Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αμα ειναι μονιμος κατοικος εξωτερικου ο ανθρωπος νομιζω η ΜΛΚια ειναι να παει να χασει το χρονο του στα ελληνικα στρατα, οχι το να το αποφυγει. Δυσκολο το ερωτημα παντως με το διαβατηριο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ακου να σου πω μαλακα μου. Πρωτον, Για να παω στρατο, πες 6μηνο, θα πρεπει να καλυψω 6 μηνες σε νοικια του σπιτιου και της δουλειας που εχω εδω. Θα πρεπει να καλυψω και εξοδα περισσοτερου προσωπικου και ρισκαρω να παει η δουλεια κατα διαολου εφ οσον δε θα ειμαι εδω. Δευτερον θα πρεπει να χω και λεφτα καβαντζα για να περασω. Τριτον εχω σπιτι στην ελλαδα που πληρωνω τα ενφια και τεταρτον εχω οικογενεια που θελω να δω και μια γιαγια που αυριο ζει δε ζει. Πεμπτον, με το νομο εχω δικαιωμα να πηγαινω ενα μηνα το χρονο. Εκτον, δε μου χει προσφερει ποτε τιποτα το ελληνικο κρατος ουτε εχω ζητησει και ουτε προκειτε να ζητησω. Δε με κανει λιγοτερο ελληνα να μη παω στρατο και θα πηγαινα υπο αλλες συνθηκες. Απο το στιγμη που υπαρχουν ελληνες στο εξωτερικο υπαρχει και ο συγκεκριμενος νομος για λογο. Σε παρακαλω κρατα τις στρατοκαυλικες σου αποψεις για παρτι σου και αν θες να δωσεις σοβαρη απαντηση σαυτο που ρωτησα θα το εκτιμουσα

  • Like 19
  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά στην πρεσβεία θα μπορούν να σου δώσουν το χαρτί που χρειάζεσαι.

Πήγαινε με αποδεικτικά πχ λογαριασμούς, μισθοδοσία, φορολογική στην εκεί χώρα και θα βγει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, fylatos είπε

Λογικά στην πρεσβεία θα μπορούν να σου δώσουν το χαρτί που χρειάζεσαι.

Πήγαινε με αποδεικτικά πχ λογαριασμούς, μισθοδοσία, φορολογική στην εκεί χώρα και θα βγει

Τα πηγα αυτα. Δε τα κοιταξαν καν γιατι δεν ηταν εκει ο αρμοδιος στα στρατολογικα. Ρωταω γιατι θα μου το ζητησει και δε το χω. Λογικα υπαρχει αλλη λυση αλλα το χω αγχος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Hellaslover είπε

Τα πηγα αυτα. Δε τα κοιταξαν καν γιατι δεν ηταν εκει ο αρμοδιος στα στρατολογικα. Ρωταω γιατι θα μου το ζητησει και δε το χω. Λογικα υπαρχει αλλη λυση αλλα το χω αγχος

Αρχείο εισόδων εξόδων από την τελωνειακή αρχή της χώρας.

Θα σου τα πει λογικά ο υπεύθυνος στα στρατολογικά.

Προσωπική μου άποψη κάνε γραπτά αιτήσεις με αριθμό πρωτοκόλλου.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, νέος στο φόρουμ....τις προάλλες έλαβα ένα χαρτί από έναν ένστολο ότι πρέπει σε 3 μήνες να παρουσιαστώ για 5 ημέρες για μετεκπαίδευση στο στρατό. Δεν έχω κάποιο θέμα να πάω, αν και το θεωρώ χαμένο χρόνο, διότι πρώτον είμαι φοιτητής επί πτυχίο (23 χρονών)....πήγα νωρίς στρατό στα 20....και δεύτερον διότι υπηρέτησα στην αεροπορία οπότε καταλαβαίνεται τι συνεπάγεται αυτό. Θα ήθελα να ρωτήσω τους ανθρώπους που έχουν βρεθεί στην ίδια θέση με εμένα αν είναι υποχρεωτικό το ξύρισμα (δεν θα ήθελα να ξυριστώ λόγο ευαίσθητου δέρματος) και αν πρέπει να πάρω κάτι μαζί μου μπαίνοντας στο στρατόπεδο; Επίσης από ότι κατάλαβα πρέπει να πηγαίνω κατά τις 8 και στις 2 θα έχω φύγει. Κάτι τελευταίο επειδή είχα πράσινο χαρτί και περίμενα ότι θα με καλέσουν κάποια στιγμή σίγουρα δεν περίμενα ότι θα ήταν τόσο σύντομα, αν θα πάρω λευκό ή αν θα μείνει πράσινο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη για τον καταιγισμό ερωτήσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, fylatos είπε

Αρχείο εισόδων εξόδων από την τελωνειακή αρχή της χώρας.

