Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ερώτηση για εξαγορά:

Φίλος μπήκε στρατό το 2016 και 2 μήνες μετά έφυγε με αναβολή. Για 2 χρόνια μετά συνέχισε με αναβολές 1 έτους μέχρι που του βγήκε Ι5. Ήθελε να εξαγοράσει τη θητεία αλλά θέλει ακόμα 3 χρόνια για να φτάσει τα 33 που προβλέπει ο νόμος ότι μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο. Προς το παρόν δεν τον ενοχλεί που έχει "τρελοχαρτο" αλλά επειδή στο μέλλον μπορεί να του κοστίσει κάποια θέση εργασίας θέλει να πάει σε 3 χρόνια να πει ότι έγινε καλά...να βγεί Ι3 ή Ι4 (άρα υπηρετεί) και τότε που πλέον θα είναι στα 33 να εξαγοράσει στο καπάκι. Η ερώτηση είναι η εξής:

1) Είναι αυτό εφικτό ή είναι μπούρδες?

2) Οι 2 μήνες που υπηρέτησε θα μετράνε μετά από 3 χρόνια (6 σύνολο από το 2016) ή ακυρώνονται και θα πρέπει να πληρώσει όλη τη θητεία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, Μάκαρος είπε

1) Η λογικη λεει οτι θα παρουσιαστεις ΚΕΕΔ

2) Δεν λαμβανουν καν στα υποψιν το τι δηλωνεις στο ιντερνετ

 

1 ώρα πριν, chrisxpap είπε

ΚΕΕΔ πας

Και αυτό αλλάζει μόνο με βύσμα; Δεδομένου ότι είναι τελευταία στιγμή θα μπορεί το βύσμα να μου αλλάξει το σημείο όπου θα παρουσιαστώ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, skel13 είπε

Ξέρει κανείς από παραμεθόριο υπάρχει περίπτωση να ρθει μετάθεση στους 4μηνες ή είναι για όλους στο 5μηνο ? 

Αναφέρομαι για τους 8μηνους στρατιώτες 

Από αυτά που είδα στο στρατόπεδο που υπηρετώ όλη η 360 πήρε μεταθεση στο 5μηνο δεν έχει πάρει το αφτί μου τίποτα συγκεκριμένο για τους 8μηνους

1 ώρα πριν, vea17 είπε

Και αυτό αλλάζει μόνο με βύσμα; Δεδομένου ότι είναι τελευταία στιγμή θα μπορεί το βύσμα να μου αλλάξει το σημείο όπου θα παρουσιαστώ; 

Πιστεύω πως αλλάζει με βυσμα. Βασικά δεν έχω ιδέα απλά από αυτά που έχουν δει τα μάτια μου μέχρι τώρα στο 4μηνο που έχω μέσα πιστεύω αλλάζει. Βασικά τι εννοείς τελευταία στιγμή Οκτώβρη δεν μπαίνεις? Αν ναι τότε όσο πιο νωρίς βάλεις το βύσμα μπρος τόσο το καλύτερο.

1 ώρα πριν, akiz90 είπε

Ερώτηση για εξαγορά:

Φίλος μπήκε στρατό το 2016 και 2 μήνες μετά έφυγε με αναβολή. Για 2 χρόνια μετά συνέχισε με αναβολές 1 έτους μέχρι που του βγήκε Ι5. Ήθελε να εξαγοράσει τη θητεία αλλά θέλει ακόμα 3 χρόνια για να φτάσει τα 33 που προβλέπει ο νόμος ότι μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο. Προς το παρόν δεν τον ενοχλεί που έχει "τρελοχαρτο" αλλά επειδή στο μέλλον μπορεί να του κοστίσει κάποια θέση εργασίας θέλει να πάει σε 3 χρόνια να πει ότι έγινε καλά...να βγεί Ι3 ή Ι4 (άρα υπηρετεί) και τότε που πλέον θα είναι στα 33 να εξαγοράσει στο καπάκι. Η ερώτηση είναι η εξής:

1) Είναι αυτό εφικτό ή είναι μπούρδες?

2) Οι 2 μήνες που υπηρέτησε θα μετράνε μετά από 3 χρόνια (6 σύνολο από το 2016) ή ακυρώνονται και θα πρέπει να πληρώσει όλη τη θητεία?

Γενικά αν τους πει ότι θέλει τελικά να καταταγεί και τον κρίνουν κατάλληλο άνετα του αλλάζουν το Ι. Από κει και πέρα αν είναι να τα σκάσει κιόλας ακόμα πιο άνετα. Λεφτά και στρατιώτες θέλουν😛

Στις 30/8/2019 στις 12:46 ΠΜ, kokorikoue είπε

Το λογικο λεω. Αν κοψω την αναβολη μου και μπω στην επομενη εσσο χανω εναν χρονο γιατι δε θα μπορεσω να μπω για μεταπτυχιακο του χρονου το σεπτεμβρη. 

