Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

43 λεπτά πριν, Archilleo είπε

Παιδια. Εγω μπηκα στρατο με την ΕΣΣΟ του Ιουλιου. Εβγαλα εις περας ΣΒΕΝ, ορκομωσια, ΣΠΕΝ (οχι ολες τις εκπαιδευσεις) και πριν 3-4 μερες αγχωθηκα λιγακι ενω ειχα να κανω υπηρεσια σκοπια κρυφος κεντρικη πυλη( ειχα ξανακανει 2 μερες σερι παλι κρυφος κεντρικη πυλη) και πηγα να κανω μια ερωτηση στον δοιηκητη. Ρωτησα λοιπον αν ειναι σωστο να δηλωσω οτι ειμαι αγχωδεις κτλ. Προληπτικα παντα, οχι οτι εγινε κατι την προηγουμενη φορα που ξαναεκανα σκοπετο και αυριο θα με στειλουν 424 για εξεταση και ισως μου αλλαξουν το Ι ή ισως και αναβολη. Καμια συμβουλη ωστε να παραμεινω Ι1 και να μειωσω τις πιθανοτητες για αναβολη;

Γιατι αγχώνεσαι φιλε μου? Εγώ το 2015 που ημουν μεσα 3 μηνες το καλοκαίρι λογω εμπλοκαρας φυλαγα 19-20 μερες σερί κρυφος κεντρική πύλη. Μπορω να σου πω οτι ηταν η καλύτερη σκοπια εβερ γιατι το μονο που ηθελε οταν ερχονταν εφοδος απλα να κοιτας τον φανερο ψιλοκρυμμενος,φευγει η εφοδος αραζεις παλι. Ψυχραιμια φιλε μου οι σκοπιες χαβαλες ειναι,κατι αοτ,κατι περιπολα κλπ που εισαι με 2ον θα πιασετε την χαζοκουβεντα και περναει το νουμερο αερας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πως μπορουμε να μαθουμε αν εγινε δεκτη η αιτηση μας για να κανουμε μειωμενη θητεια; Με ενα τηλεφωνο στη στρατολογια ή πρεπει να παμε σε καποιο αρμοδιο γραφειο μεσα στη μοναδα μας; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Gatilaras είπε

Γιατι αγχώνεσαι φιλε μου? Εγώ το 2015 που ημουν μεσα 3 μηνες το καλοκαίρι λογω εμπλοκαρας φυλαγα 19-20 μερες σερί κρυφος κεντρική πύλη. Μπορω να σου πω οτι ηταν η καλύτερη σκοπια εβερ γιατι το μονο που ηθελε οταν ερχονταν εφοδος απλα να κοιτας τον φανερο ψιλοκρυμμενος,φευγει η εφοδος αραζεις παλι. Ψυχραιμια φιλε μου οι σκοπιες χαβαλες ειναι,κατι αοτ,κατι περιπολα κλπ που εισαι με 2ον θα πιασετε την χαζοκουβεντα και περναει το νουμερο αερας.

Τυγχανει να εχω περασει αγοραφοβια κτλ παλαιοτερα και οταν καταταχθηκα με εβγαλαν Ι1 και μπορεσα και την παλεψα 1μιση μηνα τωρα. Εβγαλα ΣΒΕΝ, ΟΡΚΟΜΩΣΙΑ,ΣΠΕΝ, εκανα και ΚΠ-ΚΡΥΦΟΣ, απλα εκανα μια ερωτηση και αυτοι φοβηθηκαν, δεν ξερω γιατι και με εστειλαν ΣΤΕΠ ενω δεν το ηθελα και δεν ειχα κατι σοβαρο. Την 1η φορα αρνηθηκα να παω 424 και τωρα 2η φορα δεν θα με αφησουν να μην παω. Θα γινουν χειροτερα τα πραγματα αν παω... Δεν θελω να αλλαξω Ι ουτε να παρω αναβολη γιατι πιστευω οτι μπορω να τα καταφερω ετσι οπως μπηκα απο την αρχη. Απλα, επειδη ισως δεν εκανα καλες φιλιες ακομα κτλ, να με ξαναπιασε αυτο το αγχος που ειχα και παλιοτερα. Αυριο θα μιλησω με τον λοχαγο μου και δεν ξερω αν γινεται να το αποφυγω και να μιλησω με καποιον εδω στα ΣΤΕΠ. Απλα εδω στα ΣΤΕΠ δεν υπαρχει ψυχολογος. Καμια συμβουλη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, george_rt είπε

Πως μπορουμε να μαθουμε αν εγινε δεκτη η αιτηση μας για να κανουμε μειωμενη θητεια; Με ενα τηλεφωνο στη στρατολογια ή πρεπει να παμε σε καποιο αρμοδιο γραφειο μεσα στη μοναδα μας; 

Τα έκανες από τώρα; γιατί και εγώ δικαιούμαι. Πήγες κεπ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, Δ ΕΣΣΟ said:

Τα έκανες από τώρα; γιατί και εγώ δικαιούμαι. Πήγες κεπ; 

Λογικά θα κάνει ήδη την θητεία του, διότι για εμάς της Δ ΕΣΣΟ όταν είχα πάει να κόψω την αναβολή μου είπαν ότι την αίτηση θα την κάνω αφότου μου έρθει το χαρτί για να παρουσιαστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, george_rt είπε

Πως μπορουμε να μαθουμε αν εγινε δεκτη η αιτηση μας για να κανουμε μειωμενη θητεια; Με ενα τηλεφωνο στη στρατολογια ή πρεπει να παμε σε καποιο αρμοδιο γραφειο μεσα στη μοναδα μας; 

