Προς το περιεχόμενο

Αγοορά Υδρόψυξης AM4 Socket


Dimi Arap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, BlueAverage είπε

Δεν είναι έτσι φίλε μου. Γιατί τους πληρώνεις τις τόσο φουσκομέες τιμές? Για τα ωραια ματια της πωλήτριας? Οταν πας σε ένα κατάστημα φυσικό που σου πουλάει το προιον εως και 50% παραπάνω, αυτό το παραπάνω που πληρώνεις,είναι να  σε εξυπηρετήσουν ΕΚΕΙΝΟΙ, και αν χρειάζεται επικοινωνία με τις εταιριες να επικοινωνήσουν ΕΚΕΙΝΟΙ με τις εταιρίες και να μηλάνε αυτοί. Αν είναι να τρέχω να βγάλω τα κάστανα από την φωτιά εγω, ακόμα και για μια βίδα, τότε ειναι μια χαρα και τα σκρουτζομάγαζα που εχουν πολυ χαμηλότερες τιμές και το ξέρεις εξαρχής οτι θα τρέξεις εσυ αν χρειαστει.. Αλωστε κάποιοι δεν έχουν τον χρόνο ή αν θές και τις γνώσεις για να μηλησουν με τις εταιρίες. Αν ήτανε σωστοί τόσα χρόνια δίπλα  στον πελάτη τους, τα ράφια τους ακόμα θα είχανε computer parts, και οχι κούπες και φλιτζάνια. 

Δεν μηλησα για εχτες . μηλησα για πριν τρια χρονια. Οταν τα ανταλλακτικα και το εργοστασιο τα εβγαζε και υπηρχαν σε πληθωρα στην διεθνη αγορα.αφου σε χάλασε το 2013, και το θεωρεις σοβαρη υπερασπιστικη γραμμη για το αγαπημενο  σου πλαισιο ,να σου πω για το 750d airflow edition του 2017 που ειχανε διαφορα μονο στο μπροστινο καπακι, και για όλα τα ακόμα ποιο καινουργια μοντελα, οπως το 570χ, που εχει πρωτη μουρη στα ράφια του και το μοσχοπουλαει 30% πιο ακριβα απο τα αλλα μαγαζια. Αλοιμονο σε όποιον του σπασει το tempered glass, και χρειαστει να αγορασει καινουργιο. Κακως που δεν το αγόρασε απο το πλαισιο και δεν το μοσχοπληρωσε, γιατι  γιαυτο ειναι το πλαισιο εκει , να υποστηριξει τον πελάτη του , και σε ευλογο χρονικο διαστημα να να του φερει καινουργιο., χωρίς ο πελατης να ασχοληθει και να τρεξει περισσοτερο.  Ασε ρε φιλε. Καλά κανει και πουλάει κουπες και μολυβοθηκες στα ραφια που ειχε καμερες και ακουστικα. Αφου μεχρι εκει είναι η εγγύηση που προσφέρει στον πελάτη του. Αντε με το καλο. Μολις τους παρει χαμπαρι ο κοσμος και για τα ψυγεια και τις κουζινες, μετά τι αλλο μενει? Καλαθουνες απεξω, και μεσα ολο το μαγαζι γεμισμα με εμπορευμα του, ΟΛΑ 1 ΕΥΡΩ.

Για ανέβασε εστω μια δήλωση καποιου σε φορουμ που επαθε ζημια και του τα αντικαταστησαν? Εδω στην Ελλάδα οχι αμερικη ή γερμανια. Η υδρόψυξη είναι custom modding σε ενα πισι, το φορας με δικη σου επιλογη, και καμια προδιαγραφη κανενος κατασκευαστη, ειτε αυτο αφορα επεξεργαστη μητρικη ειτε καρτα γραφικων, δεν περιλαμβανει τιποτα διαφορετικο περα απο την default ψηκτρα που προβλεπει ο επεξεργαστης. Οπότε δεν σε καλύπτει σε καμια εγγύηση. Με λιγα λογια θελεις να κανεις την καστομια σου - καγκουρια σου? Πέρνεις το ρισκο και την  ευθύνη. και ειναι πολυ λογικο. Γιατί αν εσυ βαλεις εναν πολυ ζεστο επεξεργαστη  με υδροψυξη ,παραδειγμα σε κουτι με μηδενικο airflow,  και γινει ζημια, ποια εγγυηση θα σε καλυψει? Αν εσυ βαλεις υδροψυξη στην καρτα γραφικων για ποια εγγύηση μηλας?οποτε χιλιες φορες μια πολυ καλη αεροψυξη που δεν εχει ρισκο. Αφήστε λοιπον την παραπληροφορηση γιατι τα λεφτα ειναι αλλουνου και αλλος ειναι που θα κλαιει αν γίνει μαμακία. Και μεταξυ μας μονο η ιντελ θα σας βοηθησει να ξεστοκάρεται. Ο ενοων νοητω!

