Προς το περιεχόμενο
AcolyteOfPain

Ε-mail απο εταιρία 5ψήφιου για αποζημίωση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου ήρθανε 2 e-mail στον λογαριασμό μου από εταιρία τηλεπικοινωνιών (διαχειριστής 5ψήφιων μάλλον, έδρα Κύπρο κτλ) για αποζημίωση. Το πρώτο έγραφε στείλτε μας αριθμό IBAN και δικαιούχο για να σας στείλουμε τα χρήματα της αποζημίωσης. 'Όταν δεν απάντησα, έστειλαν και δεύτερο που έγραφα σχετικά με την καταγγελία σας στην ΕΕΤΤ στείλτε IBAN κτλ...

Μετά το 2ο μήνυμα θυμήθηκα ότι είχα πέσει θύμα των γνωστών 5ψήφιων πριν κανένα χρόνο, μέσα σε 2-3 λεπτά χωρίς να είμαι καν στο κινητό εκείνη τη στιγμή. έσκασαν 7-8 sms στο κινητό, το pin σας... Η συνδρομή σας ενεργοποιηθηκε... Δωρεάν διακοπές... καυτά κορίτσια... κτλ κτλ η κάρτα 15-20 ευρώ κάτω instant.

Κάλεσα κατευθείαν εξυπηρέτηση πελατών και απαίτησα επιστροφή του ποσού άμεσα (άρχισαν κλασσικές δικαιολογίες αλλά δεν άκουγα τπτ) και φυσικά έκανα και καταγγελία στην ΕΕΤΤ. Μετά απο 10-15 μέρες ο πάροχος όπως είχε υποσχεθεί μου επέστρεψε τα χρήματα στην κάρτα και το άφησα το θέμα. Έλαβα και επιστολή απο τον πάροχο με κοινοποίηση στην ΕΕΤΤ μετά από κανένα μήνα ότι εμείς αποζημιώσαμε τον πελάτη και μπλα μπλα.

Λέτε τα μηνύματα να είναι legit και όχι phising; Έχει συμβεί σε κανένα άλλο "θύμα" να του δώσουν αποζημίωση; Πάντως σε κανένα μήνυμα δεν ανέφεραν κάποιο στοιχείο όπως αριθμό πρωτοκόλου καταγγελίας, αριθμό κινητού κτλ, ούτε φυσικά απάντησα.

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στειλε δεν εχεις κατι να χασεις. Προσεχε μην μετα ομως σου πουν οτι σου στειλαν 2000 αντι για 200 οποτε να τους επιστρεψεις τα 1800.

• Like 2
  • Haha 2

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
1 λεπτό πριν, flienky είπε

Στειλε δεν εχεις κατι να χασεις. Προσεχε μην μετα ομως σου πουν οτι σου στειλαν 2000 αντι για 200 οποτε να τους επιστρεψεις τα 1800.

Και πως θα το αποδείξουν αυτό; Με αέρα κοπανιστό;

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
1 λεπτό πριν, christakos07 είπε

Και πως θα το αποδείξουν αυτό; Με αέρα κοπανιστό;

Ειναι γνωστο σκαμ που στελνουν fake αποδεικτικα, μετα λενε πως και καλα χρειαζονται γρηγορα τα χρηματα (πχ ο υπαλληλος το λεει ωστε και καλα ο προϊσταμενος να μην το καταλαβει οτι εκανε μαλακια) και σου ζηταν να τα στειλεις πισω πριν τα δεις στον λογαριασμο. Πρεπει να εισαι τελειως βλαξ για να πεσεις βεβαια.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
13 λεπτά πριν, flienky είπε

Ειναι γνωστο σκαμ που στελνουν fake αποδεικτικα, μετα λενε πως και καλα χρειαζονται γρηγορα τα χρηματα (πχ ο υπαλληλος το λεει ωστε και καλα ο προϊσταμενος να μην το καταλαβει οτι εκανε μαλακια) και σου ζηταν να τα στειλεις πισω πριν τα δεις στον λογαριασμο. Πρεπει να εισαι τελειως βλαξ για να πεσεις βεβαια.

και ομως την εχει πατησει ετσι κοσμος

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Ναι φυσικά τα γνωρίζω τα σκαμ... πρέπει όντως να είσαι χαζός ή τέρμα αγράμματος για να πιστέψεις τέτοια πράγματα...

Σου στείλαμε περισσότερα χρήματα κατά λάθος και πρέπει να μας επιστρέψετε την διαφορά... και επιστρέφεις χρήματα πριν λάβεις τα δικά τους. 🚾

ή εγκρίθηκε η αποζημίωση αλλά πρέπει να μας καταθέσετε τόσα για να την στείλουμε...

Πάντως εγώ τα χρήματα τα πήρα από τον πάροχό μου οπότε το θέμα έχει κλείσει για μένα.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...

Χρήσιμες πληροφορίες

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.