Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, praktiki12 είπε

παιδια καλυτερα ποτε ειναι να μπω αυγουστο η νοεμβριο?

Εξαρτάται, αλλά καλύτερα Αύγουστο. Και θα κάνεις διακοπές πριν μπεις και δεν θα πολυ-"ψηθείς" μέσα στη μονάδα το καλοκαίρι και θα έχεις χρόνο για καλοκαιρινές διακοπές και λοιπά, αφού απολυθείς. Και ο Νοέμβριος καλά είναι, αλλά δεδομένου ότι ο Σεπτέμβριος κατ'εμέ ήταν η ιδανική ΕΣΣΟ, θα διάλεγα την πιο κοντινή εναλλακτική (--> Αύγουστος).

Αλλά αν κόβεις αναβολή κάντο έγκαιρα γιατί όλοι τότε θέλουν να μπουν και μπορεί να χάσεις την σειρά και να σε πάει Νοέμβριο έτσι κι αλλιώς.

Επεξ/σία από Emaros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεννήθηκα και μεγάλωσα Ελλάδα, ο πατέρας μου έλληνας αλλα η μητέρα μου είναι απο ευρωπαϊκή χώρα με αποτέλεσμα να έχω και υπηκοότητα απο εκεί. (2 ταυτότητες)
Είμαι με αναβολή απο το στρατό λόγω σπουδών και θέλω να αποφύγω την θητεία με κάθε τρόπο. 
Σκεύτομαι να παραδόσω την ελληνική υπηκοότητα και να κρατήσω την άλλη. 
Ξέρει κανείς να μου πεί αν γίνεται και αν όντως θα απαλαγώ απο στρατιωτικές υποχρεώσεις με αυτόν τον τρόπο;

Και άν ναι, που πρέπει να απευθυνθώ.

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από Mejisto
λεπτομέρια
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Mejisto είπε

Γεννήθηκα και μεγάλωσα Ελλάδα, ο πατέρας μου έλληνας αλλα η μητέρα μου είναι απο ευρωπαϊκή χώρα με αποτέλεσμα να έχω και υπηκοότητα απο εκεί. (2 ταυτότητες)
Είμαι με αναβολή απο το στρατό λόγω σπουδών και θέλω να αποφύγω την θητεία με κάθε τρόπο. 
Σκεύτομαι να παραδόσω την ελληνική υπηκοότητα και να κρατήσω την άλλη. 
Ξέρει κανείς να μου πεί αν γίνεται και αν όντως θα απαλαγώ απο στρατιωτικές υποχρεώσεις με αυτόν τον τρόπο;

Και άν ναι, που πρέπει να απευθυνθώ.

Ευχαριστώ.

Δεν ξερω αν γινεται αλλα σκεψου το  παρα πολυ πριν παραδοσεις ετσι μια υπηκοοτητα, το οποιο σιγουρα θα εχει αντικτυπο στην υπολοιπη ζωη σου μονο και μονο για να γλυτωσεις μια θητεια 9 μηνων. Κι εγω κατα της θητειας ειμαι αλλα δεν θα εφτανα σε τετοιο σημειο. 

Επεξ/σία από Μάκαρος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα. Μου ηρθε σημερα ειδοποιηση να παραλαβω ενα συστημενο απο ταχυδρομιο. Απο το tracking που ειχε πανω βλεπω οτι ειναι απο 1001 ΣΤΓ. Απο οσο εψαξα ειναι απο διαβιβασεις Χαιδάρι. Επειδη την Δευτερα θα παω να το παρω,γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να είναι.Παρεπιμπτόντως τον μαιο κλείνω 10 χρόνια που απολύθηκα απο το δίπλα ακριβώς στρατόπεδο στο ΜΛΑΤ της Προεδρικης Φρουράς.Πιθανότατα είναι αλλαγή απολυτηρίου αλλα υπάρχει περίπτωση να με τραβολογάνε για μετεκπαίδευση?Αλλη όρεξη δεν είχα συν το μπλέξιμο με τη δουλειά λόγω άλλης πόλης/.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Mejisto είπε

Γεννήθηκα και μεγάλωσα Ελλάδα, ο πατέρας μου έλληνας αλλα η μητέρα μου είναι απο ευρωπαϊκή χώρα με αποτέλεσμα να έχω και υπηκοότητα απο εκεί. (2 ταυτότητες)
Είμαι με αναβολή απο το στρατό λόγω σπουδών και θέλω να αποφύγω την θητεία με κάθε τρόπο. 
Σκεύτομαι να παραδόσω την ελληνική υπηκοότητα και να κρατήσω την άλλη. 
Ξέρει κανείς να μου πεί αν γίνεται και αν όντως θα απαλαγώ απο στρατιωτικές υποχρεώσεις με αυτόν τον τρόπο;

Και άν ναι, που πρέπει να απευθυνθώ.

