Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 26/4/2021 στις 8:25 ΜΜ, C.Steve είπε

Είχα δηλώσει ΕΛΔΥΚ και να παρουσιαστώ Λαμία άλλα τελικά με βάλανε Έρευνας Πληροφορικής 485 ΤΔΒ/ΕΟΔ (ΛΑΡΙΣΑ).

Τώρα τι γίνεται πρέπει να έχω και το πτυχίο και CV μαζί μου;

δε χρειαζεται

ειναι πολυ ευκολο ομως αν μετα απο συζητηση που θα κανεις με το διοικητη (να σου αναθεσει καθηκοντα ή εργο) ή κατα τη διαρκεια της εκπαιδευσης να καταλαβουν αν εχεις σχεση με το αντικειμενο.

 

Αν εισαι ασχετος (υπαρχουν ατομα που η σχεση που εχουν με υπολογιστες ειναι επιπεδο τικ/τοκ-γιουτιουμπ) θα φας απειρο σκοπετο/θαλαμοφυλακας/γοπινγκ/πλυντηριο ιχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

Εξαρτάται πως το εννοείς...  Αν έχεις επιχείρηση να σε περιμένει ή σίγουρη δουλειά δεν συμφέρει. 

 

Αν δεν έχεις τότε απλά αράζεις (σε σχέση με το φανταριλίκι πάντα)  είσαι πιο χαλαρά και πληρώνεσαι και απο πάνω. 

 

Ο μισθός ειναι 60% (κάπου στα 530) του ανθυπολοχαγού και όταν ονομάζεσαι έφεδρος ανθυπολοχαγός ειναι 80% (κάπου στα 710) 

 

ΑΛΛΑ

Έχεις και έξτρα πχ κάθε μη εργάσιμη ή αργία σε υπηρεσία κτλ ειναι περίπου +13 ευρώ την ημέρα. 

 

Αν είσαι παραμεθόριο +130 αν πας κύπρο + ΧΧΧ (δεν ξέρω δεν πήγα αλλά ειναι επιπλέον και σίγουρα 3ψίφιο) 

Δωρεάν οδοιπορικά

Έξτρα ποσά σε ασκήσεις (ακόμη και αν συμμετέχεις σε απλά σκοινάκια)  

Δώρα Χριστούγεννα (+1 μισθός) και πάσχα (+50% του μισθού) 

Ετήσιο επίδομα εξομάλυνσης ΔΕΑ (κάπου στα 100κάτι ευρώ) 

Καθώς και άλλα έξτρα αναλόγως της θέσης κτλ (πχ πτώση απο αλεξίπτωτο) 

 

Δηλαδή θα κάνεις 8ώρο και θα είσαι χαλαρά τα πολλά τυπικά μόνο μπροστά σε φαντάρους κτλ αλλιώς με τους υπ/αξ χαλαρά υπηρεσία θα νοικιάσεις μια μικρή γκαρσονιέρα που σε παραμεθόριο δεν κοστίζουν και πολλά αλλά και σε νησί (που μπορεί ανάλογα την τοπολογία να μετράει και αυτό για παραμεθόριο) άντε στην χειρότερη να δώσεις κάνα 300 ΠΟΛΥ καλύτερα απο το να είσαι στην μονάδα 24/7 + να κοιμάσαι στα κρεβάτια που έχουν εκεί και να έχεις τον κάθε ένα να κλάνει/επιθεωρήσεις κτλ κτλ μόνο που θα έχεις δικιά σου τουαλέτα και μπάνιο ειναι άλλο επίπεδο. 

Και θα σου μένουν χαλαρά 300 ευρώ αν όχι 500 ή παραπάνω για να περάσεις τον μήνα (εννοείται μπορείς να τρως στην λέσχη αξιωματικών δωρεάν αλλά και στην μονάδα) 

 

Είναι σούπερ ΑΝ σε πάρουν η βασική εκπαίδευση ειναι λίγο π!@#!@τσα αλλά οκ αν δεν ήσουν παραχαϊδευμένος σαν παιδί (να το πω έτσι ευγενικά :P ) δεν θα ειναι κάτι που δεν θα μπορέσεις να αντέξεις. 

