Προς το περιεχόμενο

Κατάστημα με μεταχειρισμένες φωτογραφικές μηχανές


cubilone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, babisskg είπε

ψάχνομαι για κάτι σε πιο heavy metal μορφή , βλέπε μια Nikon D2 , 3 ........ 

Εύκολα βρίσκονται στο ebay.

Βλέπω d2x με 219+22=239 στερλίνες :  123927048264

άλλη ίδια , great condition 223699877171

 

αλλά για nikon dx, θα πρότεινα καλύτερα d300s , βλέπω μία με 16Κ κλικ και γκριπ (+ 2nd battery + remote)  , 200 στερλίνες :   193175781645

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Εύκολα βρίσκονται στο ebay.

Βλέπω d2x με 219+22=239 στερλίνες :  123927048264

άλλη ίδια , great condition 223699877171

αλλά για nikon dx, θα πρότεινα καλύτερα d300s , βλέπω μία με 16Κ κλικ και γκριπ (+ 2nd battery + remote)  , 200 στερλίνες :   193175781645

Ευχαριστώ , την καλημέρα μου φυσικά , είμαστε σε αναμονή καλύτερων ημερών ........ LoL ...... το επόμενο βήμα θα είναι να προσθέσουμε μια FX ....... το βλέπω για Nikon ......... είδωμεν ........ έχασα πρόσφατα μια D700 στα 200 ευρώ ....... κλαψ ......

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, babisskg είπε

το επόμενο βήμα θα είναι να προσθέσουμε μια FX ....... το βλέπω για Nikon ......... 

Μου αρέσει καλύτερα αυτή η σκέψη !

Μπαίνω και σε κάποιους πειρασμούς με Olympus PEN E-PM1 με κιτ φακό , στο 100ρικό !!!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Μου αρέσει καλύτερα αυτή η σκέψη !

Μπαίνω και σε κάποιους πειρασμούς με Olympus PEN E-PM1 με κιτ φακό , στο 100ρικό !!!!! 

    Για Olympus θα δώσω εγώ οδηγίες όταν έρθει η ώρα και το αποφασίσεις ........ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/10/2019 στις 4:06 ΜΜ, cubilone είπε

Γύρω στα 800. Θέλω ένα σύστημα για βίντεο -- δεν θα έλεγα entry-level, πιο πολύ mid-range αλλά και με παλιότερες τεχνολογίες. Εξού και με ενδιαφέρουν μεταχειρισμένα. Π.χ. μια GH4 με έναν φωτεινό prime δεν θα μου καθόταν καθόλου άσχημα. Αλλά όπως είπα, μπαίνω ψακτικά.

Αφου κοιτας για βιντεο σωστα σκεφτηκες για GH4 και γιατι οχι αργοτερα και με speedboosters (αν θα βγαλεις και χαρτζηλικι/εισοδημα απο την καμερα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/10/2019 στις 8:31 ΠΜ, babisskg είπε

     Καλημέρα σας , καλή επιτυχία στην αναζήτηση , όμως αν δεν περιορίσετε το εύρος του ενδιαφέροντος σας , τα πράγματα θα είναι δύσκολα κυρίως για εσάς . Από Nikon σε Olympus , από DSLR σε μιρορλες δεν είναι ακριβώς το ότι καλύτερο και το αναφέρω διότι οι διαφορές στην γκάμα των μεταχειρισμένων αλλά και των προσφερόμενων τιμών είτε εδώ είτε στο εξωτερικό είναι πολύ μεγάλη .

   Το eBay δεν θα σας βοηθήσει παρά μόνον αν ψάξετε για συγκεκριμένο μοντέλο και τύπο συνόλου πχ EOS 5d . Στο εξωτερικό καλό μαγαζί είναι το SRS microsystems στην Αγγλία , έχει μεγάλη γκάμα και σχετικά , λέω σχετικά καλές τιμές τηρουμένων των αναλογιών .

   Τα παραπάνω σας τα δίνω διότι χρησιμοποιώ πολύ ετερόκλητη γκάμα σε μηχανές και σύνολα γενικά , φυσικά ψάχνοντας αφού έχω καταλήξει σε κάτι το πολύ δύο κάτι πράγματα . 

