Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, anterovgaltis2015 είπε

Καλησπέρα παιδιά,

Έχω κόψει την αναβολή περίπου από μέσα Ιουνίου και ειμαι για κατάταξη με την Δ ΕΣΣΟ. Αρχικα κάπου διάβασα υπολογίζεται να μπούμε Οκτώβρη, ισχύει(;) γιατί μου είπαν στην στρατολογία Νοέμβριο και έχω υπολογίσει την ορκομωσια που θα γίνει κατά πάσα πιθανότητα Οκτώβρη! Αν μπούμε τότε μπορώ να πάρω άδεια για την ορκωμοσία; 

Τώρα ουσιαστικά παρουσιαζομαστε στην μονάδα πάνω στα σύνορα που είναι οι περισσότερες ή στα νησιά και μετά μας πανε αλλού ή μένουμε στην μονάδα στην οποία μπήκαμε;

Και κάτι τελευταίο ειμαι πολύτεκνος και δικαιούμαι εξάμηνη θητεία (πλεον γιατι παλια δεν μπορουσα ημουν ο 4ος κατα σειρα) χρειάζεται οικογενειακή κατάσταση και πιστοποιητικό πολυτεκνιας να δώσω όταν παρουσιαστώ; Αν αυξηθεί η θητεία πάει το εξάμηνο ή εγώ που εχω κόψει την αναβολή δεν θα με πιάσει;

Λενε για Οκτωβριο η καταταξη της Δ' ΕΣΣΟ. Η ορκομωσια γινεται μετα απο 15μερες περιπου. Εγω π.χ παρουσιαστηκα με τη Γ' ΕΣΣΟ και η ορκομωσια εγινε 2 Αυγουστου. 15 μερες κανεις ΣΒΕΝ μετα την ορκομωσια ξεκινας υπηρεσιες, ΣΠΕΝ, αναλογως το στρατοπεδο παντα και τους φανταρους που εχει. Αδεια ορκομωσιας παιρνεις αναγκαστηκα και δεν μετριεται απο τις δικες σου αδειες που εχεις. Οπως και η αδεια απολυσεως αντιστοιχα. 

Αναλογως το στρατοπεδο που παρουσιαζεσαι ειναι. Εγω παρουσιαστηκα Λιτοχωρο και θα μεινω εδω περα αμεταθετος. 

Για πολυτεκνος κανεις 6μηνο, αλλα δεν ξερω τι χαρτια χρειαζονται. Παρε τηλ.σε καποια στρατολογικη υπηρεσια και ρωτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, Archilleo είπε

Λενε για Οκτωβριο η καταταξη της Δ' ΕΣΣΟ. Η ορκομωσια γινεται μετα απο 15μερες περιπου. Εγω π.χ παρουσιαστηκα με τη Γ' ΕΣΣΟ και η ορκομωσια εγινε 2 Αυγουστου. 15 μερες κανεις ΣΒΕΝ μετα την ορκομωσια ξεκινας υπηρεσιες, ΣΠΕΝ, αναλογως το στρατοπεδο παντα και τους φανταρους που εχει. Αδεια ορκομωσιας παιρνεις αναγκαστηκα και δεν μετριεται απο τις δικες σου αδειες που εχεις. Οπως και η αδεια απολυσεως αντιστοιχα. 

Αναλογως το στρατοπεδο που παρουσιαζεσαι ειναι. Εγω παρουσιαστηκα Λιτοχωρο και θα μεινω εδω περα αμεταθετος. 

Για πολυτεκνος κανεις 6μηνο, αλλα δεν ξερω τι χαρτια χρειαζονται. Παρε τηλ.σε καποια στρατολογικη υπηρεσια και ρωτα.

