Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, qwertyuiop2 said:

Aκριβώς έτσι θα τα περιέγραφα, αλλά θα προσέθετα ότι αν είσαι στο 647 ή στο 592, τότε γλιτώνεις κάμποσο περπάτημα στα ΣΠΕΝ.

Οι 24 λδβ,ευπ,λμχ και τα λοιπά, είχαμε έξτρα 2 χιλιόμετρα περπάτημα στα 3+ που θέλει η προαναφερόμενη πλαγιά, ΚΑΘΕ μέρα. Το πρωί παλευότανε γιατί κατέβαινες κιόλας. Το μεσημέρι με τον ήλιο και την ανηφοριά, ήταν βάσανο τα 2,5χλμ της επιστροφής. Εννοείται με όπλο - εξάρτυση - κράνος.

Από όσο μου λένε συνάδελφοι από λιγότερο "βυσματικά" στρατόπεδα, όπως του Έβρου και της Κομοτηνής, αυτό που κάναμε στα ΣΠΕΝ δεν είναι και τόσο "βυσματικό". Εκείνοι είχαν λιγότερα χιλιόμετρα αφενός και πολύ λιγότερη ανηφοροκατηφόρα αφετέρου.

Απλά οκ, το Λιτόχωρο έχει το υπερμέγιστο ατού να είναι το μοναδικό ΣΥΠΟ με τόσο εύκολη και ταχεία πρόσβαση σε Θεσσαλονίκη (1 ώρα) και Αθήνα (3 ώρες) με τρένα και λεωφορεία, η άδεια που θα παίρνεις άμα μείνεις εκεί θα είναι όλη δική σου, και όχι των ΚΤΕΛάδων.

Σωστά εγώ ήμουν 592. Πάντως έχω ακούσει ότι σε σπεν στην Κω ή στη Ρόδο (δε θυμάμαι ακριβώς) είχαν κανονικά σφαίρες στο πυρ και κίνηση (όχι από την αρχή βέβαια, αλλά τις κούμπωναν σε κάποιο συγκεκριμένο σημείο), είχαν κανονικά στο τέλος εξετάσεις και γραπτό διαγώνισμα κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, Kenny McCormick είπε

Καλησπέρα η αναβολή μου έληξε στις 31 Δεκεμβρίου 2019 μπαίνω στο https://www.stratologia.gr/el/katataksi και μου βγάζει

Δεν έχετε προγραμματιστεί για κατάταξη με την ΕΣΣΟ που ακολουθεί. Για περισσότερες πληροφορίες απευθυνθείτε στην αρμόδια Στρατολογική Υπηρεσία.
 
Έχει εμφανίσει σε κάποιον ότι μπαίνει στην Β' ΕΣΣΟ και αν ναι μπορεί εμένα να μου το βγάλει μετά ή πάω για Γ' ΕΣΣΟ;
 

Εληγε και εμενα 31/12 και χωρις να την κοψω μονος μου η να κανω κατι αλλο μου ηρθε απλα ενα μηνυμα στο κινητο μεσα Γεναρη να παραδωσω βεβαιωση σπουδων στην στρατολογια και οταν τσεκαρα το Site Μου ελεγε Β ΕΣΣΟ χωρις ημερομηνια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, takatakaros είπε

Σωστά εγώ ήμουν 592. Πάντως έχω ακούσει ότι σε σπεν στην Κω ή στη Ρόδο (δε θυμάμαι ακριβώς) είχαν κανονικά σφαίρες στο πυρ και κίνηση (όχι από την αρχή βέβαια, αλλά τις κούμπωναν σε κάποιο συγκεκριμένο σημείο), είχαν κανονικά στο τέλος εξετάσεις και γραπτό διαγώνισμα κλπ

502 Μ/Κ ΤΠ,πυρ και κινηση στα ΣΠΕΝ καναμε και με αβολιδωτες και με κανονικες. 361 σειρα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, takatakaros είπε

Σωστά εγώ ήμουν 592. Πάντως έχω ακούσει ότι σε σπεν στην Κω ή στη Ρόδο (δε θυμάμαι ακριβώς) είχαν κανονικά σφαίρες στο πυρ και κίνηση (όχι από την αρχή βέβαια, αλλά τις κούμπωναν σε κάποιο συγκεκριμένο σημείο), είχαν κανονικά στο τέλος εξετάσεις και γραπτό διαγώνισμα κλπ

Η 363 που ήμουν εγώ ήμασταν τόσα άτομα που είχαν χώσει και τον κάθε ανθυποτελευταίο επόπ λοχία στην εκπαίδευση. Τι διαγώνισμα και εξετάσεις, πάλι καλά που χωρούσαμε 'κει χάμου να κάνουμε αυτά τα ανούσια Π με το μοτίβο καθισιό - τσιγάρο - πρόγευμα - καθισιό -τσιγάρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, για κάποιον λόγο μου ήρθε στο κεφάλι να κοιτάξω την αναβολή μου η οποία λήγει κανονικά 31 Δεκεμβρίου 2020.