   Επίσης σημαντικό είναι να γνωρίζετε τι ζητάτε τεχνικά δλδ θέλω μια κόμπακτ με πολύ φωτεινό φακό κι' όταν την βρω ίσως κάνω μια η δυο παραχωρήσεις σε κάποια άλλα χαρακτηριστικά πχ στο εύρος του ζουμ . Αυτό είναι κρίσιμο διότι θα σας βοηθήσει στο ψάξιμο των ριβιους , τα οποία ναι μεν αποτελούν προσωπικές εκτιμήσεις αυτών που τα γράφουν , όμως έχουν την σημασία τους , με την λογική πως αυτό που αναφέρει κάποιος ως αρνητικό για μένα δεν είναι τόσο . Το ίδιο χρήσιμο είναι να κάνετε μια αναζήτηση , αφού καταλήξετε , γύρω από γνωστά τεχνικά προβλήματα που έχουν αναφέρει οι χρήστες . Θα ανακαλύψετε διάφορα , όπως μικρή διάρκεια μπαταρίας , αργή εστίαση και άλλα ων ουκ έστιν αριθμός , στοιχεία τα οποία θα αξιολογήσετε εσείς για την σπουδαιότητα που έχουν για σας . Παράδειγμα , η Nikon D3300 είναι όντως μια αξιόλογη μηχανή , ικανή να αποδώσει άριστα αποτελέσματα , όμως σε μένα δεν λειτουργεί με τίποτα διότι δεν έχει εσωτερικό μοτέρ , με αποτέλεσμα να μην μπορεί να δουλέψει πάρα μόνον με συγκεκριμένους φακούς , από την άλλη η αλλαγή κρίσιμων ρυθμίσεων απαιτεί την είσοδο στο μενού , μέσω της οθόνης στην πλάτη , πράγμα που μου αποσπάει την προσοχή αφού με αναγκάζει να τραβήξω το μάτι από το εικονοσκοπιο , το έμαθα πως λέγεται , κάτι καθόλου καλό για μένα . Αυτό φυσικά δεν μειώνει την αξία του συνόλου , απλώς δεν λειτουργεί σε μένα . Αντίθετα θα έπαιρνα με κλειστά μάτια μία D7100 αν ήθελα συνολικά κάτι πιο κοντά στις συνήθειες μου , αν και αυτή δυστυχώς σας αναγκάζει να τραβήξετε το μάτι σας σε κάποιο σημείο , σε αντίθεση με την αρχαιότερη D300 στην οποία θα τα κάνετε σχεδόν όλα βλέποντας μόνον μέσα από το εικονοσκοπιο , έχοντας όμως ένα παλαιότερο σύνολο κλπ κλπ .

   Βεβαίως , τα περισσότερο μοντέρνα ηλεκτρονικά εικονοσκοπια , EVF στα ελληνικά έχουν σαφές προβάδισμα αφού βλέπετε πλέον το 100% της εικόνας , συν την όποια αλλαγή στις ρυθμίσεις σε πραγματικό χρόνο κι' ο θεός μαζί μας για το τι άλλο θα χρειαστεί να αγοράσουμε .

   Στην διάθεση σας , αν χρειαστείτε κι' άλλο γραπτό κείμενο , πληροφορίες και για να μην νομίζετε τίποτα χρησιμοποιώ για την ώρα κυρίως μια OMD em10 mark ii  , συν μία Samsung ex2f και πάντα ψάχνομαι για κάτι σε πιο heavy metal μορφή , βλέπε μια Nikon D2 , 3 ........ 

Ευχαριστώ για τη λεπτομερή απάντηση.

Αυτά που κυρίως με ενδιαφέρουν είναι:

Χαμηλή τιμή (όπως ανέφερα, γύρω στα 800 με φακό).

Είσοδος για μικρόφωνο.

Καλή ποιότητα βίντεο και καλό autofocus (αλλά όχι για τρελά απαιτητικά πλάνα)

Μεγάλος αισθητήρας.

Ποικιλία οικονομικών φακών.

Αυτή τη βδομάδα έρευνας, είμαι πιο κοντά στις Canon 200D/250D/Μ50 παρά στις m4/3 Lumix/Olympus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, cubilone είπε

Ευχαριστώ για τη λεπτομερή απάντηση.

Αυτά που κυρίως με ενδιαφέρουν είναι:

Χαμηλή τιμή (όπως ανέφερα, γύρω στα 800 με φακό).

Είσοδος για μικρόφωνο.

Καλή ποιότητα βίντεο και καλό autofocus (αλλά όχι για τρελά απαιτητικά πλάνα)

Μεγάλος αισθητήρας.

Ποικιλία οικονομικών φακών.

Αυτή τη βδομάδα έρευνας, είμαι πιο κοντά στις Canon 200D/250D/Μ50 παρά στις m4/3 Lumix/Olympus.

