Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το παν στο στρατό είναι να πετύχεις σοβαρά και καλά παιδιά. Όσο χώσιμο και να φάτε, εμπλοκές κ.λ.π θα περνάτε καλά εάν είστε απλά μια παρέα, τώρα περισσότερο ο ένας λιγότερο ο άλλος στην αγγαρεία ε, δεν κολλάς σε λεπτομέρειες.

Με την τωρινή σειρά μπήκαν δύο πολύ καλοί μου φίλοι, ο ένας πήγε ΚΕΕΔ 27 χρονών και ο άλλος Κανδηλάπτη 20 χρονών όπου στη συνέχεια πήγε Προβατώνα.

Το πρώτο πράγμα που τους ρώτησα είναι εάν έχουν βρει παρέα και αν το κλίμα είναι καλό. Απ`όσο μου είπαν είναι καλά τα πράγματα αν και βέβαια είναι πολύ αρχή, στην πορεία ξεδιπλώνονται τα ταλέντα. Εδώ που τα λέμε όλοι στην αρχή ψαρωμένοι είναι, τίγκα ευγένεια και καλοσύνη! Μάλιστα εκεί στα ΚΕΕΔ στον θάλαμο που είναι ο φίλος μου είναι όλοι 24+ και παιδιά μορφωμένα, υπάρχει κατανόηση.

Στη δική μου σειρά 328 τα πράγματα ήταν για τσιρίδες, όχι παντού άλλα στο 640 όπου έκατσα 5 μήνες.

Σε εκείνο το 640 στο Σουφλί, υπήρχαν τα μεγαλύτερα κωλόπαιδα. Καταρχήν μας πήγαινε 14 μέσα 1 έξω, και κάνα υπηρεσιακό που λόγο Ταξιαρχίας μας έτρεχαν για το τίποτα οπότε το έπαιρνες απλά για να ξαπλώσεις ένα 2ωρο.

Κολμπεξικούς; Κλέφτες; Μπαφιάριδες; Βρωμιάρηδες; Ότι ράτσα θέλετε.

Ενοχλούσαν τα παιδιά που δεν έπρεπε, παιδιά που ήταν χαμηλών τόνων, ένας από Ιγουμενίτσα με ψωρίαση κιόλας έπιανε τα αρχίδια του και μετά μύριζε τα χέρια του, πείραζε ένα παιδί από Αγρίνιο,καθάριζε ένα μήλο πάει του πιάνει τα χέρια κι αυτός αντέδρασε και έτσι όπως τραβήχτηκε μαχαιρώθηκε ρε μαλάκες, χτυπούσαν με σιδερένιες μπίλιες τους σκοπούς στα Λάβαρα, πωωω Λάβαρα το φυλάκιο των σκατόψυχων. Δευτέρα με Πέμπτη 5 άτομα, Πέμπτη με Κυριακή 7 απ΄τα οποία τα 3/5 άτομα ήταν οι γνωστοί ενοχλητικοί πους τους στέλνανε εκεί για να μην ενοχλούν το τάγμα, επειδή τα στελέχη είχαν βαρεθεί.

Τι να σας πω ρε παιδιά, μέχρι ντελίβερι κάνανε απ το Διδυμότειχο οι 5 και δεν λέγαν τους 2 για να μη φάνε, επειδή οι παραγγελίες έπρεπε να είναι από κάποια αξία και πάνω.

Δικά σου τρόφιμα έπαιρνες και όχι μόνο σου τα έτρωγαν, δεν άφηναν και για εσένα τον ίδιο, δηλαδή τα έπαιρνες στο θάλαμο και ερχόταν ο άλλος να σου πει γιατί τα έπαιρνες. 

Το αστείο λίγο πιο δίπλα ήταν οι διαβιβαστές είχα κάνει παρέα με 2-3 σοβαρά παιδιά άλλα πεζικό ο ένας, διαβιβαστής ο άλλος γάματα.

Κατά τ άλλα ένα χάσιμο χρόνου, ο καιρός περνάει για όλους, τα πάντα έρχονται και φεύγουν πολύ γρήγορα. Γι αυτό κάντε όλοι σας υπομονή και μετά συνεχίζετε τις ζωές σας με τους ρυθμούς που θέλετε και φυσικά με τα γούστα σας.

 

Επεξ/σία από d4mage
  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά. Τον Οκτώβρη με έχουν καλέσει να συμμετάσχω στην άσκηση Παρμενίων στην πολεμική αεροπορία και θέλω να μάθω αν γίνεται να με παραλάβει όχημα της αεροπορίας διότι δεν διαθέτω αμάξι ούτε θέλω να υποχρεωθώ σε κάποιον δικό μου.