Θα σου τα πει λογικά ο υπεύθυνος στα στρατολογικά.

Προσωπική μου άποψη κάνε γραπτά αιτήσεις με αριθμό πρωτοκόλλου.

Κατι που ξεχασα να ρωτησω στο προξενειο και δε βρηκα απαντηση ονλαιν,  με ξενο διαβατηριο και ξενη υπηκοοτητα παλι χρειαζομαι το πιστοποιητικο η οχι απο τη στιγμη που παυω να ειμαι ελληνας και ερχομαι σαν τουριστας/ξενος. Μπαινωβγαινω ευκολα μετα;

Σκεφτομαι να το κανω ετσι αν δε βγαλω ακρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Cosmonaut21 είπε

Μου είπαν ότι η θητεία πήγε στο 12μηνο.'Επειτα από γκουγκλάρισμα το μόνο που κατάλαβα είναι ότι υπήρξε εισήγηση.Τελικά τι ισχύει;

Ότι ίσχυε... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια, ηθελα να ρωτησω τι ισχυει σχετικα με τη φοιτητικη αδεια, γιατι ο διοικητης μου εχει την ταση να μη δινει και να λεει να παρουμε κανονικη για να δωσουμε, πραγμα απαραδεκτο απτη στιγμη που εχουμε το δικαιωμα για ειδικη. Ειναι προαιρετικη τελικα ή οχι? Μπορω να τη διεκδικησω καπως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, maxsal1995 είπε

Καλησπερα παιδια, ηθελα να ρωτησω τι ισχυει σχετικα με τη φοιτητικη αδεια, γιατι ο διοικητης μου εχει την ταση να μη δινει και να λεει να παρουμε κανονικη για να δωσουμε, πραγμα απαραδεκτο απτη στιγμη που εχουμε το δικαιωμα για ειδικη. Ειναι προαιρετικη τελικα ή οχι? Μπορω να τη διεκδικησω καπως?

Η Φοιτητική και η Αγροτική είναι Προαιρετικές άδειες. Είναι στην κρίση του Διοικητή σου, αν τις εγκρίνει  Άρθρο 40, παράγραφος 1 του ΦΕΚ 2808 ΄Β, 2016.

Επεξ/σία από bromiaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, maxsal1995 είπε

Καλησπερα παιδια, ηθελα να ρωτησω τι ισχυει σχετικα με τη φοιτητικη αδεια, γιατι ο διοικητης μου εχει την ταση να μη δινει και να λεει να παρουμε κανονικη για να δωσουμε, πραγμα απαραδεκτο απτη στιγμη που εχουμε το δικαιωμα για ειδικη. Ειναι προαιρετικη τελικα ή οχι? Μπορω να τη διεκδικησω καπως?

αν δεν εχεις βυσμα να κανει δημοσιες σχεσεις ο μαγκας, πες του οτι θα παρεις αναβολή, δεν ειναι φυλακη εκει μεσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/6/2018 στις 6:23 ΜΜ, John487 είπε

 αν είναι υποχρεωτικό το ξύρισμα (δεν θα ήθελα να ξυριστώ λόγο ευαίσθητου δέρματος)

Μπαίνεις σαν το Γιοκαρίνη - δε σου μιλάει κανείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Cosmonaut21 είπε

Μου είπαν ότι η θητεία πήγε στο 12μηνο.'Επειτα από γκουγκλάρισμα το μόνο που κατάλαβα είναι ότι υπήρξε εισήγηση.Τελικά τι ισχύει;

το 12μηνο το λένε από τότε που έγινε 9μηνο όταν μπήκα εγώ. Δηλαδή απ' το 2009 λένε ότι θα (ξανά)πάει 12μηνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...