Προς το περιεχόμενο

AMD 2700/2700x vs 3600 (upgrade απο 1600)


atropa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα!

έχω έναν ryzen 1600 (@3,9 1.35v, ram @3200mhz 16g, gigabyte x470, gtx 1060 6g)

το σύστημα έχει 3 οθόνες (2x1080p 1x 2560x1080 75hz) αλλά προς της γιορτές η 2χ 1080p θα αλλαχτούν με μια ultrawide 34' 3440x1440 αν έχει καμία σημασία.

είχα αποφασίσει μέχρι της προάλλες για έναν 2700 μιας και είναι χώμα η τιμή αλλά τελευταία μου μπήκαν ψήλη μήπως είναι καλύτερα ένας 3600.

Η χρήση είναι 50% audio production, 30% 4k/1080 60fps video editing τα υπόλοιπα είναι gaming σε ultrawide 2560x1080 75hz (cities skylines, fallout (οχι το 76) civilization, outer worlds) και γενικές εργασίες.

Νομίζω τα 2 cores extra είναι αυτό που έχω ανάγκη για να πω οτι αναβάθμισα αλλά ο 3600 έχει ένα edge σε clocks και ST που ίσως τα 2 εξτρα cores του 2700 είναι αδιάφορα.

γνώμες?

Η αγορά θα γίνει την τρίτη.

 

Επεξ/σία από atropa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) Με τη κάρτα γραφικών που έχεις, δεν χρειάζεται να ανησυχείς για τον 2700.

 β) Αν τα προγράμματα που δουλεύεις επωφελούνται των 2 extra cores, τότε δεν πρέπει να έχεις κανένα ενδοιασμό ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις αναγκη τους παραπανω πυρηνες,εννοειται οτι ο 2700 ειναι η καλυτερη επιλογη,οχι μονο γιατι σου δινει παραπανω πυρηνες/threads αλλα και γιατι ειναι και φθηνοτερος.

Να στο θεσω πιο απλα οσο καλος και χρυσος ειναι ο 3600,το να πας απο ενα 6πυρηνο σε ενα παλι 6πυρηνο και να δωσεις και τα διπλασια χρηματα δεν ειναι οτι το καλυτερο(100ευρω αξιζει ο 1600πλεον και τα διπλασια ο 3600).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η κάρτα θα αλλαχτεί προς το καλοκαίρι με όποια εταιρία (nvidia/amd) έχει την καλύτερη υλοποίηση στα max 300e που θα διαθέσω.

απλά αναρωτιέμαι αν ένας 3600 clocked είναι στα ίδια με έναν 2700 clocked μιας και δε θα με νοιάζει αν είναι 6 η 8 πυρήνες.

ps. τον 1600 τον πήρα day one στα 250ε αν θυμάμαι καλά οπότε αμφότεροι 2700 και 3600 μου φαίνονται φτηνοί.. 😛

Επεξ/σία από atropa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, atropa είπε

Η κάρτα θα αλλαχτεί προς το καλοκαίρι με όποια εταιρία (nvidia/amd) έχει την καλύτερη υλοποίηση στα max 300e που θα διαθέσω.

απλά αναρωτιέμαι αν ένας 3600 clocked είναι στα ίδια με έναν 2700 clocked μιας και δε θα με νοιάζει αν είναι 6 η 8 πυρήνες.

ps. τον 1600 τον πήρα day one στα 250ε αν θυμάμαι καλά οπότε αμφότεροι 2700 και 3600 μου φαίνονται φτηνοί.. 😛

γραψε ποια προγραμματα δουλευεις να δουμε τι ειναι καλυτερο σε αυτα

Μια ιδεα ισως μπορεις να παρεις απο εδω ,αν και δεν εχει τον 2700 αλλα τον 2700x

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, akoinonitos said:

γραψε ποια προγραμματα δουλευεις να δουμε τι ειναι καλυτερο σε αυτα

Μια ιδεα ισως μπορεις να παρεις απο εδω ,αν και δεν εχει τον 2700 αλλα τον 2700x

Αudio - Flstudio, presonus studio one, bitwig, maschine (kai 500 vst/vsti plugins)

Video - Vegas, davinci resolve

τα υπόλοιπα οτι χρησιμοποιούμε όλοι.

Mε βάση το άρθρο της puget καλύτερα ένας 3600 εκτός του davinci..

Επεξ/σία από atropa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, atropa είπε

Αudio - Flstudio, presonus studio one, bitwig, maschine (kai 500 vst/vsti plugins)

Video - Vegas, davinci resolve

τα υπόλοιπα οτι χρησιμοποιούμε όλοι.

https://www.pugetsystems.com/labs/articles/DaVinci-Resolve-Studio-CPU-Roundup-AMD-Ryzen-3rd-Gen-AMD-Threadripper-2-Intel-9th-Gen-Intel-X-series-1538/

Στο fl studio ισως στο export να δεις καποια διαφορα υπερ του 2700 αν και δεν ξερω ποση θα ειναι αυτη αλλα γενικα για την δουλεια ισως ο 2700 να ειναι πιο συμφερουσα αγορα ,καλυτερα να εδινες τις μνημες σου και να πηγαινες σε ενα κιτ 32Gb αν σου χρειαζεται

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, akoinonitos said:

https://www.pugetsystems.com/labs/articles/DaVinci-Resolve-Studio-CPU-Roundup-AMD-Ryzen-3rd-Gen-AMD-Threadripper-2-Intel-9th-Gen-Intel-X-series-1538/

Στο fl studio ισως στο export να δεις καποια διαφορα υπερ του 2700 αν και δεν ξερω ποση θα ειναι αυτη αλλα γενικα για την δουλεια ισως ο 2700 να ειναι πιο συμφερουσα αγορα ,καλυτερα να εδινες τις μνημες σου και να πηγαινες σε ενα κιτ 32Gb αν σου χρειαζεται

ναι και η μνήμες θα γίνουν 32g λίαν συντόμως.