     Είναι καλό πως έχετε ήδη περιορίσει την αναζήτηση . Προσοχή μόνον και το λέω φιλικά και με απόλυτα καλή διάθεση , αυτή η αναζήτηση να μην γίνει σαν αυτήν για το Άγιο δισκοπότηρο . Κάντε το βήμα σας , δεν υπάρχουν απόλυτες συνταγές και μην φανταστείτε πως θα καταλήξετε με την πρώτη στο ζητούμενο . Προτείνω να περιορίσετε ακόμη περισσότερο το εύρος , βάζοντας μπροστά τα πολύ συγκεκριμένα χαρακτηριστικά που σας ενδιαφέρουν , όπως την είσοδο για μικρόφωνο κλπ , αφήνοντας λίγο πιο πίσω η και αγνοώντας ακόμη άλλα , όπως κατηγορία μηχανής , βλέπε μιρορλες , αναλύσεις αισθητήρων κοκ .

   Ίσως να καταλήξετε πιο εύκολα και να ξεκινήσετε πολύ πιο σύντομα την ενασχόληση . Μπορείτε πάντα να κάνετε μία αναζήτηση στον ιστό με κριτήριο best η most suitable camera for video with audio recording capabilities ....... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, babisskg είπε

     Είναι καλό πως έχετε ήδη περιορίσει την αναζήτηση . Προσοχή μόνον και το λέω φιλικά και με απόλυτα καλή διάθεση , αυτή η αναζήτηση να μην γίνει σαν αυτήν για το Άγιο δισκοπότηρο . Κάντε το βήμα σας , δεν υπάρχουν απόλυτες συνταγές και μην φανταστείτε πως θα καταλήξετε με την πρώτη στο ζητούμενο . Προτείνω να περιορίσετε ακόμη περισσότερο το εύρος , βάζοντας μπροστά τα πολύ συγκεκριμένα χαρακτηριστικά που σας ενδιαφέρουν , όπως την είσοδο για μικρόφωνο κλπ , αφήνοντας λίγο πιο πίσω η και αγνοώντας ακόμη άλλα , όπως κατηγορία μηχανής , βλέπε μιρορλες , αναλύσεις αισθητήρων κοκ .

   Ίσως να καταλήξετε πιο εύκολα και να ξεκινήσετε πολύ πιο σύντομα την ενασχόληση . Μπορείτε πάντα να κάνετε μία αναζήτηση στον ιστό με κριτήριο best η most suitable camera for video with audio recording capabilities ....... 

Καλή συμβουλή!

Τελικά κατέληξα σε μια μεταχειρισμένη D80 την οποία αγόρασα σήμερα και έχω μείνει εντυπωσιασμένος με την ποιότητα του βίντεο! Και τώρα ξεκινάει η αναζήτηση για φακούς...

Επεξ/σία από cubilone
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, cubilone είπε

Καλή συμβουλή!

Τελικά κατέληξα σε μια μεταχειρισμένη D80 την οποία αγόρασα σήμερα και έχω μείνει εντυπωσιασμένος με την ποιότητα του βίντεο! Και τώρα ξεκινάει η αναζήτηση για φακούς...

     Να ευχηθώ καλές λήψεις πριν οτιδήποτε άλλο . Ερώτηση , εννοείτε D80 Nikon η μήπως την 80D της Canon !

     Θεωρώ δύσκολο να είναι η Nikon D80 ........ 

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babisskg είπε

     Να ευχηθώ καλές λήψεις πριν οτιδήποτε άλλο . Ερώτηση , εννοείτε D80 Nikon η μήπως την 80D της Canon !

     Θεωρώ δύσκολο να είναι η Nikon D80 ........ 

Ναι, 80D, συνέχεια τα μπερδεύω! 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, cubilone είπε

Ναι, 80D, συνέχεια τα μπερδεύω! 😅

     Μην ανησυχείτε , τα δικαστήρια είναι κλειστά τέτοια ώρα ........ απλή διευκρινηση ήταν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, stefanos90_K είπε

Για μεταχειρισμένα υπάρχει και το DSLR.gr βέβαια δεν είναι κατάστημα αλλά ρίξτε μια ματιά. 

Σε καποια μοντελα βλεπω πολυ καλες τιμες... πχ την Α68 οταν βγηκε την πηρα 660 ολοκαινουργια και καποιος την πουλαει 270

Και σε καποια νικον παλια φουλ φρειμ μοντελα βλεπω πολυ ωραιες τιμες....δελεαστικες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, afterhours είπε

Σε καποια μοντελα βλεπω πολυ καλες τιμες... πχ την Α68 οταν βγηκε την πηρα 660 ολοκαινουργια και καποιος την πουλαει 270

Και σε καποια νικον παλια φουλ φρειμ μοντελα βλεπω πολυ ωραιες τιμες....δελεαστικες

Σε φακούς εγώ βλέπω πολλούς 100-200 ευρώ ακριβότερους από τους καινούργιους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...