Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρουσιαζομε αύριο στο διδυμοτειχο και έμαθα ότι θα μας στείλουν για εκπαίδευση Μακεδονία για αποσυμφόρηση αληθεύει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, Johnie_par είπε

Παιδια καλησπερα! Υπηρετω τωρα τη θητεια μου σειρα 363.Απολυομαι τον ιουλιο και τον σεπτεμβρη θα παω μονιμα στο εξωτερικο. Ομως εκατσε τωρα μια δουλεια στο εξωτερικο και θα ηθελα να παω. Ξερετε αν μπορει να γινει κατι στην περιπτωση μου; Απαλλαγη ι5 ξερω δινουν μονο αν οντως εχεις σοβαρο ιατρικο προβλημα. Αναβολη ξερω μπορει να παρει ο οποιοσδηποτε αλλα σε 6 μηνες θα μου ξαναρθει το χαρτι και θα ειμαι εξω. Ξερετε αν γινεται τιποτα για εξαγορα των υπολοιπων μηνων;

Μην περιμένεις να βρεις απάντηση εδώ. Θέλει κάποιον νομικό που ασχολείται με τέτοια ζητήματα. 

Εφόσον πάρεις αναβολή μπορείς να φύγεις εξωτερικό. Θα κηρυχθείς ανυπότακτος εξωτερικού, αλλά θα πρέπει να περάσουν 7 χρόνια για να εξαγοράσεις το υπόλοιπο της θητείας. 

Βρες κάποιον ειδικό άμεσα γιατί είναι πολύ ιδιαίτερη η περίπτωση σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/3/2020 στις 10:07 ΠΜ, whoose είπε

να πω λίγο τον πόνο μου;

Πήγα φρουραρχείο και ο γιατρός μου λέει ότι εσύ μπορείς να υπηρετήσεις και σαν βοηθητικός δεν θα κάνεις τίποτα.

είμαι 160 κιλά και 1.80 ύψος, με bmi 50. Με το ζόρι μου έδωσε ένα χρόνο αναβολή. Δεν του είπα τίποτα, γιατί θα μπορουσε να με στείλει Έβρο 9 Μαρτίου που πρέπει να παρουσιαστώ  

Έψαξε λίγο το φεκ (ένα ντοσιέ είχε στο γραφείο του), μου λέει τέσπα δεν το βρίσκω τώρα, αλλά βγαίνεις ι4 αοπλο και όχι ι5. ευτυχώς με παρέπεμψε σε επιτροπή στη λάρισα, να δούμε τι θα γίνει από εκεί. έχω πιθανότητες η επιτροπή να δώσει δυο έτη?

να σου πω κατι χωρις παρεξηγηση ? ο πονος σου ειναι αν θα βγεις ι4 αντι για ι5 η οτι εχεις αφησει τον εαυτο σου να φτασει 160κιλα?

  • Like 5
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, civil1991 είπε

Γνωρίζει κάποιος αν περάσεις από Επιτροπή Γνωμάτευσης και σε βγάλουν Ι1(δλδ. ικανό για στράτευση) μετά από πόσες μέρες μπαίνεις;

εχεις παθηση που ειναι για Ι5? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, civil1991 είπε

Όχι.

ειχα ξεκινησει να αλλαζω το σχολιο μου αλλα αφου με προλαβες ας το γραψω εδω..
βασικα..εχεις παρει αναβολη πιο πριν? πασχεις απο κατι που δικαιολογει αναβολη-απαλλαγη?
Γιατι αν ισχυει κατι τετοιο δεν βρισκω καποιο λογο να σε βγαλουν Ι1
εξηγησε λιγο καλυτερα ωστε να μπορεσει καποιος να σε βοηθησει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mixos23 είπε

ειχα ξεκινησει να αλλαζω το σχολιο μου αλλα αφου με προλαβες ας το γραψω εδω..
βασικα..εχεις παρει αναβολη πιο πριν? πασχεις απο κατι που δικαιολογει αναβολη-απαλλαγη?
Γιατι αν ισχυει κατι τετοιο δεν βρισκω καποιο λογο να σε βγαλουν Ι1
εξηγησε λιγο καλυτερα ωστε να μπορεσει καποιος να σε βοηθησει..

Έχω χρόνια πρόβλημα στη μέση και έχω πάρει ήδη αναβολή 4 μήνες και είχα σκοπό να μπω τώρα.Απλώς θέλω να ξέρω πόσες μέρες μετά την εξέταση κατατάσσομαι,καθώς δε θέλω άλλη αναβολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, civil1991 είπε

Έχω χρόνια πρόβλημα στη μέση και έχω πάρει ήδη αναβολή 4 μήνες και είχα σκοπό να μπω τώρα.Απλώς θέλω να ξέρω πόσες μέρες μετά την εξέταση κατατάσσομαι,καθώς δε θέλω άλλη αναβολή.

