Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, cacofonix-3 είπε

Έχουμε κανένα thread με στρατιωτικές ιστορίες;

Όχι και πάλι καλά. Δεν υπάρχει πιο βαρετό πράγμα από το να λέει καππ7ος ιστορίες από το στρατό! Ο ίδιος θεωρεί ότι λέει ιστοριαρα και για τους άλλους που δεν ήταν παρόντες είναι πιο βαρετό κι απ το να βλέπεις την μπορείς να στεγνώνει 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 λεπτά πριν, ManFromEarth είπε

Όχι και πάλι καλά. Δεν υπάρχει πιο βαρετό πράγμα από το να λέει καππ7ος ιστορίες από το στρατό! Ο ίδιος θεωρεί ότι λέει ιστοριαρα και για τους άλλους που δεν ήταν παρόντες είναι πιο βαρετό κι απ το να βλέπεις την μπορείς να στεγνώνει 

Μπορείς και να μη συμμετάσχεις στο thread, δεν σε αναγκάζει κάποιος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακουγεται πολυ για 10 Οκτωβρη. Ωστοσο μην το παρετε της μετρητοις.  Μια απλη πληροφορια απο φιλο φανταρο . 

Οσοι δινετε εξετασεις για GRE - GMAT - IELTS -TOEFL σας προτεινω να δωσετε μεχρι τις 10 οκτωβρη  (εγω θα δωσω 9 οκτωβρη περιπου 15 μερες νωριτερα απο οτι θα ηθελα). Αν δεν εχετε ξεκινησει μαθηματα δυστυχως την πατησατε και εννοειτε πως δεν φταιτε εσεις αλλα το ρδελομπου το κρατος.

Οταν αναφερεστε στην διακοπη αναβολης για την Δ εσσο και το αν θα επρεπε να μπει Νοεμβρη, ναι επρεπε να μπει Νοεμβρη  . Δεν φτανει που αναγκαζομαστε να παμε στρατο (και το λεω ως 15+ χρονια προσκοπος συνηθισμενος στις κακουχιες σκοπιες κλπ.) , η ελαχιστη υποχρεωση του κρατους προς εμας ειναι να τηρει τα αναγραφομενα , αλλιως εξαπατα τον απλο πολιτη. Ασχετως αν ο νομος και τα ψιλα γραμματα δινουν το "παραθυρακι" στον ΕΣ να παρει φανταρους οποτε θελει.

Επεξ/σία από kokorikoue
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαλάρωσε και λίγο... Αν δεν σ'αρέσει αυτό μπες είτε την επόμενη/ες ΕΣΣΟ που θα γίνει/ουν ή κάτσε μέχρι τα 30 σου να κάνεις τις σπουδες σου και εξαγόρασε μετά την θητεία σου! Και εμένα δεν μ'αρέσει που θα μπω νωρίτερα μιας και κανονιστικέ ορκωμοσία από την σχολή μου στα μέσα Οκτωμβρη αλλά δεν λέω τίποτα από την στιγμή που κόβεις την αναβολή είσαι stand by για να μπεις, δεν έχεις υποχρεώσεις δηλαδή! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λογικο λεω. Αν κοψω την αναβολη μου και μπω στην επομενη εσσο χανω εναν χρονο γιατι δε θα μπορεσω να μπω για μεταπτυχιακο του χρονου το σεπτεμβρη. 

Υποχρεωσεις δεν εχεις εσυ - εγω εχω.  Ουτε θελω να εξαγορασω τη θητεια μου. Οποτε εν τελει χαλαρωσε εσυ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kokorikoue είπε

Το λογικο λεω. Αν κοψω την αναβολη μου και μπω στην επομενη εσσο χανω εναν χρονο γιατι δε θα μπορεσω να μπω για μεταπτυχιακο του χρονου το σεπτεμβρη. 

Υποχρεωσεις δεν εχεις εσυ - εγω εχω.  Ουτε θελω να εξαγορασω τη θητεια μου. Οποτε εν τελει χαλαρωσε εσυ .