Ευχαριστώ.

Φίλος που είχε διπλή υπηκοότητα,ελληνική και κυπριακή,κάτι αιτήσεις συμπλήρωσε και έκανε τελικά τρίμηνο.Πριν παραδώσεις το οτιδήποτε απλά ρώτα ή καλύτερα πήγαινε στη στρατολογική υπηρεσία της περιοχής σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Mejisto είπε

Γεννήθηκα και μεγάλωσα Ελλάδα, ο πατέρας μου έλληνας αλλα η μητέρα μου είναι απο ευρωπαϊκή χώρα με αποτέλεσμα να έχω και υπηκοότητα απο εκεί. (2 ταυτότητες)
Είμαι με αναβολή απο το στρατό λόγω σπουδών και θέλω να αποφύγω την θητεία με κάθε τρόπο. 
Σκεύτομαι να παραδόσω την ελληνική υπηκοότητα και να κρατήσω την άλλη. 
Ξέρει κανείς να μου πεί αν γίνεται και αν όντως θα απαλαγώ απο στρατιωτικές υποχρεώσεις με αυτόν τον τρόπο;

Και άν ναι, που πρέπει να απευθυνθώ.

Ευχαριστώ.

Δε θα κρίνω αν αυτό που σκέφτεσαι σε συμφέρει, αλλά για το διαδικαστικό μέρος θα πω ότι αφού μένεις Ελλάδα δε γίνεται να αποποιηθείς την ελληνική ιθαγένεια.

(iii) Λόγω δήλωσης αποποίησης της ελληνικής ιθαγένειας προς χάριν αλλοδαπής ιθαγένειας (άρθρο 17): Η δήλωση αποποίησης της ελληνικής ιθαγένειας επιτρέπεται από τον πολίτη ο οποίος δήλωσε ότι έχει πάψει να έχει δεσμό με τη χώρα του, είναι ενήλικος και διαμένει στην αλλοδαπή. Προϋποθέσεις για την αποποίηση της ελληνικής ιθαγένειας είναι οι εξής: Ο ενδιαφερόμενος α) να είναι ενήλικος, β) να αποδεικνύει ότι έχει συμφέρον ως προς την απόκτηση της αλλοδαπής ιθαγένειας καθώς και ότι έχει πάψει να ισχύει κάθε γνήσιος νομικός δεσμός με την Ελλάδαγ) να διαμένει στην αλλοδαπή, δ) να υποβάλει δήλωση ενώπιον του Έλληνα Πρόξενου του τόπου διαμονής του και ε) να υποβάλει αίτηση προς τονΥπουργό Εσωτερικών. Η αποδοχή της αίτησης γίνεται ύστερα από τη σύμφωνη γνώμη του Συμβουλίου Ιθαγενείας με απόφαση του Υπουργού Εσωτερικών και αφού δημοσιευθεί στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, jimis98 είπε

σε ποιες ππεριοχες εχεις μοναδες η αεροπορια στρατου?

Αλεξάνδρεια Ημαθίας

Στεφανοβίκειο Μαγνησίας

Μέγαρα Αττικής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, skoulas είπε

Αλεξάνδρεια Ημαθίας

Στεφανοβίκειο Μαγνησίας

Μέγαρα Αττικής

για ενα στελεχος ειναι οτι πρεπει για μεταθεση και χωρις παραμεθωριο σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, george1703 είπε

Μετά από πόσο καιρό μπορώ να πάρω μετάθεση σε εννιαμηνη θητεία;   αφού κλείσω τον τέταρτο ή πέμπτο μήνα

Στο 5μηνο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, jimis98 είπε

για ενα στελεχος ειναι οτι πρεπει για μεταθεση και χωρις παραμεθωριο σωστα?

Είσαι Στέλεχος και αναρωτιέσαι ή απλά κουβέντα να γίνεται;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...