Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, sir ImPeCaBlE είπε

Εκεί στο ΓΕΕΘΑ δε ξέρουν να μετράνε? Γιατί το δεύτερο γκρουπ για άδειες Χριστουγέννων έχει μια μέρα παραπάνω?

Και επειδή είμαι σε mood, κάποια στιγμή πρέπει να πέσει πολύ κράξιμο για τα έξοδα που απαιτούνται για την υποχρεωτική θητεία. Δε φτάνει που για 9 μήνες δε βγάζουμε μια, που για το νερό μόνο χρειάζεται γύρω στο 1€ την ημέρα και μας δίνουν 8€ το μήνα (αφού το στρατόπεδο έχει "πόσιμο" νερό μόνο στα εστιατόρια), τώρα πρέπει μέσα σε ένα μήνα να διανύσουμε 4 φορές τα 650 χιλιόμετρα που μας έστειλαν μακριά από τα σπίτια μας (λες και δεν υπήρχαν ΣΥΠΟ πιο κοντά) με δικά μας έξοδα (200€+). Να υπηρετήσουμε πήγαμε, όχι να ζήσουμε τα ΚΤΕΛ. Πραγματικά το έχω απορία, αν κάποιος δεν έχει χρήματα στην άκρη, πως επιβιώνει εκεί μέσα?

Απλά μπαίνουν μέσα.Μονο αν είσαι Κύπρο, δόκιμος η σε φυλάκιο δεν μπαίνεις μέσα. Προσωπικά όσο ήμουν σε φυλάκιο δεν υπηρχε καν κψμ και τρώγαμε ότι είχε μαγειρεμένο τα οποία ήταν και πολύ καλά, μόλις πήγα στην μονάδα 2-3 καφέδες την μέρα και 1-2 παραγγελίες φαγητου. Αντε κανε λογαριασμό. Ακόμα και σπίτι σου να υπηρετείς αν είναι μαύρο το στρατόπεδο και δεν βγαίνεις ποτέ πάλι ξοδεύεις σε παραγγελίες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καφές και παραγγελίες μπορούν να θεωρηθούν πολυτέλειες. Εγώ μιλάω για νερό και για τη μεταφορά από εκεί που μας έστειλαν. Δε μπορώ να καταλάβω πως δεν είναι καλυμμένα αυτά τα έξοδα. Δηλαδή αν κάποιος δεν έχει αυτά τα 200€, η εναλλακτική λύση είναι να περάσει την (υποχρεωτική) άδειά του στο στρατόπεδο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/12/2018 στις 5:49 ΜΜ, skoulas είπε

...Ταγμα Υποστηριξης ΑεροΔρομιου...θα συνυπαρχεις με ατομα απο αλλα 3, αν θυμαμαι καλα, ταγματα...(2ο ΤΕΑΥ,2ο ΤΕΑΣ,4ο ΤΕΑΣ)

Εκει υπηρετησα σχετικα προσφατα (1.5 χρονο πριν...) Γενικα τα μεγαρα εχουν τη φημη του "βυσματικου" στρατοπεδου λογω της αποστασης απο την Αθηνα (στην πραξη δεν ειδα κατι τετοιο)...ΑΝ εχει κοσμο θα παει καλα η θητεια (2 ή 3 μεσα - 1 εξω ηταν το καλυτερο που μας πηγε)...αν δεν εχει κοσμο τα πραγματα γινονται χλωμα (φτασαμε και στο 10 μεσα - 1 εξω σε πολυ δυσκολη περιοδο οπου απολυθηκαν οι μεγαλες σειρες)...

Απο φαγητο ηταν ετσι και ετσι τα πραγματα...Αν και τρωνε στελεχη (πιλοτοι,μηχανικοι κτλ) δεν ειναι κατι σπουδαιο...σε γενικες γραμμες αν εισαι λιγο προσαρμοστικος οι φορες που θα μεινεις νηστικος θα ειναι μετρημενες...Παραγγελιες επαιζαν αλλα οχι παντα...εξαρταται απο ποιο στελεχος ειχε υπηρεσια...

