Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

23 ώρες πριν, evangelos2c είπε

Παιδια καλησπερα. Μου ηρθε σημερα ειδοποιηση να παραλαβω ενα συστημενο απο ταχυδρομιο. Απο το tracking που ειχε πανω βλεπω οτι ειναι απο 1001 ΣΤΓ. Απο οσο εψαξα ειναι απο διαβιβασεις Χαιδάρι. Επειδη την Δευτερα θα παω να το παρω,γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να είναι.Παρεπιμπτόντως τον μαιο κλείνω 10 χρόνια που απολύθηκα απο το δίπλα ακριβώς στρατόπεδο στο ΜΛΑΤ της Προεδρικης Φρουράς.Πιθανότατα είναι αλλαγή απολυτηρίου αλλα υπάρχει περίπτωση να με τραβολογάνε για μετεκπαίδευση?Αλλη όρεξη δεν είχα συν το μπλέξιμο με τη δουλειά λόγω άλλης πόλης/.

Άρα όταν απολύθηκες λογικά είχες πάρει πράσινο φύλλο πορείας για την 1001 ΣΤΓ, έτσι ;
Υπάρχει μία μικρή περίπτωση για μετεκπαίδευση αλλά μόνο αν πας να το πάρεις θα το μάθεις. Εκτός κι αν το μπλέξεις και πάρεις τηλ.  κάποιον υπεύθυνο στο 1001 ΣΤΓ και πεις ότι είδε ο αδερφός σου (πχ) ένα ειδοποιητήριο στο όνομά σου, ώστε να ρωτήσεις τί αφορά ο φάκελος, γιατί εσύ δεν μπορείς να το παραλάβεις αυτή τη στιγμή, γιατί λείπεις σε ταξίδι.
Το πιθανότερο είναι να θέλουν απλά να μάθουν αν συνεχίζουν να ισχύουν τα στοιχεία που έχουν για σένα (διεύθυνση κυρίως). Είναι στάνταρ διαδικασία αυτή, τα στέλνουν συνέχεια για να σε έχουν φακελωμένο up-to-date. Κόβεις κάτι αποκόμματα, τους επιστρέφεις το παλιό φύλλο πορείας, βάζεις μία τζίφρα και τους στέλνεις με ΕΛΤΑ ένα φακελάκι. Αλλά και μετεκπαίδευση να είναι, δεν θα σε πάρουν και σηκωτό για να πας, κάπως θα μπορείς να το αποφύγεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Beorn είπε

ξερει κανεις τι δικαιολογητικα πρεπει να προσκομισω για να βγαλω καρτα απεριοριστων μετακινησεων για ΟΑΣΑ τωρα που ειμαι φανταρος?

Μια βεβαιωση απο την μοναδα σου, ζητα την απο το 1ο γραφειο και ξερουν. Επισης ενα αντιγραφο αμκα και την στρατιωτικη ταυτοτητα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα!

Απολύθηκα το 2012. Το 2014, μου είχε έρθει ''ΔΕΛΤΙΟ ΑΛΛΑΓΗΣ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΕΦΕΔΡΟΥ'' (πράσινο χρώμα) μαζί με το ειδικό φύλλο πορείας. Έστειλα αυτά που έπρεπε πίσω και κράτησα αυτά που έπρεπε να έχω εγώ.

Πρίν λίγες μέρες, μου ήρθε και πάλι (5 χρόνια μετά). Τα παλιά που είχα κρατήσει τότε το 2014, πρέπει να τους τα στείλω πίσω τώρα μαζί με τα τωρινά τα οποία θα αποστείλω?

Επεξ/σία από Seahorse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση στα γρηγορα:

Μκε δε μπορω να γινω γιατι δε μπορεσα να απιδειξω 7 χρονια εργασιας, ουτε 11 παραμονης στο εξωτερικο (υπαρχουν χρονολογικα κενα, εμενα με γονεις κτλ). Πηρα χαρτι ανυποτακτου εξωτερικου για να ερχομαι ενα μηνα το χρονο.