ΣΒΕΝ είναι κάτι με βασική εκπαίδευση νεοσυλλέκτων και ΣΠΕΝ προχωρημένη εκπαίδευση νεοσυλλέκτων; 

Ωραία κατάλαβα κάποια πράγματα! Κάτι άλλο έχω τελειώσει πληροφορική αλλά δεν έχω ορκιστεί ακόμα όμως για να κόψω την αναβολή μου είπαν να παρουσιασω βεβαίωση σπουδών παίζει να με βάλουν πουθενά σε σχέση με το πτυχίο μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μια απορια. Εχει ερθει η μεταθεση μου για μετα τα ΣΠΕΝ και αυτα τελειώνουν Παρασκευή. Ειμαι ερευνας πληροφορικης. Γνωρίζει κανείς αν πηγαινουμε κατευθείαν στη μοναδα Παρασκευή η αν παρουσιαζομαστε Δευτέρα; (λεω Δευτέρα γιατί υποθετω οτι οι υπηρεσίες των ερευνας πληροφορικης ειναι κατά βαση καθημερινές και οχι σ/κ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, george_rt είπε

Παιδια μια απορια. Εχει ερθει η μεταθεση μου για μετα τα ΣΠΕΝ και αυτα τελειώνουν Παρασκευή. Ειμαι ερευνας πληροφορικης. Γνωρίζει κανείς αν πηγαινουμε κατευθείαν στη μοναδα Παρασκευή η αν παρουσιαζομαστε Δευτέρα; (λεω Δευτέρα γιατί υποθετω οτι οι υπηρεσίες των ερευνας πληροφορικης ειναι κατά βαση καθημερινές και οχι σ/κ) 

99% δευτερα,θα περασετε απο τη μοναδα οτι ωρα φτάσετε,θα παρετε 2ημερη λογικά και δευτερα πρωι θα πρεπει να ειστε μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, anterovgaltis2015 είπε

ΣΒΕΝ είναι κάτι με βασική εκπαίδευση νεοσυλλέκτων και ΣΠΕΝ προχωρημένη εκπαίδευση νεοσυλλέκτων; 

Στα ΣΒΕΝ σου μαθαινουν πως να χαιρετας, πως να κανεις βημα για παρελαση, πως εκτελεις εντολες κτλ... Μετα στα ΣΠΕΝ κανεις νυχτερινη βολη, κανονικη βολη μερα, πρωτες βοηθειες, μαθηματα προσανατολισμου κ.α... 

19 ώρες πριν, anterovgaltis2015 είπε

 

Ωραία κατάλαβα κάποια πράγματα! Κάτι άλλο έχω τελειώσει πληροφορική αλλά δεν έχω ορκιστεί ακόμα όμως για να κόψω την αναβολή μου είπαν να παρουσιασω βεβαίωση σπουδών παίζει να με βάλουν πουθενά σε σχέση με το πτυχίο μου;

Ισως. Θα σε ρωτησουν και αυτοι τι τελειωσες και μπορεις να το αναφερεις σε καποιο στελεχος και ισως σε βαλουν  σε καποιο ποστο. Εγω ειπα για παραδειγμα εχω εργαστει ως μπαρμαν στο παρελθον και με εβαλαν κυλικειο. Πολυ κομπλε ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Archilleo είπε

Στα ΣΒΕΝ σου μαθαινουν πως να χαιρετας, πως να κανεις βημα για παρελαση, πως εκτελεις εντολες κτλ... Μετα στα ΣΠΕΝ κανεις νυχτερινη βολη, κανονικη βολη μερα, πρωτες βοηθειες, μαθηματα προσανατολισμου κ.α... 

Ισως. Θα σε ρωτησουν και αυτοι τι τελειωσες και μπορεις να το αναφερεις σε καποιο στελεχος και ισως σε βαλουν  σε καποιο ποστο. Εγω ειπα για παραδειγμα εχω εργαστει ως μπαρμαν στο παρελθον και με εβαλαν κυλικειο. Πολυ κομπλε ειναι.

