Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 2/2/2020 στις 7:05 ΜΜ, whoose είπε

επιπροσθέτως της ερώτησης παραπάνω γνωρίζετε περίπου πότε θα μπούμε? αρχες μαρτη ή τέλος;;

δουλεύω και θέλω να γνωρίζω τι να πω στο αφεντικό μήπως δούλευα και λίγο το μάρτη για να έχω κανα ψιλό στο στρατό.

θα είμαι υπόχρεος σε όποιον γνωρίζει περίπου πότε θα παρουσιαστούμε, δλδ αρχές μάρτη ή 13-15 μάρτη.

Capture.JPG

Χαίρεται,

Σε παρόμοια φάση είμαι και εγώ, όσον αφορά τη δουλειά και το στρατό. Από την τοπική στρατολογία μου είπαν ότι η πιο πιθανή ημερομηνία είναι η 9 Μάρτη, που είναι και Δευτέρα, όποτε έχε στο νου σου ότι μιλάμε για τη βδομάδα 9-13 Μάρτη. 

Εγώ πάντως ενημέρωσα ότι σταματώ τέλος Φεβρουαρίου, να μείνει και μια βδομάδα για λοιπές υποχρεώσεις πριν ξεκινήσει η θητεία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

42 λεπτά πριν, lionTK είπε

Εγώ πάντως ενημέρωσα ότι σταματώ τέλος Φεβρουαρίου, να μείνει και μια βδομάδα για λοιπές υποχρεώσεις πριν ξεκινήσει η θητεία. 

Ακριβως στην ιδια φαση ειμαι και εγω...

 

42 λεπτά πριν, lionTK είπε

Από την τοπική στρατολογία μου είπαν ότι η πιο πιθανή ημερομηνία είναι η 9 Μάρτη, που είναι και Δευτέρα, όποτε έχε στο νου σου ότι μιλάμε για τη βδομάδα 9-13 Μάρτη. 

 

Οταν τους ρωτησα εγω, μου ειπαν θα σου ερθει χαρτη δεν ξερουμε...Μαλλον βαριοντουσαν. Την προηγουμενη παρασκευη εγινε η ερωτηση αυτη στο Ρουφ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, κατάγομαι από την Ουκρανία, είμαι 27 ετών και μόλις πρόσφατα απέκτησα την ελληνική ιθαγένεια έχοντας 22 χρόνια παραμονής στην Ελλάδα. Τον Απρίλιο, με το καλό, περιμένω το δεύτερο παιδί και θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει κάποια μείωση στη θητεία μιας και η σύζυγός μου αδυνατεί να δουλέψει για ευνόητους λόγους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, JustIvan είπε

Καλησπέρα σας, κατάγομαι από την Ουκρανία, είμαι 27 ετών και μόλις πρόσφατα απέκτησα την ελληνική ιθαγένεια έχοντας 22 χρόνια παραμονής στην Ελλάδα. Τον Απρίλιο, με το καλό, περιμένω το δεύτερο παιδί και θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει κάποια μείωση στη θητεία μιας και η σύζυγός μου αδυνατεί να δουλέψει για ευνόητους λόγους. 

Νομίζω κάνεις εξάμηνο με 2 παιδιά. Δες εδώ: http://www.army.gr/el/organosi/stoiheia-organosis-genikoy-epiteleioy-stratoy/b-klados/v4-dieythynsi-stratologikoy/thiteia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Ακριβως στην ιδια φαση ειμαι και εγω...

Οταν τους ρωτησα εγω, μου ειπαν θα σου ερθει χαρτη δεν ξερουμε...Μαλλον βαριοντουσαν. Την προηγουμενη παρασκευη εγινε η ερωτηση αυτη στο Ρουφ.

Το χαρτι θα ερθει 10-15 μέρες πριν μπείς υπολόγιζε

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει όριο στο πόσο καιρό μπορεί να είναι ένας στρατιώτης αποσπασμένος σε φυλάκια κατά τη διάρκεια της θητείας του; Μου έχει πει ένας συνάδελφος ότι είναι στις 7 εβδομάδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Asevastos είπε

Υπάρχει όριο στο πόσο καιρό μπορεί να είναι ένας στρατιώτης αποσπασμένος σε φυλάκια κατά τη διάρκεια της θητείας του; Μου έχει πει ένας συνάδελφος ότι είναι στις 7 εβδομάδες.

