να ειναι καλες οταν σου δίνουν λεφτα από τις καταθέσεις άλλων,   για να τα χρησιμοποιήσεις για καλό σκοπό ή και για μαλακιες και κακες οταν τα ζητανε πισω.

Τα αλλά που γράφεις είναι offtopic. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα κανουν και τα παιρνουν οι τραπεζες να μην πιστολιαζετε το δημοσιο.

Κανονικα για ολα πρεπει να τραβανε.οχι μονο για χρεος προς στο δημοσιο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρι αν είναι Eurobank πήγαινε στα κεντρικά στον Νέο Κόσμο!

εκει κανε αίτημα για να πάρεις πίσω τα μισά απο τα λεφτά!!

υπαρχει νομοθεσία και είναι υποχρεωμένοι να στα δώσουν αμέσως ( τα μισά, όλα δεν πρόκειται να τα πάρεις )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από αυτά που λες τελικά, μάλλον είσαι συνδικαιούχος στο λογαριασμό που τα πήραν και απλά δε στο εμφάνιζε στο ebanking. Γιατί ήταν εντελώς κουφό να σου πάρουν χρήματα από αποκλειστικά δικό σου λογαριασμό! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sartiv είπε

Βασικα, καταρχας το ξερεις οτι οι τραπεζες εχουν δημιουργησει το τρομακτικο χρεος στο πλανητη ετσι; Ολα αρχισαν απο κει. Στην ουσια μας ληστευουν οι τραπεζες . Αλλα ξερω, πολυ μεγαλο θεμα σηκωσα.

Διαδώστε !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, DrLo είπε

Διαδώστε !

Κοροιδευεις; 

 

https://www.economist.com/content/global_debt_clock

Αμα δε ξερεις τι σου γινεται....

 

επειδη ειναι 100% offtopic, το κλεινω εδω.

Επεξ/σία από Sartiv
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ! Ευτυχώς που δεν έχω φράγκο στον λογαριασμό μου.Καλα ρε κορόιδα ακόμα τα λεφτά στην τράπεζα τα έχετε;;;Δεν ντρέπεστε λιγάκι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Sartiv είπε

Κοροιδευεις; 

https://www.economist.com/content/global_debt_clock

Αμα δε ξερεις τι σου γινεται....

Συνέλληνα, εγω τα λέω χρόναι αυτά. Κάποιος μπήκε στο μυαλό μου και τα έγραψε.

--

ontopic

Πέρα από τις σαχλαμάρες σαν τα παραπάνω Ο ΜΟΝΟΣ πιθανά χαμένος από αυτή τη κατάσχεση είναι η τράπεζα.

Ο πιστολέρο χρωστούσε και πλήρωσε (= στα λεφτα του)

Το κράτος/ταμείο εισέπραξε

Αν τα ένσημα δεν ήταν της ίδιας την μανας του TS (πχ ΕΕ) αυτος στον οποίο η μάνα του TS  είχε παράκρατήσει τα ένσημά του έχει τώρα τα ένσημά του πληρωμένα.

Η τράπεζα είχε κάποια λεφτά που μπορούσε να τα κάνει κάτι και πιθανό πλέον να μη τα έχει.

-

Ο ΜΟΝΟΣ που μπορεί να έχει χάσει από αυτή τη κατάσχεση ειναι η τραπεζα. Όλα τα άλλα είναι σαχλαμάρες.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, xrist0s4 είπε

Εάν κάνει αυτή δείχνει τον δικό της κ τον δικό μου. 

μόνο εγώ το είδα αυτό; Αν η μάνα σου στο δικό της web banking βλέπει το δικό σου λογαριασμό, τότε την έχεις συνδικαιούχο. Πως έγινε αυτό το βρίσκεις με την τράπεζα, όταν θα πας να την βγάλεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, ntanosgatos είπε

Πως μου μιλάς έτσι ρε φίλε με ξέρεις; Μήπως γνωριζόμαστε; Τι είναι αυτά;

Δε σου μίλησα άσχημα.

Δε χρειάζεται να ξέρω κάποιον για να πω αν αυτά που λέει είναι σαχλαμάρες.

αν και δεν αναφερόμουν μονο σε εσένα αλλά σε όλους που γραφουν τα κλασσικά περι κακών τραπεών που κλέβουν τον κοσμάκη - βέβαια εδώ ο μόνος που αποδεδειγμένα έχει "κλέψει" (ή αν θες προσπάθησε) είναι η μάνα του TS που δε πλήρωσε τα ένσημα που τόσο κλαίγονται σε αλλα topic οι ίδιοι που γράφανε τις μπαρούφες πιο πάνω για τους κακους επιχειρηματίες, επιχειρήσεις κλπ σε άλλα οτι δεν πληρώνουν τα ένσημά τους ή των εργαζομένων τους.

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Τα λεφτά στο σπίτι κρυμμένα.....😄

Ποτέ σε τράπεζα.

Αν και έχω κάνει ακατάσχετο τον λσγαριασμο,ότι συναλλαγές κάνω άμεση ανάληψη και στο πουγγί.....

Καμμία εμπιστοσύνη σε αυτούς που μας πίνουν το αίμα με το μπουρι..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπερδεύτηκαμε. Δυο πράγματα, ως παθών.
- Η εφορία/ταμεία τραβάνε όποτε θέλουν χρήματα, χωρίς να ειδοποιούν και χωρίς να εμπλέκεται η τράπεζα. Φανταστείτε το κράτος σαν συνδικαιούχο στον λογαριασμό σας. 
- Όταν το κράτος βάλει χέρι, βάζει σε όλους τους λογαριασμούς που αναφέρεται το όνομά μας.
- Όταν ένας λογαριασμός είναι ακατάσχετος, απλά αφήνουν ένα ποσό (νομίζω 1300€) και παίρνουν από τα υπόλοιπα. Δηλαδή δεν γλιτώνει όλο το ποσό.
- Μην ελπίζετε πως θα γίνει πχ κατάθεση του μισθού και θα προλάβετε να τα τραβήξετε πριν πάρουν κάποιο ποσό. Το παίρνουν την ίδια στιγμή. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...