Υποχρεωσεις δεν εχεις εσυ - εγω εχω.  Ουτε θελω να εξαγορασω τη θητεια μου. Οποτε εν τελει χαλαρωσε εσυ .

Όλοι έχουμε υποχρεώσεις. Είχα τουλάχιστον. Παραιτήθηκα από δουλειά που μου άρεσε και έκανα 2 χρόνια για να ξεμπερδευω με το στρατό. (27 χρόνων με βλέψεις για μεταπτυχιακό κτλπ). Και αφού παραιτήθηκα έλαβα mail ότι αντί Φεβρουάριο θα παρουσιαστώ Μάιο. Πήγα και έπιασα μια δουλειά του ποδαριού για 4 μήνες μέχρι να παρουσιαστώ. Πίστεψέ με δεν είσαι ούτε ο ο πρώτος ούτε ο τελευταίος έχω ακούσει ιστορίες και ιστορίες από άλλους μεσα, ξενερες και ξενερες.

Επεξ/σία από Nick0ss
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vea17 είπε

Και αυτό αλλάζει μόνο με βύσμα; Δεδομένου ότι είναι τελευταία στιγμή θα μπορεί το βύσμα να μου αλλάξει το σημείο όπου θα παρουσιαστώ; 

Από όσο ξέρω όταν έκοβες την αναβολή στα ΚΕΠ μπορούσες να δηλώσεις ότι δεν θες ΕΔ και σε άλλαζαν χωρίς βύσμα. Οπότε άμα έχεις κανα καλό βύσμα θα γίνεται ακόμα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/8/2019 στις 12:10 ΠΜ, Lamogio01 είπε

Γενικά μιλάς ? Γιατί στην Τρίπολη απο οτι λένε δεν αφήνουν smartphone...

Λόγω "εκπαίδευση ειδικότητας" (κολοκύθια τούμπανα) έχω αλλάξει 4 στρατόπεδα (Κω,Ναύπλιο,Λουτράκι,Μενίδι) σε κανένα δεν τα απαγόρευαν. Όταν μπήκα στη Κω πρώτη μέρα ίσα ίσα που όταν πήγαν να μας ψάξουν τα πράγματα είπαν το χαρακτηριστικό "βγάλτε κινητά από κάλτσες sleeping bag κτλπ δεν θα σας τα πάρουμε μη φοβάστε." Τώρα όντως για Τρίπολη το είχα ακούσει και εγώ δεν ξέρω αν ισχύει ή όχι.

Στις 23/8/2019 στις 11:52 ΜΜ, anterovgaltis2015 είπε

ΣΒΕΝ είναι κάτι με βασική εκπαίδευση νεοσυλλέκτων και ΣΠΕΝ προχωρημένη εκπαίδευση νεοσυλλέκτων; 

Ωραία κατάλαβα κάποια πράγματα! Κάτι άλλο έχω τελειώσει πληροφορική αλλά δεν έχω ορκιστεί ακόμα όμως για να κόψω την αναβολή μου είπαν να παρουσιασω βεβαίωση σπουδών παίζει να με βάλουν πουθενά σε σχέση με το πτυχίο μου;

Υπάρχει μονάδα σχετική δεν θυμάμαι πως λέγεται (μηχανικός πληροφορικής έχω τελειώσει) δεν υπάρχει περίπτωση να μπεις στη συγκεκριμένη θα έλεγα εκτως και αν έχεις βύσμα το θεό που δεν θα ρωτούσε πιστεύω θα το γνώριζες ήδη. Απλά στη μονάδα που θα είσαι το πολύ πολύ να σε πάρουν σε γραφείο να κάνεις τα excel και τα word 😆

Επεξ/σία από Nick0ss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πότε περίπου να αναμένουμε τα χαρτιά για το πότε θα παρουσιαστούμε η Δ ΕΣΣΟ στρατού ξηράς από τα αστυνομικά τμήματα; Έχει νόημα να περάσω αύριο βόλτα από το αστυνομικό τμήμα ή είναι πολύ νωρίς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, takatakaros είπε

Πότε περίπου να αναμένουμε τα χαρτιά για το πότε θα παρουσιαστούμε η Δ ΕΣΣΟ στρατού ξηράς από τα αστυνομικά τμήματα; Έχει νόημα να περάσω αύριο βόλτα από το αστυνομικό τμήμα ή είναι πολύ νωρίς;