να πω την αλήθεια στα audio προγραμματα πέραν του λίγο υψηλότερου latency από θέμα επιδόσεων δεν έχω θέμα και με τον 1600. πιο πολύ το video editing/rendering είναι που θέλω να βελτιώσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, atropa είπε

ναι και η μνήμες θα γίνουν 32g λίαν συντόμως.

να πω την αλήθεια στα audio προγραμματα πέραν του λίγο υψηλότερου latency από θέμα επιδόσεων δεν έχω θέμα και με τον 1600. πιο πολύ το video editing/rendering είναι που θέλω να βελτιώσω

Και στους zen 2 το latency σχετικά ψηλά είναι (παρόμοιο με τον 1600) αν και λένε με το agesa 1.0.0.4 θα πέσει κάπως. Oi zen+ (2700) έχουν λίγο καλύτερο latency και απο τους 2 (δε συγκρίνονται όμως με intel ring bus και πάλι). Γενικά θέλεις καλές μνήμες για χαμηλό latency πχ σε zen 2 3200c14 bdies ~70ns (60 ns tweaked) σε αντίθεση afr 3200c16 ~80ns (και δε παίρνουν και πολύ σκάλισμα).

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, atropa είπε

Καλημέρα!

έχω έναν ryzen 1600 (@3,9 1.35v, ram @3200mhz 16g, gigabyte x470, gtx 1060 6g)

το σύστημα έχει 3 οθόνες (2x1080p 1x 2560x1080 75hz) αλλά προς της γιορτές η 2χ 1080p θα αλλαχτούν με μια ultrawide 34' 3440x1440 αν έχει καμία σημασία.

είχα αποφασίσει μέχρι της προάλλες για έναν 2700 μιας και είναι χώμα η τιμή αλλά τελευταία μου μπήκαν ψήλη μήπως είναι καλύτερα ένας 3600.

Η χρήση είναι 50% audio production, 30% 4k/1080 60fps video editing τα υπόλοιπα είναι gaming σε ultrawide 2560x1080 75hz (cities skylines, fallout (οχι το 76) civilization, outer worlds) και γενικές εργασίες.

Νομίζω τα 2 cores extra είναι αυτό που έχω ανάγκη για να πω οτι αναβάθμισα αλλά ο 3600 έχει ένα edge σε clocks και ST που ίσως τα 2 εξτρα cores του 2700 είναι αδιάφορα.

γνώμες?

Η αγορά θα γίνει την τρίτη.

Από τον ryzen 1600 στα 3.9ghz μόνο σε ryzen 3700x αξίζει να πας για να δεις σημαντική διαφορά,που να πεις άξιζε η αναβάθμιση ;)

Επεξ/σία από nikos5800
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/10/2019 στις 12:09 ΜΜ, atropa είπε

 

Video - Vegas, davinci resolve

τα υπόλοιπα οτι χρησιμοποιούμε όλοι.

Mε βάση το άρθρο της puget καλύτερα ένας 3600 εκτός του davinci..

Δουλεύω vegas και resolve και έχω Ryzen [email protected] 1.2V. Πράγματι το Resolve ξεζουμίζει τους πυρήνες ΑΝ όμως δεν σε περιορίζει η GPU. που η 1060 μάλλον σε περιορίζει.

To vegas ανάλογα τον codec. Κι εχει κάμποσους που δεν είναι τόσο multicore optimised.

Μια βαρβάτη GPU θες (και ίσως 32GB ram) για 4κ 60p video editing και gaming, σε ultrawide οθόνη, περισσότερο από ότι CPU. Από εκεί ξεκίνα. Το vegas για smooth timeline προτιμά AMD Polaris - Vega.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, nicksoti said:

Δουλεύω vegas και resolve και έχω Ryzen [email protected] 1.2V. Πράγματι το Resolve ξεζουμίζει τους πυρήνες ΑΝ όμως δεν σε περιορίζει η GPU. που η 1060 μάλλον σε περιορίζει.

To vegas ανάλογα τον codec. Κι εχει κάμποσους που δεν είναι τόσο multicore optimised.

Μια βαρβάτη GPU θες (και ίσως 32GB ram) για 4κ 60p video editing και gaming, σε ultrawide οθόνη, περισσότερο από ότι CPU. Από εκεί ξεκίνα. Το vegas για smooth timeline προτιμά AMD Polaris - Vega.

4k 30,  1080p 60,  και όχι gaming και τέτοια, hands on μουσικών οργάνων.

το gaming όπως είναι τώρα δεν έχω κάποιο παράπονο ακόμα και στην ultrawide.

νομίζω έχω αποφασίσει στον 2700 μιας και θα μου δώσει ένα γενικό upgrade σε όλα τα επίπεδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...