Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 ώρες πριν, Hellaslover είπε

Εχω 3 απλες ερωτησεις:

1. Τι χαρτια/δικαιολογητικα χρειαζετε το προξενειο να με βγαλει ΜΚΕ;

Δεν είναι στάνταρ, πάρε το προξενείο σου να σου πει. Γενικά κάνα συμβόλαιο εργασίας, αποδεικτικό εγγραφή στο δήμο/κοινότητα αν υπάρχει, λογαριασμούς ΟΚΩ, payslips, τέτοια πράγματα ζητάνε συνήθως.

 

16 ώρες πριν, Hellaslover είπε

2. Πρεπει αυτα τα χαρτια να αποδεικνυουν οτι ειμαι ολα αυτα τα χρονια εξωτερικο η οτι μενω τωρα; πχ εγω ειμαι εξω εδω και 16 χρονια-πρεπει πχ ο λογαριασμος της δεη να λεει οτι ειμαι πελατης τους τοσα χρονια;

Οτι μένεις όλα αυτά τα χρόνια αδιαλλείπτως. Αυτό είναι το νόημα. Όχι ότι μένεις τώρα.

 

16 ώρες πριν, Hellaslover είπε

3. Με το που παω οτι χαρτια χρειαζομαι στο προξενειο, στελνουν αυτοι απο κει ειδοποιηση στη στρατολογια η πρεπει να κανω κατι εγω μετα;

Όχι, στελνουν αυτοί και θα στείλει η στρατολογία είτε διευκρινιστικές ερωτήσεις είτε το πιστοποιητικό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακούστε περίπτωση που έγινε σε έναν κολλητό ο οποίος ήρθε με μετάθεση, πήγε να πληρωθεί και και δεν τον είχαν στις καταστάσεις δεν τα έστειλε η προηγούμενη μονάδα του τι μπορεί να κάνει? εν το μεταξύ απολύεται σε μια εβδομάδα, από το την άλλη φοβάται μην δεν απολυθεί υπάρχει τέτοια περίπτωση? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jimis98 είπε

ακούστε περίπτωση που έγινε σε έναν κολλητό ο οποίος ήρθε με μετάθεση, πήγε να πληρωθεί και και δεν τον είχαν στις καταστάσεις δεν τα έστειλε η προηγούμενη μονάδα του τι μπορεί να κάνει? εν το μεταξύ απολύεται σε μια εβδομάδα, από το την άλλη φοβάται μην δεν απολυθεί υπάρχει τέτοια περίπτωση? 

Να μην απολυθεί στην ώρα του καμία περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευτυχώς που δεν υπάρχουν πόλεμοι και όλοι μπορούμε να ζούμε αρμονικά και ευτυχισμένα και αν χρειαστει θα πολεμήσουν οι πύραυλοι για εμάς

(προσοχή σκληρές εικόνες από την ευρύτερη γειτονιά μας.. αν και φαίνεται σχεδόν σαν βιντεοπαιχνίδι.. ) 

 

http://www.mixanitouxronou.com.cy/epikerotita/apagoreymenes-eikones-apo-ti-foniki-enedra-koyrdon-machiton-ston-toyrkiko-strato-prosochi-sklires-eikones/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/6/2018 στις 8:07 ΜΜ, Αλεξανδρος A.92 είπε

Ποσο καιρο ειναι στην αλλη μοναδα δηλαδη?

εναν μήνα πήγε ρώτησε και τα χαρτιά στρατολογιας με ταυτότητα τα έστειλαν την Παρασκευή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/6/2018 στις 6:56 ΜΜ, Gk1995 είπε

Παιδια θα παω σπεν αυλωνα ξερετε τι παιζει εκεί και πως μπορω να γλυτωσω τιποτα εχω και γερο μέσο... 

Είμαι Αυλώνα... Εσάς τα σπεν σας πάει μια χαρά. Οι οργανική τρώμε την τσαπου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περιπτωση που δε καταφερω να παρω πιστοποιητικο ΜΚΕ, μπορω να μπαινωβγαινω με ξενο διαβατηριο και αλλη υπηκοοτητα; (το προξενειο της περιοχης μου δεν ειναι καθολου εξυπηρετικο και σκεφτομαι στη χειροτερη..)