Πάρε στο φρουραρχείο της περιοχής σου και ρώτα, λογικά με την επόμενη εσσο θα μπεις τον Μάι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά. 

Αν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει.

Ο γιος μου τα τελευταία 4 χρόνια ζει και εργάζεται στην Αγγλία. Έχει μια πολύ καλή δουλειά ( πολύ καλά αμειβόμενος και με μεγάλες προοπτικές εξέλιξης ).

Ήταν να παρουσιαστεί τη Δευτέρα 9/3/2020 στο Σουφλί. Φυσικά δεν παρουσιάστηκε, καθώς δε μπορούσε να αφήσει όλα όσα με κόπο έχει χτίσει εκεί.  Αν επέστρεφε να υπηρετήσει έπρεπε να παραιτηθεί και με τη λήξη της θητείας να ξαναρχίσει από το μηδέν.

Δεν παρέλαβα  έγγραφο κατάταξης, απλά στην αστυνομία έκανα υπεύθυνη δήλωση ότι ο γιος μου ζει και εργάζεται στην Αγγλία τα τελευταία 4 χρόνια. Μου είπαν ότι θα ενημερωθούν οι στρατολογικές υπηρεσίες.

Φυσικά θα πάει στην πρεσβεία στο Λονδίνο , ώστε να πάρει βεβαίωση ότι ζει μόνιμα εκεί και να τη στείλει στο στρατολογικό γραφείο και να βγει ανυπότακτος εξωτερικού.

Το ερώτημα είναι, αν έρθει Ελλάδα το Πάσχα ( πριν ολοκληρωθούν οι διαδικασίες) υπάρχει περίπτωση να συλληφθεί στο αεροδρόμιο;  Και αν ναι, ποιες είναι οι διαδικασίες στη συνέχεια; Υπάρχει κίνδυνος να εγκλωβιστεί Ελλάδα και να μην μπορεί να επιστρέψει στην εργασία του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, kprimax είπε

Γεια σας παιδιά. 

Αν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει.

Ο γιος μου τα τελευταία 4 χρόνια ζει και εργάζεται στην Αγγλία. Έχει μια πολύ καλή δουλειά ( πολύ καλά αμειβόμενος και με μεγάλες προοπτικές εξέλιξης ).

Ήταν να παρουσιαστεί τη Δευτέρα 9/3/2020 στο Σουφλί. Φυσικά δεν παρουσιάστηκε, καθώς δε μπορούσε να αφήσει όλα όσα με κόπο έχει χτίσει εκεί.  Αν επέστρεφε να υπηρετήσει έπρεπε να παραιτηθεί και με τη λήξη της θητείας να ξαναρχίσει από το μηδέν.

Δεν παρέλαβα  έγγραφο κατάταξης, απλά στην αστυνομία έκανα υπεύθυνη δήλωση ότι ο γιος μου ζει και εργάζεται στην Αγγλία τα τελευταία 4 χρόνια. Μου είπαν ότι θα ενημερωθούν οι στρατολογικές υπηρεσίες.

Φυσικά θα πάει στην πρεσβεία στο Λονδίνο , ώστε να πάρει βεβαίωση ότι ζει μόνιμα εκεί και να τη στείλει στο στρατολογικό γραφείο και να βγει ανυπότακτος εξωτερικού.

Το ερώτημα είναι, αν έρθει Ελλάδα το Πάσχα ( πριν ολοκληρωθούν οι διαδικασίες) υπάρχει περίπτωση να συλληφθεί στο αεροδρόμιο;  Και αν ναι, ποιες είναι οι διαδικασίες στη συνέχεια; Υπάρχει κίνδυνος να εγκλωβιστεί Ελλάδα και να μην μπορεί να επιστρέψει στην εργασία του;

ΜΟΝΙΜΟΙ ΚΑΤΟΙΚΟΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Η συγκεκριμένη κατηγορία στρατεύσιμου έρχεται να επιλύσει πολλές φορές με προσωρινό ή και μόνιμο τρόπο, το αντικειμενικό πρόβλημα βιοπορισμού και στράτευσης, που αντιμετωπίζουν πολλοί Έλληνες στρατεύσιμοι, που είτε φοιτούν, είτε εργάζονται σε χώρες του Εξωτερικού και ταυτόχρονα καλούνται να εκπληρώσουν τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις, με κίνδυνο να απολέσουν εισοδήματα, επαγγελματικές ευκαιρίες, ακόμα και την ίδια την προοπτική της οικονομικής και επαγγελματικής αποκατάστασής τους.