Πολύ νωρίς θα έλεγα. Εμένα προσωπικά με ενημέρωσαν σχεδόν δυο βδομάδες πριν μπω ότι έχει φτάσει το χαρτί. Δεν χρειάζεται να βιάζεσαι έτσι και αλλιώς να πάρεις το χαρτί πιο γρήγορα θα μάθεις το μήνα πρώτα απ' όλα online ε και μετά να έχεις στο νου σου ότι είτε είναι Οκτώβρη είτε Νοέμβρη τελικά η λογική λέει ότι θα παρουσιαστείς στο πρώτο δεκαπενθήμερο με πιθανότερες ημερομηνίες αυτές μέχρι 10 του μηνός. Γενικά δεν χρειάζεται να σε αγχωνεις εκτως και παίζεις στα άκρα με τις ημερομηνίες λόγω του ότι μπορεί να έχεις να κάνεις κάτι που δεν μπορείς να αναβάλει ή να του αλλάξεις ημερομηνία. Εσύ πρώτα απ' όλα θες να σιγουρευτείς για το μήνα γιατί γίνεται ένα μπέρδεμα απ'οτι βλέπω και ακούω μεσα για το αν θα είναι Οκτώβρη ή Νοέμβρη τελικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Nick0ss said:

Πολύ νωρίς θα έλεγα. Εμένα προσωπικά με ενημέρωσαν σχεδόν δυο βδομάδες πριν μπω ότι έχει φτάσει το χαρτί. Δεν χρειάζεται να βιάζεσαι έτσι και αλλιώς να πάρεις το χαρτί πιο γρήγορα θα μάθεις το μήνα πρώτα απ' όλα online ε και μετά να έχεις στο νου σου ότι είτε είναι Οκτώβρη είτε Νοέμβρη τελικά η λογική λέει ότι θα παρουσιαστείς στο πρώτο δεκαπενθήμερο με πιθανότερες ημερομηνίες αυτές μέχρι 10 του μηνός. Γενικά δεν χρειάζεται να σε αγχωνεις εκτως και παίζεις στα άκρα με τις ημερομηνίες λόγω του ότι μπορεί να έχεις να κάνεις κάτι που δεν μπορείς να αναβάλει ή να του αλλάξεις ημερομηνία. Εσύ πρώτα απ' όλα θες να σιγουρευτείς για το μήνα γιατί γίνεται ένα μπέρδεμα απ'οτι βλέπω και ακούω μεσα για το αν θα είναι Οκτώβρη ή Νοέμβρη τελικα.

Βγήκε επίσημη ανακοίνωση τη προηγούμενη βδομάδα ότι θα παρουσιαστούμε Οκτώβρη αντί για Νοέμβρη. Οπότε ο μήνας είναι σίγουρος πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, takatakaros είπε

Βγήκε επίσημη ανακοίνωση τη προηγούμενη βδομάδα ότι θα παρουσιαστούμε Οκτώβρη αντί για Νοέμβρη. Οπότε ο μήνας είναι σίγουρος πλέον.

Μάλιστα φαντάσου γενικά τι φάση είναι ο ελληνικός στρατός όταν μέχρι πριν 2-3 μέρες στέλεχος στο στρατόπεδο μας έλεγε ότι μάλλον πάτε για Νοέμβρη. Τεσπα, εντάξει γενικά δεν χάνεις κάτι να πας να ρωτήσεις απλά το θεωρώ δύσκολο να έχει πάει από τώρα, αν παρ'ολα  αυτά έχεις αγωνία ρίξε ένα τηλέφωνο στο αστυνομικό τμήμα και ρώτα αν έχουν πάει τα χαρτιά για αυτούς που παρουσιάζονται Οκτώβρη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Nick0ss είπε

Πολύ νωρίς θα έλεγα. Εμένα προσωπικά με ενημέρωσαν σχεδόν δυο βδομάδες πριν μπω ότι έχει φτάσει το χαρτί. Δεν χρειάζεται να βιάζεσαι έτσι και αλλιώς να πάρεις το χαρτί πιο γρήγορα θα μάθεις το μήνα πρώτα απ' όλα online ε και μετά να έχεις στο νου σου ότι είτε είναι Οκτώβρη είτε Νοέμβρη τελικά η λογική λέει ότι θα παρουσιαστείς στο πρώτο δεκαπενθήμερο με πιθανότερες ημερομηνίες αυτές μέχρι 10 του μηνός. Γενικά δεν χρειάζεται να σε αγχωνεις εκτως και παίζεις στα άκρα με τις ημερομηνίες λόγω του ότι μπορεί να έχεις να κάνεις κάτι που δεν μπορείς να αναβάλει ή να του αλλάξεις ημερομηνία. Εσύ πρώτα απ' όλα θες να σιγουρευτείς για το μήνα γιατί γίνεται ένα μπέρδεμα απ'οτι βλέπω και ακούω μεσα για το αν θα είναι Οκτώβρη ή Νοέμβρη τελικα.

