Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μην τρελαίνεστε για την ορκωμοσία από όσο ξέρω περνάμε ΣΠΕΝ 3 εβδομάδες και ορκιζομαστε μετά τουλάχιστον έτσι έγινε πέρυσι με τον ξάδερφό μου

13 ώρες πριν, anterovgaltis2015 είπε

Τι λέτε αξίζει ΥΕΑ; Με έχουν στις Διαβιβάσεις ΥΕΑ;

Επειδή σκεφτόμουν και εγω για ΥΕΑ και ρωτησα μου είπαν τζάμπα χρόνος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

53 λεπτά πριν, Nikos3254 είπε

Μην τρελαίνεστε για την ορκωμοσία από όσο ξέρω περνάμε ΣΠΕΝ 3 εβδομάδες και ορκιζομαστε μετά τουλάχιστον έτσι έγινε πέρυσι με τον ξάδερφό μου

Κατι λαθος καταλαβες. Η ορκομωσια ειναι πριν τα ΣΠΕΝ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Nikos3254 είπε

Επειδή σκεφτόμουν και εγω για ΥΕΑ και ρωτησα μου είπαν τζάμπα χρόνος 

ΥΕΑ έχει τα υπέρ του και τα κατά του. Τα ζυγίζεις και αποφασίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Δ ΕΣΣΟ είπε

Σας έχει έρθει το σημείωμα κατάταξης γιατί εμένα ακόμα όχι και παρουσιάζομαι 14.

Και εγω 14 παρουσιαζομαι και με πηρανε σημερα απο την αστυνομια οτι ηρθε. Θα παω την Δευτερα. Πηγαινε τη Δευτερα - λογικα θα εχει ερθει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Nikos3254 είπε

Μην τρελαίνεστε για την ορκωμοσία από όσο ξέρω περνάμε ΣΠΕΝ 3 εβδομάδες και ορκιζομαστε μετά τουλάχιστον έτσι έγινε πέρυσι με τον ξάδερφό μου

Επειδή σκεφτόμουν και εγω για ΥΕΑ και ρωτησα μου είπαν τζάμπα χρόνος 

Ειναι πολύ σχετικό. Για άτομα που δεν καίγονταν να τελειώσουν νωρίς (π.χ. δε τους περίμενε δουλεια, μεταπτυχιακό κλπ) και προβλεπόταν οτι θα μαυρίσουν άγρια, δεν ήταν κακή επιλογή να πάνε έφεδροι. Αν θες απλά να ξεμπερδεύεις και έχεις και λίγο βύσμα ώστε να μην είσαι τελειως τελείως μαύρος, τότε όντως δεν αξίζει. Επίσης 2-3 άτομα που ξέρω οτι πήγαν ΥΕΑ ήταν απο επαρχία και μπόρεσαν να πάρουν εύκολα μετάθεση στον τόπο καταγωγής τους, για τους Αθηναιους δε θα ισχυει φανταζομαι αυτο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Ειναι πολύ σχετικό. Για άτομα που δεν καίγονταν να τελειώσουν νωρίς (π.χ. δε τους περίμενε δουλεια, μεταπτυχιακό κλπ) και προβλεπόταν οτι θα μαυρίσουν άγρια, δεν ήταν κακή επιλογή να πάνε έφεδροι. Αν θες απλά να ξεμπερδεύεις και έχεις και λίγο βύσμα ώστε να μην είσαι τελειως τελείως μαύρος, τότε όντως δεν αξίζει. Επίσης 2-3 άτομα που ξέρω οτι πήγαν ΥΕΑ ήταν απο επαρχία και μπόρεσαν να πάρουν εύκολα μετάθεση στον τόπο καταγωγής τους, για τους Αθηναιους δε θα ισχυει φανταζομαι αυτο

Εγώ που αν πάρω ΥΕΑ και είμαι πολύτεκνος τι γίνεται?? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, StefStam είπε

Εγώ που αν πάρω ΥΕΑ και είμαι πολύτεκνος τι γίνεται?? :P

Δε θα σε πάρουν λογικα 

10 ώρες πριν, Μάκαρος είπε

Κατι λαθος καταλαβες. Η ορκομωσια ειναι πριν τα ΣΠΕΝ. 