 

 

Υπηρεσίες δεν πληρώνονται, τα παραμεθωριου ειναι +70, δωρεαν οδοιπορικα δεν υπαρχουν περα απο μια κατασταση επιβίβασης, τα δώρα εχουν κοπει απο το 2010 περιπου,  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

Εξαρτάται πως το εννοείς...  Αν έχεις επιχείρηση να σε περιμένει ή σίγουρη δουλειά δεν συμφέρει. 

 

Αν δεν έχεις τότε απλά αράζεις (σε σχέση με το φανταριλίκι πάντα)  είσαι πιο χαλαρά και πληρώνεσαι και απο πάνω. 

 

Ο μισθός ειναι 60% (κάπου στα 530) του ανθυπολοχαγού και όταν ονομάζεσαι έφεδρος ανθυπολοχαγός ειναι 80% (κάπου στα 710) 

 

ΑΛΛΑ

Έχεις και έξτρα πχ κάθε μη εργάσιμη ή αργία σε υπηρεσία κτλ ειναι περίπου +13 ευρώ την ημέρα. 

 

Αν είσαι παραμεθόριο +130 αν πας κύπρο + ΧΧΧ (δεν ξέρω δεν πήγα αλλά ειναι επιπλέον και σίγουρα 3ψίφιο) 

Δωρεάν οδοιπορικά

Έξτρα ποσά σε ασκήσεις (ακόμη και αν συμμετέχεις σε απλά σκοινάκια)  

Δώρα Χριστούγεννα (+1 μισθός) και πάσχα (+50% του μισθού) 

Ετήσιο επίδομα εξομάλυνσης ΔΕΑ (κάπου στα 100κάτι ευρώ) 

Καθώς και άλλα έξτρα αναλόγως της θέσης κτλ (πχ πτώση απο αλεξίπτωτο) 

 

Δηλαδή θα κάνεις 8ώρο και θα είσαι χαλαρά τα πολλά τυπικά μόνο μπροστά σε φαντάρους κτλ αλλιώς με τους υπ/αξ χαλαρά υπηρεσία θα νοικιάσεις μια μικρή γκαρσονιέρα που σε παραμεθόριο δεν κοστίζουν και πολλά αλλά και σε νησί (που μπορεί ανάλογα την τοπολογία να μετράει και αυτό για παραμεθόριο) άντε στην χειρότερη να δώσεις κάνα 300 ΠΟΛΥ καλύτερα απο το να είσαι στην μονάδα 24/7 + να κοιμάσαι στα κρεβάτια που έχουν εκεί και να έχεις τον κάθε ένα να κλάνει/επιθεωρήσεις κτλ κτλ μόνο που θα έχεις δικιά σου τουαλέτα και μπάνιο ειναι άλλο επίπεδο. 

Και θα σου μένουν χαλαρά 300 ευρώ αν όχι 500 ή παραπάνω για να περάσεις τον μήνα (εννοείται μπορείς να τρως στην λέσχη αξιωματικών δωρεάν αλλά και στην μονάδα) 

 

Είναι σούπερ ΑΝ σε πάρουν η βασική εκπαίδευση ειναι λίγο π!@#!@τσα αλλά οκ αν δεν ήσουν παραχαϊδευμένος σαν παιδί (να το πω έτσι ευγενικά :P ) δεν θα ειναι κάτι που δεν θα μπορέσεις να αντέξεις. 

 

 

Που τα είδες όλα αυτά; Δεν είμαστε στο 2010. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

Εξαρτάται πως το εννοείς...  Αν έχεις επιχείρηση να σε περιμένει ή σίγουρη δουλειά δεν συμφέρει. 

