Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

572ο Μηχανοκίνητο Τάγμα Πεζικού (572 Μ/Κ ΤΠ) (ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ) στις 10-03-2020 .

 

Κανας άλλος για εκει? Καποιος παλιος εκει να μας πει τι παιζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, whoose είπε

565 λαγος ειμαι. αλλά είμαι 137 με 140 κιλά, έχω δυσκολία στη βάδιση, δηλαδή αν τρεξω κοβονται τα ποδια μου, έχω αρρυθμιες με την καρδιά οταν τρεχω + καπνιζω (αυτά τα βιωνω καθημερινα, εχω παει γιατρο, μου ειπε δεν ειναι κατι, ειναι απο τα κιλα)

θέλω να πάρω απαλλακτικο οπωσδηποτε. εχω βαλει μεσο, αλλα μου λεει οτι τωρα δεν γινεται κατι, μετά μόνο (τι εννοει μετά δεν ξερω) και μόνο να με φερουν παρακατω, είμαι από βολο και πάω εβρο. καταλαβαινεις τι περναω ετσι: p οποις γνωριζει κατι ας γραψει, τον ευχαριστώ εκ των προτερων.

Και εμεις απο Αθηνα πηγαμε Εβρο,ειναι μεγαλο το ταξιδι αν το κανεις με τρενο αλλιως το ταξιδι και η αποσταση δεν ειναι κατι.Ο γιατρος σου εννοει οτι θα σου δωσουν απαλαγη για 6 μηνες-1 χρονο και θα σε ξανακαλεσουν και εχεις ακομα προβλημα τοσο μεγαλο για να μην υπηρετησεις  θα ξαναπαρεις αναβολη.Στη 3η αναβολη παιρνεις απαλλαγη και δεν πας καθολου.Ειχαμε και εμεις παιδια εκει πανω με αντιστοιχα προβληματα και οι εκπαιδευτες καταλαβαινουν δεν ειναι ζωα να σε πιεσουν να κανεις πραγματα που αντεχει ο οργανισμος σου,και αυτοι φοβουνται γιατι αν παθεις κατι θα εχουν τρεχαματα.Απλα θα σε εχουν αοπλο λογο αρρυθμιας και μπορει να παρεις και κανενα ανευθ αρβυλων για τα ποδια σου.Εσυ αποφασιζεις για το αν θα πας η οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας , Παρουσιάζομαι 565 ΤΠ/ΕΟΔ (ΛΑΓΟΣ) θα ήθελα και εγώ να κάνω 2-3 ερωτήσεις.

Αφού παρουσιαστούμε τι γίνεται μετα; Που μας στέλνουν ; ; Σε κάποιο άλλο στρατόπεδο εκεί κοντά ή μπορεί και σε οποιοδήποτε άλλο στην Ελλάδα; 

Η κατάσταση εκεί πάνω πως είναι; Είναι ήσυχα , έχει πολύ κόσμο; 

Υπάρχει κάποια διαφορετική αντιμετώπιση για όσους είναι σχετικά μεγάλοι(28 ετών);

Τα κινητά επιτρέπονται; 

Βασικά δεν έχω καμία ιδέα περί στρατού οπότε όποιος μπορεί να δώσει πληροφορίες θα με βοηθούσε πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, παρουσιάζομαι 221 Τάγμα Εθνοφυλακής Μυτιλήνη.

Αν έχει κάποιος οποιαδήποτε πληροφορία για το στρατόπεδο γενικά και αν μπορούμε να περάσουμε κινητά, sleeping bags κλπ. Ευπρόσδεκτες όλες!!!

Ευχαριστώ. Καλή θητεία σε Όλους μας.   

Επεξ/σία από txs
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, nikοs είπε

Καλησπέρα σας , Παρουσιάζομαι 565 ΤΠ/ΕΟΔ (ΛΑΓΟΣ) θα ήθελα και εγώ να κάνω 2-3 ερωτήσεις.

Αφού παρουσιαστούμε τι γίνεται μετα; Που μας στέλνουν ; ; Σε κάποιο άλλο στρατόπεδο εκεί κοντά ή μπορεί και σε οποιοδήποτε άλλο στην Ελλάδα; 

Η κατάσταση εκεί πάνω πως είναι; Είναι ήσυχα , έχει πολύ κόσμο; 

Υπάρχει κάποια διαφορετική αντιμετώπιση για όσους είναι σχετικά μεγάλοι(28 ετών);

Τα κινητά επιτρέπονται; 

Βασικά δεν έχω καμία ιδέα περί στρατού οπότε όποιος μπορεί να δώσει πληροφορίες θα με βοηθούσε πολύ.

Γεια σου φίλε, δεν έχω ιδέα για το 565. Εγώ είμαι για 541 Τάγμα Εθνοφυλακής (541 ΤΕ) (ΑΦΑΝΤΟΥ) - Ρόδος.
 