Έτσι μ είχαν πει ότι περνάμε 3 εβδομάδες σπεν πριν την ορκομωσια και μετά σε πανε αλλού για να συνεχίσεις εκπαίδευση...Σε άλλο στρατόπεδο τι να πω ίσως μπερδεύτηκαν...Ίσως και εγώ πάντως ορκιζόμαστε μετά από 3 εβδομάδες αφότου παρουσιαστούμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες και εμένα μου ήρθε το χαρτί για Διαβιβάσεις ΥΕΑ. Μπορώ να αποφύγω το ΥΕΑ; Αν ναι πρέπει να το δηλώσω κάπου; Θέλω απλά να κάνω τους 9 μήνες και τίποτα παραπάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nosmtx είπε

Παίδες και εμένα μου ήρθε το χαρτί για Διαβιβάσεις ΥΕΑ. Μπορώ να αποφύγω το ΥΕΑ; Αν ναι πρέπει να το δηλώσω κάπου; Θέλω απλά να κάνω τους 9 μήνες και τίποτα παραπάνω...

Απλά σε επιλέγουν και όταν πας εκεί δηλώνεις αν θέλεις να πας η οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Nikos3254 είπε

Δε θα σε πάρουν λογικα 

Έτσι μ είχαν πει ότι περνάμε 3 εβδομάδες σπεν πριν την ορκομωσια και μετά σε πανε αλλού για να συνεχίσεις εκπαίδευση...Σε άλλο στρατόπεδο τι να πω ίσως μπερδεύτηκαν...Ίσως και εγώ πάντως ορκιζόμαστε μετά από 3 εβδομάδες αφότου παρουσιαστούμε 

Η σειρα ειναι η εξης(Δεν υπαρχει αλλη): 

1) Βασικη εκπαιδευση (ΣΒΕΝ)

2)Ορκομωσια

3)ΣΠΕΝ

4)Ειδικοτητα (Η ειδικοτητα πιθανον να γινεται σε διαφορετικο στρατοπεδο απο αυτο που εισαι, σε αυτη την περιπτωση ειτε μενεις εκει μεχρι να τελειωσει ειτε σε πηγαινοφερνουν). 

4 ώρες πριν, Nikos3254 είπε

Απλά σε επιλέγουν και όταν πας εκεί δηλώνεις αν θέλεις να πας η οχι

Υπ οψιν οσοι εχουν πτυχιο ΑΕΙ, τους πανε υποχρεωτικα για ΥΕΑ. Οποιον βεβαια δεν τον ενδιαφερει, απλα κοβεται στα αθληματα. 

Επεξ/σία από Μάκαρος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Μάκαρος είπε

Η σειρα ειναι η εξης(Δεν υπαρχει αλλη): 

1) Βασικη εκπαιδευση (ΣΒΕΝ)

2)Ορκομωσια

3)ΣΠΕΝ

4)Ειδικοτητα (Η ειδικοτητα πιθανον να γινεται σε διαφορετικο στρατοπεδο απο αυτο που εισαι, σε αυτη την περιπτωση ειτε μενεις εκει μεχρι να τελειωσει ειτε σε πηγαινοφερνουν). 

Υπ οψιν οσοι εχουν πτυχιο ΑΕΙ, τους πανε υποχρεωτικα για ΥΕΑ. Οποιον βεβαια δεν τον ενδιαφερει, απλα κοβεται στα αθληματα. 

Απλά του δίνουν και κάνει δήλωση, ότι θέλει να πάει ΥΕΑ

Επεξ/σία από GeorgeHellas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...