Σε ευχαριστώ πολύ να σαι καλά! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλησπερα κανονικα μπαινω νοεμβρη αλλα εμαθα τωρα οτι μπορει να μας παρουν 5-10 οκτομβρη... εχω χασει τν γη κατω απτα ποδια μου γιατι στις 20 δινω γματ εξετασεις για μεταπτυχιακο... τι μπορω να κανω?? παρακαλω καποιος μια λυση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nick_giots32 είπε

παιδια καλησπερα κανονικα μπαινω νοεμβρη αλλα εμαθα τωρα οτι μπορει να μας παρουν 5-10 οκτομβρη... εχω χασει τν γη κατω απτα ποδια μου γιατι στις 20 δινω γματ εξετασεις για μεταπτυχιακο... τι μπορω να κανω?? παρακαλω καποιος μια λυση

πάρε τηλέφωνο τη στρατολογία που ανήκεις και ζήτα να σου δώσουν  1-2 μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nick_giots32 είπε

παιδια καλησπερα κανονικα μπαινω νοεμβρη αλλα εμαθα τωρα οτι μπορει να μας παρουν 5-10 οκτομβρη... εχω χασει τν γη κατω απτα ποδια μου γιατι στις 20 δινω γματ εξετασεις για μεταπτυχιακο... τι μπορω να κανω?? παρακαλω καποιος μια λυση

Μπορεις να ζητησεις να παρεις αναβολη για την επομενη ΕΣΣΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nick_giots32 είπε

παιδια καλησπερα κανονικα μπαινω νοεμβρη αλλα εμαθα τωρα οτι μπορει να μας παρουν 5-10 οκτομβρη... εχω χασει τν γη κατω απτα ποδια μου γιατι στις 20 δινω γματ εξετασεις για μεταπτυχιακο... τι μπορω να κανω?? παρακαλω καποιος μια λυση

Ζητα μερες αλλιως κλασε τους και μπες στην επόμενη ΕΣΣΟ. Σιγα μην θυσιασεις το μεταπτυχιακό για τον στρατό. Αφου θα σου χαραμισουν 9 μηνες απ'τη ζωη σου ασ'τους χαραμισουν αργότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nick_giots32 είπε

παιδια καλησπερα κανονικα μπαινω νοεμβρη αλλα εμαθα τωρα οτι μπορει να μας παρουν 5-10 οκτομβρη... εχω χασει τν γη κατω απτα ποδια μου γιατι στις 20 δινω γματ εξετασεις για μεταπτυχιακο... τι μπορω να κανω?? παρακαλω καποιος μια λυση

Πήγαινε στη στρατολογία και ζήτα μια αναβολή για 3 μήνες θα σου δώσουν για πλάκα.Τώρα αν θες να ξεκινήσεις το μεταπτυχιακό του χρόνου το Σεπτέμβριο οπότε δε σε παίρνει να μπεις στην επόμενη ΕΣΣΟ γιατί δεν θα απολυθείς πριν τον Σεπτέμβρη θα σου λεγα να πας κανονικά με την επόμενη και απλά γύρω στον Αύγουστο ζήτα καμιά αναβολή για ψυχολογικούς λόγους και κάνε τους μήνες που θα απομένουν όποτε μπορέσεις αργότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα ηθελα να ρωτησω. Αν καποιος γονεας εχει 67% αναπηρια - δικαιουμαι κατι ? Ευχαριστω προκαταβολικα (ΥΓ. δεν ειμαι πρωτοτοκος)

Επεξ/σία από kokorikoue
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, nick_giots32 είπε

παιδια καλησπερα κανονικα μπαινω νοεμβρη αλλα εμαθα τωρα οτι μπορει να μας παρουν 5-10 οκτομβρη... εχω χασει τν γη κατω απτα ποδια μου γιατι στις 20 δινω γματ εξετασεις για μεταπτυχιακο... τι μπορω να κανω?? παρακαλω καποιος μια λυση

Λίγες μέρες παράταση που προτείνουν δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό να πάρεις. Αλλά μπορείς πολύ εύκολα να πάρεις μια αναβολή για να μπεις με την επόμενη ΕΣΣΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...