Απο αποψη στελεχων υπηρχε καθε καρυδιας καρυδι...απο αυτους που ηθελαν τους παντες "τεντα" μεχρι και χαλαρους (παντα μεσα στα ορια που οριζει ο στρατος)...Το ειμαι σαν το σπιτι μου δεν υπηρχε...Επισης απογειωνεται/προσγειωνεται συχνα ο ΑΓΕΣ οποτε τοτε ολοι ειναι στην τσιτα και δεν κουνιεται τιποτα μεσα στο στρατοπεδο + οτι σημαινει αυτο απο αποψη καθαριοτητας θαλαμων και γενικα του στρατοπεδου...

Στους φανταρους ισχυε παλιοι-νεοι οποτε οσοι μπειτε να ξερεις οτι ειστε οι πρωτοι για αγγαρειες-καθαριοτητες (οχι κατι τραγικο)...Συνηθως δεν υπαρχουν διακρισεις οποτε αν δεν δημιουργησεις προβλημα (ωστε να στοχοποιηθεις) θα κανεις οτι σου αναλογει και οταν μπουν οι επομενοι θα σε αντικαταστησουν...

Επισης παιζει ρολο και η ειδικοτητα...(με τι ειδικοτητα πας;)

Καλησπέρα φίλε μου, 

Επειδή βλέπω πως υπηρέτησες αεροπορία στρατού θα ήθελα να σε ρωτήσω αν τυχόν γνωρίζεις πως είναι τα πράγματα στο Βόλο (Στεφανοβίκειο); Κάποιος που είναι απόφοιτος πληροφορικής πιστεύεις παίζει ρόλο; Σε ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sir ImPeCaBlE είπε

Καφές και παραγγελίες μπορούν να θεωρηθούν πολυτέλειες. Εγώ μιλάω για νερό και για τη μεταφορά από εκεί που μας έστειλαν. Δε μπορώ να καταλάβω πως δεν είναι καλυμμένα αυτά τα έξοδα. Δηλαδή αν κάποιος δεν έχει αυτά τα 200€, η εναλλακτική λύση είναι να περάσει την (υποχρεωτική) άδειά του στο στρατόπεδο?

Για τα των οδοιπορικων τα παιδιά που ήταν από μακριά στην μονάδα μου απλά δεν πήγαιναν σπίτι τους σχεδόν ποτέ. Μόνο το πασχα και τα Χριστούγεννα. Και πάλι είναι έξοδα βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά!Μια ερωτηση...οι δικαιούχοι 8μηνης θητειας(προστάτης οικογένειας) δικαιούνται μετάθεση στο 4μηνο απο την παρουσίαση τους ή στο 5μηνο;Και που κανεις την σχετική αίτηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, divnt είπε

Καλησπέρα φίλε μου, 

Επειδή βλέπω πως υπηρέτησες αεροπορία στρατού θα ήθελα να σε ρωτήσω αν τυχόν γνωρίζεις πως είναι τα πράγματα στο Βόλο (Στεφανοβίκειο); Κάποιος που είναι απόφοιτος πληροφορικής πιστεύεις παίζει ρόλο; Σε ευχαριστώ 

Για το Βολο δεν ξερω τι παιζει...τωρα οσο για το αποφοιτος πληροφορικης λογικα σε καποιο γραφειο θα σε χωσουν χωρις να σημαινει οτι δεν θα κανεις σκοπιες κτλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Brontofonos είπε

Καλημέρα παιδιά!Μια ερωτηση...οι δικαιούχοι 8μηνης θητειας(προστάτης οικογένειας) δικαιούνται μετάθεση στο 4μηνο απο την παρουσίαση τους ή στο 5μηνο;Και που κανεις την σχετική αίτηση;

Πριν τα συπο έπρεπε να κάτσεις 4 μήνες κλειστούς σε μονάδα παραμεθόριο δηλαδη αν προσθέσεις και τον ένα μηνα κέντρου πάμε στους 5 μήνες θητείας. Πλέον πολλά παιδιά το συπο στο οποίο παρουσιάζονται είναι και η μονάδα τους οπότε μπορεί και να φτάνουν οι 4 μήνες. Για παραμεθόριο μιλάμε πάντα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους. Ηρθε λοιπον σιγα σιγα η ωρα να παω να κοψω την αναβολη μου για να φυγει και αυτη η υποχρεωση. Η ερωτηση μου ειναι η εξης (θα παω και στο στρατολογικο γραφειο να ρωτησω, απλα αν καποιος γνωριζει για να ξερω στο περιπου τι θα ακουσω κι εκει).