Αλλά επειδή είμαι και εγώ του '92 και με απασχολούν παρόμοια θέματα θα σου σχολιάσω ό,τι έχω μάθει:
 

- Κινητά συνήθως επιτρέπονται. Φυσικά σε συμβουλεύουν να είσαι πολύ διακριτικός σχετικά με τη χρήση τους, όσον αφορά τις φωτογραφίες.
- Σχετικά με την ηλικία, δεν είναι ότι ισχύει κάτι συγκεκριμένο. Έχει να κάνει με τα πρόσωπα τα οποία θα συναντήσεις. Γενικά, πάντως, θα πω ότι μπορείς να περιμένεις καλή αντιμετώπιση. 
- Η λογική είναι ότι μένεις 3 βδομάδες μέσα μεχρι την ορκωμοσία. Μετά παίρνεις κάποιες μέρες άδειας, και επιστρέφεις για τα ΣΠΕΝ, που διαρκούν και αυτά 3 βδομάδες. Οπότε γενικά υπολογίζεις 2 μήνες ότι θα είσαι εκεί. Και μετά συνήθως παίρνεις μετάθεση, που θα είναι συνήθως σε άλλο στρατόπεδο. 

Αυτά γνωρίζω.

Επεξ/σία από lionTK
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, lionTK είπε

Γεια σου φίλε, δεν έχω ιδέα για το 565. Εγώ είμαι για 541 Τάγμα Εθνοφυλακής (541 ΤΕ) (ΑΦΑΝΤΟΥ) - Ρόδος.
 
Αλλά επειδή είμαι και εγώ του '92 και με απασχολούν παρόμοια θέματα θα σου σχολιάσω ό,τι έχω μάθει:
 

- Κινητά συνήθως επιτρέπονται. Φυσικά σε συμβουλεύουν να είσαι πολύ διακριτικός σχετικά με τη χρήση τους, όσον αφορά τις φωτογραφίες.
- Σχετικά με την ηλικία, δεν είναι ότι ισχύει κάτι συγκεκριμένο. Έχει να κάνει με τα πρόσωπα τα οποία θα συναντήσεις. Γενικά, πάντως, θα πω ότι μπορείς να περιμένεις καλή αντιμετώπιση. 
- Η λογική είναι ότι μένεις 3 βδομάδες μέσα μεχρι την ορκωμοσία. Μετά παίρνεις κάποιες μέρες άδειας, και επιστρέφεις για τα ΣΠΕΝ, που διαρκούν και αυτά 3 βδομάδες. Οπότε γενικά υπολογίζεις 2 μήνες ότι θα είσαι εκεί. Και μετά συνήθως παίρνεις μετάθεση, που θα είναι συνήθως σε άλλο στρατόπεδο. 

Αυτά γνωρίζω.

Ευχαριστώ πολύ! Η μετάθεση μετά θα είναι σχετική με την μονάδα που παρουσιάζομαι ;;Δηλαδή εγώ που πάω τεθωρακισμένα η μεταθεσή μου θα είναι σε στρατόπεδο με τεθωρακισμένα;;;  Μπορεί να μετατεθώ σε οποιδήποτε μέρος της χώρας ή κάπου εκεί κοντά;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα παιδια ειμαι απιστευτα εκνευρισμενος διοτι στο λεωφορειο μου κλεψανε το πορτοφολι με την στρατιωτικη ταυτοτητα... ξερετε τι ενεργειες πρεπει να κανω? και τι καμπανα θα φαω? ειναι μεγαλη η διαδικασια το να ξαναβγαλω ταυτοτητα στρατιωτικη?

 

Επεξ/σία από nick_giots32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikοs είπε

Ευχαριστώ πολύ! Η μετάθεση μετά θα είναι σχετική με την μονάδα που παρουσιάζομαι ;;Δηλαδή εγώ που πάω τεθωρακισμένα η μεταθεσή μου θα είναι σε στρατόπεδο με τεθωρακισμένα;;;  Μπορεί να μετατεθώ σε οποιδήποτε μέρος της χώρας ή κάπου εκεί κοντά;;;

Η μονάδα που παρουσιάζεσαι έχει να κάνει μόνο με τον τόπο διαμονής.

Η μετάθεση νομίζω σχετίζεται με το σώμα στο οποίο ανήκεις. Όποτε μπορεί να είναι και κοντά και μακριά από εκεί που είσαι. Επίσης παίζουν ρόλο και τα «μέσα»... Γενικά δεν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος τρόπος να τα «υπολογίσεις» αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Racerr είπε

ναι αυτο

Αυτό γινόταν πριν τουλάχιστον 3-4 δεκαετίες…

Πιο μετά με τους θεσμούς των ΕΠΥ-ΕΜΘ και σήμερα με τον θεσμό των ΕΠΟΠ πρέπει να λάβεις μέρος σε προκήρυξη όταν και αν βγει…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nick_giots32 είπε

Καλησπερα παιδια ειμαι απιστευτα εκνευρισμενος διοτι στο λεωφορειο μου κλεψανε το πορτοφολι με την στρατιωτικη ταυτοτητα... ξερετε τι ενεργειες πρεπει να κανω? και τι καμπανα θα φαω? ειναι μεγαλη η διαδικασια το να ξαναβγαλω ταυτοτητα στρατιωτικη?

Το δηλώνεις αμέσως κτλ και τρως και 5Φ έτσι μας έχουν πει εμάς τουλάχιστον 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...