Άμα έχεις κάνει αίτηση στα κεπ παίρνεις τηλ στην στρατολογικη μονάδα που ανήκεις και με βάση το ασμ σου λένε αν έχει εγκριθεί και έχει σταλεί στην μονάδα σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπουμε 10-15 Οκτωβρίου που ειναι το αναμενομενο τι πιθανοτητες δινετε να μπορεσω να παρω αδεια στις 25 Νοεμβριου για την ορκωμωσια της σχολης μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

25 λεπτά πριν, nikosmon είπε

Αν μπουμε 10-15 Οκτωβρίου που ειναι το αναμενομενο τι πιθανοτητες δινετε να μπορεσω να παρω αδεια στις 25 Νοεμβριου για την ορκωμωσια της σχολης μου;

Πιστεύω ανετοτατα. Πρεπει να πεσεις σε πολυ τρομπα ανθρωπο για να μην στη δωσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, nikosmon είπε

Αν μπουμε 10-15 Οκτωβρίου που ειναι το αναμενομενο τι πιθανοτητες δινετε να μπορεσω να παρω αδεια στις 25 Νοεμβριου για την ορκωμωσια της σχολης μου;

χαρτί από την σχολή που σπουδάζεις και την ημερομηνία ορκωμοσίας φυσικα με ολα τα στοιχεια οτι εισαι φοιτητης οταν μπηκες ή μπεις για θητεια και θα αιτηθεις φοιτητικη αδεια οταν πλησιαζει η ορκωμοσία. επισης με το καλο το πτυχιο και οταν γυρισεις στην μοναδα χαρτι απο την σχολη οτι ησουν στην ορκωμοσια και τα σχετικα αποδεικτικα.

Επεξ/σία από xxatziva
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Archilleo είπε

Παιδια. Εγω μπηκα στρατο με την ΕΣΣΟ του Ιουλιου. Εβγαλα εις περας ΣΒΕΝ, ορκομωσια, ΣΠΕΝ (οχι ολες τις εκπαιδευσεις) και πριν 3-4 μερες αγχωθηκα λιγακι ενω ειχα να κανω υπηρεσια σκοπια κρυφος κεντρικη πυλη( ειχα ξανακανει 2 μερες σερι παλι κρυφος κεντρικη πυλη) και πηγα να κανω μια ερωτηση στον δοιηκητη. Ρωτησα λοιπον αν ειναι σωστο να δηλωσω οτι ειμαι αγχωδεις κτλ. Προληπτικα παντα, οχι οτι εγινε κατι την προηγουμενη φορα που ξαναεκανα σκοπετο και αυριο θα με στειλουν 424 για εξεταση και ισως μου αλλαξουν το Ι ή ισως και αναβολη. Καμια συμβουλη ωστε να παραμεινω Ι1 και να μειωσω τις πιθανοτητες για αναβολη;

Το

11 ώρες πριν, Archilleo είπε

Παιδια. Εγω μπηκα στρατο με την ΕΣΣΟ του Ιουλιου. Εβγαλα εις περας ΣΒΕΝ, ορκομωσια, ΣΠΕΝ (οχι ολες τις εκπαιδευσεις) και πριν 3-4 μερες αγχωθηκα λιγακι ενω ειχα να κανω υπηρεσια σκοπια κρυφος κεντρικη πυλη( ειχα ξανακανει 2 μερες σερι παλι κρυφος κεντρικη πυλη) και πηγα να κανω μια ερωτηση στον δοιηκητη. Ρωτησα λοιπον αν ειναι σωστο να δηλωσω οτι ειμαι αγχωδεις κτλ. Προληπτικα παντα, οχι οτι εγινε κατι την προηγουμενη φορα που ξαναεκανα σκοπετο και αυριο θα με στειλουν 424 για εξεταση και ισως μου αλλαξουν το Ι ή ισως και αναβολη. Καμια συμβουλη ωστε να παραμεινω Ι1 και να μειωσω τις πιθανοτητες για αναβολη;

Το να σου αλλάξουν το Ι δεν είναι ντροπή πρώτον. Δεύτερον αν πρέπει να σου αλλάξουν το Ι απλά μην αντιστέκεσαι. Αν αγχωνεσαι υπερβολικά άσε τους γιατρούς να σε εξετάσουν και να κρίνουν. Από κει και πέρα το να μην θες αναβολή το καταλαβαίνω μιας και δεν θα αλλάξει κάτι και θες να ξεμπερδευεις. Από κει και πέρα δεν σε ξέρω εσύ ξέρεις τον εαυτό σου. Πάντως να έχεις αυτοπεποίθηση, αφού μπορείς και αναγνωρίζεις το πρόβλημα σου και προσπαθείς είναι καλό δείγμα. Είχα άτομο που αγχωνοταν σαν εσένα αν όχι περισσότερο, δεν μπορούσε να γράψει και να κάνει τον πολλαπλασιασμό 2x2, δεν μπορούσε να δέσει τα κορδόνια και ένα σωρό άλλα. Αφού μπορεί να βγάλει αυτός το στρατό (και μάλιστα ως Ι1) μπορούμε όλοι μας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκουσα ότι επειδή είναι πολλοί οι στρατεύσιμοι, πολλοί που έκοψαν την αναβολή τους τώρα θα μπουν στην επόμενη ΕΣΣΟ και όχι σε αυτήν (άρα Ιανουάριο, φαντάζομαι).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...