Το χαρτι λεει πανω οτι μενω εξωτερικο εδω και 11 χρονια κτλ κτλ και οτι ειμαι τωρα ανυποτακτος εξωτερικου...αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αφου λεει οτι εδω και 11 χρονια ειμαι εξω τοτε γιατι δε με βγαλαν μκε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει καποιος ειδικος τροπος για να επικοινωνησει ενας πολιτης με την στρατολογια στο ρουφ? Χθες πρεπει να εκανα ανω των 70 κλησεων σε πανω απο 10 τηλεφωνα. Ποτε μιλαγε, ποτε χτυπαγε, ποτε μου εκλεινε πριν καλα καλα καλεσω...Παιζει κατι αλλο που πρεπει να ξερω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Υπαρχει καποιος ειδικος τροπος για να επικοινωνησει ενας πολιτης με την στρατολογια στο ρουφ? Χθες πρεπει να εκανα ανω των 70 κλησεων σε πανω απο 10 τηλεφωνα. Ποτε μιλαγε, ποτε χτυπαγε, ποτε μου εκλεινε πριν καλα καλα καλεσω...Παιζει κατι αλλο που πρεπει να ξερω?

Πηγαινε εκει αν εισαι Αθηνα. Δεν θα βγαλεις ακρη μεσω τηλεφωνου

Επεξ/σία από Μάκαρος
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Μάκαρος είπε

Πηγαινε εκει αν εισαι Αθηνα. Δεν θα βγαλεις ακρη μεσω τηλεφωνου

Αυτό με βλεπω να κανω. Ξερεις που ακριβως πρεπει να παω? Και τι ωρα περιπου πανε αυτοι που εξυπηρετουν τους πολιτες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Αυτό με βλεπω να κανω. Ξερεις που ακριβως πρεπει να παω? Και τι ωρα περιπου πανε αυτοι που εξυπηρετουν τους πολιτες?

Νομιζω ωραριο δημοσιας υπηρεσιας ειναι. Στην εισοδο, αναλογα με την περιοχη που μενεις, θα σου πουν και σε ποιο κτηριο πρεπει να πας. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Hellaslover είπε

Μια ερωτηση στα γρηγορα:

Μκε δε μπορω να γινω γιατι δε μπορεσα να απιδειξω 7 χρονια εργασιας, ουτε 11 παραμονης στο εξωτερικο (υπαρχουν χρονολογικα κενα, εμενα με γονεις κτλ). Πηρα χαρτι ανυποτακτου εξωτερικου για να ερχομαι ενα μηνα το χρονο.

Το χαρτι λεει πανω οτι μενω εξωτερικο εδω και 11 χρονια κτλ κτλ και οτι ειμαι τωρα ανυποτακτος εξωτερικου...αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αφου λεει οτι εδω και 11 χρονια ειμαι εξω τοτε γιατι δε με βγαλαν μκε

Το χαρτί λογικά θα λέει ότι ο τάδε μετέπεσε στους ανυπότακτους εξωτερικού (χώρα) από xxx μέχρι σήμερα.

Αυτό γιατί η αίτηση που έκανες στο προξενείο ήταν για να κηρυχθείς ανυπότακτος. Η στρατολογία δε θα προβεί αυτεπάγγελτα στο να σου αλλάξει την στρατολογική σου κατάσταση, απαντά στα αιτήματα που γίνονται επίσημα από τις προξενικές αρχές. Πολύ πιθανότατα και εάν δεν ήσουν στην Ελλάδα για μεγάλες χρονικές περιόδους τα τελευταία 11 χρόνια η στρατολογία να έστειλε συμπληρωματικό χαρτί στο προξενείο (από το οποίο δεν μπορείς να πάρεις αντίγραφο) όπου να σημειώνει ότι "σύμφωνα με τα ημερολογιακά στοιχεία παρακαλώ όπως εξετάσετε εάν ο τάδε πληροί τις προϋποθέσεις αναβολής στράτευσης ως μόνιμος κάτοικος εξωτερικού". 

