Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 29/1/2020 στις 9:23 ΜΜ, infected20 είπε

καλησπερα μπαινω μαρτιο και εχω δηλωση ειδικες δυναμεις. δεν ξερω που να παω πεζοναυτης η αλεξιπτωτα μερικα ατομα που ρωτησα μου ειπαν οτι οι πεζοναυτες κανουν πιο πολλα πραγματα. ισχυει η ειναι το ιδιο και απλα δεν κανουν τα αλματα?

Τα άτομα που ρώτησες λογικά δεν υπηρέτησαν στα Αλεξίπτωτα , μόνο που περνάς ΣΒΕΑ και κάνεις άλματα αρκεί.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 ώρες πριν, infected20 είπε

δεν απαντησες καν την ερωτηση μου

Κι όμως απάντησα, άλλο αν δεν το κατάλαβες.

Δεν πειράζει, αν δεν έχεις βύσμα να σε βάλει όπου θες θα καταλάβεις όταν έρθει η ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιπροσθέτως της ερώτησης παραπάνω γνωρίζετε περίπου πότε θα μπούμε? αρχες μαρτη ή τέλος;;

δουλεύω και θέλω να γνωρίζω τι να πω στο αφεντικό μήπως δούλευα και λίγο το μάρτη για να έχω κανα ψιλό στο στρατό.

θα είμαι υπόχρεος σε όποιον γνωρίζει περίπου πότε θα παρουσιαστούμε, δλδ αρχές μάρτη ή 13-15 μάρτη.

 

Capture.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, whoose είπε

επιπροσθέτως της ερώτησης παραπάνω γνωρίζετε περίπου πότε θα μπούμε? αρχες μαρτη ή τέλος;;

δουλεύω και θέλω να γνωρίζω τι να πω στο αφεντικό μήπως δούλευα και λίγο το μάρτη για να έχω κανα ψιλό στο στρατό.

θα είμαι υπόχρεος σε όποιον γνωρίζει περίπου πότε θα παρουσιαστούμε, δλδ αρχές μάρτη ή 13-15 μάρτη.

Capture.JPG

Εγω ειχα παρει τηλέφωνο και μου ειπαν αρχές Μαρτίου λογικα κατα της 10 στην αεροπορια απο τις 4 ξεκινάνε .. αλλα η απόφαση ποτε θα βγει αυτην την βδομαδα η την αλλη 

Επεξ/σία από cer84
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/2/2020 στις 6:53 ΠΜ, phanispal είπε

Κι όμως απάντησα, άλλο αν δεν το κατάλαβες.

Δεν πειράζει, αν δεν έχεις βύσμα να σε βάλει όπου θες θα καταλάβεις όταν έρθει η ώρα.

Φίλε μου εγώ ρώτησα αν στους πεζοναύτες κάνουν πιο πολλά πράγματα από ότι στα αλεξίπτωτα και εσύ μου λες δεν θα σε πάρουν εκτός αν έχεις βύσμα α καλα

7 ώρες πριν, cer84 είπε

Ξέρουμε πότε θα βγει η απόφαση για την Β εσσο.. Αυτην την βδομαδα η την δεύτερη κατα της 10-12?

Λογικά τέλει Φλεβάρη θα έχουν βγει όπως και για την Α εσσο βγήκαν τέλει Δεκεμβρίου

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, infected20 είπε

Φίλε μου εγώ ρώτησα αν στους πεζοναύτες κάνουν πιο πολλά πράγματα από ότι στα αλεξίπτωτα και εσύ μου λες δεν θα σε πάρουν εκτός αν έχεις βύσμα α καλα

Λογικά τέλει Φλεβάρη θα έχουν βγει όπως και για την Α εσσο βγήκαν τέλει Δεκεμβρίου

Κατα 18 ειχε βγει  ναι θυμάμαι αλλα τους πηραν 15 Ιανουαρίου  λογικα μεχρι τις 12 Φεβρουάριο θα μάθουμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλημέρα! Παρουσιάζομαι κι εγώ με την Β' ΕΣΣΟ τον επόμενο μήνα όμως έχω δυο απορίες γιατί δυστυχώς πέφτει στη χειρότερη δυνατή περίοδο λόγω δουλειάς (δουλεύω εποχιακά από Μάιο έως Νοέμβριο).Η μία εκδοχή που σκέφτομαι είναι να ζητήσω μία 6μηνη αναβολή (υγείας,πάσχω από ισχιαλγία που διεγνώσθη το καλοκαίρι) και να μπω το Σεπτέμβριο ώστε να έχω προλάβει να δουλέψω το καλοκαίρι για να μαζέψω χρήματα τόσο για μένα όσο και για την οικογένεια μου γιατί αλλιώς είναι καταστροφή...Η δεύτερη εκδοχή είναι να παρουσιαστώ τον επόμενο μήνα κανονικά και να ζητήσω την αναβολή από τη μονάδα μου (ψυχολογικό) τον Μάιο ώστε να συνεχίσω το υπόλοιπό από τον Νοέμβριο (κερδίζω έτσι Σεπτέμβριο,Οκτώβριο,δουλειά 2 μηνών που είναι διόλου ευκαταφρόνητο ποσό).Ποια περίπτωση θεωρείται πιο "σίγουρη" για να μη φάω κάνα άκυρο και τρέχω; Δίνουν εύκολα αναβολές στις μονάδες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Niko Bellic είπε