Μπες στην επομενη εσσο και κατα τον ιουλιο-αυγουστο παιξτο οτι δεν την παλευεις αλλο και θες αναβολη για ψυχολογικους λογους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω το ειπα προς υποστηριξη των παιδιων που δεν το πηραν απο νωρις ειδηση. Εγω ευτυχως ενημερωθηκα απο εδω και φροντισα. Απλα ελπιζω να μην μπουμε πριν τις 10 οκτωβρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επι τη ευκαιρια επειδη και εγω κανω αιτησεις για μεταπτυχιακα του χρονου ξερετε αν θα υπαρχει προβλημα με το στρατο σε περιπτωση που ζητησουν συνεντευξεις τα πανεπιστημια;(συνηθως γυρω στο Μαρτιο απο ότι ξερω).Θα μπορεσουμε να παρουμε αδειες;Επισης μπορεις να ταξιδεψεις στο εξωτερικο οσο εισαι φανταρος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, kokorikoue είπε

Το λογικο λεω. Αν κοψω την αναβολη μου και μπω στην επομενη εσσο χανω εναν χρονο γιατι δε θα μπορεσω να μπω για μεταπτυχιακο του χρονου το σεπτεμβρη. 

Υποχρεωσεις δεν εχεις εσυ - εγω εχω.  Ουτε θελω να εξαγορασω τη θητεια μου. Οποτε εν τελει χαλαρωσε εσυ .

Και εγώ έχω υποχρεώσεις με το να ξεκινήσω μεταπτυχιακό αλλα και την ορκομωσια μου από την σχολή. Οπως επισης και την δουλειά μου ως διαιτητής! Δεν ήρθα ούτε να σου την μπω ούτε να δείξω ποιος έχει πιο μεγάλη. Απλά θεωρώ λίγο λάθος τα μηνύματα σου γιατί έχουν κάποια "ένταση"! Εύχομαι να προλάβεις να κάνεις τις δουλειές σου όπως τις έχεις υπολογίσει και ας μπαίνουμε νωρίτερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειχα ενταση προσωπικα, απλα δε θα βγαλουμε το λογικο παραλογο επειδη καποιους τους επηρεαζει πολυ και καποιους λιγοτερο. Λυπαμαι που και εχεις υποχρεωσεις και ο στρατος πρεπει να στις ανακοψει αλλα δε σε ειδα τοσο επηρεασμενο. 

Φιλε nikosmon φανταζομαι μπορει να το κανονισεις για το Πασχα ή εστω να ξοδεψεις καποιες απο τις αδειες σου. Οπλισου με υπομονη και θα τα καταφερεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, nikosmon είπε

Επι τη ευκαιρια επειδη και εγω κανω αιτησεις για μεταπτυχιακα του χρονου ξερετε αν θα υπαρχει προβλημα με το στρατο σε περιπτωση που ζητησουν συνεντευξεις τα πανεπιστημια;(συνηθως γυρω στο Μαρτιο απο ότι ξερω).Θα μπορεσουμε να παρουμε αδειες;Επισης μπορεις να ταξιδεψεις στο εξωτερικο οσο εισαι φανταρος;

Για εξωτερικό δύσκολο, σειρά μου που το ζήτησε δεν έγινε δεκτό, ήθελε να πάει Κολομβία, μπορεί να παίζει ρόλο και ο προορισμός και ο λόγος που θες να βγεις εκτός Ελλάδος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο στρατός θα έπρεπε να περιλαμβάνει θητεία για εκπαίδευση στον οπλισμό και μετά απόλυση (το πολύ 3 μήνες).

Οτιδήποτε διαφορετικό είναι καταστροφικό για τους νέους.

Έκανα 30 μήνες θητεία στα νιάτα μου (στην ΠΑ σαν μηχανικός αεροσκαφών). 

Τη στιγμή που θα μπορούσα να δουλεύω παραγωγικά με είχαν και μάζευα σπιρτόκουτα έξω από το σπίτι του διοικητή!!

  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, nikosmon είπε

Επισης μπορεις να ταξιδεψεις στο εξωτερικο οσο εισαι φανταρος;

Γινεται εντος Ε.Ε. με διαβατηριο. Αν δεν εχεις διαβστηριο τοτε δεν μπορεις. Για εκτος δεν γνωριζω. Ισως με καποιες προϋποθεσεις να γινεται. Βγαλε ενα διαβατηριο τωρα πριν παρουσιαστεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...