 

Αν δεν έχεις τότε απλά αράζεις (σε σχέση με το φανταριλίκι πάντα)  είσαι πιο χαλαρά και πληρώνεσαι και απο πάνω. 

 

Ο μισθός ειναι 60% (κάπου στα 530) του ανθυπολοχαγού και όταν ονομάζεσαι έφεδρος ανθυπολοχαγός ειναι 80% (κάπου στα 710) 

 

ΑΛΛΑ

Έχεις και έξτρα πχ κάθε μη εργάσιμη ή αργία σε υπηρεσία κτλ ειναι περίπου +13 ευρώ την ημέρα. 

 

Αν είσαι παραμεθόριο +130 αν πας κύπρο + ΧΧΧ (δεν ξέρω δεν πήγα αλλά ειναι επιπλέον και σίγουρα 3ψίφιο) 

Δωρεάν οδοιπορικά

Έξτρα ποσά σε ασκήσεις (ακόμη και αν συμμετέχεις σε απλά σκοινάκια)  

Δώρα Χριστούγεννα (+1 μισθός) και πάσχα (+50% του μισθού) 

Ετήσιο επίδομα εξομάλυνσης ΔΕΑ (κάπου στα 100κάτι ευρώ) 

Καθώς και άλλα έξτρα αναλόγως της θέσης κτλ (πχ πτώση απο αλεξίπτωτο) 

 

Δηλαδή θα κάνεις 8ώρο και θα είσαι χαλαρά τα πολλά τυπικά μόνο μπροστά σε φαντάρους κτλ αλλιώς με τους υπ/αξ χαλαρά υπηρεσία θα νοικιάσεις μια μικρή γκαρσονιέρα που σε παραμεθόριο δεν κοστίζουν και πολλά αλλά και σε νησί (που μπορεί ανάλογα την τοπολογία να μετράει και αυτό για παραμεθόριο) άντε στην χειρότερη να δώσεις κάνα 300 ΠΟΛΥ καλύτερα απο το να είσαι στην μονάδα 24/7 + να κοιμάσαι στα κρεβάτια που έχουν εκεί και να έχεις τον κάθε ένα να κλάνει/επιθεωρήσεις κτλ κτλ μόνο που θα έχεις δικιά σου τουαλέτα και μπάνιο ειναι άλλο επίπεδο. 

Και θα σου μένουν χαλαρά 300 ευρώ αν όχι 500 ή παραπάνω για να περάσεις τον μήνα (εννοείται μπορείς να τρως στην λέσχη αξιωματικών δωρεάν αλλά και στην μονάδα) 

 

Είναι σούπερ ΑΝ σε πάρουν η βασική εκπαίδευση ειναι λίγο π!@#!@τσα αλλά οκ αν δεν ήσουν παραχαϊδευμένος σαν παιδί (να το πω έτσι ευγενικά :P ) δεν θα ειναι κάτι που δεν θα μπορέσεις να αντέξεις. 

 

 

Φίλε είσαι πολύ πίσω μια δεκαετία τουλάχιστον, σχεδόν τίποτα από όλα  αυτά που αναφέρεις δεν ισχύει το 2021.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, dionisis1925 είπε

Φίλε είσαι πολύ πίσω μια δεκαετία τουλάχιστον, σχεδόν τίποτα από όλα  αυτά που αναφέρεις δεν ισχύει το 2021.

  

6 ώρες πριν, geoliol είπε

Υπηρεσίες δεν πληρώνονται, τα παραμεθωριου ειναι +70, δωρεαν οδοιπορικα δεν υπαρχουν περα απο μια κατασταση επιβίβασης, τα δώρα εχουν κοπει απο το 2010 περιπου,  

 

3 ώρες πριν, MSC3169 είπε

Που τα είδες όλα αυτά; Δεν είμαστε στο 2010. 

 

 

Που υπηρέτησες; 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δόκιμοι στην ΕΛΔΥΚ τελευταία φορά πήγανε το 2007-2008,τα δώρα στο δημόσιο έχουν κοπεί από το 2010.