Παιδιά καλημέρα! Παρουσιάζομαι κι εγώ με την Β' ΕΣΣΟ τον επόμενο μήνα όμως έχω δυο απορίες γιατί δυστυχώς πέφτει στη χειρότερη δυνατή περίοδο λόγω δουλειάς (δουλεύω εποχιακά από Μάιο έως Νοέμβριο).Η μία εκδοχή που σκέφτομαι είναι να ζητήσω μία 6μηνη αναβολή (υγείας,πάσχω από ισχιαλγία που διεγνώσθη το καλοκαίρι) και να μπω το Σεπτέμβριο ώστε να έχω προλάβει να δουλέψω το καλοκαίρι για να μαζέψω χρήματα τόσο για μένα όσο και για την οικογένεια μου γιατί αλλιώς είναι καταστροφή...Η δεύτερη εκδοχή είναι να παρουσιαστώ τον επόμενο μήνα κανονικά και να ζητήσω την αναβολή από τη μονάδα μου (ψυχολογικό) τον Μάιο ώστε να συνεχίσω το υπόλοιπό από τον Νοέμβριο (κερδίζω έτσι Σεπτέμβριο,Οκτώβριο,δουλειά 2 μηνών που είναι διόλου ευκαταφρόνητο ποσό).Ποια περίπτωση θεωρείται πιο "σίγουρη" για να μη φάω κάνα άκυρο και τρέχω; Δίνουν εύκολα αναβολές στις μονάδες;

Δίνουν εύκολα αναβολή δεν λεω οτι θα παρεις σιγουρα ειναι 50% να παρεις αλλα μάλλον θα στην δώσουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, hmmy92 είπε

Γνωρίζει κανείς αν στην εξάμηνη θητεία αλλάζει κάτι με τις φυλακές? Δηλαδή μέχρι τις 20 δεν τις υπηρετείς? Όπως δηλαδή το 9μηνο?

Ποσες εχεις μαζεψει ρε τρελε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/1/2020 στις 7:27 ΜΜ, gokuthelegend είπε

Καταρχήν αν έχεις παρατήσει τη σχολή αλλά ακόμη είσαι γραμμένος σε αυτή (κοινώς είσαι "αιώνιος" φοιτητής) τότε πας απλώς μια βεβαίωση σπουδών που παίρνεις από τη γραμματεία, και λες ότι είσαι ακόμη φοιτητής. Εκεί τελειώνει η ιστορία. Αν τελείωσες με σπουδές και πήρες το πτυχίο, εκεί πρέπει να διακόψεις άμεσα την αναβολή. Πάνω στο πτυχίο συνήθως φαίνεται το έτος κτήσης του οπότε μπορούν να το ελέγξουν, οπότε αν εσύ έκοψες την αναβολή ας πούμε μετά από 2 χρόνια, τότε θα φας πρόστιμο. Το θέμα δεν είναι ότι καθυστέρησες τη θητεία σου, εφόσον ο νόμος σου επιτρέπει να πάρεις αναβολή λόγω σπουδών τότε μπορείς να πάρεις, αλλά αφού τελειώσεις τις σπουδές τότε θα πρέπει να κόψεις άμεσα την αναβολή και να μπεις στρατό. Αν δεν τη κόψεις τότε θα θεωρηθεί ότι έκανες κακή χρήση της αναβολής.

τελειωσα την σχολη μου πριν 3 μηνες, εχω αναβολη μεχρι δεκεμβριο οτου 2020 οπου και θα δουλευεω μεχρι τοτε... οταν ειχα ρωτησει το 2017 στην στρατονομία , μου ειπανε απο τοτε π περνας σου δινουν 10 χρονια δεν τους νοιαζει τι θα κανεις .. ειχα ρωτησει χαρακτηριστικα οτι εαν παρω πτυχιο στα 6-7 και εχω αλλα 3 χρονια ? μου ειπανε δεν εχει σημασια μονο εαν θες εσυ να την κοψεις...  τωρα διαβαζο για προστιμα κλπ τι γινεται ?

UPDATE.. κατι βρηκα νταξι 

https://www.stratologia.gr/el/faq

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...