Αν όμως δεν πας με τα χαρτιά που θα σου ζητήσει το προξενείο και να υποβάλλεις επίσημα αίτηση δεν πρόκειται να γίνει κάτι αυτόματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 καλησπερα μια ερωτηση

σε 1 μηνα απολυομαι και υπαρχει ενδεχομενο να χρειαστει να κανω 1 χειρουργιο και θα ηθελα να το κανω σε στρατιωτικο νοσοκομειο

η απορια μου ειναι η εξης , στρατιωτικος γιατρος μου ειπε οτι σε 1 μηνα που θα απολυθω θα εχω τη δυνατοτητα για 6 ακομα μηνες να με καλυπτει το στρατιωτικο νοσοκομειο για οτιδηποτε 

ισχυει κατι τετοιο , ή απο τη στιγμη που παρω ταυτοτητα κανονικη και παραδωσω την στρατιωτικη τοτε επειτα δεν θα εχω δυνατοτητα να με καλυπτει το στρατιωτικο νοσοκομειο ΓΝΑ (αεροπορια)

γνωριζει καποιος στα σιγουρα γιατι δεν θα ηθελα να προχωρησω αμεσα οσο ειμαι φανταρος στην εγχειριση και ενδεχεται να χρειαστει να παω νοσοκομειο αμεσα στους επομενους 6 μηνες για το ζητημα μου

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Speculoos είπε

Το χαρτί λογικά θα λέει ότι ο τάδε μετέπεσε στους ανυπότακτους εξωτερικού (χώρα) από xxx μέχρι σήμερα.

Αυτό γιατί η αίτηση που έκανες στο προξενείο ήταν για να κηρυχθείς ανυπότακτος. Η στρατολογία δε θα προβεί αυτεπάγγελτα στο να σου αλλάξει την στρατολογική σου κατάσταση, απαντά στα αιτήματα που γίνονται επίσημα από τις προξενικές αρχές. Πολύ πιθανότατα και εάν δεν ήσουν στην Ελλάδα για μεγάλες χρονικές περιόδους τα τελευταία 11 χρόνια η στρατολογία να έστειλε συμπληρωματικό χαρτί στο προξενείο (από το οποίο δεν μπορείς να πάρεις αντίγραφο) όπου να σημειώνει ότι "σύμφωνα με τα ημερολογιακά στοιχεία παρακαλώ όπως εξετάσετε εάν ο τάδε πληροί τις προϋποθέσεις αναβολής στράτευσης ως μόνιμος κάτοικος εξωτερικού". 

Αν όμως δεν πας με τα χαρτιά που θα σου ζητήσει το προξενείο και να υποβάλλεις επίσημα αίτηση δεν πρόκειται να γίνει κάτι αυτόματα.

Ευχαριστω πολυ, να εξηγησω κατι για να καταλαβεις καλυτερα τη θεση μου...

Μενω εξωτερικο πολλα χρονια, κοντα στα 20. Επειδη εμενα με γονεις και δε μπορεσα να αποδειξω οτι δουλεω 9+ χρονια παρα μονο τα 5 μου λεει ο προξενος φερε αποδειξη οτι δουλευεις 5. Εγω νομιζα μου το κανε ετσι σαν χαρη και οτι θα εβγαινα μκε. 

Μη τα πολυλογω, ηριε το χαρτι και ρωταω τωρα μπορω να πηγαινω 6μηνο; μου λεει οχι αφου δεν αποδειξαμε οτι δουλευεις 7. Λεω οκ δε πειραζει με σκοπο να παω παλι σε 2 χρονια οταν εχω συμπληρωσει τυπικα τα 7 εργασιας.

Οι αποριες που εχω ειναι οι εξης: απο τη στιγμη που το χαρτι λεει οτι ειμαι ανυποτακτος πανω απο 11 χρονια,  δε σημαινει οτι η στρατολογια ξερει οτι ειμαι εξω 11 και το μονο που μου μενει να κανω ειναι να κανω αιτηση χωρις να χρειαστει να αποδειξω οτι ειμαι εξω 11 χρονια; γιατι για να εχουν γραψει οτι ειμαι εξω απο χ ημερομηνια το εχουν αποδεχτει ηδη...