Για να απαλλαχθεί κάποιος από την υποχρέωση στράτευσης ως μόνιμος κάτοικος εξωτερικού θα πρέπει να κατοικεί στο εξωτερικό για 11 συνεχόμενα έτη.
Οι μόνιμοι κάτοικοι εξωτερικού έχουν δικαίωμα να παραμένουν στην Ελλάδα μέχρι έξι μήνες σε κάθε ημερολογιακό έτος και αυτό το χρονικό διάστημα λαμβάνεται υπόψη στον υπολογισμό της ενδεκαετίας. Σε περίπτωση που κάποιος υπερβεί το εξάμηνο, τότε χάνει αυτομάτως την ιδιότητα του μονίμου κατοίκου εξωτερικού και ο χρόνος για την επανάκτησή της μετράει πάλι από την αρχή.

Συνεπώς, όσοι πληρούν τις προϋποθέσεις μετά την ενηλικίωσή τους μπορούν να αιτηθούν την έκδοση πιστοποιητικού μονίμου κατοίκου εξωτερικού από το Ελληνικό Προξενείο προκειμένου να τους χορηγηθεί αναβολή κατάταξης.

Σας ενημερώνουμε επίσης, ότι στην ιστοσελίδα https://www.stratologia.gr θα βρείτε αναρτημένα ενημερωτικά έντυπα για τις περιπτώσεις υπαγωγής στο νόμο Στρατολογίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ερώτημα είναι αν έρθει αύριο στην Ελλάδα , πριν γίνουν όλες οι διαδικασίες, τι γίνεται; Υπάρχει περίπτωση να συλληφθεί; Και αν έχει πάνω του έγγραφα όπως συμβόλαιο κατοικίας, κοινόχρηστους λογαριασμούς στο όνομά του,  βεβαιώσεις από την εργασία του, από την πληρωμή ασφαλιστικών εισφορών στην Αγγλία με αγγλικό ΑΦΜ , λαμβάνονται υπ` όψιν; Θα του επιτραπεί να επιστρέψει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, kprimax είπε

Γεια σας παιδιά. 

Αν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει.

Ο γιος μου τα τελευταία 4 χρόνια ζει και εργάζεται στην Αγγλία. Έχει μια πολύ καλή δουλειά ( πολύ καλά αμειβόμενος και με μεγάλες προοπτικές εξέλιξης ).

Ήταν να παρουσιαστεί τη Δευτέρα 9/3/2020 στο Σουφλί. Φυσικά δεν παρουσιάστηκε, καθώς δε μπορούσε να αφήσει όλα όσα με κόπο έχει χτίσει εκεί.  Αν επέστρεφε να υπηρετήσει έπρεπε να παραιτηθεί και με τη λήξη της θητείας να ξαναρχίσει από το μηδέν.

Δεν παρέλαβα  έγγραφο κατάταξης, απλά στην αστυνομία έκανα υπεύθυνη δήλωση ότι ο γιος μου ζει και εργάζεται στην Αγγλία τα τελευταία 4 χρόνια. Μου είπαν ότι θα ενημερωθούν οι στρατολογικές υπηρεσίες.

Φυσικά θα πάει στην πρεσβεία στο Λονδίνο , ώστε να πάρει βεβαίωση ότι ζει μόνιμα εκεί και να τη στείλει στο στρατολογικό γραφείο και να βγει ανυπότακτος εξωτερικού.

Το ερώτημα είναι, αν έρθει Ελλάδα το Πάσχα ( πριν ολοκληρωθούν οι διαδικασίες) υπάρχει περίπτωση να συλληφθεί στο αεροδρόμιο;  Και αν ναι, ποιες είναι οι διαδικασίες στη συνέχεια; Υπάρχει κίνδυνος να εγκλωβιστεί Ελλάδα και να μην μπορεί να επιστρέψει στην εργασία του;

Καταρχάς μόνιμος κάτοικος εξωτερικού δεν μπορεί να βγει ενώ ζει μόνο 4 χρόνια έξω. Αν δεν κάνω λάθος θέλει 11 χρόνια τουλάχιστον.

Ο νόμος προβλέπει ότι κάθε ανυπότακτος έχει δικαίωμα να βρίσκεται στην χώρα 30 μέρες τον χρόνο. Άρα όχι αν έρθει αύριο δεν θα υπάρξει θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/3/2020 στις 9:14 ΠΜ, nimi είπε

Καλημέρα...έχουμε κάνα νέο για ημερομηνίες για τα γκρουπακια του Πάσχα;;;

Κατά πάσαν πιθανότητα φέτος Δεν θα έχει χαριστικό "εορταστικό γκρουπ".

1. Λόγω αυξημένης ετοιμότητας των ΕΔ για αντιμετώπιση της προσπάθειας εισβολής στα σύνορα + καθημερινές ενέργειες δημιουργίας σκηνικού πολέμου από τους με το ζόρι "φίλους" μας.

2. Λόγω του ιού... σε έναν μήνα το πολύ οι μονάδες θα λειτουργούν μόνο με το αναγκαίο προσωπικό. Όλοι οι άλλοι καραντίνα σπίτι.

Γενικά για φέτος ξεχάστε ότι ακούγατε  - ξέρατε...

Επεξ/σία από bromiaris
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...