Επισης, και επειδη θελω να κανονισω αυτο το θεμα, μπορω ειτε αυτοπροσωπος ειτε μεσο συγγενικου προσωπου/η και δικηγορου, να παρω απευθειας το χαρτι απο τη στρατολογια (με μεταφρασμενα εγγραφα που αποδεικνυουν οτι ειμαι μκε);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κανείς αν βάλεις βύσμα (νορμαλ, όχι τον... Καμμένο) από την ώρα που θα αρχίσει να δουλεύεται το θέμα στο ΓΕΣ, πόσο χρονικό διάστημα κάνει να έρθει το φύλλο πορείας στη μονάδα;

Επίσης, το 5μηνο παραμεθόριο για μετάθεση στον τόπο σου ισχύει κανονικά και για την 355 που δεν έκανε κέντρο έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Heisen_berg είπε

Γνωρίζει κανείς αν βάλεις βύσμα (νορμαλ, όχι τον... Καμμένο) από την ώρα που θα αρχίσει να δουλεύεται το θέμα στο ΓΕΣ, πόσο χρονικό διάστημα κάνει να έρθει το φύλλο πορείας στη μονάδα;

Επίσης, το 5μηνο παραμεθόριο για μετάθεση στον τόπο σου ισχύει κανονικά και για την 355 που δεν έκανε κέντρο έτσι;

Ναι ισχυει και γαι 355.Και ισα ισα λογικα θα ερθουν πιο γρηγορα στη 355 μιας και εξαρχης επιανες παραμεθωριο και οχι ενα μηνα μετα που ηταν με το κεντρο.

Εγω που ειμαι 8μηνος,ευελπιστω τον επομενο μηνα να μου ερθει.Κραταω μικρο καλαθι φυσικα αλλα στη μοναδα μου διωξαν σε 2 βδομαδες σχεδον ολους τους φανταρους και εχουμε μεινει κατα 90% της 355.Και ενω καποιοι ηθελαν να κοψουν κιολας τη μεταθεση,δε τους αφηναν απο το ΓΕΣ.Και καπως ετσι μειναμε 15 φανταροι στη μοναδα.

Οποτε τωρα τη δευτερα που μας ερχονται της 356,αν ακολουθησουν ιδια τακτικη,θα αρχισουν να διωχνουν της 355.

Το θεμα βεβαια ειναι να παρεις και καλη μεταθεση...

Επεξ/σία από Dantε
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Dantε είπε

Ναι ισχυει και γαι 355.Και ισα ισα λογικα θα ερθουν πιο γρηγορα στη 355 μιας και εξαρχης επιανες παραμεθωριο και οχι ενα μηνα μετα που ηταν με το κεντρο.

Εγω που ειμαι 8μηνος,ευελπιστω τον επομενο μηνα να μου ερθει.Κραταω μικρο καλαθι φυσικα αλλα στη μοναδα μου διωξαν σε 2 βδομαδες σχεδον ολους τους φανταρους και εχουμε μεινει κατα 90% της 355.Και ενω καποιοι ηθελαν να κοψουν κιολας τη μεταθεση,δε τους αφηναν απο το ΓΕΣ.Και καπως ετσι μειναμε 15 φανταροι στη μοναδα.

Οποτε τωρα τη δευτερα που μας ερχονται της 356,αν ακολουθησουν ιδια τακτικη,θα αρχισουν να διωχνουν της 355.

Το θεμα βεβαια ειναι να παρεις και καλη μεταθεση...

Είναι στάνταρ ότι ισχύει, έτσι; Από επίσημα χείλη εννοώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/6/2018 στις 2:32 ΜΜ, logistoulis είπε

ευτυχώς που δεν υπάρχουν πόλεμοι και όλοι μπορούμε να ζούμε αρμονικά και ευτυχισμένα και αν χρειαστει θα πολεμήσουν οι πύραυλοι για εμάς

(προσοχή σκληρές εικόνες από την ευρύτερη γειτονιά μας.. αν και φαίνεται σχεδόν σαν βιντεοπαιχνίδι.. ) 

http://www.mixanitouxronou.com.cy/epikerotita/apagoreymenes-eikones-apo-ti-foniki-enedra-koyrdon-machiton-ston-toyrkiko-strato-prosochi-sklires-eikones/

Λες και παίζεις video game είναι, νόμιζα θα ακουστεί ''double kill'' , ''triple kill'' , ''ace'' .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...