Επίσης αν γνωρίζει κάποιος αν αυτή πενθήμερη άσκηση είναι από το πρωί ως το μεσημέρι ή αν δεν  βγαίνεις καθόλου όλη την ημέρα διότι έχω κατάστημα και όπως καταλαβαίνεται δεν μπορώ να το έχω όλη την ημέρα κλειστό και να πληρώνω το ενοίκιο.

Αυτά, ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Επεξ/σία από Pantelis25
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους

Γνωρίζει κανείς τι γίνεται όσον αφορά την κατάταξή κάποιου, αν έχει πάνω από 8 βαθμούς μυωπία;

ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NickStavr είπε

Καλησπέρα σε όλους

Γνωρίζει κανείς τι γίνεται όσον αφορά την κατάταξή κάποιου, αν έχει πάνω από 8 βαθμούς μυωπία;

ευχαριστώ!

Eκτος συγκλονιστικου απροοπτου Ι2 βγαινεις/βγαινει

Εγω με 7,5 μυωπια και 0,75 αστιγματισμο (8,25 συνολο, ετσι τα μετρανε) βγηκα Ι2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Pantelis25 είπε

Καλησπέρα παιδιά. Τον Οκτώβρη με έχουν καλέσει να συμμετάσχω στην άσκηση Παρμενίων στην πολεμική αεροπορία και θέλω να μάθω αν γίνεται να με παραλάβει όχημα της αεροπορίας διότι δεν διαθέτω αμάξι ούτε θέλω να υποχρεωθώ σε κάποιον δικό μου.

Επίσης αν γνωρίζει κάποιος αν αυτή πενθήμερη άσκηση είναι από το πρωί ως το μεσημέρι ή αν δεν  βγαίνεις καθόλου όλη την ημέρα διότι έχω κατάστημα και όπως καταλαβαίνεται δεν μπορώ να το έχω όλη την ημέρα κλειστό και να πληρώνω το ενοίκιο.

Αυτά, ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Ψάξε να βρεις τρόπο να μην πας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

12 ώρες πριν, siracos είπε

Ψάξε να βρεις τρόπο να μην πας.

Πως να μην πάω, υπάρχει τρόπος δηλαδή; Έχω σκεφτεί να πάω την πρώτη ημέρα και να δηλώσω άοπλος και να φύγω.....αλλά δεν ξέρω είμαι (ήμουν) και αερονόμος τρομάρα μου....

Καμία ιδέα κάποιος για τις ώρες - πρόγραμμα του Παρμενίωνα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι εχουν επικοινωνησει με τη στρατολογια, ειναι συνηθος εξυπηρετικοι και βοηθανε;

θα παρω τηλ αυριο να ζητησω να μου στειλουν με φαξ ενα χαρτι που χρειαζομαι στο εξωτερικο και ηδη αγχωνομαι μη δε το στελνουν κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, billyst είπε

Μάγκες της 356 μεταθέσεις γνωρίζει κανείς πότε ξεκινάνε; 

Κανονικά ήταν να γίνουν από 10 Οκτώβρη και μετά, αλλά λόγω της άσκησης Παρμενιων άκουσα ότι θα γίνουν μεταθέσεις από 8 Νοέμβρη και μετά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Oval είπε

Κανονικά ήταν να γίνουν από 10 Οκτώβρη και μετά, αλλά λόγω της άσκησης Παρμενιων άκουσα ότι θα γίνουν μεταθέσεις από 8 Νοέμβρη και μετά 

Γτπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην παρέα. Μια ερώτηση. Εγω που είμαι ανυπότακτος εξωτερικου, θα πάω αυτές τις μέρες Ελλάδα και θέλω να αλλάξω την ταυτότητα μου γιατί η φωτογραφία πλέον δεν είναι και πολύ επίκαιρη. Έχω όλα τα χαρτιά στα οποία λέει ότι είμαι ανυπότακτος εξωτερικού, 6000€ πρόστιμο και όλα τα σχετικά. Ερώτηση: Θα με μπαγλαρώσουν μέσα εάν πάω να αλλάξω την ταυτότητα μου; Τι πιστεύετε; Επειδή έχω τα 6000€ στην εφορία λέτε να με πάνε μέσα για αυτό; Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Επεξ/σία από Peleus17
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πας με όλα τα χαρτιά ότι είσαι ανυπότακτος και το πρόστιμο και θα ζητήσεις ....να σου βγάλουν ταυτότητα???

Πήγαινε καλύτερα στην Ελληνική πρεσβεία του κράτους που διαμένεις και βγάλε διαβατήριο.Εδώ όχι ότι θα σε πάνε μέσα για τα 6000 αλλά αν διαπιστώσουν (που θα το διαπιστώσουν γιατί το χτυπάνε στο σύστημά τους ) ότι είσαι ανυπότακτος οφείλουν να καλέσουν την στρατονομία να σε παραλάβει αμέσως....

Είσαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού?Το πρόστιμο το έχεις πληρώσει?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...