 

Και αν παω ελλαδα και κατσω πανω απο ενα μηνα, με το χαρτι αυτο δε μπορω να βγω μκε σε περιπτωση που δε μπορω να φυγω απο τη στιγμη που λεει μενω εξω μονιμα πανω απο 11 χρονια; δηλαδη πανω στην αναγκη δε μπορω να παω στρατολογια να πω οριστε μενω εξω 11 χρονια βγαλτε με μκε και να μπορεσω να φυγω;

Επεξ/σία από Hellaslover
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Hellaslover είπε

Ευχαριστω πολυ, να εξηγησω κατι για να καταλαβεις καλυτερα τη θεση μου...

Μενω εξωτερικο πολλα χρονια, κοντα στα 20. Επειδη εμενα με γονεις και δε μπορεσα να αποδειξω οτι δουλεω 9+ χρονια παρα μονο τα 5 μου λεει ο προξενος φερε αποδειξη οτι δουλευεις 5. Εγω νομιζα μου το κανε ετσι σαν χαρη και οτι θα εβγαινα μκε. 

Μη τα πολυλογω, ηριε το χαρτι και ρωταω τωρα μπορω να πηγαινω 6μηνο; μου λεει οχι αφου δεν αποδειξαμε οτι δουλευεις 7. Λεω οκ δε πειραζει με σκοπο να παω παλι σε 2 χρονια οταν εχω συμπληρωσει τυπικα τα 7 εργασιας.

Οι αποριες που εχω ειναι οι εξης: απο τη στιγμη που το χαρτι λεει οτι ειμαι ανυποτακτος πανω απο 11 χρονια,  δε σημαινει οτι η στρατολογια ξερει οτι ειμαι εξω 11 και το μονο που μου μενει να κανω ειναι να κανω αιτηση χωρις να χρειαστει να αποδειξω οτι ειμαι εξω 11 χρονια; γιατι για να εχουν γραψει οτι ειμαι εξω απο χ ημερομηνια το εχουν αποδεχτει ηδη...

 Και αν παω ελλαδα και κατσω πανω απο ενα μηνα, με το χαρτι αυτο δε μπορω να βγω μκε σε περιπτωση που δε μπορω να φυγω απο τη στιγμη που λεει μενω εξω μονιμα πανω απο 11 χρονια; δηλαδη πανω στην αναγκη δε μπορω να παω στρατολογια να πω οριστε μενω εξω 11 χρονια βγαλτε με μκε και να μπορεσω να φυγω;

Γενικά με το μκε υπάρχουν πολλές εμπειρίες η κοινή συνιστώσα των περισσότερων είναι ότι τα πράματα είναι λίγο πιο περίπλοκα από μια βόλτα στο πάρκο. Αν ψάξεις θα βρεις ιστορίες ατόμων που χρειάστηκε να πάνε μέχρι τον Ευρωπαίο Συνήγορο του Πολίτη για να βρουν μια άκρη. Προσωπικά είμαι στο εξωτερικό εδώ και 15 χρόνια με το που πήρα το πτυχίο στην Ελλάδα και μόλις πρόσφατα κατάφερα να βγω μκε.

Για τις απορίες που έχεις, long story short το δύσκολο είναι να καταφέρεις να πείσεις το προξενείο (ή τα προξενεία αν στη διάρκεια των 20 ετών έχεις ζήσει σε πάνω από μία χώρες) ότι έχεις τις προϋποθέσεις για μκε και όχι τη στρατολογία. Το μόνιμο ποίημα που λένε στα προξενεία είναι ότι "ο στρατός θέλει αυτό, ο στρατός εκείνο και θα μας απορρίψει το αίτημα" αλλά στην τελική η στρατολογία θα κάνει αυτό που θα τις πει η προξενική αρχή που είναι ανώτερη αρχή.