Οπότε μπήκα στο stratologia.gr να δω τι γίνεται και μου βγάζει αυτό:

Δεν υπάρχουν πληροφορίες αναβολής για τα υποβληθέντα στοιχεία. Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την αναβολή σας μπορείτε να απευθυνθείτε στην αρμόδια Στρατολογική Υπηρεσία.

Επίσης είδα και στην κατάταξη σε περίπτωση που έγινε τίποτα περίεργο και μου βγάζει αυτό:

Δεν έχετε προγραμματιστεί για κατάταξη με την ΕΣΣΟ που ακολουθεί. Για περισσότερες πληροφορίες απευθυνθείτε στην αρμόδια Στρατολογική Υπηρεσία.

Κάποιος που να γνωρίζει παρακαλώ τι συμβαίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, S e 7 e N είπε

Δεν υπάρχουν πληροφορίες αναβολής για τα υποβληθέντα στοιχεία. Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την αναβολή σας μπορείτε να απευθυνθείτε στην αρμόδια Στρατολογική Υπηρεσία.

 

μου το ειχε κανει και εμενα καποια στιγμη. Δεν ξερω αν ειχα βαλει λαθος στοιχεια η αν ειχε πεσει το συστημα. 

Αν εχεις το χαρτι που λεει μεχρι 31/12/20 μην αγχωνεσαι ομως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, S e 7 e N είπε

Καλησπέρα σε όλους, για κάποιον λόγο μου ήρθε στο κεφάλι να κοιτάξω την αναβολή μου η οποία λήγει κανονικά 31 Δεκεμβρίου 2020.

Οπότε μπήκα στο stratologia.gr να δω τι γίνεται και μου βγάζει αυτό:

Δεν υπάρχουν πληροφορίες αναβολής για τα υποβληθέντα στοιχεία. Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την αναβολή σας μπορείτε να απευθυνθείτε στην αρμόδια Στρατολογική Υπηρεσία.

Επίσης είδα και στην κατάταξη σε περίπτωση που έγινε τίποτα περίεργο και μου βγάζει αυτό:

Δεν έχετε προγραμματιστεί για κατάταξη με την ΕΣΣΟ που ακολουθεί. Για περισσότερες πληροφορίες απευθυνθείτε στην αρμόδια Στρατολογική Υπηρεσία.

Κάποιος που να γνωρίζει παρακαλώ τι συμβαίνει;

Χαίρεται,

Μερικές φορές τρώει σκάλωμα το σύστημα. Δοκίμασε μια-δυο φορές ακόμα σε διαφορετικές στιγμές της ημέρας. Εμένα δε μου είχε εμφανίσει κάποιο παρόμοιο μήνυμα, αλλά έχω γνωστούς που τους έβγαζε παρόμοια μηνύματα.

Παντως για να σιγουρευτείς απλά χτυπά ένα τηλ στην στρατολογία.

Επεξ/σία από lionTK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chrisgavanass είπε

Εχουμε καποιο νεο για Β' Εσσο στρατου ξηρας?

Ησυχια….Και στατολογια δεν μου ειπαν. Απλα ένα περιμενετε να ερθει το χαρτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Ησυχια….Και στατολογια δεν μου ειπαν. Απλα ένα περιμενετε να ερθει το χαρτι

Ακομα. 13 του μηνός η αυτή την Παρασκευή πιστεύω θα βγει η αποφαση που θα λεει ημερομηνίες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου εχει πει καποιος απο μεσα (δεν ξερω αν οντως ισχυει), οτι 9 Μαρτιου θα παρουν την Β' Εσσο. Οποτε μου κανει εντυπωση που δεν εχει βγει ανακοινωση δεδομενου οτι απομενει λιξγοτερο απο 1 μηνας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chrisgavanass είπε

Μου εχει πει καποιος απο μεσα (δεν ξερω αν οντως ισχυει), οτι 9 Μαρτιου θα παρουν την Β' Εσσο. Οποτε μου κανει εντυπωση που δεν εχει βγει ανακοινωση δεδομενου οτι απομενει λιξγοτερο απο 1 μηνας

Κοιτα καπου εκει θα ειναι λογικα πιστευω μπορει να ειναι 12 η λιγο ποιο μετα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις επιστρεψουν οι νεοσυλλεκτοι απο αδεια ορκωμοσιας πιανουν κατευθειαν υπηρεσιες ή μετα το σπεν; ή ειναι στο χερι του καθε διοικητη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikosmon είπε

Μολις επιστρεψουν οι νεοσυλλεκτοι απο αδεια ορκωμοσιας πιανουν κατευθειαν υπηρεσιες ή μετα το σπεν; ή ειναι στο χερι του καθε διοικητη;

Κανονικα υπηρεσιες ταυτοχρονα με σπεν. Μετα ειναι στο χερι του διοικητη τι και πως. Η σειρα μου ας πουμε δεν εχασε μερα σπεν και ολες μας τις πρωινες υπηρεσιες, τις εκαναν κωλυωμενες οι πιο παλιοι. Η επομενη σειρα που μπηκε, λογω λιγου κοσμου, εχανε μερες σπεν για να βγουν οι υπηρεσιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...