Η καταταξη μου εχει γινει στην αεροπορια. Μπορω εγω με καποια αιτηση να μεταφερθω πεζικο ? 

Ευχαριστω !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις ναι, στη στρατολογια κανεις αιτηση. Βεβαια αν ειναι απο πεζικο προς αεροπορια ειναι σχετικα δυσκολο (θελουν καποια χρησιμη ειδικοτητα/γνωσεις για να το κανουν) το αναποδο ειναι σχετικα ευκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, fredd0 είπε

μπορεις ναι, στη στρατολογια κανεις αιτηση. Βεβαια αν ειναι απο πεζικο προς αεροπορια ειναι σχετικα δυσκολο (θελουν καποια χρησιμη ειδικοτητα/γνωσεις για να το κανουν) το αναποδο ειναι σχετικα ευκολο.

Ευχαριστω για την απαντηση σου. Το αναποδο με ενδιαφερει δλδ απο αεροπορια προς πεζικο. Επισης κατι ακομα αν γνωριζεις, εχω μητερα με αναπηρια ανω του 67%. Δικαιουμαι 8μηνο (πεζικο) και μεταθεση κοντα στο σπιτι μου μετα απο 5 μηνες ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fredd0 είπε

απο πεζικο προς αεροπορια ειναι σχετικα δυσκολο (θελουν καποια χρησιμη ειδικοτητα/γνωσεις για να το κανουν)

Βίσμα λέγεται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Μάκαρος είπε

Ευχαριστω για την απαντηση σου. Το αναποδο με ενδιαφερει δλδ απο αεροπορια προς πεζικο. Επισης κατι ακομα αν γνωριζεις, εχω μητερα με αναπηρια ανω του 67%. Δικαιουμαι 8μηνο (πεζικο) και μεταθεση κοντα στο σπιτι μου μετα απο 5 μηνες ? 

Αν δεν είσαι προστάτης οικογένειας δεν νομίζω να δικαιούσαι, αλλά μην σε πάρω και στον λαιμό μου. Μπορεί να είναι 12 μήνες η αεροπορία αλλά, τουλάχιστον από αυτά που είδα όταν ήμουν κέντρο στην 124 ΠΒΕ, συνήθως κάνουν 1 βδομάδα μέσα 1 βδομάδα έξω. Ίσως σε βολέψει καλύτερα κάτι τέτοιο παρά 5 μήνες παραμεθόριο και 3-4 μήνες στον τόπο σου (που δεν σημαίνει και σπίτι σου κάθε βράδυ απαραίτητα).

Επεξ/σία από mindtrapper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, mindtrapper είπε

Αν δεν είσαι προστάτης οικογένειας δεν νομίζω να δικαιούσαι, αλλά μην σε πάρω και στον λαιμό μου. Μπορεί να είναι 12 μήνες η αεροπορία αλλά, τουλάχιστον από αυτά που είδα όταν ήμουν κέντρο στην 124 ΠΒΕ, συνήθως κάνουν 1 βδομάδα μέσα 1 βδομάδα έξω. Ίσως σε βολέψει καλύτερα κάτι τέτοιο παρά 5 μήνες παραμεθόριο και 3-4 μήνες στον τόπο σου (που δεν σημαίνει και σπίτι σου κάθε βράδυ απαραίτητα).

Με ενδιαφερει απλα να γλυτωσω τους 3 μηνες εξτρα της αεροποριας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και απο εμενα εχω διακοψει την αναβολη μου λογω σπουδων που ειχα παρει και περιμενω να παρουσιαστω με την Α εσσο 2019 (φεβρουαριος) στο πολεμικο ναυτικο. Γνωριζει κανεις στο περιπου ποτε θα παρουσιαστουμε? Εγω υπολογιζα να προλαβω να δωσω καποια μαθηματα στην εξεταστικη με το σκεπτικο οτι θα παρουσιαζομουν γεναρη και η αδεια ορκομωσιας θα επεφτε αρχες με μεσα φεβρουαριου, μαλλον το ξεχναω αυτο ε ? Επισης η εμπειρια στο πολεμικο ναυτικο πως ειναι γιατι δεν εχω κανεναν γνωστο να μου πει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...