Εσύ έχεις "μεταπέσει στους ανυπότακτους εξωτερικού από το 1999 μέχρι σήμερα" όπως θα λέει πάνω και το χαρτί που έχεις στα χέρια σου. Είσαι δηλαδή σε καθεστώς όπου κάθε χρόνο θα σου έρχεται χαρτί να παρουσιαστείς κάπου αλλά εσύ δεν πηγαίνεις. Αυτό υπάρχει στα αρχεία τόσο της στρατολογίας όσου και του αστυνομικού τμήματος που υπαγόσουν στην Ελλάδα ακόμα και αν για τον χ,ψ λόγο δεν σου επιδίδεται. Ένας ανυπότακτος που δεν παρουσιάζεται επί σειρά ετών δε σημαίνει ότι αυτόματα γίνεται μκε. Αυτό γιατί είναι διαφορετικά καθεστώτα καθώς το μκε είναι αναβολή στράτευσης, η ανυποταξία είναι αποφυγή στράτευσης. Το ότι είσαι ανυπότακτος εξωτερικού σημαίνει απλά ότι δεν επηρεάζεσαι από τις ποινικές διατάξεις των ανυπότακτων με την προϋπόθεση ότι είσαι στην Ελλάδα λιγότερο από 30 μέρες το χρόνο.

Η στρατολογία μπορεί να έχει στείλει συμπληρωματικό χαρτί στο προξενείο όπου να ρωτά αν έχεις τις προϋποθέσεις για να πάρεις αναβολή λόγω 11ετίας αλλά δεν μπορεί να κάνει κάτι άλλο. Ούτε εσύ μπορείς να εμφανιστείς μια μέρα στην στρατολογική αρχή στην Ελλάδα και να κάνεις αίτηση αναβολής γιατί γίνεται μόνο μέσω του προξενείου.

Το θέμα είναι να καταφέρεις να πείσεις το προξενείο ότι είχες λόγο να βρίσκεσαι 20 χρόνια στο εξωτερικό και ότι δεν ήσουν γιατί απλά δεν ήθελες να πας στον στρατό. Ή να κάνεις υπομονή 2 χρόνια ακόμα. Αν έχεις καλές σχέσεις με τον υπάλληλο στο προξενείο μπορείς να δοκιμάσεις στην εξαετία. Παίξτο λίγο αφελής λέγοντας να δοκιμάσουμε να κάνουμε μια αίτηση κι αν η στρατολογία την απορρίψει θα ξανάρθω του χρόνου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Speculoos είπε

Γενικά με το μκε υπάρχουν πολλές εμπειρίες η κοινή συνιστώσα των περισσότερων είναι ότι τα πράματα είναι λίγο πιο περίπλοκα από μια βόλτα στο πάρκο. Αν ψάξεις θα βρεις ιστορίες ατόμων που χρειάστηκε να πάνε μέχρι τον Ευρωπαίο Συνήγορο του Πολίτη για να βρουν μια άκρη. Προσωπικά είμαι στο εξωτερικό εδώ και 15 χρόνια με το που πήρα το πτυχίο στην Ελλάδα και μόλις πρόσφατα κατάφερα να βγω μκε.

Για τις απορίες που έχεις, long story short το δύσκολο είναι να καταφέρεις να πείσεις το προξενείο (ή τα προξενεία αν στη διάρκεια των 20 ετών έχεις ζήσει σε πάνω από μία χώρες) ότι έχεις τις προϋποθέσεις για μκε και όχι τη στρατολογία. Το μόνιμο ποίημα που λένε στα προξενεία είναι ότι "ο στρατός θέλει αυτό, ο στρατός εκείνο και θα μας απορρίψει το αίτημα" αλλά στην τελική η στρατολογία θα κάνει αυτό που θα τις πει η προξενική αρχή που είναι ανώτερη αρχή.