Αυτο που παρατήρησα είναι ότι για τις προηγούμενες ΕΣΣΟ η εγκύκλιος για την πρόσκληση των στρατευσίμων βγήκε το πρώτο 10ήμερο του προηγούμενου μήνα από αυτόν την κατάταξης. Οπότε θα μάθουμε μέσα στις επόμενες 10 μέρες το πότε ακριβώς. Το που με την ίδια λογική λίγες μέρες μετά online και κανά δυο βδομάδες πιο πριν το χαρτί από το Α.Τ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Jimmy1 είπε

Αυτο που παρατήρησα είναι ότι για τις προηγούμενες ΕΣΣΟ η εγκύκλιος για την πρόσκληση των στρατευσίμων βγήκε το πρώτο 10ήμερο του προηγούμενου μήνα από αυτόν την κατάταξης. Οπότε θα μάθουμε μέσα στις επόμενες 10 μέρες το πότε ακριβώς. Το που με την ίδια λογική λίγες μέρες μετά online και κανά δυο βδομάδες πιο πριν το χαρτί από το Α.Τ.

Κοίτα εγώ είμαι Β εσσο, γενικά ήμουν λίγο στα @@ μου και δεν το πολύ έψαχνα το πότε και πού το μόνο που ήθελα να μπω το συντομότερο να τελειώνω. Η σειρά που έμαθα τις πληροφορίες είναι η εξής. Μπαίνοντας online έλεγε Φεβρουάριο. Μετά άλλαξε έλεγε Μάιο. Μετά ξαφνικά έλεγε για κάνα μήνα ότι δεν υπάρχουν τα στοιχεία μου. Τέλος κάνα δυο βδομάδες πριν παρουσιαστώ μου εμφάνισε Β εσσο Μαίου με προορισμό Κω. Και στα καπάκια με πήραν τηλ από αστυνομία για το χαρτί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nick0ss είπε

Λόγω "εκπαίδευση ειδικότητας" (κολοκύθια τούμπανα) έχω αλλάξει 4 στρατόπεδα (Κω,Ναύπλιο,Λουτράκι,Μενίδι) σε κανένα δεν τα απαγόρευαν. Όταν μπήκα στη Κω πρώτη μέρα ίσα ίσα που όταν πήγαν να μας ψάξουν τα πράγματα είπαν το χαρακτηριστικό "βγάλτε κινητά από κάλτσες sleeping bag κτλπ δεν θα σας τα πάρουμε μη φοβάστε." Τώρα όντως για Τρίπολη το είχα ακούσει και εγώ δεν ξέρω αν ισχύει ή όχι.

Όλα αυτά όμως στο ΣΞ, γιατί απο ότι μου έχουν πει 4-5 άτομα στον ένα μήνα της Τρίπολης(αεροπορία) δεν θα μας αφήσουν να έχουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, takatakaros είπε

Βγήκε επίσημη ανακοίνωση τη προηγούμενη βδομάδα ότι θα παρουσιαστούμε Οκτώβρη αντί για Νοέμβρη. Οπότε ο μήνας είναι σίγουρος πλέον.

Έχουμε την ανακοίνωση;

Άκυρο βρέθηκε. Αυτή η χώρα ένα απίστευτο κωλοχανείο.

Γνωρίζει κάποιος αν σε περίπτωση χρόνιου νοσήματος, μπορούμε να παρουσιαστούμε πριν την ΕΣΣΟ σε κάποιο στρατιωτικό νοσοκομείο, με σκοπό είτε εκ νέου αναβολής, είτε απαλλαγής;

Επεξ/σία από christakos07
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια. Εγω μπηκα στρατο με την ΕΣΣΟ του Ιουλιου. Εβγαλα εις περας ΣΒΕΝ, ορκομωσια, ΣΠΕΝ (οχι ολες τις εκπαιδευσεις) και πριν 3-4 μερες αγχωθηκα λιγακι ενω ειχα να κανω υπηρεσια σκοπια κρυφος κεντρικη πυλη( ειχα ξανακανει 2 μερες σερι παλι κρυφος κεντρικη πυλη) και πηγα να κανω μια ερωτηση στον δοιηκητη. Ρωτησα λοιπον αν ειναι σωστο να δηλωσω οτι ειμαι αγχωδεις κτλ. Προληπτικα παντα, οχι οτι εγινε κατι την προηγουμενη φορα που ξαναεκανα σκοπετο και αυριο θα με στειλουν 424 για εξεταση και ισως μου αλλαξουν το Ι ή ισως και αναβολη. Καμια συμβουλη ωστε να παραμεινω Ι1 και να μειωσω τις πιθανοτητες για αναβολη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...