Αλεξίπτωτα συντήρηση κάνουν μόνοι όσοι δόκιμοι επιλέγονται να περάσουν ΣΧΑΛ που είναι ελάχιστοι σε κάθε ΕΣΣΟ. 

https://www.ethnos.gr/ellada/40647_ellinikos-stratos-ayxanetai-o-misthos-ton-fantaron

Κάτι τέτοιο πάνω κάτω ισχύει πλέον.

Τα 3 επιδόματα που αναφέρονται στο τέλος του άρθρου ισχύουν μόνο για συγκεκριμένες ειδικότητες.

Επεξ/σία από dionisis1925
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, geoliol είπε

το θεμα δεν ειναι που υπηρετησαμε αλλα εσυ ποσο σχετικος και προσφατος εισαι;;;

To θέμα ειναι αυτό που λέω άλλο το google άλλο το να ξέρεις τι λες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, geoliol είπε

Καλησπερα παιδια...Στα 18 μου η κατανομη μου ηταν στρατο ξηρας οπου ειχα παρει αναβολη λογο σπουδων ...Αν κανω αιτηση για  αλλαγη σε αεροπορια στην στρατολογια του νομου μου, γνωρίζει κανεις τα κριτήρια που πρεπει να εχω ωστε να εγκριθει?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, vamvakoolas είπε

δε χρειαζεται

ειναι πολυ ευκολο ομως αν μετα απο συζητηση που θα κανεις με το διοικητη (να σου αναθεσει καθηκοντα ή εργο) ή κατα τη διαρκεια της εκπαιδευσης να καταλαβουν αν εχεις σχεση με το αντικειμενο.

 

Αν εισαι ασχετος (υπαρχουν ατομα που η σχεση που εχουν με υπολογιστες ειναι επιπεδο τικ/τοκ-γιουτιουμπ) θα φας απειρο σκοπετο/θαλαμοφυλακας/γοπινγκ/πλυντηριο ιχ

Δεν είμαι άσχετος, ημμυ έχω σπουδάσει άρα η πληροφορική είναι ο τομέας μου, άπλα ξαφνιάστηκα διότι είχα διαβάσει ότι ήθελε ολόκληρη διαδικασία.

Κατάλαβα, ευχαριστώ πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

  

 

 

 

Που υπηρέτησες; 

Αλήθεια, πότε ήταν η τελευταία σου επαφή με το στρατό; 

Ξέρεις κάποιον που είναι στο στρατό και παίρνει επίδομα αδείας και δώρα; όπως επίσης και τα όσα φανταστικά είπες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, C.Steve είπε

Δεν είμαι άσχετος, ημμυ έχω σπουδάσει άρα η πληροφορική είναι ο τομέας μου, άπλα ξαφνιάστηκα διότι είχα διαβάσει ότι ήθελε ολόκληρη διαδικασία.

Κατάλαβα, ευχαριστώ πάντως.

τοτε δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα.

Μη νομιζεις οτι αν υποβαλεις τα πτυχια μεσω του σαιτ θα καλοπερασεις: κατα μεγαλο ποσοστο ο διοικητης δε θα μπει στη διαδικασια να ρωτησει/παραλαβει φακελο απο τη στρατολογια με το πτυχιο σου αλλα οπως ανεφερα θα κανετε μια συζητηση. Στο ταγμα υπαρχουν αξιολογα στελεχη στη πληροφορικη (επιπεδο πανεπιστημιου) οποτε και μεσω συζητησης θα σου δωσουν ειδκοτητα και καθηκοντα

καλη θητεια

Επεξ/σία από vamvakoolas
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

To θέμα ειναι αυτό που λέω άλλο το google άλλο το να ξέρεις τι λες. 

μετα απο 13 χρονια σε αυτη τη δουλεια λες να μην ξερω τι γινεται;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...