Εσύ έχεις "μεταπέσει στους ανυπότακτους εξωτερικού από το 1999 μέχρι σήμερα" όπως θα λέει πάνω και το χαρτί που έχεις στα χέρια σου. Είσαι δηλαδή σε καθεστώς όπου κάθε χρόνο θα σου έρχεται χαρτί να παρουσιαστείς κάπου αλλά εσύ δεν πηγαίνεις. Αυτό υπάρχει στα αρχεία τόσο της στρατολογίας όσου και του αστυνομικού τμήματος που υπαγόσουν στην Ελλάδα ακόμα και αν για τον χ,ψ λόγο δεν σου επιδίδεται. Ένας ανυπότακτος που δεν παρουσιάζεται επί σειρά ετών δε σημαίνει ότι αυτόματα γίνεται μκε. Αυτό γιατί είναι διαφορετικά καθεστώτα καθώς το μκε είναι αναβολή στράτευσης, η ανυποταξία είναι αποφυγή στράτευσης. Το ότι είσαι ανυπότακτος εξωτερικού σημαίνει απλά ότι δεν επηρεάζεσαι από τις ποινικές διατάξεις των ανυπότακτων με την προϋπόθεση ότι είσαι στην Ελλάδα λιγότερο από 30 μέρες το χρόνο.

Η στρατολογία μπορεί να έχει στείλει συμπληρωματικό χαρτί στο προξενείο όπου να ρωτά αν έχεις τις προϋποθέσεις για να πάρεις αναβολή λόγω 11ετίας αλλά δεν μπορεί να κάνει κάτι άλλο. Ούτε εσύ μπορείς να εμφανιστείς μια μέρα στην στρατολογική αρχή στην Ελλάδα και να κάνεις αίτηση αναβολής γιατί γίνεται μόνο μέσω του προξενείου.

Το θέμα είναι να καταφέρεις να πείσεις το προξενείο ότι είχες λόγο να βρίσκεσαι 20 χρόνια στο εξωτερικό και ότι δεν ήσουν γιατί απλά δεν ήθελες να πας στον στρατό. Ή να κάνεις υπομονή 2 χρόνια ακόμα. Αν έχεις καλές σχέσεις με τον υπάλληλο στο προξενείο μπορείς να δοκιμάσεις στην εξαετία. Παίξτο λίγο αφελής λέγοντας να δοκιμάσουμε να κάνουμε μια αίτηση κι αν η στρατολογία την απορρίψει θα ξανάρθω του χρόνου.

Ο κυριος που με βοηθησε στο προξενειο ειναι πολυ εξυπηρετικος και πιστευω πραγματικα δε μπορουσε να κανει κατι αλλο. Απλα μου εκανε εντυπωση γιατι στο χαρτι απο τη στρατολογια να λεει οτι κηρυσσομαι ανυποτακτος εξωτερικου απο μια ημερομηνια που παει τοσα χρονια πισω πανω απο δεκαετιας ενο ηταν να χρησιμοποιησουμε σαν δικαιολογητικο τα τελευταια 5 εργασιας, θα πρεπε να λεει δηλαδη ανυποτακτος εξωτερικου απο το 2014. Ισως στην αιτηση να χρησιμοποιησε και αλλα χαρτια που ειχα παει που πανε πισω μεχρι το 2000, να εγιναν δεκτα απο πλευρας στρατολογιας, και απλα να εκανε αιτηση για ανυπ εξωτερικου αντι για μκε.  Οπως και να χει και 1 μηνα να πηγαινω μεχρι να βγω μκε σε λιγα χρονια δε με πειραζει καθολου.  

Τελευταια ερωτηση: αν για καποιο σοβαρο λογο χρειαστει να κατσω πανω απο 30 μερες και εχω ταξιδεψει με αμερικανικο διαβατηριο, θα υπαρξει προβλημα στο να φυγω; και μεσο χωρας σενγκεν που ταξιδευω συνηθως ουτος η αλλος.

Ρωταω επειδη μου χει τυχει να αρρωστησω λιγες μερες πριν πεταξω τη τελευταια φορα που ηρθα και εφυγα 10 μερες μετα.

Σ ευχαριστω για τις απαντησεις, τα εξηγεις ωραια

Επεξ/σία από Hellaslover
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...