Οχι δεν υπαρχει.Υπαρχει οριο στις αποσπασεις που ειναι 1 μηνας αλλα εχουμε δει πολλες φορες οι αποσπασεις σε κατι μεραρχιες να γινονται μηνες.Ειχαμε φανταρο στον εβρο με αποσπαση σε φυλακιο(δεχτηκε γιατι θα επαιρνε τιμητικες) αθροιστικα κοντα στους 3 μηνες.Βεβαια ειχε εξοδους απο εκει, χαλαρες υπηρεσιες και ειχε ποστο γραφια

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, tilted54 said:

Παίδες έχει περάσει κανένας ΣΠΕΝ στο λιτόχωρο να μας πει πως ήταν? 😀

Σχετικά χαλαρά ήταν θα έλεγα. Είχε κανονικά τις πρωινές εκπαιδεύσεις που χωριζόμαστε σε ομάδες, σχηματίζουμε Π και έχουμε στη μέση τον εκπαιδευτή με τον πίνακα να μας εξηγεί τα θεωρητικά πράγματα. Εμείς κάναμε μια βολή κανονική το πρωί και μια νυχτερινή βολή χωρίς διόπτρα, τελείως yolo. Για σκοινάκια πήγαμε στην Καναπίτσα (σε ένα οργανωμένο μέρος). Το πυρ και κίνηση ήταν τελείως yolo (χωρίς σφαίρες χωρίς τίποτα), απλώς τρέχαμε σε μια ευθεία. Υπηρεσίες είχε ελάχιστες. Το μόνο κουραστικό ήταν ότι για τις πρωινές εκπαιδεύσεις έπρεπε να περπατήσουμε κάνα μισάωρο να κατέβουμε μια πλάγια και άλλη μισή ώρα στην επιστροφή να την ανέβουμε το μεσημέρι με ήλιο, και έχοντας μαζί και το όπλο κλπ. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλή θητεία ! Ξέρει κανείς πόσα καθαρίζουν πλέον οι Δοκιμοι? 

2 λεπτά πριν, Peripteras89 είπε

καλή θητεία ! Ξέρει κανείς πόσα καθαρίζουν πλέον οι Δοκιμοι? 

Παρεμπιπτόντως ήμουν δόκιμος το 2008, 302 Ά εσσο,  τότε καθαρίζαμε 1000ρικο για πλάκα μαζί με τα παραμεθορίου

Επεξ/σία από Peripteras89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/1/2020 στις 9:23 ΜΜ, infected20 είπε

καλησπερα μπαινω μαρτιο και εχω δηλωση ειδικες δυναμεις. δεν ξερω που να παω πεζοναυτης η αλεξιπτωτα μερικα ατομα που ρωτησα μου ειπαν οτι οι πεζοναυτες κανουν πιο πολλα πραγματα. ισχυει η ειναι το ιδιο και απλα δεν κανουν τα αλματα?

Μετά του βατραχανθρώπους είναι τα αλεξίπτωτα σε σκληρη εκπαιδευση στις 2 μοιρες.

Με τους πεζοναύτες κάναμε χαβαλε.......ανύπαρκτοι.......

Μας τρεμανε όταν τους συναντούσαμε σε ασκήσεις,η οπουδήποτε.....

Σε ανοδο-καθοδο από πολεμικό πλοίο με σχοινιά δεν υπήρχαν.......

Βέβαια εγώ πήγα..........πρόσφατα 1984 με 1986.   23 μήνες θητεία. 

Εκπαιδευτής στα ΠΕΝ τον τότε υπολοχαγό Μανωλά.(αρχηγός στρατού προσφατα)ο οποίος μας έλιωνε επί 2 μήνες αλλά οσοι έτρεχαν πολύ έδινε 48ωρες.......

Δεκανέας δηλαδή πέρασα και ΛΥΒ.

Πέρασα και από κεβοπ.

Στοιχιαρχης αντιαρματικού ΠΑΟ και μετά strim.(έριξα και με αυτά σε βαρέλια!)

Αμέτρητες πορείες ανάμεσα 2 60αρες με πλήρη εξοπλισμό(bergin 30kg)ΣΥΝ αντιαρματικό ΠΑΟ 105 15κg (εν αλλαξ 3 άτομα το μεταφέραμε)

17 αλματα (7 από σινουκ).

Χιόνια στα Ζήρια 17 μέρες στους -15 ύπνο σε σκηνακια στο χιόνι με σκηνοφυλακες να προσέχουν μην καλυφθουμε από χιόνι.

Βολές με ότι όπλο θες.

Από m1 στο κεβοπ μέχρι mag.

Συνεχή εκπαίδευση μέχρι τον 22 μήνα.

Από καψωνι όσο θες.......Να φανταστείς στον λόχο μου μπήκα εγώ και ένας λοχιας......τον λοχία δεν μπορούσαν να τον πειράξουν......

 

Όταν γύρισα στην μονάδα ως υπαξιωμστικος  οσοι με καψωναρανε μέχρι απολύσεως χρεώθηκαν τις καλιοπες......😂

*Έχουμε φύγει από Ασπρόπυργο 2 σινουκ με πληρη μαχημο εξοπλισμό χωρίς να έχουμε ιδέα που πάμε.......

Βλεπαμε θάλασσα και νησιά........

Μετά απο κάποια ωρα επιστρέψαμε στην β μοίρα ασπροπυργο.......

Μπορεί άσκηση,μπορεί οτιδήποτε άλλο.......δεν μάθαμε ποτέ.......

Είναι Ελίτ μοναδες των ενόπλων δυνάμεων......

Για όσους ξέρουν από την 2η Μαλ έφυγαν έφεδροι και πήγαν σε δίπλα βραχονησίδα από τα Ιμία με εντολές να ρίξουν στο ψαχνό το 1996......

Σχετική φωτό:

 

.

