Προς το περιεχόμενο

Vega 64 vs Radeon 7


ASDIC

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 29/10/2019 στις 8:18 ΜΜ, ASDIC είπε

πρεπει να περιμενω το μπλοκ πρωτα, 5 Νοεμβρη για να λυσω την λουπα πρωτα να την τεσταρω και μετα να βαλω το μπλοκ επανω της.

Ενημερωση--το μπλοκ τελικα ηρθε σημερα. Εβαλα την καρτα μεσα και ετρεξα το superposition και με δινει σκορ  5594 απο το 4800 στοκ της 64αρας. Τρομερη διαφορα. Θα βαλω φωτο απο το μπλοκ αυριο. 

Superposition_Benchmark_v1.0_5594_1572395548.png

Θερμοκρασίες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και τι στοκ ρεύμα έχει τελικά;

Πάρε ένα δικό μου έτσι για σύγκριση με 1920mHz, 1015mV, 1235 mHz μνήμη.

Superposition-Benchmark-v1-1-5888-157262

Max Hot Spot: 95C.

Πάντως επειδή η RVII είναι χάλια σε 1080p, προτίμησε 4κ optimized για εξαγωγή συμπερασμάτων.

Επεξ/σία από chrisde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Sheogorath είπε

Θερμοκρασίες;

το σκορ ηταν με το στοκ κουλερ αλλα ηταν με τρελο θορυβο και γυρω στους 77 βαθμους εαν θυμαμαι καλα ?

 τα σκορ ειναι με στοκ ρυθμισεις. τιποτα πειραγμενο.

Το HWINFO  για καποιο λογο τερμα ασταθες ουτε ξεκιναει το απεγκατεσησα. μονο το GPU-Z εδινε θερμοκρασιες και βολτ.

Νομιζω στοκ βολτ εινια 1,087 βολτ με Hot spot θερμοκρασια 78 max. GPu temp max: 46 βαθμους. μαξ κλοκια στον πυρηνα 1777 Mhz μνημη κλασσικα 1000 Mhz.

Superposition_Benchmark_v1.0_7747_1572647208.png

Superposition_Benchmark_v1.0_5928_1572646347.png

με το Auto GPU overclock απο το Βαττμαν.

 

Superposition_Benchmark_v1.0_8113_1572646868.png

Επεξ/σία από ASDIC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Εγκατεστησα νεα εκδοση Hwinfo και δουλέυει κανονικα. Πως μπορω να αλλαξω ρυθμισεις γτ στον βαττμαν οτι και εαν αλλαξω δεν γινεται καποια ουσιαστικη αλλαγη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

drivers βάλε του 19.5.2 ή 19.7.2 όλοι η νεότερες εκδόσεις έχουν πρόβλημα με το over-clock η 19.5.2 είναι η πιο καλή αλλά μερικοί λένε ότι δεν έχουν πρόβλημα ούτε με την 19.7.2 αλλά από εκεί και πέρα όσο διαβάζω όλοι έχουν πρόβλημα ότι δεν γίνετε μεγάλο over-clock και δεν είναι και σταθερό.

Επεξ/σία από Nemo1776
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Nemo1776 είπε

drivers βάλε του 19.5.2 ή 19.7.2 όλοι η νεότερες εκδόσεις έχουν πρόβλημα με το over-clock η 19.5.2 είναι η πιο καλή αλλά μερικοί λένε ότι δεν έχουν πρόβλημα ούτε με την 19.7.2 αλλά από εκεί και πέρα όσο διαβάζω όλοι έχουν πρόβλημα ότι δεν γίνετε μεγάλο over-clock και δεν είναι και σταθερό.

Εγώ πάντως με τους 19.10.2 δεν έχω θέμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Nemo1776 είπε

τότε πρέπει να είσαι ο μοναδικός [Official] AMD Radeon VII Owner's Club

Ναι το ξέρω το συγκεκριμένο forum, το παρακολουθώ. Δεν είμαι ο μόνος πάντως, just for the records.

Για παράδειγμα ο φίλος @ASDIC που έκανε auto oc, έβγαλε παραπάνω σκορ άρα κάτι έπιασε. Λογικά τους τελευταίους έβαλε.

Επεξ/σία από chrisde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ναι εχω τελευταιους οδηγους δεν ηξερα οτι δεν υπαρχει καλη συμβατοτητα. Τους 19.9.2 εχω.

Να πω την αληθεια η καρτα φυσαει σε σχεση με την Βεγκα 64. Μεχρι στιγμης δεν θα την υπερχρονισω.

20191102_193146.jpg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ASDIC είπε

 Ναι εχω τελευταιους οδηγους δεν ηξερα οτι δεν υπαρχει καλη συμβατοτητα. Τους 19.9.2 εχω.

Να πω την αληθεια η καρτα φυσαει σε σχεση με την Βεγκα 64. Μεχρι στιγμης δεν θα την υπερχρονισω.

20191102_193146.jpg

Τους 19.10.2 εννοείς μάλλον, αυτοί είναι οι τελευταίοι. Όπως και να χει πολύ ωραίο το pc να το χαίρεσαι!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ούτε καλό ούτε κακό για παράδειγμα εμένα πχ είναι 1053mv και κατεβαίνει 943mv under-volt ή 1950Mhz over-clock με 1200mv στον αέρα αν ήταν στο νερό μπορεί να πηγαίνει 2050Mhz,εσένα πχ με 1087mv να κάνει under-volt 970mv και με το νερό να πιάνει 1950Mhz αλλά στον αέρα να πάει ως 1850Mhz.οπότε όσο λιγότερο ρεύμα stock έχει η κάρτα καταλαβαίνεις πόσο καλό over-clock & under-volt κάνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω ότι με αυτά τα reg files θα είσαι καλυμμένος: https://www.overclock.net/forum/67-amd/1633446-preliminary-view-amd-vega-bios-131.html#post27865496

Εγώ χρησιμοποιώ το πρώτο απλά για να πάω τη μνήμη στα 1235mhz (μετά έχω artifacts). Το +50pl με αέρα δεν μου λέει κάτι, εσύ όμως αν κάνεις καλό oc θα σου χρειαστεί. To MorePowerTool registry editor είναι και αυτό, αν θέλεις να τα σκαλίσεις περαιτέρω. Έχει ακουστεί πάντως ότι όσοι έχουν θέμα με τους τελευταίους drivers όσον αφορά το oc, αν δεν ανοίξουν το wattman και κάνουν oc μόνο με το MorePowerTool δεν έχουν θέμα.

Επεξ/σία από chrisde
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...