Τα καταστήματα πουλάνε πάντα παραπάνω γιατί τα εισάγουν και καλά πρώτοι, πρέπει να βγάλουν κέρδος κλπ δεν τους νοιάζει αν ο πελάτης έχει τα Χ φράγκα πχ. Τα κινητά η Apple επειδή έχει fix τιμές δεν μπορούν να τις ανεβάσουν σε τραγικό σημείο όπως ένα Android πχ mi max 3 που μόλις βγήκε το πήρα στην κοπέλα μου από το εξωτερικό στα 200 με έξτρα θήκη /τζάμι κλπ και στην Ελλάδα κυκλοφορεί στα 350 ακόμα και σε σκρουτζ πριν 4 μήνες τουλάχιστον τώρα δεν ξέρω. 

Την ζημιά για αν κάνει leak η υδρόψυξη θα στα πλήρωνε η εταιρεία από την υδρόψυξη, όσο για υδρόψυξη σε κάρτα γραφικών πριν αγοράσεις μιλάς με την εταιρεία για να σου στείλει με waterblock κουμπωμένο πάνω για custom υδρόψυξη ή αν έχει κάποιο μοντέλο οου να μπορούν να βάλουν δικιά τους πχ η Msi, EVGA το κάνει και ο φίλος πήρε στα χέρια την 2080 γιατί δεν του είχαν κουμπώσει το μπλοκ σωστά και του κάναν αντικατάσταση. Επίσης να μια κριτική για υδρόψυξη τώρα πως και αν ξέρει προσωπικά την coolermaster δεν γνωρίζω. 

Συμπέρασμα: Αν αγοράσεις κάτι και θες να κάνεις ένα δικό σου upgrade χωρίς ο κατασκευαστής να το γνωρίζει πχ να αλλάξεις ψύξη σε μια κάρτα (ακόμα και πάστα αν αλλάξει η εγγύηση σταματάει να ισχύει γιατί έχουν κάτι αυτοκόλλητα από πίσω που μόλις μπει κατσαβιδι τα χαλάει (αν και καμιά φορά δεν δίνουν βάση και το αγνοούν)

Και ενα τελευταίο δεν έχω πλαίσιο εδώ ούτε έχω αγοράσει κάτι τρομερό από εκεί αλλά πριν περίπου 7 χρόνια που πήρα ενα λάπτοπ για την αδερφή μου και κάηκε η μητρική από υπέρταση κάναν αντικατάσταση το λάπτοπ την επόμενη μέρα εμένα προσωπικά ότι έχω αγοράσει από ηλεκτρικές συσκευές δεν μου έχει χαλάσει ακόμα τίποτα και μακάρι να συνεχίσει έτσι. 

Καλή συνέχεια 

Screenshot_Chrome_Beta_20191028-083938.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παράδειγμα προς μιμηση η coolermaster λοιπον και για τους υπολοιπους του χωρου. Αλλα η coolermaster ειναι και με επίσημη αντιπροσωπια στην ελλαδα. Αντε μειλα με gigabyte, msi, corsair. ουτε retailer δεν εχουν εδω.

Επεξ/σία από BlueAverage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει σημασία που δεν έχουν αντιπροσωπεία εδώ. Ανοίγεις ticket στο εκάστοτε support και επικοινωνείς μια χαρά. Το θέμα είναι να έχεις εγγύηση και να μην έχεις βάλει χέρι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, LIGHT1NG είπε

 

Συμπέρασμα: Αν αγοράσεις κάτι και θες να κάνεις ένα δικό σου upgrade χωρίς ο κατασκευαστής να το γνωρίζει πχ να αλλάξεις ψύξη σε μια κάρτα (ακόμα και πάστα αν αλλάξει η εγγύηση σταματάει να ισχύει γιατί έχουν κάτι αυτοκόλλητα από πίσω που μόλις μπει κατσαβιδι τα χαλάει (αν και καμιά φορά δεν δίνουν βάση και το αγνοούν)

 

 

Σλυμφωνα με το "right to repair" αυτά τα αυτοκόλλητα είναι πλέον παράνομα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ε μια βοήθεια ζήτησα κ έγινε πόλεμος εδω...😛

Προς το παρόν θα μείνω με την μαμα της AMD π απο οτι διάβασα ειναι αρκετα καλή..

Έχω και την DarkRock 3 στη άκρη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Dimi Arap είπε

Καλά ε μια βοήθεια ζήτησα κ έγινε πόλεμος εδω...😛

Προς το παρόν θα μείνω με την μαμα της AMD π απο οτι διάβασα ειναι αρκετα καλή..

Έχω και την DarkRock 3 στη άκρη...

Κανένας πόλεμος. Απλά προσπαθούμε να πουμε ποιο είναι το καλύτερο ωστε, οταν το διαβασουν και αλλοι που θελουν να αλλαξουν ψυκτρα να ειναι τουλαχιστον ψηλιασμενοι πριν αγορασουν κατι. Οσο για την ψύκτρα. Αυτή της amd ειναι καλή. Αν βάλεις την dark θα εισαι τουμπανο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...