Προς το περιεχόμενο

Vega 64 vs Radeon 7


ASDIC

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκεφτομαι να δωσω την 64αρα μου και να παρω την 7αρα σαν πιστος οπαδος της Κοκκινης ομαδας. Γνωριζω οτι η 5700ΧΤ ειναι αρκετα γρηγορη αλλα ποσο γρηγορη σε πραγματικες συνθηκες δεν γνωριζω. Δεν μιλαω για συνθετικα τεστ.

Εσω την 64αρα περιποτ 3 ετη και με υπηρετησε πιστα και μαλλον η 7αρα τοσο περιπου θα την κρατησω.

Παιζω σε 1440p με το συστημα της υπογραφης. Κανω στρεαμινγκ που και που και δοκιμασα VR (HP Reverb) αλλα η 64 δεν τα καφερνε ακομα και με υπερχρονισμο.

Ολες οι αποψεις δεκτες.

Ευχαριστω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για gaming εννοείται την 5700XT. Η 7άρα έχει ένα κάρο λεφτά και παίζει η 5700ΧΤ να είναι καλύτερη σε gaming..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω μεχρι 1080p 5700χτ και seven  παιζουν μαζί.. Και σε μεγαλύτερες αναλύσεις να μέτρα υπέρ της seven λογο memory bandwidth 

Επεξ/σία από johnmt2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν δεν σου κάνει η VEGA64 , καλύτερα περίμενε λίγο ακόμη να βγάλει ποιο καλό μοντέλο από 5700ΧΤ η AMD.

δεν νομίζω να μείνεις ικανοποιημένος από την αναβάθμιση που σκέφτεσαι να κάνεις.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Deka013 είπε

Υπάρχουν διαθέσιμες radeon 7,καινούριες τουλάχιστον;Δεν έχει σταματήσει η παραγωγή;

Μπορω να βρω ελαφρα μεταχειρισμενες στο Αμαζον για 500 λίρες που βγαινουν κατα καιρους.

Οι επομενες σειρες 5800 - 5900 για ποτε υπαρχουν υποψιες οτι θα κυκλοφορησουν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα εγώ έχω Radeon VII, η οποία αντικατέστησε μια Vega56  που δεν την πάλευε άλλο σε 3440x1440. Δεν έχω μετανιώσει που την πήρα, αλλά τώρα άμα είχα Vega64 δεν θα την έπαιρνα ή άμα με έπιανε το μικρόβιο θα πήγαινα σε 5700xt. Ο μόνος λόγος να την προτιμήσεις είναι άμα σκοπεύεις να τη βάλεις σε νερό και αυτό γιατί σε αντίθεση με την 5700xt, η RVII κλοκάρει στο θεό... Εννοείται πάνω από 500€ δεν αξίζει να δώσεις, μη σου πω και 450€... Το καλό είναι ότι οι μεταχειρισμένες θα έχουν όλες εγγύηση και θα είναι το πολύ 8 μηνών άρα λογικά σε καλή κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε νερο ειναι και ο επεξεργαστης και η καρτα γραφικων οποτε σε οποιο κοστος της καρτας θα μπει αλλο ενα 80αρι για το μπλοκ γτ η EKWB εχει clearout.

Εσυ την εχεις σε νερο ? Ποσο δλδ παει η συχνοτητα ?

@chrisde

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το κόστος και μόνο είναι απαγορευτικό. Η 5700xt δίνει περίπου ίδιες επιδόσεις κια ποιος ξέρει πως θα τα πάει στο μέλλον όσο βελτιώνονται οι οδηγοί ενώ κοστίζει πολύ λιγότερα και είναι καθαρά gaming καρτα κάτι που δεν ήταν ούτε οι vega ούτε οι Radeon vii. 

Για rendering και productivity τα 16 gb vram δίνουν περισσότερες δυνατότητες αλλά δε νομίζω να σου λείψει κάτι. 

