Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, Orpheas1992 είπε

Ερωτησις: Το χαρτι που μου ηρθε με εχει στο 297 ΜΚ ΤΠ στην Χιο και απο κατω γραφει Διαβιβασεις - ΥΕΑ.
Στο πισω μερος του χαρτιου, γραφει στα δικαιολογητικα που πρεπει να εχουμε μαζι "Οσοι ειστε ΥΕΑ και επιθυμειτε να επιλεγειτε, αποδεικτικο γραμματικων γνωσεων".

Δεν εχω παρει πτυχιο ακομα, δουλευω σε τηλεπικοινωνιακο παροχο 5 χρονια και το δηλωσα απλα σαν προϋπηρεσια πριν γινει η καταταξη (φανταζομαι αυτο επαιξε τον ρολο του).
Ποσο πιθανο ειναι να παω εκει, να ζητησουν πτυχιο και να παρω τον πουλο;
Εχει συμβει σε κανεναν αλλο στο χαρτι να ειναι ΥΕΑ χωρις πτυχιο και τελικα να τον πηγαινουν αλλου αφου παρουσιαστει;

Ενδειξη ΥΕΑ εχουν οσοι εχουν απολυτηριο λυκειου. Απο εκει και περα, οταν παρουσιαστεις σε ρωτανε αν θες να πας ΥΕΑ. Δηλωσε οχι αν δεν θες. 

Στην περιπτωση που σε πανε με το ζορι (που δεν νομιζω), απλα κοψου στα αθληματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Μάκαρος είπε

Ενδειξη ΥΕΑ εχουν οσοι εχουν απολυτηριο λυκειου. Απο εκει και περα, οταν παρουσιαστεις σε ρωτανε αν θες να πας ΥΕΑ. Δηλωσε οχι αν δεν θες. 

Στην περιπτωση που σε πανε με το ζορι (που δεν νομιζω), απλα κοψου στα αθληματα. 

Καλησπέρα το ΥΕΑ είναι απλά κάνεις κάποιους παραπάνω μήνες και παίρνεις βαθμό σωστά; η είναι και κάτι άλλο πχ μένεις μόνιμος κλπ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/9/2019 στις 11:28 ΜΜ, vaggelas13 είπε

 

Τεθωρακισμενα νεα σαντα... πολυκαστρο σε στελνουν ;;;

Επεξ/σία από Tsapinho
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, george1703 είπε

είναι επιλεκτο σώμα πεζικου. Μόνο κοκκινος μπερες οπου θα τον παρεις μετα τα ΣΠΕΝ. Γενικά αν εξαιρεσεις ότι είναι λιγο πιο ζόρικα είναι καλή φαση. Απλα επειδη το 90% των στελεχων ειναι πρωην ειδικοδυναμητες υπαρχουν καποια θεματακια... αλλα ειναι οκ η φαση. 

τα στελεχη φορανε πρασινι ή κοκκινο μπερε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, hynofu είπε

Κόκκινο μπερέ, πράσινο φοράνε μόνο όσοι ανήκουν στις ειδικές δυνάμεις.

οσα στελεχη ηταν ειδικες δυναμεις και πηγαν νεα σαντα τι μπερε φορανε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, mixalis099 είπε

Καλησπέρα το ΥΕΑ είναι απλά κάνεις κάποιους παραπάνω μήνες και παίρνεις βαθμό σωστά; η είναι και κάτι άλλο πχ μένεις μόνιμος κλπ; 

Γίνεσαι υποψήφιος αξιωματικός - είσαι ανώτερος από όλους τους υπαξιωματικούς. Κάνεις παραπάνω θητεία, αλλά δεν κοιμάσαι στρατόπεδο όταν δεν έχεις υπηρεσία. Έχεις εντελώς διαφορετική αντιμετώπιση, αλλά και πολλές ευθύνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, StefStam είπε

Για πείτε ρε μάγκες πρώτη μέρα γενικά πώς είναι? Έτσι για την απορία...

Πρώτη μέρα και τελευταία θα την θυμάσαι για πάντα στα σίγουρα!!! Χαχαχαχα.

Ειδικά εμείς σε κέντρα των 1200 ατόμων εκεί να δεις τι γινόταν.

Καταστάσεις θανάτου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, aris1986 είπε

Πρώτη μέρα και τελευταία θα την θυμάσαι για πάντα στα σίγουρα!!! Χαχαχαχα.

Ειδικά εμείς σε κέντρα των 1200 ατόμων εκεί να δεις τι γινόταν.

Καταστάσεις θανάτου

Εγώ στο Σουφλί παρουσιάζομαι, ένας φίλος που μπήκε Ιούλιο Καβησό μου είπε την επόμενη μέρα πιθανόν να με στείλουν αλλού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπεις στο Σουφλί, θα κάτσεις 2 μέρες να τελειώσεις την εισαγωγή σου, μετά θα σε στείλουν σε άλλο στρατόπεδο (σε ένα από τα πολλά της περιοχής) και θα επιστρέψεις στο Σουφλί για την ορκομωσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Skerzos είπε

Θα μπεις στο Σουφλί, θα κάτσεις 2 μέρες να τελειώσεις την εισαγωγή σου, μετά θα σε στείλουν σε άλλο στρατόπεδο (σε ένα από τα πολλά της περιοχής) και θα επιστρέψεις στο Σουφλί για την ορκομωσία.

έχεις ακούσει γενικά πώς είναι εκεί? Καλά βέβαια έχω φίλο στο ΔΙδυμότειχο κ λέει αρκετά καλά. Επίσης φοβάμαι μη δε μου δώσουν άδεια 2-3 ημέρες για να πάω ορκωμοσία στο ΤΕΙ Κοζάνης όπου φοιτούσα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...