 

IMG_20200209_042911.jpg

Επεξ/σία από alexioannou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα η αναβολή μου έληξε στις 31 Δεκεμβρίου 2019 μπαίνω στο https://www.stratologia.gr/el/katataksi και μου βγάζει

Δεν έχετε προγραμματιστεί για κατάταξη με την ΕΣΣΟ που ακολουθεί. Για περισσότερες πληροφορίες απευθυνθείτε στην αρμόδια Στρατολογική Υπηρεσία.
 
Έχει εμφανίσει σε κάποιον ότι μπαίνει στην Β' ΕΣΣΟ και αν ναι μπορεί εμένα να μου το βγάλει μετά ή πάω για Γ' ΕΣΣΟ;
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kenny McCormick είπε

Καλησπέρα η αναβολή μου έληξε στις 31 Δεκεμβρίου 2019 μπαίνω στο https://www.stratologia.gr/el/katataksi και μου βγάζει

Δεν έχετε προγραμματιστεί για κατάταξη με την ΕΣΣΟ που ακολουθεί. Για περισσότερες πληροφορίες απευθυνθείτε στην αρμόδια Στρατολογική Υπηρεσία.
 
Έχει εμφανίσει σε κάποιον ότι μπαίνει στην Β' ΕΣΣΟ και αν ναι μπορεί εμένα να μου το βγάλει μετά ή πάω για Γ' ΕΣΣΟ;
 

Εμένα το έβγαλε για β εσσο χωρίς ακόμα τοποθεσία ημερομηνίες..περιμενε να βγει η αποφαση και θα δεις αν μπαίνεις  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

την έκοψες πριν τις 31 Δεκεμβρίου?

Και εμένα τότε έληξε, την έκοψα πριν τα χριστουγεννα, 23 συγκεκριμένα και μου βγάζει αυτό. 

Είστε υπόχρεος κατάταξης με τη 2020 Β΄ ΕΣΣΟ (Μάρτιος), πλην όμως δεν έχουν οριστικοποιηθεί ακόμα ο ακριβής τόπος και ημερομηνία που πρέπει να παρουσιαστείτε.

μήπως δεν την έκοψες;

πάρε τηλέφωνα άμεσα μήπως θεωρείσαι ανυπότακτος και σε ψάχνει καμιά στρατονομία

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/2/2020 στις 11:42 ΜΜ, takatakaros είπε

Σχετικά χαλαρά ήταν θα έλεγα. Είχε κανονικά τις πρωινές εκπαιδεύσεις που χωριζόμαστε σε ομάδες, σχηματίζουμε Π και έχουμε στη μέση τον εκπαιδευτή με τον πίνακα να μας εξηγεί τα θεωρητικά πράγματα. Εμείς κάναμε μια βολή κανονική το πρωί και μια νυχτερινή βολή χωρίς διόπτρα, τελείως yolo. Για σκοινάκια πήγαμε στην Καναπίτσα (σε ένα οργανωμένο μέρος). Το πυρ και κίνηση ήταν τελείως yolo (χωρίς σφαίρες χωρίς τίποτα), απλώς τρέχαμε σε μια ευθεία. Υπηρεσίες είχε ελάχιστες. Το μόνο κουραστικό ήταν ότι για τις πρωινές εκπαιδεύσεις έπρεπε να περπατήσουμε κάνα μισάωρο να κατέβουμε μια πλάγια και άλλη μισή ώρα στην επιστροφή να την ανέβουμε το μεσημέρι με ήλιο, και έχοντας μαζί και το όπλο κλπ. 

Aκριβώς έτσι θα τα περιέγραφα, αλλά θα προσέθετα ότι αν είσαι στο 647 ή στο 592, τότε γλιτώνεις κάμποσο περπάτημα στα ΣΠΕΝ.

Οι 24 λδβ,ευπ,λμχ και τα λοιπά, είχαμε έξτρα 2 χιλιόμετρα περπάτημα στα 3+ που θέλει η προαναφερόμενη πλαγιά, ΚΑΘΕ μέρα. Το πρωί παλευότανε γιατί κατέβαινες κιόλας. Το μεσημέρι με τον ήλιο και την ανηφοριά, ήταν βάσανο τα 2,5χλμ της επιστροφής. Εννοείται με όπλο - εξάρτυση - κράνος.

Από όσο μου λένε συνάδελφοι από λιγότερο "βυσματικά" στρατόπεδα, όπως του Έβρου και της Κομοτηνής, αυτό που κάναμε στα ΣΠΕΝ δεν είναι και τόσο "βυσματικό". Εκείνοι είχαν λιγότερα χιλιόμετρα αφενός και πολύ λιγότερη ανηφοροκατηφόρα αφετέρου.

Απλά οκ, το Λιτόχωρο έχει το υπερμέγιστο ατού να είναι το μοναδικό ΣΥΠΟ με τόσο εύκολη και ταχεία πρόσβαση σε Θεσσαλονίκη (1 ώρα) και Αθήνα (3 ώρες) με τρένα και λεωφορεία, η άδεια που θα παίρνεις άμα μείνεις εκεί θα είναι όλη δική σου, και όχι των ΚΤΕΛάδων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...