Εχοντας μεταβεί από nitro+ vega 64 στην αντίστοιχη rx 5700 Xt έχω να σου πω ότι αξίζει τον κόπο φτάνει να μη δώσεις πολλά χρήματα.

Απο την άλλη ίσως η καλύτερη επιλογή είναι να περιμένεις τις μεγάλες navi αλλά εκεί έχουμε να κάνουμε με δύο παράγοντες. Πρώτον το πότε θα εμφανιστούν στην αγορά και δεύτερον το κόστος. Δε θέλουμε μια 2080 στα χρήματα της 2080 super η της Radeon vii, τη θέλουμε στα χρήματα της 2070 super. Αλλιώς δεν έχει νόημα. 

Επεξ/σία από DsLmAnIaC
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, ASDIC είπε

σε νερο ειναι και ο επεξεργαστης και η καρτα γραφικων οποτε σε οποιο κοστος της καρτας θα μπει αλλο ενα 80αρι για το μπλοκ γτ η EKWB εχει clearout.

Εσυ την εχεις σε νερο ? Ποσο δλδ παει η συχνοτητα ?

@chrisde

Δεν την έχω σε νερό αλλά απ' οτι έχω δει τα 2000mhz τα έχουν σχετικά άνετα (στοκ είναι 1800mhz). Μιλάμε για περίπου ένα +10% performance gain σχετικά άνετα ή και παραπάνω αν φτάσεις τα 2200mhz (με το αντίστοιχο κόστος σε ρεύμα προφανώς). Φυσικά παίζει να είσαι γκαντέμης και να πέσεις σε πολύ μάπα τσιπ, οπότε να πας το πολύ σε 1950mhz). Αν το αξίζει είναι στην κρίση σου. Έχε υπ' όψιν σου βέβαια ότι όπως σωστά λέει ο @DsLmAnIaC οι drivers από δω και πέρα θα επικεντρώνονται στις navi για βελτιώσεις και όχι στις vega. Εν κατακλείδι εγώ θα σου πρότεινα να ασχοληθείς εφόσον θα βάλεις νερό, μόνο αν τη βρεις κάνα 450άρι max μτχ. Αν και η καλύτερη επιλογή είναι όπως πάντα να περιμένεις τις καινούριες. Το ερώτημα είναι το κλασικό: Αντέχεις; Να βάλεις νερό πάντως στην 5700xt δεν αξίζει από πλευράς performance gain.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω πως με πεισατε, θα περιμενω τις μεγαλες NAVI

εχει κανεις ιδεα εαν μπορω να φλασαρω την 64αρα με το ΒΙΟΣ της LC ? παιζει ? η καρτα εχει διπλο ΒΙΟΣ btw.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,είχα την nitro+ vega 64 overclock 1700 core & 1100 hbm2 και ήταν οκ και σε θερμοκρασία και σε θόρυβο τώρα έχω την radeon vii μην φανταστείς τρελή διαφορά για τα λ7 που δίνεις γενικά αν την θες μόνο για gaming σε 1440p  άραξε με την 64 ακόμα καλά κρατάει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νταξει παιδια κραξτε και βριστε οσο θελετε......

Το αμαζον εφταιγε. Την ειχε "μονο"  480 λιρες και μετα η χαζο EKWB ειχε το μπλοκ μονο 90 ευρω με μεταφορικα. 

Ειλικρινα ειμαι σε νυχτερι στην δουλεια. Δεν εφταιγα εγω. Το μαρκετινγκ της  ΑΜΔ εφταιγε. Με πηρε το Λιζακι τηλεφωνο και με παρακαλεσε να την αγορασω. Ηταν μια στιγμη αδυναμιας.

Ευχαριστω ΟΛΟΥΣ για την σοφια που με προσφεραν και τις αποψεις σας.

Μια ανοιχτη παλαμη απο ολους σας.

Ευχαριστω.

 

 

Επεξ/σία από ASDIC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...