Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

46 λεπτά πριν, bromiaris είπε

Κατά πάσαν πιθανότητα φέτος Δεν θα έχει χαρισματικό "εορταστικό γκρουπ".

1. Λόγω αυξημένης ετοιμότητας των ΕΔ για αντιμετώπιση της προσπάθειας εισβολής στα σύνορα + καθημερινές ενέργειες δημιουργίας σκηνικού πολέμου από τους με το ζόρι "φίλους" μας.

2. Λόγω του ιού... σε έναν μήνα το πολύ οι μονάδες θα λειτουργούν μόνο με το αναγκαίο προσωπικό. Όλοι οι άλλοι καραντίνα σπίτι.

Γενικά για φέτος ξεχάστε ότι ακούγατε  - ξέρατε...

Πώς θα συνδυαστούν τα (1) και (2);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Asevastos είπε

Πώς θα συνδυαστούν τα (1) και (2);

Το αποτέλεσμα σε κάθε περίπτωση  θα είναι ότι μάλλον δεν  θα υπάρχουν εορταστικά γκρουπ...

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bromiaris είπε

Το αποτέλεσμα σε κάθε περίπτωση  θα είναι ότι μάλλον δεν  θα υπάρχουν εορταστικά γκρουπ...

Ο διοικητής πάντως που μας μίλησε ειπε ότι κανονικά θα δώσουν τα γκρουπ του Πάσχα

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, cer84 είπε

Ο διοικητής πάντως που μας μίλησε ειπε ότι κανονικά θα δώσουν τα γκρουπ του Πάσχα

Αν σας το είπε ο Διοικητής σας τότε να περιμένεις γκρουπ

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, bromiaris είπε

Αν σας το είπε ο Διοικητής σας τότε να περιμένεις γκρουπ

Ενώ αν στο είπε ο bromiaris στο insomnia τρέξε να ακυρώσεις τα εισιτήρια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα γκρουπ του Πάσχα δεν τα δίνει ο εκάστοτε διοικητής αλλά έρχεται σήμα από το Υπουργείο. Μερικές φορές είναι δυο, μερικές είναι τρια.
Και τελευταία φορά που κοίταξα την ιεραρχία ο χ διοικητής δεν είναι ανώτερος από τον Υπουργό.
Οπότε καλύτερα να κάνετε λίγο υπομονή μέχρι να ξεκαθαρίσει η κατάσταση.

Επεξ/σία από G.TH.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/3/2020 στις 8:07 ΜΜ, civil1991 είπε

Έχω χρόνια πρόβλημα στη μέση και έχω πάρει ήδη αναβολή 4 μήνες και είχα σκοπό να μπω τώρα.Απλώς θέλω να ξέρω πόσες μέρες μετά την εξέταση κατατάσσομαι,καθώς δε θέλω άλλη αναβολή.

Αφου δεν ηθελες αλλη αναβολη πως και περασες παλι επιτροπη?Γιατι δεν πηγες κατευθειαν να παρουσιαστεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/3/2020 στις 1:52 ΜΜ, kprimax είπε

Γεια σας παιδιά. 

Αν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει.

Ο γιος μου τα τελευταία 4 χρόνια ζει και εργάζεται στην Αγγλία. Έχει μια πολύ καλή δουλειά ( πολύ καλά αμειβόμενος και με μεγάλες προοπτικές εξέλιξης ).

Ήταν να παρουσιαστεί τη Δευτέρα 9/3/2020 στο Σουφλί. Φυσικά δεν παρουσιάστηκε, καθώς δε μπορούσε να αφήσει όλα όσα με κόπο έχει χτίσει εκεί.  Αν επέστρεφε να υπηρετήσει έπρεπε να παραιτηθεί και με τη λήξη της θητείας να ξαναρχίσει από το μηδέν.

Δεν παρέλαβα  έγγραφο κατάταξης, απλά στην αστυνομία έκανα υπεύθυνη δήλωση ότι ο γιος μου ζει και εργάζεται στην Αγγλία τα τελευταία 4 χρόνια. Μου είπαν ότι θα ενημερωθούν οι στρατολογικές υπηρεσίες.

Φυσικά θα πάει στην πρεσβεία στο Λονδίνο , ώστε να πάρει βεβαίωση ότι ζει μόνιμα εκεί και να τη στείλει στο στρατολογικό γραφείο και να βγει ανυπότακτος εξωτερικού.

Το ερώτημα είναι, αν έρθει Ελλάδα το Πάσχα ( πριν ολοκληρωθούν οι διαδικασίες) υπάρχει περίπτωση να συλληφθεί στο αεροδρόμιο;  Και αν ναι, ποιες είναι οι διαδικασίες στη συνέχεια; Υπάρχει κίνδυνος να εγκλωβιστεί Ελλάδα και να μην μπορεί να επιστρέψει στην εργασία του;

Θα πρέπει να βγάλει πιστοποιητικό ανυπότακτου εξωτερικού για να μπορέσει να έρθει στη χώρα. Αυτό γίνεται στην πρεσβεία στο Λονδίνο, αλλά έχει πολύ μεγάλο χρόνο ραντεβού. Αμφιβάλλω πάρα πολύ ότι θα προλάβει μέχρι το Πάσχα, συνήθως παίρνει πάνω από 2 μήνες. Εδώ μπορεί να βάλει τα στοιχεία του για να κλείσει ραντεβού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τον σταματήσουν στο αεροδρόμιο, στο Βενιζέλος, τι γίνεται;  Αν έχει πάνω του έγγραφα, μισθωτήριο συμβόλαιο κατοικίας, συμβόλαιο πρόσληψης, αποδεικτικά ότι πληρώνει φόρους στην Αγγλία, θα του επιτραπεί να επιστρέψει ή θα του απαγορευθεί η έξοδος από Ελλάδα; Ρωτώ γιατί ξέρω ότι μέχρι να πάρει τη βεβαίωση από την πρεσβεία  θα περάσει καιρός, είναι χρονοβόρο. Να έρθει για Πάσχα ή να το αποφύγει;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/3/2020 στις 10:59 ΠΜ, kokorikoue είπε

Μας ανακοίνωσαν ότι θα μείνουμε 2 εβδομάδες μέσα - σε καραντίνα. Ισχύει αυτό σε κάποιο άλλο στρατόπεδο?

Aυτο το ξερω για τους νεοσυλλεκτους οτι μεχρι την ορκομωσια στις 27 Μαρτη δεν θα εχουν εξοδο! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mr.boor είπε

Aυτο το ξερω για τους νεοσυλλεκτους οτι μεχρι την ορκομωσια στις 27 Μαρτη δεν θα εχουν εξοδο! 

Στα Γρεβενά σήμερα το πρωί στην αναφορά μας είπαν ότι Σάββατο και Κυριακή θα βγούμε έξω μισοί μισοί και το μεσημέρι τι ακύρωσαν... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Στα Γρεβενά σήμερα το πρωί στην αναφορά μας είπαν ότι Σάββατο και Κυριακή θα βγούμε έξω μισοί μισοί και το μεσημέρι τι ακύρωσαν... 

Ακριβως! Το μεσημερι εσκασε το νεο. Σας ειπαν για αδειες μετα την ορκομωσια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, mr.boor είπε

Ακριβως! Το μεσημερι εσκασε το νεο. Σας ειπαν για αδειες μετα την ορκομωσια;

Μάς είπαν τις κλασσικές 9-10 και λόγω αυτού που έγινε με τα ΣΚ ίσως παίξουν καμία 5αρια έξτρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...